Решение по дело №299/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 349
Дата: 24 септември 2019 г.
Съдия: Иво Василев Добрев
Дело: 20192100900299
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И E 357

                                                   гр.Бургас, 20.09.2019г.                               

 

                            В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Бургаският окръжен съд                                                                граждански състав

на четвърти септември                                       две  хиляди и деветнадесета година

в съдебно заседание при закрити врати в следния състав:

 

                                                     

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Иво Добрев

секретар Тодорка Стоянова

като разгледа докладваното от съдия Добрев търговско дело номер 299 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

           

          Производството по делото е образувано по молба на М Н Н, ЕГН **********, в качеството му на управител на „Николов, Ковачева и Сие“ СД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Б, ж.к. „З“, бл.*, вх.*, ет.*  за откриване на производство по несъстоятелност на „Николов, Ковачева и Сие“ СД, със законните последици на чл.630, ал.2 ТЗ. Молителят твърди, че дружеството не е в състояние да изпълни свое парично задължение, отнасящо се до търговска сделка, т.с., че е неплатежоспосбно, както и че е в състояние на свръхзадълженост. Прилага и ангажира доказателства.

         Отправено е искане за постановяване на решение по чл.630 ТЗ, с което да се констатира неплатежоспособността, респ. свръхзадължеността на молителя „Николов, Ковачева и Сие“ СД, да бъде определена началната й дата, да се открие производство по несъстоятелност, като бъде обявено дружеството в несъстоятелност и прекратена дейността му.

         Бургаски окръжен съд, като обсъди доводите на молителя и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:            

          Предявеният иск е допустим. Длъжникът е търговец, тъй като извършва по занятие сделки по чл.1 ал.1 ТЗ и e вписан  в търговския регистър, а активната легитимация на молителя се обосновава от изричната разпоредба на чл. 625 ТЗ, според която длъжникът е оправомощен да подава молба за откриване на производство по несъстоятелност.

         От служебна справка в електронния търговски регистър се констатира, че длъжникът е вписан като търговец в електронния търговски регистър, воден от Агенция по вписванията на 07.09.2008г., неограничено отговорни съдружници са Г И К и М Н Н.

            От събраните по делото доказателства и в частност заключението на вещото лице по допуснатата и извършена съдебно-икономическа експертиза се установява, че от момента на вписване на дружеството в ТР до 15.02.2019г., когато фирмата престава да извършва търговска дейност, дружеството за осъществяване на своята дейност е ползвало заемни средства, предоставени от Н.Е.Е. в размер на 9000 лв., със срок на погасяване -12.01.2019г., удължен до 14.05.2019г. с анекс към договора за паричен заем. Към 15.02.2019г., дружеството е разполагало с ликвидни средства в размер на 7941,85 лв., с които е можело да погасява осигурителните си задължения към НАП, както и 87,73 % от предоставения паричен заем. В периода след 15.02.2019г., когато е подадена декларация пред ТД на НАП-Бургас от управителя на дружеството, с която се спира дейността на фирмата, дружеството не реализира приходи, разходва наличните парични средства, в резултат на което генерира загуба в размер на 6399,60 лв. за 2019г. Вещото лице в своето заключение е посочило, че към 30.06.2019г., дружеството има задължения в размер на 9000 лв., които представляват непогасения паричен заем от кредитора Н.Е.. Същото не притежава дълготрайни активи и материални запаси. Активът на дружеството към тази дата е 2230,24 лв. Следва да бъде уточнено, че  в молбата до съда е посочено обстоятелството, че на 20.05.2019г., наличната към този момент сума в касата на дружеството, а именно 2300 лв., е върната на заемодателя Н.Е. срещу разписка, която е представена по делото. В тази връзка вещото лице е посочило, че въпросната разписка, която по своята същност не е първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството и съответно не е осчетоводена, не е взета под внимание при изготвяне на експертизата. Поради изложеното и предвид счетоводните данни, сумата от 2230 лв. следва да бъде налична в касата на дружеството, без обаче дружеството-молител да е предоставил документи, които да доказват този факт. Последната издадена фактура от дружеството е от 09.01.2019г., като след тази дата приходи от стопанска дейност не са реализирани, дружеството няма и вземания от други лица.

            При изчисляване коефициентите за ликвидност вещото лице е посочило, че може да бъде изчислен единствено този за абсолютна ликвидност поради това, че активът на дружеството е съставен само от парични средства и същият има следните стойности: към 31.12.2018г. – 0,9616; към 15.02.2019г. – 0,8779 и към 30.06.2019г. – 0,2478. Резултатът за последния период, който е много под референтните стойности, които са в границите от 0,8 до 1, потвърждават направения от вещото лице и изцяло възприеман от съда извод, че длъжникът не разполага с достатъчно ликвидни активи, които да обслужат текущите му задължения и същият се намира в състояние на неплатежоспособност към 30.06.2019г. В подкрепа на горното се явява и изчисления коефициент за финансова автономност, който в случая е отрицателна величина и е индиция за невъзможност за погасяване задълженията към кредитора.

            Анализът на информацията, съдържаща се в представените и приети справки, мотивира извод, че дружеството отчело като финансов резултат загуба в размер на 6769,76 лв. и е изпаднало в трайна невъзможност да обслужва задълженията си към 30.06.2019г.

Съобразно разпоредбата на чл.608 ал.1 от Търговския закон, неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане, т.е. при наличието на една от  трите, предвидени в цитираната правна норма възможности длъжникът би изпаднал в състояние на неплатежоспособност. В конкретния случай молителят изтъква, че има задължения към един кредитор, които поради липса на парични средства и други краткотрайни активи не е в състояние да изпълни. Така наведеното твърдение съдът намира за доказано от представените, събрани по делото и обсъдени по-горе доказателства. В настоящото производство се установява по безспорен и несъмнен начин, че молителят има задължения към кредитора Н.Е. по сключения договор за заем, които няма как да бъдат погасени поради липсата на краткотрайни активи на дружеството, поради и което търговецът – молител е в състояние на неплатежоспособност. Тук е мястото да се отбележи, че процесният договор за заем има характера на търговска сделка, предвид факта, че една от страните по него е търговец. В този случай релевантна е преценката, дали сделката е сключена с оглед упражняване стопанската дейност на дружеството. В настоящия казус паричните средства по договора са предоставени за финансиране дейността на търговското дружество, налице е презумпцията по чл.286, ал.3 ТЗ, която не е оборена. Вещото лице в своето заключение също посочило, че заемните средства са ползвани за закупуването на материали, заплащане на външни услуги, както и на дължимите осигурителни вноски.

Спирането на плащанията е установено като обективно състояние, поради което и следва да се приеме, че е налице презумпцията на чл.608 ал.3 от Търговския закон. Настъпването на неплатежоспособността като последици се свежда до невъзможност на длъжника да заплаща паричния си дълг по посочените по-горе три категории задължения. Спирането на плащанията е факт, който винаги е следствие от самата неплатежоспособност.  В конкретния казус от събраните по делото доказателства се установява по безспорен и несъмнен начин, че търговското дружество е спряло плащанията си, същото не е обслужвало предоставения му паричен заем, на  07.06.2019г., е последното извършено такова, а именно сумата от 90 лв. – дължим авансов данък по чл.44 ЗДДФЛ. Спирането на плащанията се дължи на трайна невъзможност за изпълнение на паричните задължения на молителя и липса на възможност за плащане, включително на налични парични средства. Установява се, че на 09.01.2019г. дружеството е издало фактура № 3/09.0         1.2019г., като след тази дата, приходи от осъществяваната дейност не са реализирани. Считано от 15.02.2019г., дружеството не извършва стопанска дейност, от която същото би могло да реализира приходи и печалба, с които да посреща текущите си задължения. Към този момент обаче (15.02.2019г.), същото е разполагало с ликвидни средства в размер на 7941,85 лв., с които е можело да погасява осигурителните си задължения към НАП, както и 87,73 % от предоставения паричен заем, поради и което коефициентът за абсолютна ликвидност към тази дата е 0,8779, което е рамките на приемливите граници. Принципно началната дата на неплатежоспособност, разглеждана като момент на проявление на трайната неспособност на длъжника да погасява изискуемите си и ликвидни парични задължения към кредиторите по чл.608 ал.1 ТЗ, с наличните си краткотрайни активи, се определя с оглед неговото цялостно икономическо състояние, изразено чрез показателите за ликвидност, финансова автономност и задлъжнялост, при съобразяване на най-ранния момент на спиране на плащанията към кредиторите, като проявление, външен белег на неплатежоспособността. Трайно и непротиворечиво се възприема разрешението, че релевантен за определяне началната дата на неплатежоспособност е моментът на обективна невъзможност да се изпълнят задълженията към всички кредитори с изискуеми и ликвидни вземания, а не спирането на плащането към отделен кредитор, респ. отделни, но не всички кредитори, поради което на съобразяване подлежи не само факта на спирането на плащанията, а причините за това – липсата на краткотрайни активи, с достатъчна степен на ликвидност, за покриване на краткосрочните задължения. Касае се за обективно обусловена невъзможност за изпълнение, а не резултат на субективната преценка, фактическо бездействие или нежелание на длъжника. След 15.02.2019г. обаче, както бе споменато по-горе приходи от осъществена дейност не са реализирани, а последното извършено от длъжника плащане е на 07.06.2019г. Следва да се приеме, че още преди датата на последното плащане, което е за дължими осигурителни вноски, дружеството е изпаднало в трайни икономически затруднения, тъй като не е реализирало печалба, а в същото време е извършвало разходи за материали и външни услуги, както и е продължило да заплаща наемна цена за ползването на склад за строителни материали по сключен договор за наем с лицето Пламен Христов. Дружеството е достигнало до загуба като финансов резултат в размер на минус 6769,76 лв.

В конкретния случай при съобразяване на всички, приложени към молбата и събрани по делото доказателства като начална дата на неплатежоспособността следва да се приеме датата 01.06.2019 година, тъй като към този момент дружеството е имало натрупани задължения към основния си кредитор – заемодателя по договора за заем. Независимо от наличието на извършени плащания към 06.07.2019г., то още към 01.06.2019г., са настъпили сериозните финансови затруднения на дружеството и невъзможността да обслужва предоставения паричен заем, както и да посреща текущите си задължения.

 Съдът не следва да се произнася по въведеното второ основание за откриване на производство по несъстоятелност - свръхзадлъжнялост, което е посочено от молителя в искането му по чл.625 от ТЗ и уточнено с допълнителна молба, т.с. заявено второ основание в условията на кумулативност, ведно с неплатежоспособността. Следва да се посочи, че свръхзадължеността е специално основание за откриване на производство по несъстоятелност и същото е приложимо само по отношение на капиталовите търговски дружества – чл.607а, ал.2 от ТЗ. Молителят в процесния случай е събирателно дружество или персонално такова, поради и което горецитираната норма не е приложима.

Съдът намира, че трябва да постанови решение по чл.632 ал.1 ТЗ, тъй като търговецът не разполага с парични средства, нито с друго, бързоликвидно имущество, посредством което да могат да се осигурят средства за разноски при откриване на производство по несъстоятелност, дори и за шест месеца напред, а същевременно с това разноските не са били предплатени по реда на чл.629б ТЗ. Кредиторът Н.Е.Е. е поканен да предплати необходимата сума за покриване на началните разноски за откриване на производството по несъстоятелност, но същият не е проявил интерес към тази процедура и не е внесъл указаната от съда сума.

            При съобразяване на събраните по делото доказателства съдът следва да постанови решение по чл.632 ал.1 от Търговския закон, с което да обяви неплатежоспособността, да определи началната й дата, да открие производство по несъстоятелност, да допусне обезпечение чрез налагане на обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника, да постанови прекратяване дейността на предприятието, да обяви длъжника в несъстоятелност и да спре производството.

На основание чл. 610 от ТЗ производство по несъстоятелност следва да бъде открито и по отношение на неограничено отговорните съдружници: Г И К, с адрес: гр. Б, ул.** No * и * Н* Н* с адрес: гр. Б, ж.к. З, бл*, вх*, ет*, ап. *.

Сходни обезпечителни мерки съдът следва да допусне и досежно имуществото на всеки от съдружниците, което се включва в масата на несъстоятелността, но се дължи отделно по силата на чл. 743 от ТЗ.

            С настоящото решение, съдът следва да осъди длъжника да заплати сумата от 250 лв. по сметка на Окръжен съд – Бургас, представляваща държавна такса за водене на производството по настоящото дело.

            В съответствие с чл.624 ал.1 от Търговския закон препис от настоящото решение следва да бъде изпратено за вписване в търговския регистър по партидата на дружеството.

            Мотивиран от горното и на основание чл.632 ал.1 във връзка с чл.607а от Търговския закон, Бургаският окръжен съд

 

                                    Р       Е       Ш       И:

 

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Николов, Ковачева и Сие“ СД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Б, ж.к. „З“, бл.* вх.*, ет.*, представлявано от М Н Н, ЕГН **********, като определя 01.06.2019г. за нейна начална дата.

 ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на „Николов, Ковачева и Сие“ СД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Б, ж.к. „З“, бл.*, вх.*, ет.*, представлявано от   М Н Н, ЕГН **********.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на съдружниците Г И К, с адрес: гр. Б, ул.ПК No * и М Н Н с адрес: гр. Б, ж.к. З, бл. *, вх. *, ет*, ап. *.

ОБЯВЯВА „Николов, Ковачева и Сие“ СД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ж.к. ** бл.9, вх.2, ет.4 в несъстоятелност.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на предприятието на „Николов, Ковачева и Сие“ СД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Б, ж.к. „З“, бл.* вх.*, ет.* представлявано от   М Н Н, ЕГН **********.

ПРЕКРАТЯВА правомощията на органите на „Николов, Ковачева и Сие“ СД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Б, ж.к. „З“, бл.*, вх.*, ет.*.

ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор върху имуществото на „Николов, Ковачева и Сие“ СД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ж.к. ** бл.*, вх.*, ет.*, както и върху имуществото на всеки от съдружниците Гергана Иванова Ковачева, с адрес: гр. Бургас, ул.Петко Каравелов No 35 и Младен Николаев Николов с адрес: гр. Бургас, ж.к. Зорница, бл. *, вх. *, ет. *, ап. *,  което се включва в масата на несъстоятелността.

ЛИШАВА „Николов, Ковачева и Сие“ СД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ж.к. ** бл.*, вх.*, ет.*, от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото си.

ЛИШАВА съдружниците Г И К, с адрес: гр. Б, ул.П К No *и М Н Н с адрес: гр. Б, ж.к. З, бл. *, вх. *, ет. *, ап. *, от правото да се разпореждат с имуществото, включено в масата на несъстоятелността.

СПИРА производството по настоящото търговско дело №299/2019 година по описа на Бургаския окръжен съд.

ОСЪЖДА „Николов, Ковачева и Сие“ СД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Б, ж.к. ** бл.9, вх.2, ет.4, представлявано от   М Н Н да заплати по сметка на Бургаския окръжен съд сумата от 250 /двеста и петдесет лева/ лв., представляваща дължима държавна такса за разглеждане на депозираната молба, както и 5 /пет лева/ лв. за служебното издаване на изпълнителен лист.

ДА СЕ изпрати препис от настоящото съдебно решение на Агенция по вписванията, Служба по регистрация за вписване в търговския регистър.

Настоящото решение подлежи на обжалване в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър с въззивна жалба пред Бургаския апелативен съд.

 

 

                                                                                            Съдия: