Решение по дело №74/2020 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 октомври 2020 г. (в сила от 9 октомври 2020 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20207190700074
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 73

 

Гр.Разград, 09 октомври 2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публично съдебно заседание на шести октомври две хиляди и двадесета година, в  състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                 МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА, с участието на прокурора ТИХОМИР ТОДОРОВ разгледа докладваното от съдия  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА  КАНД №74 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Теленор България“ ЕАД, гр.София срещу Решение №160/29.06.2020г., постановено по АНД №94/2020г. по описа на Разградския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) №В-0050507/16.01.2020г. на Директора на Регионална дирекция при Комисията за защита на потребителите (КЗП), с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 лв. на основание чл.222а от Закона за защита на потребителите  (ЗЗП) за извършено нарушение по чл.113, ал.1 от същия закон.

Недоволно от така постановеното решение е останало наказаното лице. В жалбата си сочи, че то е необосновано и неправилно, като постановено в противоречие със събраните доказателства и при допуснато съществено процесуално нарушение на съдопроизводствените правила, поради което се иска неговата отмяна, ведно с произтичащите от това законни последици.

Ответникът по жалбата е депозирал писмено становище, в което сочи, че жалбата е неоснователна и недоказана и моли съда да я остави без уважение. Претендира и за направените деловодни разноски.

         Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна, като споделя изцяло изводите на районния съд и предлага на съда да остави в сила постановеното от него решение.

Разградският административен съд след като обсъди посочените в жалбата касационни основания, които съобрази с доводите и становищата на страните и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка на атакувания съдебен акт, съобразно правомощията си по чл.218 ал.2 от АПК,  констатира следното:

Касационната жалба е допустима като  подадена от надлежна страна в законоустановения 14-дневен срок  и  насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол. Разгледана по същество тя е основателна по следните фактически и правни съображения:

Фактите по делото сочат, че по повод постъпила жалба от потребител на 28.10.2019г. служители на КЗП извършили проверка в магазин на "Теленор България" ЕАД, находящ се в гр.Разград. При нея е установено, че на 05.03.2019г. З. С. А. е придобила мобилен телефон „Samsung A7“ въз основа на сключен лизингов договор с жалбоподателя. На 04.10.2019г. тя е предявила рекламация в проверения търговски обект, която е приета, като в съставения протокол, в графа „Описание на повредата“ е посочено „Проблем с дисплея. В горния десен ъгъл има изгорели пиксели“. В графа „Други повреди/Забележки на клиента“ е отразено, че в горния десен ъгъл има изгорели пиксели и че има нормални следи от употреба. Това обстоятелство е посочено и в графа "Особени белези на телефона". След приемане на рекламацията телефонът е изпратен за ремонт на оторизиран сервиз, като според съставения сервизен протокол телефонът е с драскотини и механично повреден дисплей, поради което е невъзможно гаранционно обслужване. Потребителят следва да заплати сумата от 168,00 лв., която е необходима за евентуален ремонт (смяна на дисплей). При тези данни срещу „Теленор България“ ЕАД е съставен АУАН с бл. № К – 0050507/ 06.11.2019г., в който е прието, че с противоправното си поведение дружеството е извършило нарушение по чл.113, ал.1 от ЗЗП, тъй като не е изпълнило вмененото там задължение да приведе рекламираната стока в съответствие с договора за продажба. Отразените в акта констатации  са изцяло възприети от наказващия орган и въз основа на тях с процесното НП е наложена имуществена санкция в размер на 3 000лв. на основание чл.222а от ЗЗП. С решението си Разградският районен съд е потвърдил това НП като в мотивите си е посочил, че в хода на административнонаказателното  производство не са допуснати съществени процесуални нарушения и събраните доказателства установяват по безспорен начин вмененото административно нарушение.  Това решение е предмет на инстанционен контрол в настоящето производство.

Касационната инстанция намира решението на районния съд за валидно и допустимо, но постановено при нарушение на процесуалните правила и норми.

Предвид препращащата норма на чл.84 от ЗАНН в съдебното производство по обжалване на наказателни постановления пред районните съдилища са приложими принципите и нормите на НПК. В тази връзка при спазване разпоредбите на чл.12, чл.13, ал.1 от НПК, чл.14 ал.2 от НПК, чл.18 от НПК и чл.107, ал.2 от НПК, уреждащи принципите на състезателност, непосредственост и разкриване на обективната истина, съдът е бил длъжен да проведе съдебното следствие по начин, който осигурява обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, като предостави равни права на страните в процеса. В казуса тези изисквания не са спазени. Съдът не е проявил нужната активност за да събере всички възможни и относими доказателства.

Безспорно всеки потребител има гарантирано от закона право на рекламация на закупената от него стока ако е налице несъответствие с договореното качество (чл.112 и чл.122 от ЗЗП), като законодателят регламентира условията и реда, по който се упражнява това право. Гаранционната отговорност обаче не е безусловна и не всяко несъответствие се включва в нейния обхват. В този смисъл са разпоредбите на чл.108, чл.109 и чл.110 от ЗЗП.

С разпоредбата на чл.108 от ЗЗП е въведена оборима законова презумпция. Според нея всяко несъответствие на потребителската стока с договора за продажба, което се прояви до 6 месеца след доставянето на стоката, се смята, че е съществувало при доставянето й, освен ако се докаже, че липсата на съответствие се дължи на естеството на стоката или на характера на несъответствието. В случая рекламацията е предявена след като е изтекъл този шестмесечен срок.

С оглед на това в тежест на наказващия орган (по арг. на чл.103, ал.1 от НПК във вр. с чл. 84 ЗАНН) е да докаже, че повредата на телефона е причинена от недостатъци, каквито са били налице още при продажбата, а не е в следствие на неправилна употреба. Категорични и еднозначни доказателства в този смисъл не са представени. Напротив, по делото са приложени писмени доказателства, които съдържат данни, че несъответствието/дефектът на стоката се дължи на механична повреда. Ето защо от значение за спора е било да се установи какъв е характерът и причината за възникване на проблема при ползване на стоката, за да се прецени дали отстраняването му е в обхвата на гаранционното обслужване. Районният съд не е положил усилия да събере доказателства относно тези факти, които се явяват относими към спора. По този начин в хода на съдебното производство е допуснато  съществено нарушение на принципа на разкриване на обективната истина, залегнал в чл.13, ал.1 от НК.  В съответствие с този принцип са и предвидените в чл.315 и чл.316 от НПК правомощия на въззивната инстанция да събира доказателства и дори да прави нови фактически установявания.

Също така съдът намира за необходимо да отбележи, че по правило наказаното лице не е длъжно да доказва, че е невинно (по арг. на  чл.103, ал.2 от НПК във вр. с чл. 84 ЗАНН), нито пък могат да се правят изводи в негова вреда поради това, че не е доказало възраженията си (по арг. на чл.103, ал.3 от НПК във вр. чл. 84 ЗАНН). Наказателното постановление подлежи на потвърждаване от въззивния съд само ако извършеното административното нарушение е доказано по несъмнен начин с всички негови съставомерни признаци от обективна и субективна страна съгласно чл.303, ал.2 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН, като решението му не може да почива на предположения и хипотези ( по арг. на чл.303, ал.1 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН). Следователно е недопустимо в мотивите към съдебния акт да се сочи, че механичното увреждане на дисплея „е напълно  логично да е станало последствие, след предаването на устройството за рекламация. Неясно по делото остава защо още при приемането на устройството при рекламацията не са констатирани механични повреди по дисплея, а е отбелязано "... нормални следи от употреба... ".

На следващо място, съгласно разпоредбата на чл.222а от ЗЗП за вмененото административно нарушение се предвижда имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв. за всеки отделен случай. С процесното НП на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в максималния размер от 3 000 лв., като липсват ясни и конкретни мотиви кои отегчаващи обстоятелства налагат това и защо така определената санкция се явява съответна на извършеното нарушение. В съставения АУАН е посочено, че то се явява извършено за първи път. В последствие, с издаденото НП е посочено, че търговецът е наказан за същия вид нарушения с изброените там НП, поради което наказанието следва да се определи в максималния размер. Същите не са приложени, поради което не може да се направи извод дали и за какви нарушения на ЗЗП е наказвано дружеството и съответно налице ли са възприетите от наказващия орган отегчаващи обстоятелства.  

По така изложените съображения и на основание чл.348, ал.1, т.2 от НПК решението на Разградския районен съд следва да бъде отменено, а делото върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд, който следва да събере и прецени всички възможни и необходими доказателства, установяващи фактите по делото.

Мотивиран така и на основание чл.222, ал.2, т.1 от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Решение №160/29.06.2020г.,  постановено по АНД №94/2020г. по описа на Разградския районен съд

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

            ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

                                2./п/