Определение по дело №983/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 1941
Дата: 7 октомври 2019 г.
Съдия: Катя Веселинова Арабаджиева
Дело: 20197170700983
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

1941

   гр.Плевен, 7.10.2019 год.

 

Административен съд - гр.Плевен, тричленен състав, в закрито съдебно заседание на седми октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                              

                                              Председател: Николай Господинов

                                                        Членове: Елка Братоева

                                                                            Катя Арабаджиева 

като разгледа докладваното от съдията Арабаджиева административно дело №983 по описа на Административен съд-Плевен за 2019 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.189, ал.2 от АПК.

Административното дело е образувано въз основа на протест  от прокурор в Окръжна прокуратура-Плевен, против  чл.12 и чл.22 в частта относно „….събиране, транспортиране…“ , чл.40, ал.1, т.2, т.4, т.5, т.7, т.9 и т.10 и чл.40, ал.2 от Наредбата за управлението на отпадъците на територията на Община Пордим, приета с Решение №591/30.07.2015 год. на Общински съвет-Пордим.

От Общински съвет-Пордим  е представена преписката по приемане на протестираните норми от Наредбата.

Образуваното дело по подадения протест е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание  на 1 ноември 2019 год. от 10,00 часа.

На основание чл.188 във вр. с чл.181 ал.1 и ал.2 от АПК оспорването е  съобщено чрез обявление в Държавен вестник, като копие от обявлението  е поставено  на определеното за това място в съда,  както и е публикувано на интернет страницата на Административен съд- Плевен и Върховен административен съд.

На 24.09.2019 год. е постъпила Жалба/молба  с вх.№4623 от „Рейсър ауто“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, жк „Кремиковци“, бл.29, ет.1, ап.3, с която дружеството е поискало присъединяване към протеста на Окръжна прокуратура-Плевен, в частта единствено на протестирания чл.22 от Наредбата за управлението на отпадъците на територията на Община Пордим, приета с Решение №591/30.07.2015 год. на Общински съвет-Пордим.

Настоящият състав на съда е оставил без движение жалбата за поправяне на конкретно посочени нередовности, които са отстрани  със следваща молба вх.№4833/3.10.2019 год.-внесена е държавна такса за заявеното оспорване, жалбата е подписана, представено е адвокатско пълномощно, с което нередовностите на жалбата/молбата са отстранени. С уточнителната молба е направено искане за присъединяване към протеста на Окръжна  прокуратура –Плевен и в частта на протестирания чл.22 от Наредбата за управлението на отпадъците на територията на Община Пордим, приета с Решение №591/30.07.2015 год. на Общински съвет-Пордим.

Административен съд-Плевен намира подаденото искане за процесуално допустимо - подлежащо на допускане по този ред, а по същество –за основателно,  по следните съображения:

Съгласно чл. 186, ал. 1 от АПК, право да оспорват подзаконов нормативен акт имат гражданите, организациите и органите, чиито права, свободи или законни интереси са засегнати или могат да бъдат засегнати от него или за които той поражда задължения.

Съгласно  чл. 189, ал. 2 от АПК, всеки, който има правен интерес, може да се присъедини към оспорването или да встъпи като страна наред с административния орган до началото на устните състезания при всяко положение на делото, без да има право да иска повтаряне на извършени процесуални действия. Препис от молбата за присъединяване или за встъпване се връчва на насрещните страни.

От представените по делото доказателства може да бъде направен извод, че е налице правен интерес за дружеството- жалбоподател за присъединяване към подадения протест в частта на оспорените разпоредби на чл.12 и чл.22 от Наредбата.

Понятието заинтересовано лице в конкретно производство е уредено генерално в разпоредбата на чл. 147, ал. 1 от АПК – право да оспорват административни актове имат гражданите, чиито права, свободи или законни интереси са нарушени или застрашени от него или за които той поражда задължения.

В случаите, когато нормативният административен акт регламентира положението на определен кръг физически или юридически лица, легитимирани да го обжалват са само тези, чиито права актът засяга или би могъл да засегне пряко. Възможността за засягане правата и интересите на оспорващия и на лицето, присъединило се към него, следва да е реална, а не хипотетична, поставена в зависимост от настъпването на бъдещи несигурни събития, извън волята на лицата. Неблагоприятният ефект в правната сфера на лицето – жалбоподател и на лицето, което иска да се присъедини към оспорването, следва да произтича пряко от нормативния административен акт, съответно от отделните правни норми.

В случая частично оспорената разпоредба на чл.12 от Наредбата  изисква  дейностите по събирането, транспортирането, временното съхраняване дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване и оползотворяване и/или обезвреждане на образуваните отпадъци по чл.9 да се извършва от лица, притежаващи разрешение, издадено по реда на чл.35 на Закона за управление на отпадъците /ЗУО/ или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от Закона за опазване на околната среда /ЗООС/. Частично оспорената разпоредба на чл.22 от Наредбата поставя изискване дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване, разкомплектоване и по оползотворяване и/или обезвреждане на МРО да се извършва от лица, притежаващи разрешение, издадено по реда на чл.35 на Закона за управление на отпадъците /ЗУО/ или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от Закона за опазване на околната среда /ЗООС/.

В протеста на Окръжна прокуратура –Плевен се сочи, че тези разпоредби в частта относно „….събиране, транспортиране…“ противоречат на чл.35, ал.2, т.1 и т.2 от ЗУО, които за дейностите по събиране и транспортиране на отпадъци по смисъла на §1, т.41 от ДР на ЗУО не изисква разрешение, а е предвиден регистрационен режим. Видно от представените към молбата на дружеството : Решение  за регистрация и издаване на регистрационен документ №12-РД-862-00/5.12.20102 год. и Решение №12-РД-862-01/2.08.2016 год., дружеството е регистрирано  за извършване на дейност по транспортиране и събиране  в съответствие с §1, т.41 и 43 от ДР на ЗУО на територията на цялата страна  на отпадъци-излезли от употреба превозни средства, включително такива , които не съдържат течности или други опасни компоненти, излезли от употреба гуми, спирачни накладки, черни и цветни метали, пластмаси, стъкло и т.н.

Наличието на регистрация за извършване на горните дейности на територията на цялата страна, включително на територията на община Пордим, обосновава у заявителя пряк, личен и непосредствен правен интерес да оспори горните цитирани разпоредби на Наредбата, тъй като разпоредбите на чл.12 и чл.22 от същата поставят изискване за снабдяване с разрешително, респ.комплексно разрешително за дейностите по транспортиране и събиране на отпадъци по смисъла на § 1, т. 41 и 43 от допълнителните разпоредби, за извършването на каквито дейности  е регистрирано дружеството-молител.

От друга страна искането за присъединяване към оспорването е направено в установения от закона преклузивен срок- до началото на устните състезания по делото.

Ето защо като направено в срок и от лице, което има пряк, личен и непосредствен интерес  да оспори разпоредбите на чл.12 и чл.22 от Наредбата  в частта относно „….събиране, транспортиране…“, дружеството, подало жалбите/молбите с вх.№№4623/24.09.2019 год. и 4833/3.10.2019 год. , следва да се присъедини към подадения протест на Окръжна прокуратура Плевен в частта на оспорването на чл.12 и чл.22 в частта относно „….събиране, транспортиране…“ от наредбата.

На Окръжна прокуратура-Плевен и на Общински съвет –Пордим следва да се изпратят преписи от жалбите/молбите с вх.№№4623/24.09.2019 год. и 4833/3.10.2019 год. и от приложените към тях доказателства.

Воден от гореизложеното и на осн. чл. 186, ал.2 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИСЪЕДИНЯВА „Рейсър ауто“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, жк „Кремиковци“, бл.29, ет.1, ап.3, към оспорването, обективирано в протест на Окръжна прокуратура-Плевен, в частта относно оспорването на чл.12 и чл.22 в частта относно „….събиране, транспортиране…“ от Наредбата за управлението на отпадъците на територията на Община Пордим, приета с Решение №591/30.07.2015 год. на Общински съвет-Пордим.

ДА СЕ ИЗПРАТЯТ преписи от жалбите/молбите с вх.№№4623/24.09.2019 год. и 4833/3.10.2019 год.и приложените към същите доказателства, на Общински съвет-Пордим и на Окръжна прокуратура-Плевен, като предоставя на последните 7-дневен срок от съобщението за депозиране на становище по молбите/жалбите и за представяне на доказателства.

Определението не подлежи на обжалване и протест.

Преписи от същото да се връчат  на всички страни, включително на присъединеното дружество.

Всички съобщения и книжа до дружеството да се изпращат на посочения от същото електронен адрес.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

                                            ЧЛЕНОВЕ:1. /п/                                               2./п/