Решение по дело №396/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 август 2019 г. (в сила от 10 септември 2019 г.)
Съдия: Христо Попов
Дело: 20194120200396
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 255

 

град Г. О., 06.08.2019 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

          районен съд – Г. О., девети състав, в публично заседание на трети юли две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                       Председател: ХРИСТО ПОПОВ

 

при секретаря М. Къцаркова и прокурор…, като разгледа докладваното от съдията АНД № 396 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производство по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ Г.С.Г. с ЕГН: ********** и адрес: ***, действащ чрез процесуалния си представител в лицето на адв. Т.И. от ВТАК, е недоволен от издаденото против него Наказателно постановление № 19-0268-000476 от 03.05.2019 г. на К.  Й. К.  – началник сектор към ОД на МВР – В. Т., РУ – Г. О., с което за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 2 от Кодекса на застраховането (КЗ) на основание чл. 638, ал. 3 във вр. с чл. 461, т. 1 от КЗ му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 400,00 лв. Адв. И. сочи, че твърдяното нарушение не е извършено и моли съда НП да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Явява се неговият защитник – адв. Т.И. от ВТАК. Адв. И. заявява, че поддържа така депозираната жалба. Според него събраните по делото доказателства сочат, че неговият подзащитен не е извършил административното нарушение, което му е вменено. Моли съда да отмени НП като незаконосъобразно, тъй като същото почивало на твърдения, които са противозаконни. Заема становище, че Кралство В.  е член на ЕС и по същество не се явява трета страна, както е написано в НП.

          АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗВАЩИЯТ ОРГАН РУ – Г. О., редовно призован, не изпраща представител и не взема становище.

          ЗАИНТЕРЕСОВАНАТА СТРАНА Районна прокуратура – Г. О., редовно призована, не изпраща представител и не взема становище.

          Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

АУАН серия АА, № 178130 от 21.04.2019 г. е съставен против Г.С.Г., ЕГН: **********, за това, че на 21.04.2019 г. в 19,30 часа в гр. Г. О. на ул. „П. Р. Славейков” до № 29 в посока улица „Ю. А. Гагарин” управлява лек автомобил „Ауди А4” с великобритански регистрационен номер SL08NFZ, като при извършената проверка се установило, че водачът не може да представи валидна застраховка „Гражданска отговорност” или зелена карта към момента на проверката, с което виновно е нарушил чл. 483, ал. 1, т. 2 от КЗ: лице, което управлява МПС от трета държава при влизане на територията на Р. България, не е сключило договор за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите” и няма валидна за територията на Р. България застраховка.

          Актът е предявен на водача още при съставянето му и Г. Стоянов го е подписал без възражения.

Въз основа на съставения АУАН е издадено обжалваното Наказателно постановление № 19-0268-000476 от 03.05.2019 г. на К.  Й. К.  – началник сектор към ОД на МВР – В. Т., РУ – Г. О..

Препис от наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на 23.05.2019 г. На 30.05.2019 г. адв. И. от ВТАК в качеството си на защитник на Г.С.Г. е депозирал жалба срещу него чрез административно-наказващия орган до Районен съд – Г. О..

От приложената по делото справка за нарушител/водач, издадена от ОД на МВР – В. Т. е видно, че жалбоподателят има регистрирани нарушения по ЗДвП, но няма други нарушения по КЗ.

В хода на съдебното следствие адв. И. заявява, че не държи на разпита на призованите свидетели и моли същите да бъдат заличени от списъка на лицата за призоваване, тъй като според него са събрани достатъчно доказателства, сочещи, че неговият подзащитен не е извършил вмененото му административно нарушение.

Горната фактическа обстановка се установи от събраните по административната преписка и изисканите в хода на съдебното следствие писмени доказателства.

При така установеното от фактическа страна съдът достигна до следните правни изводи.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган в рамките на шестмесечния преклузивен срок, предвиден в ЗАНН.

Жалбата е подадена чрез наказващия орган пред компетентен съд в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН от лице, което има право да обжалва наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата се явява основателна по следните съображения.

Настоящата съдебна инстанция не констатира допуснати съществени процесуални нарушения при издаването на АУАН и НП, водещи до незаконосъобразност на същите.

Съдът обаче споделя становището на защитника на жалбоподателя, че неговият подзащитен не е извършил вмененото му административно нарушение. Налице е неправилно приложение на материалния закон. Съгласно чл. 638, ал. 3 от КЗ извършва административно нарушение лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Действителният смисъл и обхват на нормата обаче се разкрива при систематичното тълкуване на чл. 638, ал. 3 от КЗ с чл. 483, ал. 1 от КЗ, съобразно който Договор за застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което: 1. притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; 2. управлява моторно превозно средство от трета държава при влизане на територията на Република България, когато няма валидна за територията на Република България застраховка. В алинея трета на същия член  пък е посочено, че  не се сключва договор за гранична застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите за моторно превозно средство: от друга държава членка.

Дефиниция на понятията трета държава и държава членка се съдържат в т. 6 и т. 7 от ДР на КЗ. „Държава членка” е държава – членка на Европейския съюз, или друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. „Трета държава” е държава, която не е държава членка по смисъла на т. 6.

Жалбоподателят е санкционаран за това, че виновно нарушава чл. 483, ал. 1, т. 2 от КЗ: управлява моторно превозно средство от трета държава при влизане на територията на Република България, когато няма валидна за територията на Република България застраховка. В процесния случай обаче автомобилът е с великобританска регистрация. В.  е държава членка на ЕС, т.е. за водачът Г.С.Г., не е налице задължение за сключване на договор за гранична застраховка „Гражданска отговорност”, която да е валидна за територията на Република България до напускането ѝ.

 В този смисъл не е осъществен състава на претендираното от наказващия орган нарушение, поради което и НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Така мотивиран, СЪДЪТ

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0268-000476 от 03.05.2019 г. на К.  Й. К.  – началник сектор към ОД на МВР – В. Т., РУ – Г. О., издадено против Г.С.Г. с ЕГН: ********** и адрес: ***, с което за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 2 от Кодекса на застраховането на основание чл. 638, ал. 3 във вр. с чл. 461, т. 1 от Кодекса на застраховането, е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 400,00 лв. (четиристотин лева), КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд гр. В. Т. в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

 

 

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: