Определение по дело №54/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 80
Дата: 17 февруари 2020 г.
Съдия: Михаела Христова Буюклиева
Дело: 20205000600054
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 80

              гр.Пловдив, 17.02.2020г.

 

        В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивският апелативен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на седемнадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ    

                                               ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                                                    МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА        

                                                                                        

                                       

като разгледа докладваното от съдия Буюклиева ВЧНД № 54 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.243, ал.8 от НПК.

Образувано е по жалба на С.М.Ч., А.А.Г., Х.Н.Г. и С.Х.И., чрез повереника им адв.В.Р., срещу определение № 44/10.01.2020г. на Окръжен съд гр.Смолян, постановено по ЧНД № 104/2019г. по описа на същия съд.

Съдебният акт се атакува като незаконосъобразен и необоснован.  Прави се искане за неговата отмяна, за отмяна на постановлението за прекратяване на наказателното производство и връщане на делото на  прокурора със задължителни указания относно прилагането на закона. 

Пловдивският апелативен съд, след като се запозна с материалите по делото и с изложеното от страните, намира  за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена в срок, от процесуално легитимирани лица, срещу подлежащ на обжалване акт. Разгледана по същество е неоснователна.

Досъдебно производство № ***. по описа на ОСлО при Окръжна прокуратура гр.Смолян е водено за престъпление  по чл.123, ал.1 от НК с  пострадал М. Х. Г.. В хода на разследването няма привлечено към наказателна отговорност лице.

С постановление от 03.12.2019г., постановено по преписка № 2402/2018г., Окръжна прокуратура гр.Смолян е прекратила наказателното производство на основание чл.243, ал.1, т.1 вр. чл.24, ал.1, т.1 от НПК, т.е. поради липса на престъпление.

По повод жалба на С.М.Ч., А.А.Г., Х.Н.Г. и С.Х.И., имащи качеството на пострадали лица, преценейки прокурорския акт, Окръжен съд  гр.Смолян е приел, че той е законосъобразен и обоснован. Стигнал е до извода, че разследването е проведено всестранно и пълно, както и че от събраните по делото доказателства не може да се направи категоричен и несъмнен извод за извършено престъпление от общ характер. Потвърдил е обжалваното постановление на Окръжна прокуратура гр.Смолян.

Пловдивският апелативен съд споделя изводите на първоинстанционния съд.

В атакувания съдебен акт Окръжен съд гр.Смолян е спрял вниманието си върху събрания доказателствен материал и установената въз основа на него фактическа обстановка. Изградил е своите изводи, подлагайки на анализ, поотделно и в съвкупност, всички доказателства по делото. Правилно е приел, че в хода на разследването са събрани доказателствата, необходими за разкриване на обективната истина и не се налага събиране на други.

Въззивният съд намира за необходимо да посочи, че жалбата, с която е сезиран, съдържа същите възражения и доводи както жалбата, с която е поставено началото на производството по чл.243 от НПК. Всички оплаквания са били обсъдени и са намерили отговор в определението на  първоинстанционния съд.

Неоснователно е виждането на процесуалния представител на пострадалите, че тройната минно-техническа експертиза не е отговорила в пълнота на поставените задачи и най-вече защо се е срутила скалната маса, в резултат на което е настъпила смъртта на М. Г.. Вещите лица са посочили, че при взривни работи в скалния масив се натрупва енергия, която го формира на отделни скални късове. Тази енергия трябва да се освободи и разтовари. Тези индуцирани напрежения се проявяват в напукване, отцепване и обрушване на скални негабарити. В случая след взрива скалният масив е със структурни нарушения, формиращи го на отделни скални късове, блокове, парчета. При започване на очукване на напукалите се след взрива скали М. Г. е затиснат от голям скален къс. 

Експертите изрично са посочили в заключението си, че на 11.09.2019г. са извършили допълнителен оглед на място. Изяснили са механизма и причините за настъпване на инцидента.

Служителите на Д. „И по т.” гр.С. са дали предписание да се очукат /окопаят/ стените и тавана на наклонена изработка към бл.2 юг на 50 метра от хор.550, у-к „К.д.”. Така както е индивидуализирано мястото не може да се направи извод, че се касае за участъка от четвърто ниво, където е настъпил инцидентът. Другото предписание за укрепване на кръстовище се отнася до участък  бл.1 юг, хор.550, у-к „К.д.”.   

Некоректно в жалбата се визира и приложения по делото проект за извършване на подготвително-нарезни работи.Той се отнася до участъка на бл.2 юг хор.550, а не до бл.1 хор.550.  В него изрично е посочено, че при пресичане на слаби участъци, същите ще бъдат закрепвани с една  от крепежните конструкции - дървени рамки и метални арки. М. Г. е бил запознат с този проект. Взривните работи са били извършвани за оформяне на кръста към хор.550 бл.2 юг и нарезна 1. След взрива той и свидетелят В.Я.са се върнали на работното място и са възобновили работата без разрешение на началника на смяната и на неукрепено място.

По делото безспорно е установено, че М. Г. и неговият колега не са спазили графика и времето за извършване на взривни работи, точния час в края на работната смяна, върнали са се на работа на забоя без разрешение на началника на смяната, започнали са оросяване и окопаване на горнището и стените в края на смяната и под незакрепен таван. С това са допуснали нарушение на чл.188, ал.1 от Правилника по безопасността на труда при взривни работи и чл.35 и чл.208 от Правилника по безопасността на труда при разработване на рудни и нерудни находища по подземен начин /В-01-02-04/. М. Г. е бил с концентрация на алкохол в кръвта 0,61 на хиляда, неспазвайки разпоредбата на чл.20 от Правилника по безопасността на труда /В-01-02-04/.

Законосъобразен е изводът на Окръжен съд гр.Смолян, че по делото не са събрани доказателства смъртта на М. Г. да е настъпила поради виновно поведение на друго лице.

С оглед на изложеното, Пловдивският апелативен съд счита, че определението на първоинстанционния съд е законосъобразно и обосновано и като такова следва да се потвърди, а жалбата, като неоснователна, да се остави без уважение.

Поради  горното, съдът

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 44/10.01.2020г. на Окръжен съд гр.Смолян, постановено по ЧНД № 104/2019г. по описа на същия съд.

Определението е окончателно.

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                               

 

 

 

 

                                                                                 2.