О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
2019 Дупница
Номер Година Град
ГО,V-ти
Районен съд – Дупница състав
24.09. 2019
на Година
закрито Мирослав Саневски
В заседание
в следния състав:
Председател
Членове
Съдебни заседатели:
1.
2.
Секретар:
Председателя на състава
Прокурор:
Като разгледа докладваното от
гражданско 1092 2019
дело № по описа за година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано по искова молба, подадена от К.С.К., ЕГН: **********, с адрес: ***, чрез пълномощника си адв. А.Р., с адрес ***, срещу В.Х.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, с която е предявен иск с правно основание чл. 45, вр. с чл. 86, ал. 1, вр. с чл. 84, ал. 3 от ЗЗД.
Процедурата по размяна на книжа е спазена. В срока по чл. 131 е постъпил отговор от ответника. Налице са предпоставките на чл. 140 от ГПК за насрочване на делото за разглеждане в открито съдебно заседание.
Съдът на основание чл. 140, ал. 3,
изр. 2 ГПК обявява на страните следния проект за доклад по делото съобразно
разпоредбата на чл. 146 ГПК:
1. Обстоятелства, от които произтичат
претендираните права и направените възражения:
Ищецът твърди, че на 21.03.2018г., около 13.00 ч., в гр. Кочериново, на ул. „Св.Иван Рилски“, пред сградата на Средно училище „ Христо Ботев“, чрез нанасяне на удари с юмруци и ритници в областта на главата и тялото, ответникът му причинил телесна повреда - разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК, изразяваща се във фрактура на лицеви кости - предни стени на двата синуса на челната кост, носни кости, стени на клетки на решетъчната кост, предна стена на десния синус на горната челюст, контузии и натъртване на меки тъкани и кръвонасядания на лицето в челната област, носа и около двете очи, мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието - краткотрайно зашеметяване, като деянието ответникът извършил по хулигански подбуди (демонстрирал е чувството си на превъзходство, спорил и се заканвал на ищеца, показвайки незачитане личността и здравето му, нанасяйки безпричинен побой, въпреки опитите на останалите да го предотвратят, като цялото му поведение е изразявало незачитане на установения обществен и законов ред), като макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си.
За това престъпление по чл. 131 ал. 1, т.12, във вр. с чл. 130, ал.1 и чл. 63 от НК, ответникът бил признат за виновен по АНД 730/2018 год. по описа на ДРС и бил освободен от наказателна отговорност по реда на чл. 78А от НК, като му било наложено административно наказание „обществено порицание“.
В следствие на така причинената му телесна повреда, ищецът изживял много силни болки и страдания, както в момента на причиняването, така и в процеса по възстановяването му, което продължило дълго време. За един продължителен период от време ищецът е изпитвал силни болки в главата. И до момента изпитва болки в областта на носа, синусите и челото, които се засилват при промяна на времето, както и при нервно и физическо напрежение. Наложило се да приема болкоуспокояващи и противовъзпалителни медикаменти както по време на лечението, така и към настоящия момент, когато болките се появяват периодично.
Предвид горното, ищецът моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да му заплати сума в размер на 15 000.00 лева, представляваща обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди-болки и страдания в резултата на извършеното от ответника престъпление, ведно със законната лихва от датата на причиняване на увреждането-21.03.2018г., до окончателното плащане. Претендира разноски.
В срока за отговор на исковата молба е депозиран такъв от ответника, с който се оспорва предявения иск за неимуществени вреди по размер. Ответникът счита, че претендираният размер на обезщетение е твърде завишен, понеже, съгласно представените по НАХД № 730/2018г. по описа на РС-Дупница документи, срокът на възстановяване на пострадалия при благотворно протичащ възстановителен процес е около 15-20 дни и няма данни за настъпили усложнения. При определяне размера на обезщетението трябвало да се съобрази, също така, че ответникът е признал вината си и е изразил съжаление, както и че към момента на извършване на деянието е бил непълнолетен, а освен това, към момента няма никакви доходи и разчита на издръжка от родителите си. Намира, че искът за неимуществени вреди е основателен до размер от 500.00 лв.
