Решение по дело №371/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юли 2020 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20207160700371
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

279

гр. Перник, 07.07.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в открито съдебно заседание на първи юли две хиляди и двадесета година, в състав:

                                             

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                         ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                                                             ЛОРА СТЕФАНОВА

         

          При секретаря НАТАЛИЯ СИМЕОНОВА, с участието на прокурора РОСИЦА РАНКОВА, като разгледа, докладваното от съдия Стефанова КАНД № 371/2020 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

          Образувано е по касационна жалба, подадена от И.Х.Б., ЕГН ********** *** против Решение № 78/21.02.2020 г., постановено по АНД № 2007/2019 г. по описа на Районен съд – Перник, с което е потвърдено наказателно постановление № 19-1158-003934/17.10.2019 г., с което на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП са наложени административно наказание глоба в размер на 750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца за нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

          Изложени са съображения за неправилност на обжалваното решение поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно приложение на закона  - касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Касаторът твърди, че районният съд неправилно е приел, че не са допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на наказателното постановление. Твърди, че са нарушени императивните норми на чл. 40, ал. 1, ал. 2 и ал. 3 от ЗАНН, чл. 132, ал. 1, във вр. с чл. 163, ал. 7 от НПК и чл. 10 от Наредба № 8121з- 532/12.05.2015 г. Счита, че по този начин е ограничено процесуалното му право на защита, а нарушението е прието за доказано въз основа на доказателства, които са събрани в нарушение на процесуалния ред. Искането към касационния състав е да отмени решението на районния съд и потвърденото с него наказателно постановление.

          В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се е явил и не е бил представляван.

          В съдебно заседание ответникът по касационната жалба – ОДМВР – Перник, сектор „Пътна полиция“, редовно призован, не е изпратил представител.

          Окръжна прокуратура – Перник чрез прокурор Росица Ранкова дава заключение за неоснователност на жалбата. Предлага на съда да остави в сила обжалвания съдебен акт.

          Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

          Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

          Разгледана по същество е неоснователна.

          След извършена служебна проверка на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящия касационен състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, при надлежно сезиране, поради което е валидно и допустимо.    

          Същото е и правилно. Съображенията за това са следните:

          За да постанови обжалваното решение, районният съд е приел, че на 24.03.2019 г. в 12.57 ч. в населено място - с. Драгичево, общ. Перник, по път І-1, в посока към гр. София се е движело МПС – лек автомобил марка „ПОРШЕ ПАНАМЕРА“, с рег. ****. В района на км. 286+300 на посочения път лекият автомобил е заснет със скорост 110 км/ч при ограничение по силата на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП – 50 км/ч. Заснемането е извършено с преносима система за контрол на скоростта с вградено разпознаване на номера и комуникации, тип ARH САМ S1, № 11743d0. За използването на системата полицейски служител попълнил протокол с рег. № 1158р-2309/27.032019 г. При извършена справка в ЦБД КАТ – МВР е установено, че превозното средство е собственост на ****ЕАД гр. София, с ползвател ****ЕООД, представлявано от управителя И.Х.Б.. Чрез полицейски служител в ОДМВР по местоживеене на последния е изискана информация за лицето, което е управлявало МПС. В декларация, подписана от касатора на 15.04.2019 г. е посочено, че на 24.03.2019 г. около 12.57 ч. лек автомобил, с рег. ****е управляван от него.

          Въз основа на така приобщените доказателства свидетелката Д.З.– младши автоконтрольар при СПП ОДМВР - Перник образувала административно-наказателно производство за нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, като в отсъствието на нарушителя и в присъствието на свидетеля И.Г.И.съставила АУАН № 0645031/25.04.2019 г., който е предявен И.Х.Б. и подписан от него, с посочване, че има възражения. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН не е изложил допълнителни такива. Въз основа на съставения АУАН, началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Перник е издал  наказателно постановление № 19-1158-003934/17.10.2019 г., с което е ангажирана административно-наказателната отговорност на касационния жалбоподател на основание чл. 182, ал. 1, т. 6, във вр. с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

          При така установеното от фактическа страна, Районен съд – Перник е приел, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати сочените в жалбата съществени нарушения на процесуалните правила. Констатирал е, че АУАН и НП са издадени от компетентните за това органи, в изискуемата от закона форма и с предвидените реквизити. Достигнал е до извода, че от доказателствата по делото безспорно се установява извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и вината му. Изложил е аргументи за законосъобразното ангажиране отговорността на жалбоподателя за нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП чрез налагане на кумлативно предвидените за него в чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП административни наказания глоба в размер на 750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца.

          Настоящият касационен състав на Административен съд - Перник намира, че решаващият съд при спазване принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН правилно е установил фактическата обстановка. Събрал е гласни и писмени доказателства и е приобщил веществени доказателствени средства, относими към всички факти, предмет на доказване по делото. Формирал е изводите си след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. При разглеждането на делото не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила и е приложил правилно закона.

          Неоснователно е оплакването на касатора, че районният съд неправилно е приложил нормите на чл. 40, ал. 1 – ал. 3 от ЗАНН. Настоящият касационен състав напълно споделя извода на Районен съд – Перник, че макар актът за установяване на административното нарушение да е съставен в отсъствие на нарушителя, без да са налице, посочените в чл. 40, ал. 2 от ЗАНН предпоставки, в конкретния случай не са засегнати процесуалните му права. Това е така, защото видно от административно-наказателната преписка, нарушителят е бил запознат с всички факти, представляващи елемент от състава на нарушението. Той лично, на 15.04.2019 г. е попълнил декларация, в която е посочил, че е управлявал лекия автомобил в момента на реализиране на нарушението – 24.03.2019 г. в 12.57 ч. Освен това, съставеният в негово отсъствие АУАН му е надлежно предявен и връчен, като му е дадена възможност да изложи възражения. Разполагал е с реална възможност в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН да обоснове и конкретизира бланкетното си посочване за наличие на възражения, да направи искания и да представи доказателства. При това положение, макар и формално да е допуснато нарушение на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, то не е ограничило процесуалните права на лицето, привлечено към административно-наказателна отговорност и не води до незаконосъобразност на проведеното административно-наказателно производство.

          Неоснователно е и възражението за образуване на производството без да е спазена разпоредбата на чл. 40, ал. 1 и ал. 3 от ЗАНН. Нормите предвиждат, че АУАН се съставя в присъствието на свидетелите, които са присъствали при извършването или установяването на нарушението, а при липса на такива – в присъствието на двама други свидетели. В настоящия случай АУАН е съставен в присъствието на свидетеля И.Г.И., който е събирал доказателствата, приобщени към административно-наказателната преписка и по този начин е осъществявал действия по установяване на извършеното нарушение. Следователно АУАН е съставен в присъствието на свидетел на установяване на нарушението, което изключва необходимостта от участие на други двама свидетели по смисъла на чл. 40, ал. 3 от ЗАНН.

          Правилен, с оглед установената в хода на съдебното следствие фактическа обстановка е и изводът на Районен съд – Перник за осъществено от касатора административното нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Нормата на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП забранява на водача на пътно превозно средство в населено място да превишава скорост от 50 км/ч. В настоящия случай от събраните гласни и писмени доказателства, и веществени доказателствени средства се установява по категоричен начин, че на 24.03.2019 г. в 12.57 ч. в населено място - с. Драгичево, общ. Перник, по път І-1, км. 286+300, в посока към гр. София, И.Х.Б. е управлявал МПС – лек автомобил марка „ПОРШЕ ПАНАМЕРА“, с рег. **** със скорост 110 км/ч. Неоснователно е оплакването, че за да направи този извод, районният съд се е позовал на веществено доказателствено средство, изготвено не по предвидения в НПК ред. Настоящият състав намира, че сочените от касатора като нарушени разпоредби на чл. 125, чл. 126, чл. 132 и чл. 163, ал. 7 от НПК са неприложими в настоящия случай. Те уреждат правилата за изготвяне на веществени доказателствени средства, съставянето на протокол за тези действия и изземването на информация от компютърно-информационни системи чрез разпечатването и на хартиен носител. По силата на препращащата норма на чл. 84 от ЗАНН доколкото няма особени привила, в административно-наказателното производство се прилагат разпоредбите НПК, уреждащи призоваването и връчването на съобщения, извършването на опис и изземване на вещи, изчисляването на срокове и производството пред съд. ЗАНН не препраща към НПК досежно правилата за изготвяне на веществени доказателствени средства и обективирането на тези действия в протоколи. Следователно неприложими са сочените от касатора норми на чл. 125, чл. 126 и чл. 132 от НПК. Разпоредбата на чл. 163, ал. 7 от НПК регламентира реда за изземване на компютърно-информационни данни чрез запис върху хартиен носител, каквото процесуално действие в случая не е извършвано. Приобщеният към административно-наказателната преписка снимков материал е изготвен в резултат на използване на автоматизирана система за контрол на правилата за движение по пътищата и при спазване на Наредба 8121з-532 от 12.05.2015 г. Това се установява от приложения протокол – приложение към чл. 10 от Наредбата, в който са отразени данните за вида и техническата годност на автоматизираното техническо средство; датата, времето и точното място на използването му; режимът на измерване; посоката на задействане и длъжностните лица, извършили разполагането и настройването на системата и последващата проверка. След обработване на заснетата с автоматизираното техническо средство информация е възпроизведена на хартиен носител снимка № 11743D0/0075618, която е приобщена към делото и на основание чл. 189, ал. 15 от ЗДвП представлява годно веществено доказателствено средство. Като я е взел предвид при формиране на крайния си извод, Районен съд – Перник не е допуснал нарушение на процесуалните правила. Напротив изпълнил е задължението си по чл. 13 от НПК, приложим на основание чл. 84 от НПК за разкриване на обективната истина по реда и със средствата, предвидени в закона. От нея се установява времето, мястото и моторното превозно средство, с което е извършено нарушението.

          Правилно районният съд е приел, че административно-наказващият орган е наложил предвиденото за извършеното нарушение административно наказание. Нормата на чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП предвижда, че за превишаване на разрешената скорост на движение в населено място над 50 см/ч се налага административно наказание глоба в размер на 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 км/ч превишаване над 50 км/ч глобата се увеличава с 50 лв. В настоящия случай превишаването на разрешената скорост е с 56.7 км/ч. Затова в съответствие със закона на нарушителя са наложени кумулативно предвидените по абсолютен начин административни наказания – глоба в размер на 750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца

          Предвид всичко изложено настоящият касационен състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Не са налице релевираните в касационната жалба касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК за отмяната му. Затова на основание чл. 221, ал. 2 от АПК следва да бъде оставено в сила.

          Мотивиран от горното, Административен съд - Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 78/21.02.2020 г., постановено по АНД № 2007/2019 г. по описа на Районен съд – Перник.

          РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                                                                      2./п/