Определение по дело №4533/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1639
Дата: 15 октомври 2019 г. (в сила от 12 ноември 2019 г.)
Съдия: Мартин Рачков Баев
Дело: 20192120204533
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

15.10.2019г., гр. Бургас

 

 

Бургаският районен съд                                                           46-ти наказателен състав

На петнадесети октомври                                   две хиляди и деветнадесета година

В закрито съдебно заседание в състав

 

                                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРТИН БАЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията Баев НЧХД № 4533 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството по делото е образувано по повод молба-искане с вх. № 44985/11.10.2019г. на РС-Бургас от адв. Г. П. – БАК, с която се иска образуването на производство и извършването на кумулация по отношение на осъдената Е.Ж.А. с ЕГН: ********** на Присъда XVK № 2577/2015г. на Основен съд-Скопие от 07.09.2015г. с определеното на А. по ЧНД № 4129/2018г. на РС-Бургас общо най-тежко наказание, измежду други две присъди на български съдилища. Изрично в заключителната част на молбата-искане се посочва, че на основание чл. 25, ал.5 от Закона за правната помощ се иска и назначаване на адв. П. – БАК като служебен защитник на А..

            Настоящият състав, след като се запозна с така депозираната молба-искане и след като служебно извърши съответните справки в деловодната система на съда, констатира следното.

            С Определение № 1690/24.10.18г. по ЧНД № 4192/2018г. на РС-Бургас съдът е извършил съдебна кумулация (групиране) по реда на чл. 25, вр. с чл. 23 НК по отношение на две присъди на Е.А., а именно - НОХД №145/2018г. по описа на Районен съд- гр.Павликени и по НОХД №3107/2018г. по описа на Бургаски районен съд, като е наложил общо наказание - лишаване от свобода за срок от една година. Приложил е разпоредбата на чл. 24 НК и е увеличил така определеното наказание с 2 месеца. Изрично в мотивите на съдебния акт съдът е посочил, че при обсъждане на вариантите за групиране е разгледал и осъждането от македонски съд по НД №XVK- 2577/15 по описа на Основен съд- гр.Скопие, като е отказал да го включи в съвкупността, излагайки мотиви за това.

            Определението на съда е било обжалвано с частна жалба, като с Решение № 8/18.03.19 г. по ВЧНД № 1024/18 г. на ОС-Бургас въззивният съд е потвърдил изцяло определението на първата инстанция. Изрично в мотивите и на този съдебен акт е посочено, че съдът е обсъдил осъждането на македонския съд и съответното искане за включването му в така определената група, но го е намерил за неоснователно и не го е уважил. Изрично в това Решение БОС е посочил, че: „..предвид  разпоредбата на чл. 466 ал. 1 от НПК, решението на българския съд, с което би се признала присъдата на чуждестранен съд, в случай, че са налице предпоставките за това, ще е основание да се извърши ново групиране на наказанията на осъдената Е.Ж.А. по реда на чл. 306, ал. 1, т. 1 НПК, като се приложат правилата на чл. 23 - 25 НК (в този смисъл виж т. 3 на Тълкувателно решение № 3 от 16.11.2009 г. на ВКС по т. д. № 3/2009 г., ОСНК)“. Т.е. въззивният съд е споделил мнението на РС-Бургас, че към момента не е възможно да се включи и присъдата на македонския съд, доколкото тя не е призната по съответния ред и едва ако това се случи – то това би бил нов факт, който би позволил прегрупирането на осъжданията.

            Във връзка с признаването на македонската присъда е било образувано ЧНД № 2399/2018г. на ОС-Велико Търново, с което молбата е била оставена без уважение. Определението е било обжалвано и с Решение № 42/01.04.2019г. по ВЧНД № 113/2019г. на АпС- Велико Търново определението е било отменено, а молбата оставена без разглеждане, като недопустима – т.е. в крайна сметка присъдата на македонските власти не е била призната. В това Определение съставът на апелативния съд е посочил, че според него неправилно РС-Бургас и ОС-Бургас са отказали да включат присъдата при групирането с мотива, че тя не е призната от Р България, доколкото в случая такова признаване не е било необходимо – т.е. по същество съставът на АпС- Велико Търново е приел, че двата акта на бургаските съдилища по своята същност са неправилни, доколкото не е бил приложен правилно материалният закон и неправилно македонската присъда не е била включена в съвкупността.