Правна квалификация на претендираните права и възражения:
Предявен е иск с правно основание чл. 45, вр. с чл. 86, ал. 1, вр. с чл. 84, ал. 3 от Закона за задълженията и договорите.
3. Права и обстоятелства, които се признават: На основание чл.146, ал.1, т. 3 и т. 4 от ГПК, съдът обявява за безспорно между страните и служебно известно на съда, че с Решение от 30.10.2018 год., постановено по НАХД 730/2018 год. по описа на РС-Дупница В.Х.Г. е признат за виновен в това, че на 21.03.2018г. около 13.00 часа, в гр. Кочериново, на ул. „Св.Иван Рилски“, пред сградата на Средно училище „Христо Ботев“, е причинил на К.С.К. лека телесна повреда - разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК, изразяваща се във фрактура на лицеви кости - предни стени на двата синуса на челната кост, носни кости, стени на клетки на решетъчната кост, предна стена на десния синус на горната челюст, контузии и натъртване на меки тъкани и кръвонасядания на лицето в челната област, носа и около двете очи, мозъчно сътресение със степенно разстройство на съзнанието - краткотрайно зашеметяване, като деянието е извършил по хулигански подбуди (демонстрирал е чувството си на превъзходство, спорил и се заканвал на ищеца, показвайки незачитане личността и здравето му, нанасяйки безпричинен побой, въпреки опитите на останалите да го предотвратят, като цялото му поведение е изразявало незачитане на установения обществен и законов ред), като макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си. За това престъпление по чл. 131 ал. 1, т.12, във вр. с чл. 130, ал.1 и чл. 63, ал. 1, т. 4 от НК, ответникът бил освободен от наказателна отговорност по реда на чл. 78 А от НК и му било наложено административно наказание „обществено порицание“.
4.
Разпределение на доказателствената тежест:
Съобразно правилата на чл. 154 ГПК ищецът следва да докаже кумулативното наличие на елементите от фактическия състав на непозволеното увреждане, а именно: осъществено деяние; противоправност на това деяние; възникнали вреди и причинно следствена връзка между противоправното деяние и вреди в конкретен размер. Вината на дееца не подлежи на доказване, тъй като се предполага до доказване на противното съгласно чл. 45, ал. 2 ЗЗД.
Ответникът от своя страна следва да докаже онези свои възражения - правоизключващи, правоотлагащи, правопрекратяващи, правоунищожаващи и правопогасяващи, от които черпят изгодни за себе си правни последици.
Предвид разпределението на
доказателствената тежест и възприетото от страните процесуално поведение, съдът обявява на основание чл. 146, ал. 2 ГПК на страните, че не са налице обстоятелства, за които да не сочат доказателства.
Следва да
бъдат приети като доказателства по делото представените с исковата молба
документи, доколкото същите са допустими и относими към предмета на доказване в
настоящото производство, както и да се допуснат по двама свидетели в режим на
довеждане на страните, които да дадат показания относно изложените в исковата
молба и отговора обстоятелства.
Следва да се изиска НАХД № 730/2018г. по описа на РС-Дупница за прилагане по настоящото дело.
На основание гореизложеното и чл. 140, ал. 1 и ал. 3 ГПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 15.10.2019г. от 11:00 ч., за която дата и час да се призоват страните с препис от настоящото определение, като на ищеца се връчи препис от отговора на исковата молба, депозиран от ответника.
ДОПУСКА събирането на приложените към исковата молба документи като доказателства по делото.
ДОПУСКА до разпит на страните по двама свидетели в режим на довеждане за установяване на твърдените в исковата молба и отговора обстоятелства.
ДА
СЕ ИЗИСКА НАХД № 730/2018г. по описа на РС-Дупница, за прилагане към настоящото дело.
ПРИКАНВА СТРАНИТЕ
към сключване на споразумение, насочва ги към медиация или извънсъдебно
доброволно уреждане на спора и им разяснява, че при постигане на съдебно
споразумение, дължимите държавни такси се заплащат в половин размер, като за
постигане на такова следва да се явят лично в съдебно заседание, споразумението
има значение на влязло в сила съдебно
решение, разноските по производството и по спогодбата остават за страните така,
както са ги направили, ако не е уговорено друго.
Определението не подлежи на обжалване.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: