Решение по дело №1614/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260887
Дата: 18 март 2021 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20205330101614
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №260887

 

18.03.2021 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на десети февруари две  хиляди  двадесет и първа  година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

    при секретаря Катя Грудева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 1614/2020 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

    Производството е по реда на чл. 235 от ГПК – решение по исков спор .

    Искова молба на „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София , бул. д-р Петър Дертлиев № 25 офис -  сграда Лабиринт, ет. 2 офис 4, предявена  против Р.Р.Й. , ЕГН **********,***, с  искове с правно основание в  чл. 422 от ГПК във връзка с чл. 79 във връзка с  чл. 86 и чл. 99 от ЗЗД и чл. 240 от Закона за задълженията и договорите и чл. 9 от Закона за потребителския кредит.

   За да обоснове съществуването на вземането си, ищцовото дружество черпи права от два договора.

   Първият от тях е за стоков кредит и е сключен на дата 29.07.2016 год. между ответника и „Банка ДСК „ АД , ЕИК *********, с номер *********. По силата на договора , Й. е получила  назаем сума от 1983.09 лева , за да си плати за закупени от трето лице вещи. Кредитът бил усвоен еднократно , чрез плащане на търговеца – продавач „Технополис България„ ЕАД, извършено от страна на банката , но за сметка на ответника. На свой ред,  ответникът се задължил да върне отпусната му сума заедно със възнаградителна лихва в размер от 909.62 лева, като кредиторът прил плащане на части – на 24 броя месечни погасителни вноски съобразно погасителен план, неразделна част от договора. Първите 23 броя вноски били договорени в размер от 120.90 лева , а последната – 112.01 лева. Срокът на договора изтекъл на дата 30.11.2018г; вземанията на банката по него не били обявявани за предсрочно изискуеми. Длъжникът не изпълнил задължението си точно – платил по договора само 1372.26 лева, с които погасил  680.28 лева от договорната лихва и 691.98 лева от главницата; повече плащания не постъпили  и Й.  изпаднала в забава. 

     Вторият договор, от който ищецът черпи права, е за цесия и е сключен на дата 15.05.2018г  между него и банката. Твърди се,  че цесията ответникът  е уведомен редовно;  алтернативно -  уведомление за цесията е приложено към исковата молба.

     Ищцовото дружество се снабдило със заповед за изпълнение на парично задължение по ч. гр. дело № 11092/2019 год. ; заповедта се връчила на длъжника по реда на чл. 47 ал. 5 от ГПК, чрез залепване на уведомление.  Затова се иска от съда да постанови решение , с което да установи съществуването на вземането за неплатената част от договорните задължения - 1291.11 лева от главницата , 229.34 лева – кредиторово възнаграждение за периода от 28.10.2017г до 30.11.2018г, и 172.75  лева обезщетение за забава в плащане на главницата за периода от 28.10.2017г.  до датата на подаването на заявлението в съда – 03.07.2019г , както и законната лихва върху главницата от тази дата до окончателното изплащане на вземането. Иска и да се присъдят сторените по делото разноски.   

     Ответникът оспорва иска като неоснователен;  отговорът му е депозиран в срока по чл. 131 от ГПК. Отрича да е бил уведомен за сключването на цесията; процесния договор за кредит не бил предмет на рамковия договор за прехвърляне на вземания.Възразява да е изтекла погасителна давност и моли  искът да бъде отхвърлен.

      Вещото лице по проведената експертиза дава заключение, че  остатъчното задължение на Й. по договора, изчислено към датата на депозиране на исковата молба в съда , 03.07.2019г. , е следното : 1291.11 лв.  главница, 229.34 лв. възнаградителна лихва и 153.97 лева обезщетение за забава в плащането на вноските, начислено за период от 28.10.2017г до 03.07.2019 г.

   Допустим като установителен иск с правно основание чл. 422 от ГПК във връзка с чл. 79, вр. с чл. 99 от Закона за задълженията и договорите  и чл. 240 от ЗЗД. Искът е допустим като установителен при изричната разпоредба на чл. 422 от ГПК, тъй като ищецът разполага със заповед за изпълнение на същото задължение , издадена по частното гражданско дело 11092 по описа на ПРС за 2019г. Спазени са сроковете както по чл. 414 от ГПК, така и този по чл. 422 от същия кодекс.

    Съдът, възоснова ангажираните доказателства , съобрази :

    Договора за стоков кредит  под № ******** и искането за сключването му са представени на л. 6 и следващите  от делото , в заверено от страната и неоспорено от ответника копие, при което съдът приема сключването му  за  доказано. Този договор всъщност представлява потребителски паричен заем за потребление, доколкото предават се с него  парични средства , затова и реалното предаване на сумата е условие за съществуването му – договора за заем е реален. Предаването на заемната сума личи от заключението на вещото лице , което съдът кредитира , следоватлено за Й. е възникнало облигационното задължение да върне полученото и възнаградителна лихва за ползването му ( ако не е уговорено друго , банковият заем е винаги лихвоносен за банката).Лихвата е и изрично договорена.  

    Тъй като договорът попада под дефиницията на чл. 9 от Закона за потребителския кредит , той следва да се подчинява на закрепените там правила за потребителска защита на кредитополучателите. Приложима  е редакцията на  ЗПК , обн. ДВ изм. и доп., бр. 59 от 29.07.2016г.

      Съобразно чл. 19 ал. 4 от ЗПК в тази му и следващите редакции, годишният процент на разходите не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с постановление на Министерския съвет на Република България. Има се предвид Постановление № 426 от 18 декември 2014 г. за определяне размера на законната лихва по просрочени парични задължения, (Обн., ДВ, бр. 106 от 23. 12. 2014 г.), в  сила от 1 януари 2015 г. според едниствения член на което, „годишния размер на законната лихва за просрочени парични задължения се определя в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка в сила от 1 януари, съответно от 1 юли, на текущата година плюс 10 процентни пункта. Доколкото обаче основния лихвен процент на БНБ към периода е 0.01 % , то ГПР по договора не надхвърля повече от 5 пъти размера на законната лихва, тъй като е под стойност от 50.05 %. В закона няма задължение на кредитодателя да обясни в самия договор как точно се формира годишния процент на разходите, доколкото методиката на формирането му е законоустановена ( приложение № 1 към закона). 

    Под страх от недействителност ( чл. 22 ) , договора следва да е написан на „разбираем език“ в  писмена форма, на хартиен или друг траен носител, по ясен и разбираем начин, като всички елементи на договора се представят с еднакъв по вид, формат и размер шрифт – не по-малък от 12, в два екземпляра – по един за всяка от страните по договора,  както и да  съдържа поне реквизитите , посочени в  чл. 10, ал. 1, чл. 11, ал. 1, т. 7 - 12 и 20 и ал. 2 и чл. 12, ал. 1, т. 7 – 9 от ЗПК. В случая договорът е писмен, съдържа посочване на общия размер на кредита и условията за усвояването му, лихвения процент по кредита, и условията за прилагането му. Тъй като лихвения процент е фиксиран за целия срок на договора, неприложими към същия са изискванията за: посочване на индекс или референтен лихвен процент, който е свързан с първоначалния лихвен процент, и периодите, условията и процедурите за промяна на лихвения процент, методиката за изчисляване на референтния лихвен процент съгласно чл. 33а. Има  информация ( чл. 5 от специалните условия към  договора )  за правото на потребителя при погасяване на главницата по срочен договор за кредит да получи при поискване и безвъзмездно, във всеки един момент от изпълнението на договора, извлечение по сметка под формата на погасителен план за извършените и предстоящите плащания, както и за  наличието или липсата на право на отказ на потребителя от договора,  и срока, в който това право може да бъде упражнено. Има, в съответствие с чл. 11 ал. 1 т. 11 от ЗПК,  погасителен план, като са посочени датите на падеж на всички отделни погасителни вноски, на ответника е бил предоставен и стандратен европейски формуляр с необходимото съдържание.

    Не се намериха основания за общата недействителност на договора според чл.  22 от ЗПК.

     На л. 34 от делото фигурира и копие, заверено от страната ,  от рамков договор за цесия от дата 11.04.2018г. между ищеца и първоначалния кредитор, като се установява от приложението под № 1 към същия , че вземането на цедента против ответника е предмет на договора, тоест, ищеца се явява между страните по договора, действителен носител на материалното право. Цесията е породила действие и в отношенията между длъжника и  цесионера , доколкото представено е уведомление по смисъла на  чл. 99 от Закона за задълженията и договорите до Й.  . Това уведомление не е получено, като обратната разписка , с която е изпратено , е върната с отбелязване, че пратката не е била потърсена. Независимо от това, уведомление за извършената цесия от името на цесионера като пълномощник на цедента , фигурира като приложение към исковата молба ( л. 44 от делото ), при което следва да се приеме за редовно връчено на длъжника; в това отношение, съдебната практика последователно приема връчването на уведомлението да е редовно.Тук трябва да се каже, че възражението за несъобщаване на договора за цесия би могло да бъде правопогасяващо само в хипотеза на плащане на първоначалния кредитор, цедента, след сключването на договора за цесия , но преди длъжника да бъде уведомен за нея. Такива факти обаче отсъстват в исковата молба, макар вещото лице да е констатирало  частично плащане на първоначалния кредитор след датата на цесията , но преди датата на заявлението.  Ищецът е легимиран като кредитор, включително и поради факта ,че в договора за потребителски кредит е изрично предвидена възможност на кредитора да цедира вземането си  ( чл.16  от общите  условия). 

   Съдът не споделя и друго от възраженията на ответната страна – това за изтекла погасителна давност. Кратката такава е приложима само по отношение на  възнаградителната лихва, но дори тя не е изтекла. Никоя от страните не сочи начална дата на забавата на длъжника ; при начислявана от кредитора  законна лихва от дата 28.10.2017г.,  тази дата следва да с е приеме като начална за забавата. Заявлението за издаване на заповед за плащане е подадено в съда на дата 03.07.2019г, няма изтекли три години като период на бездействие на кредитора.

     Съответно исковете са основателни  и доказани по размера си, с изключение на иска за обезщетение по чл. 86 от ЗЗД , чиито размер не е доказан над сума от 153.97 лева. 

    Разноските се  присъждат в тежест на ответника, пропоционално.    

   Общия размер на направените от ищеца разноски , включително тези по частното дело за издаване на заповед за плащане, е 826.31  лева, тъй като на процесуалния представител -  юрисконсулт  на ищеца се определя минимален съобразно чл. 78 ал. 8 от ГПК хонорар за представителство в исковия процес от 150 лева. Дължат се от ответника пропорционално 817.14 лева ( 826.31/1693.20*1674.42 лева, колкото са присъдени в полза на ищеца).

    Ответникът е било представяван от особен представител, собствени разноски не е направил.  

      Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

                                              

Р Е Ш И:

 

     Признава за установено по отношение на Р.Р.Й. , ЕГН **********,***, че в отношенията между страните, дължи на „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София , бул. д-р Петър Дертлиев № 25 офис -  сграда Лабиринт, ет. 2 офис 4, плащането на следните суми по договор за стоков кредит № 228227/30.11.2016г., за които е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по частното дело № 11092/2019 год. по описа на Районен съд – Пловдив:

    1291.11 лв.  - главница, ведно със законната лихва от датата на подаването на заявлението в съда – 03.07.2019г до окончателното изплащане на вземането;

   229.34 лв. възнаградителна лихва за периода на договора ,

   153.97 лева обезщетение за забава в плащането на вноските, начислено за период от 28.10.2017г до 03.07.2019г.;     

    като ОТХВЪРЛЯ ИСКА по чл. 86 от ЗЗД  В ЧАСТТА над размер на обезщетението за забава от 153.97 лева до пълния предявен размер от 172.75 лева, като недоказан по размера си. 

 

    Осъжда Р.Р.Й. , ЕГН **********,***, да заплати на  „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София , бул. д-р Петър Дертлиев № 25 офис -  сграда Лабиринт, ет. 2 офис 4,   сумата от 817.14 лева разноски по двете дела.

 

   Решението подлежи на обжалване пред ПОС с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му.

                                                                                                                     

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :/п/

 

Вярно с оригинала!

КГ