            При това положение адв. П. – БАК е сезирала РС-Бургас с настоящата молба-искане за образуване на ново дело за съдебна кумулация и ново произнасяне на първоинстанционния съд, този път с включване и на македонската присъда.

            На база горните факти настоящият състав счита, че молбата-искане е недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане, а образуваното въз основа на нея дело да се прекрати по следните съображения.

            На първо място - с влязлото в сила Определение № 1690/24.10.18г. по ЧНД № 4192/2018г. на РС-Бургас, потвърдено с Решение № 8/18.03.19 г. по ВЧНД № 1024/18 г. на ОС-Бургас – съдът вече се е произнесъл по искането за съдебна кумулация. Видно от мотивите на двата съдебни акта - в това произнасяне съдебните инстанции подробно са обсъдили всички осъждания на А., включително и това на македонския съд, но поради причина, че този акт не е бил признат по надлежния ред – те не са го включили в определената съвкупност. Казано по друг начин – вече има влязло в сила произнасяне от РС и ОС – Бургас, относно това дали непризнатата по предвидения ред присъда на македонските власти може да се включи в съвкупността или не. Към настоящия момент въпросната присъда не е призната, доколкото молбата на А. е оставена без разглеждане от АпС- Велико Търново. При това положение не е налице нов факт, който да не е бил взет под внимание от предходните състави на РС-Бургас и ОС-Бургас и който би могъл да даде право на друг съдебен състав да пререши въпроса и евентуално да формира нови групи, както изрично е посочено в мотивите на Решение № 8/18.03.19 г. по ВЧНД № 1024/18 г. на ОС-Бургас. В случая няма нови факти, които да позволят на настоящия съдебен да се произнесе отново при същите фактически рамки, както вече е било сторено от РС-Бургас и ОС-Бургас. В този смисъл са и мотивите на цитираното и от двете съдебни инстанции Тълкувателно решение № 3 от 16.11.2009 г. на ВКС по т. д. № 3/2009 г., ОСНК. Изрично в този тълкувателен акт се приема, че е недопустимо при едни и същи факти, каквито са влезлите в сила присъди и наложените с тях наказания, да бъдат постановявани няколко различни съдебни акта. В случай на погрешно приложение на материалния закон от съдилищата, които първоначално са извършили кумулация (както очевидно се твърди в случая) - въпросът със законосъобразното определяне на общото наказание, може да бъде пререшен с нов съдебен акт едва след отмяната на вече постановения по реда на възобновяването.

            Казано по друг начин – ако осъдената счита, че действително РС-Бургас и ОС-Бургас са допуснали нарушение, като не са включили в съвкупността осъждането на македонския съд, очевидно черпейки мотиви от становището на АпС- Велико Търново, то първо постановеното Определение № 1690/24.10.18г. по ЧНД № 4192/2018г. на РС-Бургас, потвърдено с Решение № 8/18.03.19 г. по ВЧНД № 1024/18 г. на ОС-Бургас следва да бъде отменено по реда на възобновяването (ако са налице предпоставките и сроковете за това) и едва след това да е допустимо да се извърши прегрупиране, а не директно да се сезира първоинстанционния съд с такова искане.

            Горното не би било нужно само в случай на настъпване на нов факт, който да не е бил наличен към произнасянята на РС-Бургас и ОС-Бургас – примерно съдебен акт за признаване на македонската присъда или ново осъждане (в който смисъл е и т. 3 от вече цитираното Тълкувателно решение). В конкретния случай такива факти не са налице – поради което и новото произнасяне по факти, по които вече има влязъл в сила съдебен акт е недопустимо по аргумент от чл. 24, ал.1, т. 6 НПК.

            Молбата-искане се явява недопустима и на още едно основание, а именно – подадена е от процесуално нелегитимиран субект. Видно от материалите по делото молбата-искане изхожда от адв. П. – БАК, която обаче не е упълномощена от осъдената да сезира съда с нея или да я представлява в производството. Недопустимо е адвокат да извърши определени правни действия и едновременно с това сам да поиска да бъде назначен за служебен защитник, доколкото такава хипотеза не е предвидена в закона. По силата на чл. 25, ал.1 ЗПрП правната помощ се предоставя по молба на заинтересованото лице, или по силата на закона (ако е налице задължителна защита, което в случая не е така) – т.е. искането за предоставяне на един от видовете правна помощ по чл. 21, т.1-4 ЗПрП следва да изхожда от заинтересованото лице и едва ако бъде намерено за основателно от страна на съответния орган, той следва да направи искане до АК-Бургас за определяне на служебен защитник, който пък от своя страна се определя не по договорка между страните, а от съответния адвокатски съвет – чл. 25, ал.5 и чл. 26 ЗПрП, като само при определени хипотези и съответна възможност – Съветът може да съобрази желанието на лицето, което иска помощта. Недопустимо е адвокатът да сезира съда с искане за собственото си назначаването като служебен защитник на точно определено лице и по точно определено дело, с мотива че такава била волята на осъдената, при положение че по настоящето дело такива доказателства не са налични. Приложена е декларация от 21.02.2018г. по ДП № 05-1633/14г. на РП-Бургас, която няма никакво отношение по настоящето дело, както и декларация от 03.09.3018г. по НОХД № 3107/2018г., която очевидно е била вече взета предвид и адв. П. – БАК е била назначена като служебен защитник, но по ЧНД № 4192/2018г. на РС-Бургас, което както стана вече дума е приключило. Това че в други производства пред съд А. е ползвала услугите на адв. П. – БАК, включително и при условията на упълномощаване (както се твърди че е било по ЧНД № 399/2018г. на ВТОС и по още няколко дела, изброени в титулната част на молбата-искане) въобще не означава, че са налице предпоставките на чл. 25, ал.5 ЗПрП и съдът следва автоматично да назначи адв. П. – БАК като служебен защитник и по настоящето дело. На съвсем отделен коментар подлежи обстоятелството, че извършването на правни действия – в случая подаване на молба-искане - може да бъде валидно извършено само ако следва назначаването, а не ако го предхожда – т.е. първо по молба на лицето съдът следва да прецени дали да му предостави правна помощ и ако да – да сезира АК-Бургас за определяне на такъв, след което  – да назначи определения служебен защитник (чл. 26, ал.2 ЗПрП), като едва след това последният може валидно да извършва съответните правни действия, а не преди това. Преди назначаването си служебният защитник няма никаква легитимация в процеса и не е овластен да извършва правни действия от името и за сметка на заинтересованото лице, поради което и към настоящия момент молбата-искане се явява подадена от нелегитимиран субект.

            С оглед горното съдът счита, че молбата-искане от адв. Г. П. – БАК е недопустима, доколкото изхожда от процесуално нелегитимиран субект и защото се явява в противоречие с принципа по чл. 24, ал.1, т. 6 НПК, поради което и следва да се остави без разглеждане, а образуваното НЧД № 4533/2019г. на РС-Бургас да се прекрати.

            Водим от горното, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

            ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба-искане от адв. Г. П. – БАК с вх. № 44985/11.10.2019г. на РС-Бургас.

            ПРЕКРАТЯВА производството по НЧД № 4533/2019г. на РС-Бургас.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване по реда на Глава 22 НПК в седемдневен срок от съобщаването му пред ОС-Бургас.

            ПРЕПИС от определението да се връчи на адв. Г. П. – БАК на посочения в молбата-искане адрес.

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: