Решение по дело №5323/2016 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2965
Дата: 21 юли 2016 г. (в сила от 12 август 2016 г.)
Съдия: Елина Пламенова Карагьозова
Дело: 20163110105323
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 май 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№………….

гр.***, 21.07.2016г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕЛНИЕ, Х състав, в публичното съдебно заседание, проведено на 07.07.2016 год. в състав :

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ : ***

 

при секретаря Г.Н., като разгледа докладваното от съдия *** гр.д. № 5323/2016 год. по описа на Районен съд гр. ***, Х състав, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е образувано по повод предявен от И.Н.Н. с ЕГН **********, в качеството й на майка и законен представител на детето *** с ЕГН ********** срещу Д.П.И. с ЕГН ********** иск с правно основание чл. 150 от СК за изменение размера на заплащаната от ответника в полза на детето месечна издръжка определена с решение по гр.д. № 1264/2006г. по описа на ВОС, чрез нейното увеличаване от 30 лева на 150 лева, считано от датата на подаване на исковата молба в съда – 13.05.2016г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска с падеж първо число на месеца, за който се дължи издръжката.

Ищцата се позовава на промяна в обстоятелствата, при които е била определена първоначалната издръжка, а именно съществено изменение на условията и стандарта на живот в страната през изминалия период от 10 години от датата на определянето й, нарастване на потребностите на детето от издръжка, увеличаване на разходите, необходими за набавяне на храна, учебни пособия, облекло и организиране на свободното време. Твърди се, че ответникът е в добро финансово състояние, не получава доходи от трудова дейност, но е работоспособен, притежава недвижими имоти и няма задължения към други лица за осигуряване на издръжка.

В срока по чл. 131 от ГПК ответникът не е депозирал отговор на исковата молба. В съдебно заседание ответникът оспорва иска по размер, като твърди, че не разполага със средства за заплащане на издръжка в претендирания размер.

Контролиращата страна изразява становище за основателност на иска, като по отношение на размера предоставя на съда.

От събраните по делото доказателства се установява от фактическа страна следното:

Видно от представеното по делото удостоверение за раждане страните са родители на детето *** с ЕГН **********.

С влязло в законна сила решение постановено по гр.д. № 1264/2006г. по описа на Окръжен съд – ***, въз основа на което е издаден изпълнителен лист №190/13.04.2016г., е присъдено бащата Д.П.И. да заплаща в полза на детето *** месечна издръжка в размер на 30 лева, считано от влизане в сила на решението, с падеж до първо число на месеца, за който се дължи издръжката.

От представеното по делото удостоверение от 22.03.2016г., се установява, че детето *** е записано като ученик в учебната 2015/2016г. в 5-а клас в СОУ ***

При така изяснената фактическа обстановка, съдът намира следното:

Изложената в исковата молба фактическа обстановка и формулираният въз основа на нея петитум на исковата претенция обуславят извод за предявен иск с правно основание чл.150 от СК за изменение размера на присъдената в полза на детето *** месечна издръжка, чрез нейното увеличаване от 30 лева на 150 лева.

При формиране на изводите си по основателността на претенцията съдът съобразява, че към настоящият момент детето е на 11 години и е ученик в пети клас. От момента на присъждане на първоначалната издръжка през 2006г. са изминали повече от 10 години, което  безспорно се свързва с нарастване на възрастта на детето, а от там и с увеличаване на разходите по отглеждането му – храна, дрехи, лекарства, учебни пособия и др. Отделно от това издръжката на детето следва да бъде в такъв размер, при който да служи не само за задоволяване на екзистенц минимума от нуждите на детето, но също и такива за извънсемейни забавления и занимания, с които детето да развива и задоволява свои емоционални, физически и социални потребности.

С оглед на изложеното съдът намира, че размерът на дължимата от ответника издръжка следва да бъде актуализиран, още повече, че понастоящем същият е под законоустановения минимум от 105 лева. По данни на Националния статистически институт общият разход на член от домакинството за първото тримесечие на 2016г. е средно в размер на 1109.56 лева. След изключване на групите разходи, които обичайно не са необходими за издръжката за непълнолетно лице (за алкохол, тютюневи изделия, данъци, социални осигуровки, съобщения, регулярни трансфери към други домакинства, влог, изплатен дълг и даден заем), размерът на средния разход за тримесечие възлиза на 749.42 лева или 249.81 лева за месец. Съобразявайки възрастта и нуждите на детето съдът намира, че общата месечна издръжка, която следва да бъде осигурявана от родителите е 250 лева, от които 150 лева да бъдат заплащани от бащата. Приоритетното участие на бащата се налага от обстоятелството, че непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието на детето се полагат от неговия майка.

В тази връзка съдът съобрази факта, че ответникът е трудоспособен, не страда от заболявания, които да му пречат да упражнява труд, поради което следва да се приеме, че има възможност да реализира доходи в размер поне на средната работна заплата за страната, която по данни на Националния статистически институт за първото тримесечие на 2016г. е в размер на 936 лева за обществения сектор и 929 лева за частния сектор. Липсват данни ответникът да е регистриран като безработен и като активно търсещ работа. Получаването на ниски доходи или състоянието на безработица не го освобождава от задължението да положи дължимите от моралните и правни норми усилия, за да осигури издръжка на детето си в размер, който да задоволява неговите нужди. Не са ангажирани доказателства в тежест на ответника да съществува задължение за издръжка към други низходящи.

По изложените съображения предявеният иск с правно основание чл.143 от СК следва да бъде уважен изцяло.

На основание чл.242 ал.1 от ГПК решението подлежи на предварително изпълнение.

На основание чл.78 ал.6 ГПК, ответникът следва да заплати държавна такса в общ размер на 216 лева, на основание чл.69 ал.1 т.7 от ГПК и т.1 от Тарифа № 1 към ЗДТ.

С оглед изхода на спора и на основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът следва да заплати на ищеца сторените в производството разноски в размер на 200 лева, изразяващи се в заплатен адвокатски хонорар.

            Мотивиран от изложените съображения, Варненски районен съд

 

                                           Р Е Ш И :

ИЗМЕНЯ размера на определената с решение по гр.д. № 1264/2006г. по описа на Окръжен съд - *** месечна издръжка дължима от Д.П.И. с ЕГН ********** в полза на детето *** с ЕГН **********, представлявана от своята майка и законен представител И.Н.Н. с ЕГН **********, като увеличава същия от 30,00 лева на 150,00 лева, платима с падеж първо число на месеца, за който се дължи, считано от подаване на исковата молба в съда – 13.05.2016г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска.

 

ОСЪЖДА Д.П.И. с ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ на И.Н.Н. с ЕГН **********, сумата от 200  лева, представляваща сторени в производството разноски за заплатено адвокатско възнаграждение, на основание чл.78, ал.1 от ГПК.

 

ОСЪЖДА Д.П.И. с ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ в полза на Държавата, по сметка на Варненски районен съд, сумата от 216 лева, представляваща държавна такса по исковете за издръжка, на основание чл.78, ал.6 от ГПК.

 

           РЕШЕНИЕТО подлежи обжалване  пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок считано от уведомяване на страните за постановяването му.

           РЕШЕНИЕТО да се връчи на страните.

 

                                               Районен съдия: