Решение по дело №210/2019 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 1
Дата: 3 януари 2020 г.
Съдия: Диана Симеонова Стателова
Дело: 20195230200210
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

1

 

      03.01.2020г.

 

   ПАНАГЮРИЩЕ

 
 


          Номер                Година                                             Град                                   

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПАНАГЮРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

 

НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 
 


                                                                                                                 

 

Пети декември

Дв

 

2019

 
                

на                                                                             Година                                      

 

в публично заседание в следния състав:

ДИАНА  СТАТЕЛОВА

 
                                                                    

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                            

                                                                                                                                                                                 

ИВАНКА ПАЛАШЕВА

 
 

Секретар                                                        

 

 
 


и прокурор   КРАСИМИР ТАНЕВ                                                     

 

като разгледа докладваното от                                                                                    

съдия СТАТЕЛОВА

 

210

 

2019

 
 


                                       АНД №                       по описа за                   год.,

 

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващи от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление №18-0310-001095, издадено на 28.08.2019г. от П.Ш.-Началник РУ Панагюрище при ОД на МВР –П..

Жалбата е подадена от З.П.З.,***, срещу обжалваното наказателно постановление, като в жалбата се сочи, че използваното от жалбоподателя З. МПС- лек автомобил марка „Тойота Хайлукс“ с ДР№** **** **, е собственост по талон на „Извор – П“ООД, регистриран е и има поставени на предвидените за това места, регистрационни табели. Жалбоподателят сочи, че свидетелството за регистрация на МПС- част първа и втора, се намират у З., но на 30.11.2018г. му е съставен АУАН затова, че МПС е със служебно прекратена регистрация от 26.06.2018г. Жалбоподателят твърди, че това обстоятелство е установено от З. едва с връчването на съставения му АУАН, до тогава не му е било известно и не е имал начин да научи за него. Сочи, че съгласно чл. 57, ал.1, т. 5 и т.6 от ЗАНН в наказателното постановление следва да се посочи описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. З. счита, че тази норма е нарушена, понеже словестното описание на нарушението води до материална незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление, понеже МПС, което е управлявано от жалбоподателя, е регистрирано и на определените места са поставени регистрационни табели. Твърди, че фактическата констатация на актосъставителя, възприета от АНО, че МПС не е регистрирано по надлежния ред, сочи на нарушение, обвързано с условията и реда за регистрация, описани в чл. 140, ал.2 от ЗДвП.

В жалбата е посочено, че са налице обстоятелствата на чл.14, ал.1 и ал. 2 от НК, тъй като сектор „Пътна полиция“ не са изпълнили задължението си за уведомяване на собственика по смисъла на чл. 18б, ал.1 от Наредба № І-45/24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства и понеже регистърът на МПС не е публичен и информацията в него е недостъпна за свободно ползване, уведомяването за действията по промяна на регистрацията са задължителни, което прави процесното наказателно постановление материално незаконосъобразно.

Според жалбоподателя, е нарушено правото му на защита, поради липса на съответствие на словесното описание на нарушението и посочената като нарушение правна норма, като фактическата констатация от словесното описание е: „Управлява МПС което е с прекратена регистрация“, което е различно по смисъл и съдържание на нормата на чл. 140, ал.1 от ЗДвП и сочи друго дължимо поведение. З.З. твърди, че обжалваното НП нарушава принципа non bis in idem, възведен в нормата на чл.24, ал.1, т.6 от НПК, която се субсидиарно приложима в Административно- наказателното производство и съгласно която не се образува наказателно производство, а образуваното се прекратява, когато спрямо същото лице и за същото престъпление – в случая деяние, има незавършено наказателно производство, с влязла в сила присъда, постановление или влязло в сила определение или разпореждане, за прекратяване на делото.

Твърди, че спрямо него има влязло в сила постановление на Районна прокуратура Панагюрище, по Досъдебно производство № 12/2019 г.- за прекратяване на наказателното произвоство, за същата деятелност, като описаната в процесното наказателно постановление.

Моли, процесното наказателно постановление да бъде отменено като незаконосъобразно, поради изложеното в жалбата.

По делото е изслушан актосъставителят И.К.В. и е разпитан свидетелят Р.П.Ч..

По делото е приложен АУАН № 1216, съставен на 30.11.2018 г., от който се констатира, че З.П.З. на 30.11.2018 г., около 12,00 часа, в гр. Панагюрище, по ул. „***“, е управлявал товарен автомобил, марка „Тойота“, модел „Хайлукс“, с ДР № ** **** **, собственост на „Извор- П“ ООД, който автомобил е със служебно прекратена регистрация от 26.06.2018 г., установено след справка в ОДЧ на РУ Панагюрище при ОД на МВР П., с което виновно е нарушил чл. 142, ал.1 от ЗДвП. Установява  се, че след запознаване с акта, жалбоподателят З. е нямал забележки, възражения и не е дал обяснения.

По делото е приложено и процесното Наказателно постановление № ***г., от което се констатира, че на 30.11.2018 г., около 12,00 часа, в гр. Панагюрище, по ул. „***“, З. З. е управлявал товарен автомобил, марка „Тойота“, модел „Хайлукс“, с ДР № ** **** **, собственост на „Извор- П“ ООД, като автомобилът е със служебно прекратена регистрация на 26.06.2018 г., с което деяние жалбоподателят З. е нарушил виновно изискванията на чл.140, ал.1 от ЗДвП, като е управлявал МПС нерегистрирано по надлежния ред, поради което му е наложена глоба в размер на 200,00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за период от 6 месеца. Отбелязано е, че Окръжна прокуратура П. е потвърдила като правилно и законосъобразно Постановление на Районна прокуратура Панагюрище, с вх. № 11134/2018 г., с което досъдебно произвоство № 12/2019 г., на РУ Панагюрище при ОД на МВР П. е прекратено и върнато за налагане на административно наказание по ЗДвП.

Видно от приложената по делото Докладна записка, изготвена от актосъставителя И.К.В. е, че при изпълнение на служебните му задължения на 30.11.2018 г., е получен сигнал от ОДЧ на РУ Панагюрище при ОД на МВРо П.- за възникнало ПТП, като на мястото на произшествието е установено, че единият от автомобилите участници е без задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. В докладната записка се сочи, че след справка на ОДЧ при РУ Панагюрище при ОД на МВР П., е констатирано, че управляваният от З.З. товарен автомобил е със служебно прекратена регистрация на 26.06.2018 г., след получено уведомление от Гаранционен фонд.

В докладната записка актосъставителят е посочил, че е съставил АУАН за нарушение по реда на чл. 140, ал.1 от ЗДвП.

По делото е приложено постановление за прекратяване на наказателното производство, от 18.03.2019 г. на Районна прокуратура Панагюрище, постановено по преписка вх. № 1134/2018 г. по описа на районната прокуратура, от което се констатира, че срещу жалбоподателя З.П.З. е образувано наказателно производство за престъпление по смисъла на чл. 345, ал.2, във връзка с ал. 1 от НК, като досъдебното производство е прекратено, тъй като от свидетелските показания, събрани в досъдебното произвоство, е констатирано, че всички застраховки на автомобилите на „Извор- П“ ООД се правят от дистрибуторска фирма „Карол Стандарт“, гр. Панагюрище, която не е уведомила управителя на дружеството за изтекла застраховка. Управителят е заявил в показанията си, че след като е узнал за проблема, веднага е направил застраховка „Гражданска отговорност“.

В досъдебното произвоство е установено, че жалбоподателят З.З. е с положителни характеристични данни и не е осъждан.

Съгласно протокол за доброволно предаване, приложен по делото, се констатира, че на 09.09.2019 г., З.П.З. доброволно е предал СУМПС № *********, което е върнато на 10.09.2019 г.

Видно от приложената Справка за нарушител/ водач е, че жалбоподателят З.З. има издадени 2 броя наказателни постановления, влезли в сила и АУАН.

От приложената по делото Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на МВР, началникът на РУ Панагюрище при ОД на МВР П. е оправомощен да издава Наказателни постановления въз основа на съставени АУАН.

Изслушан в съдебно заседание, актосъставителят И.К.В. установява, че на 30.11.2018 г., докато е бил на работа по график, е получил, заедно със свидетеля Ч., сигнал за настъпило ПТП с материални щети, на кръстовището на ул. „***“ с ул. „***“. При осъществяване на действията по обработка на настъпилото ПТП е установено, че автомобилът, управляван от жалбоподателя З., е със служебно прекратена регистрация, поради липса на задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“. Сочи, че след установяване на нарушението, на жалбоподателя е съставен процесния АУАН.

Разпитан в съдебно заседание, свидетелят Р.П.Ч. сочи, че е присъствал при съставянето на процесния АУАН. Описва, че след установяване на настъпилото ПТП, което са посетили на място с актосъставителя В., същият е констатирал, че управляваният от жалбоподателя З. автомобил е със служебно прекратена регистрация, заради липса на валидно сключена полица за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“. Свидетелят изяснява, че З. не е имал възражения при съставяне на процесния АУАН.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства безспорно се установи, че на 30.11.2018г., около 12,00 часа, в гр. Панагюрище, по ул. „***“, З.П.З. е управлявал товарен автомобил, марка „Тойота“, модел „Хайлукс“, с ДР № ** **** **, собственост на „Извор- П“ ООД, без наличие на договор за сключена застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“. По тази причина З. е извършил нарушение на чл. 175, ал. 3, предложение 1 от Закона за движение по пътищата, според който се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

Съгласно чл. 171, ал.1, т.1, буква „е“, временно се отнема свидетелството за управление на МПС на водач, който управлява моторно превозно средство без застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите - до предоставяне на сключена валидна застраховка.

По делото безспорно се установи, че жалбоподателят П. З. е управлявал МПС, собственост на „Извор- П“ООД, без да се е уверил, че автомобилът е с валидно сключена полица „Гражданска отговорност на автомобилистите“ и дори е претърпял ПТП. Установи се, че поради липсата на такава застрахователна полица, за управлявания от  З. товарен автомобил е приложена принудителна мярка и същият е бил със служебно прекратена регистрация по уведомление от Гаранционен фонд, считано от 26.06.2018г., т.е. малко повече от 5 месеца преди деянието. От събраните по делото доказателства се установи, че дружеството- собственик на товарния автомобил е възложило застраховането на всичките си автомобили на друго дружество, което не е изпълнило договорните ангажименти спрямо тях и не е осигурило застрахователна полица на процесния автомобил.

Съдът не споделя становището на жалбоподателя З., че понеже дружеството-  собственик на управлявания от него автомобил не е било уведомено за служебното прекратяване на регистрацията на МПС, той не е извършил деянието, предвидено от чл. 175, ал.3 от ЗДвП, понеже нарушителите не следва да черпят права от незаконосъобразните действия на трети за деянието лица. Фактът, че собствениците на товарния автомобил- „Извор- П“ООД, са възложили сключването на застраховки „Гражданска отговорност на автомобилистите“ по отношение на своите автомобили на друго юридическо лице, по никакъв начин не отменя задължението на жалбоподателя да провери наличието на застрахователна полица на автомобила, преди да пристъпи към управлението му. Съдът не счита, че липсата на уведомление на дружеството – собственик на товарния автомобил за неговата служебно прекратена регистрация, може да послужи за отмяна на процесното наказателно постановление, тъй като чисто фактически, липсата на редовна застрахователна полица е можела да бъде установена от представляващите дружеството- собственик, по искане на жалбоподателя З., който е следвало да провери дали автомобилът, който управлява е надлежно застрахован и регистриран по Закона за движение по пътищата.

Съдът счита, че следва да потвърди Наказателно постановление №18-0310-001095, издадено на 28.08.2019г. от П.Ш.-Началник РУ Панагюрище при ОД на МВР –П., с което на основание чл. 175, ал.3, предложение 1 от ЗДвП, на З.П.З. е наложена глоба в размер на 200,00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за период от 6 месеца, тъй като е управлявал МПС, нерегистрирано по надлежния ред.

Така мотивиран, ПАНАГЮРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,  

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №18-0310-001095, издадено на 28.08.2019г. от П.Ш.-Началник РУ Панагюрище при ОД на МВР –П., с което на основание чл. 175, ал.3, предложение 1-во от ЗДвП, на З.П.З., с ЕГН- ***********,***, е наложена глоба в размер на 200,00 лв.(двеста лева) и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 (шест) месеца.

Решението подлежи на обжалване и протест пред Административен съд - П. на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава ХІІ от АПК в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено с мотивите.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: