Определение по дело №51/2012 на Окръжен съд - Добрич

Номер на акта: 576
Дата: 26 август 2013 г.
Съдия: Галатея Петрова Ханджиева
Дело: 20123200100051
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 януари 2012 г.

Съдържание на акта

                               

                     

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 576

 

                                            гр. Д., 26.08.2013г.

 

                               В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Д.кият окръжен съд                                      гражданско отделение

На двадесет и шести август                                   година 2013

В закрито съдебно заседание в следния състав:

 

                              ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ГАЛАТЕЯ ХАНДЖИЕВА

                                        

 

разгледа докладваното от съдията Г.Ханджиева

гражданско дело                    номер 51                   по описа за 2012 година

и, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Постъпила е молба  вх.№4769/12.07.2013г. от Н.И.Н. и С.И.Н., чрез упълномощения адвокат по делото, с която се иска съдът да допълни постановеното по това дело решение №2*/21.06.2013г., като, съобразно формираната от него воля в мотивите на съдебния акт, постанови решение и по възраженията на молителите за придобиване от тяхна страна на основание давностно владение правото на собственост върху процесния недвижим имот и за заплащане от ищеца в тяхна полза на извършени от тях подобрения в имота.

        В писмен отговор ответникът по молбата „***”ЕООД, чрез упълномощения адвокат, оспорва същата, като поддържа, че съдът се е произнесъл по всички искове, с които е бил сезиран.

        Постъпил е писмен отговор по молбата и от М.А.Д., която е участвала в производството като ответник по предявени срещу нея искове, но не е страна по предявените от „***”ЕООД срещу Н. и С. Н. искове. Поради това молбата на последните, свързана с решението по исковете и възраженията между тях, не засяга ответницата по другите искове и депозираният от нея отговор не подлежи на обсъждане.

        По същите съображения молбата няма отношение спрямо встъпилата по чл.225 от ГПК ищца Н.Х.Д., резултатът по чиито искове няма връзка с евентуалния такъв, който ще се постанови по молбата, свързана с решението и възраженията по исковете между другите страни.

        С решение №2*/21.06.2013г. в частта по предявения от „***”ЕООД срещу Н. и С. Н. иск по чл.108 от ЗС съдът е признал за установено, че ищецът притежава правото на собственост върху спорния недвижим имот /описан подробно/ и е осъдил ответниците да му предадат владението, както и е отхвърлил възражението на ответниците Н. да им бъде признато правото да задържат имота докато собственикът им заплати за извършените от тях подобрения сума в размер на 211 500 лева.

        За да постанови този резултат, съдът е счел за неоснователно възражението на ответниците по предявения срещу им иск по чл.108 от ЗС за придобиване от тях въз основа упражнявано давностно владение на правото на собственост върху имота, а относно правото им на задържане е прието, че те нямат такова, защото не са доказали да са подобрили имота, респ. да имат вземане от собственика за подобрения.

        Както е видно от съдебния акт, и, както е посочено и в сега депозираната молба, съдът е формирал мотиви и воля по поставените в нея въпроси. Пропускът на съда да изрази в решението си /диспозитива/ формираната в мотивите воля, съставлява очевидна фактическа грешка по смисъла на чл.248 от ГПК, а не празнота, която се отстранява чрез допълване по чл.250 от ГПК. Следователно сега депозираната молба съставлява такава за поправка на очевидна фактическа грешка в постановеното решение.

        Решение се постановява по предмета на спора. Не се постановява решение по отделните обстоятелства, въведени от страните /от ищеца с исковата молба, от ответника с възражение/ за обосноваване позицията им по делото, онези обстоятелства, които имат преюдициално за предмета на спора значение. В случая предмет на спора между „***”ЕООД и Н. и С. Н. са правото на ищеца на собственост върху имота и правото на ответниците да задържат имота докато ищецът им заплати съответната сума за извършени от тях подобрения. Придобиването от ответниците на основание давностно владение собствеността върху имота не е предмет на спора, а обстоятелство с преюдициално значение, чието евентуално осъществяване би довело до загубване от ищеца на придобитото по-рано от него право на собственост. Поради това то подлежи на обсъждане в мотивите на съдебния акт, което е и осъществено, но решение /диспозитив/ по него не следва да се постанови. Съществуването на вземане на ответниците от ищеца за извършени от тях в имота му подобрения е предпоставка да им се признае правото да задържат имота и затова е обсъдено в мотивите, но, тъй като не е въведено отделно като предмет на спора, за него решение също не следва да се постанови.

        Или от изложеното следва, че липсата на решение по посочените въпроси не е пропуск на съда да изрази формираната по тях в мотивите си воля, а резултат на това, че той не дължи такова външно изразяване, не дължи решение /диспозитив/. Следователно молбата за отстраняване на пропуск на съда, какъвто пропуск не съществува, е лишена от предмет и поради това следва да се остави без разглеждане.

        Водим от горното, съдът

        О П Р Е Д Е Л И :

        ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба  вх.№4769/12.07.2013г. от Н.И.Н. и С.И.Н., чрез упълномощения адвокат по делото, за поправка на решение №2*/21.06.2013г. по гр.д.№51/2012г. по описа на съда.

        Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд – Варна в седмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: