Определение по дело №1327/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260037
Дата: 19 януари 2021 г. (в сила от 10 февруари 2021 г.)
Съдия: Даниел Нанев Марков
Дело: 20202100201327
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

         

№ ………                                          19.01. 2021 година                                     град Бургас

                                                                                          

Бургаският окръжен  съд                                                       наказателен състав На деветнадесети януари                               две хиляди двадесет и първа  година

В закрито заседание в   следния състав:

Председател: Даниел Марков

                                                                          Членове:

Секретар……………….

Прокурор ……………..

като разгледа докладваното от  съдията Д.Марков 

АНД № 1327 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Съдебното производство е по реда на чл.83а  и следващите от ЗАНН и е образувано по предложение на прокурор в Районна прокуратура-Несебър  за налагане на имуществена санкция на юридическото лице „М. Т.“ ЕООД, със седалище гр.Бургас, ЕИК******,  управлявано и представлявано от М.М.И., ЕГН **********.

Според  направеното предложение срещу  управителя М. М. И. е  внесен обвинителен акт с обвинение за извършено на 03.07.2019г.  престъпление по  чл.172б, ал.1 от НК, вр.чл.13, ал.1 от ЗМГО и образувано НОХД№998/20г. по описа на НРС.

Внесеното предложение е немотивирано и не отговаря на изискванията на закона по отношение на два от задължителните реквизита от съдържанието на предложението по чл.83б, ал.1 от ЗАНН.

1.Не е изяснена причинна връзка между соченото изпълнително деяние „….като излагал за продажба…..като предлагал за продажба стоки …“- стр.3 от предложението, в каквото се е проявило  престъплението по чл.172б, ал.1 от НК  и възможността за облагодетелстване на  „М. Т.“ ЕООД, гр.Бургас – задължителен реквизит по чл.83б, ал.2,т. 1, предл. трето от ЗАНН.  Вместо това  декларативно е заявено , че  дружеството би се обогатило  от извършеното престъпление по чл.172б, ал.1 от НК и че „…облагата би била за юридическото лице и същата би настъпила  именно поради извършеното престъпление – продажба на гореописаните стоки.“ – пунктове 1,2,3 от предпоследна, неномерирана страница на предложението.

Липсват каквито и да са мотиви, които по някакъв начин да обосновават заявеното очакване облагата да възникне в патримониума на „М. Т.“ ЕООД или поне  защо се очаква, че дружеството би получило  стойността от продажбата на стоките и че ще се обогати имуществено с разликата от между същата стойност и вложените средства за закупуването им.  Дали факта, че същите  стоки са намерени в магазин, стопанисван от „М. Т.“ ЕООД  има някаква връзка с евентуално облагодетелстване на дружеството също не е коментирано в предложението.

2.Налице е и неяснота досежно размера на  облагата – реквизит по чл.83б, ал.2, т.2 от ЗАНН.

2.1..Според  предложението, облагата „…би била в размер на стойността, която дружеството би получило от продажбата на стоките, след приспадане на вложените средства за закупуването им.“ В предложението изобщо липсват данни за покупните и за продажните цени на процесните стоки, за да бъде определена разликата между тях, т.е. размера на възможната облага е неопределяем.

Предлаганият метод за определяне на облагата очевидно е в противоречие с посочената стойност на стоките като имитация – 3117лв. (дори само защото последната не се намалява с  придобивните цени).  

2.2. Липсва индивидуализация на стоките по брой, вид, продажна цена и/или пазарна стойност на предлаганите в нарушение на закона стоки с идентични и сходни словни и фигуративни елементи на марката „Луи Витон“. Липсващите обстоятелствата, би следвало да са част от обстановката и описанието на твърдяното престъпление ( реквизит по чл.83б, ал.2,т.1 от ЗАНН) и са абсолютно необходими  за да се определи поне минималния размер на имуществена санкция, явяващ се  равностойност на имуществената облага по смисъла на чл.83а, ал.1 от ЗАНН. Тяхното индивидуализиране е нужно още и защото съдът дължи произнасяне по чл.83г, ал.8,т.4 от ЗАНН. Индивидуализация на стоките не се съдържа и в преписаната в предложението част от  обвинителния акт срещу обв.И..

По изложените съображения настоящия състав намира , че внесеното от прокурора предложение е немотивирано и не отговаря на изискванията на закона, което налага неговото връщане на прокурора и прекратяване на настоящото съдебно производство.

Мотивиран от горното и на основание чл.83г ал.1 т.1, вр. чл.83ж от ЗАНН, вр. чл.249 ал.1 и ал.3 от НПК, Бургаският окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД № 1327/20год.по описа на Окръжен съд-Бургас.

ВРЪЩА  предложението на Районна прокуратура-Несебър.

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд-Бургас с частна жалба и частен протест в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                         Председател: