Решение по дело №1817/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1101
Дата: 20 юни 2018 г. (в сила от 29 октомври 2018 г.)
Съдия: Росица Георгиева Шкодрова
Дело: 20183110201817
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Номер  1101/20.6.2018г.          Град Варна

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд          тридесет и осми състав

На четиринадесети юни       Година две хиляди и осемнадесета

В публичното съдебно заседание в следния състав :

 

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : РОСИЦА ШКОДРОВА

 

 

 като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 1817 по описа за две хиляди и осемнадесета година.

                       

                       Р  Е  Ш  И:

 

 

ОТМЕНЯ НП №03-007779/03.05.2017г. на Директор на Дирекция "Инспекция по труда" гр. Варна, с което на „Ф.Г.Б.” ООД е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 3000 лева на основание чл.414 ал.3 от КТ.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвяне на мотивите.

 

         

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

МОТИВИ: Производството е образувано по жалба на управител на санкционираното дружество против НП №03-007779/03.05.2017г. на Директор на Дирекция "Инспекция по труда" гр. Варна, издадено на основание чл.416 от КТ.

С жалбата се формулира искане за  отмяна на  наказателното постановление. Изразява се позиция, че лицето не е работило за дружеството и наказващия орган е бил уведомен за това. Формулира се искане за отмяна на наказателното постановление. Алтернативно се иска намаляване размера на наложеното административно наказание до предвидения в закона минимален размер.

В съдебно заседание жалбата се поддържа от процесуален представител.

По същество се поддържат основанията за отмяна на наказателното постановление.

Процесуален представител на въззиваемата страна оспорва жалбата.

В заседанието по същество не се явява и не е изразил становище по основателността на жалбата.

След преценка на събраните доказателства по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

 

На 29.03.2017 г., служители при ДИТ-Варна , сред които св. Б.,  извършили проверка на строителен обект -  жилищна сграда, находящ се в гр. Варна, ул.“Д-р Параскев Казаски“ №1А, стопанисван от „Ф.Г.Б.“ ООД.

На част от проверката присъствал св. Николов – строителен техник на обекта.

В хода на проверката на обекта било установено  лице – С.Н., който заявил, че спи в стая с легло в обекта, като го охранява.

Попълнен бил констативен протокол, в който длъжностно лице  от контролния орган посочило, че С.Н. работи за „Ф.Г.Б.“ ООД, в строителния обект, находящ се в гр. Варна, ул.“Проф. Казаски“ №1А на длъжност „пазач“  от  10 месеца , с работно време от 10.00ч. до 17,00 ч., като почива 24 часа и получава възнаграждение от 15 лева на ден. По отношение на трудов договор било отбелязано, че лицето има трудов договор, както и че не знае дали има такъв. В графата за подпис бил положен такъв.

За установени други нарушения, бил съставен протокол № ПР 1711676/24.04.2017г.  

На 24.04.2017г. св. Б. съставила акт за установяване на административно нарушение срещу дружеството за това, че като работодател е допуснал до работа  лицето С.А.Н. като „пазач“ в обект- магазин „Белотекс“, находящ се в гр. Варна, бул.“Цар Освободител“ жилищна сграда, находящ се в гр. Варна, ул.“Д-р Параскев Казаски“ №1А, при определено работно място, определено работно време и договорено трудово възнаграждение, без да е сключен трудов договор в писмена форма между страните по трудовото правоотношение. Била посочена и правна квалификация на деянието. Акта за установяване на административно нарушение бил надлежно предявен и връчен на представляващ дружеството.

 

По преписката постъпили  възражения като било посочено, че предписанията, дадени с констативния протокол са изпълнени. Възразено било , че лицето, посочено в съставения АУАН никога не  е работило за дружеството, а е клошар и се е намирало случайно на обекта.

Въз основа на акта за установяване на административно нарушение административно наказващият орган е издал НП №03-007779/03.05.2017г., възприемайки изцяло установената от служителите на ДИТ фактическа обстановка и давайки правна квалификация на извършеното нарушение по чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2 от КТ. На дружеството е било наложено административно наказание на основание чл.414 ал.3 от КТ – имуществена санкция.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото доказателства - приложените по административно наказателната преписка писмени доказателства – констативни протоколи; възражение и др. , както и гласните такива-показанията на св. Б. и св. Николов.

В показанията си св. Н. сочи, че  обекта е охраняват от СОТ, като на фаза груб строеж не е имало нужда да се охранява физически. Св. Николов сочи още, че в близост до обекта имало установени клошари, които влизали в стаичката на работниците при студено време.

Видно от съдържанието на идентификационната карта, трудовоправни отношения с наетите за обекта лица са били установени от 01.03.2017г., когато са били осигурени длъжностно лице по безопасност и здраве при работа; обслужване на работниците и служителите от СТМ и др.

В попълнения констативен протокол се сочи, че С.Н. работи в обекта от 10 месеца, както и че почива 24 часа?

Съдът положи усилия за издирване на лицето С.Н. с оглед установяване на обективната истина по делото, но видно от изготвената адресна справка и върнатите призовки в цялост, лицето не е установено на посочените постоянен и настоящ адрес, както за него, така и за съпругата му.

 

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът констатира, че издаденото наказателно постановление е необосновано, тъй като в конкретния казус не са установени по безспорен начин трудови правоотношения между С.Н. и  „Ф.Г.Б.“ ООД.

В хода на проведеното административно наказателно производство не са били събрани категорични доказателства в подкрепа на извод, че С.Н. работи за дружеството.

Факт е, че в подадените срещу АУАН възражения категорично е оспорен единствено факта, че лицето Н. работи за дружеството, като дадените предписания от проверяващите са били изпълнени в срок.

При положение, че се сочи, че не са установени трудовоправни отношения с Н., а същия е клошар и случайно се е намирал на обекта, както и при наличие на противоречивата информация в попълнения от служител на ДИТ констативен протокол – посочения период на работа от 10 месеца, който надвишава с 9 месеца наемането на работниците, както и сочената почивка от 24 часа, за наказващия орган е възникнало задължение да проведе разследване на спорните обстоятелства като издири лицето и снеме обяснения от него.

  Вместо да проведе разследване на оспорените обстоятелства и да попълни преписката с доказателства относно наличието на трудово правоотношение, наказващия орган е издал наказателното постановление на 03.05.2017г.

Допуснатото нарушение на чл.52 ал.4 от ЗАНН е  от категорията на съществените и е довело до съществено накърняване на правото на защита на санкционираното дружество. Липсата на проведено разследване по спорните обстоятелства е довела до издаване на необосновано наказателно постановление и в този смисъл същото следва да бъде отменено изцяло.

Като взе предвид горното, съдът намери, че следва да отмени наказателното постановление.

 

 

Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

                         

 

                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: