Определение по дело №5180/2017 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 2999
Дата: 24 ноември 2017 г. (в сила от 28 септември 2018 г.)
Съдия: Олга Иванова Златева
Дело: 20175530105180
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

Номер                                           Година 24.11.2017г.                   Град Стара Загора  

Старозагорски районен съд                                            Петнадесети граждански състав

В закрито заседание в следния състав

 

като разгледа докладваното от съдия Олга Златева

гражданско дело номер 5180 по описа за 2017 година.

 

            Предявен е иск от П.Й.С. против Висш съдебен съвет гр. София.

            В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил отговор от ответника, с който се взема становище, че предявеният иск е недопустим и се моли да се прекрати производството по делото, при условията на евентуалност – искът да се отхвърли.

Като съобрази изложеното в исковата молба и в отговора, съдът намира, че предявеният иск е недопустим, поради липса на пасивна процесуална легитимация на ответника.

С исковата молба се твърди, че с цитираните в нея съдебни актове на Административен съд - Стара Загора и ВАС ищецът бил осъден да заплати на насрещната страна по административните производства – ГДИН, юрисконсултско възнаграждение, което не било дължимо, тъй като не били направени такива разноски. Постановявайки тези актове, съдиите показвали поведение, несъответстващо на независимост, безпристрастност и справедливост, заложени в Кодекса за ЕПБМ. Сочи се, че ВСС, като върховен административен и ръководен орган на съдебната власт на Р България, с бездействието си и неупражняването на контрол над поведението на посочените съдии чрез съответните ефикасни механизми, заложени в ЗСВ, допуснал същите да нарушат основни принципи и правилата, произтичащи от тях, на независимост, безпристрастност и справедливост, заложени в Кодекса за ЕПБМ, вследствие на което у ищеца се породили силни и интензивни по характер, с трайно отражение във времето негативни чувства, емоции и състояния на чувства за липса на правова държава, загуба на вяра във върховенството на закона, разочарование изцяло в органите на съдебната власт, незачитане на основни човешки права и ценности, заложени в Конституцията на Р България, усещане за репресионни мерки, изразяващи се в незаконосъобразното превръщане на ищеца в длъжник, с възможността трети лица неоснователно да посягат към имуществото му, като така се отнемала възможността мирно да се разпорежда и ползва притежанията си. Предявеният срещу Висшия съдебен съвет иск по чл. 49 от ЗЗД за неимуществени вреди, в размер на 2000 лв., се основавал на отговорност на възложителя на работата, която била обективна и безвиновна отговорност, като вина се търсела у причинителя на вредите при и по повод възложената работа, като отговорността падала върху ВСС.

По предявения иск не е налице пасивна процесуална легитимация на ответника, тъй като ВСС не представлява работодател по смисъла на КТ, нито възложител на работата по правораздаване, извършвана от съдилищата. Висшият съдебен съвет на РБ представлява орган, който по силата на Конституцията и ЗСВ назначава и освобождава магистрати, но не представлява орган, който да влияе пряко върху процеса на правораздаване, т. е. не е възложител на работата във връзка с правораздаването. Следователно претенцията за заплащане на вреди от съдебни актове срещу ВСС е недопустима, тъй като ВСС не е пасивно легитимиран да отговаря по този иск /В този смисъл, освен цитираната в отговора съдебна практика, и Определение № 94 от 6.02.2012 г. на ОС - Добрич по в. ч. гр. д. № 20/2012 г., недопуснато до обжалване от ВКС – с определение Определение № 531 от 31.07.2012 г. на ВКС по ч. гр. д. № 245/2012 г., III г. о., ГК; Определение № 38 от 16.11.2016г. на ВКС по гр.д. № 30/2016г. 5-членен състав, ГК/.

Предвид липсата на абсолютна процесуална предпоставка – процесуална легитимация на страна в процеса, производството по делото следва да бъде прекратено.

 

Воден от горното и на основание чл. 130 от ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ВРЪЩА подадената от П.Й.С. искова молба с вх. № 24766/12.09.2017г.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 5180/2017г. по описа на Старозагорския районен съд, поради недопустимост на иска.

 

            Определението може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му пред Старозагорския окръжен съд.

 

 

                                                                                    Районен съдия: