Решение по дело №98/2014 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 106
Дата: 22 април 2014 г.
Съдия: Любомира Любенова Кръстева
Дело: 20147130700098
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 март 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

град Ловеч, 22.04.2014 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

ЛОВЕШКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, касационен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети април две хиляди и четиринадесета година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Любомира Кръстева

                                                         ЧЛЕНОВЕ: Йонита Цанкова

                                                                                Мирослав Вълков 

при секретаря А.А. и в присъствието на прокурор С. И., като разгледа докладваното от съдия Кръстева к.а.д. № 98 по описа за 2014 година, за да се произнесе съобрази:

Производството е по реда на глава дванадесета от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

С Решение № 34/22.01.2014 г. по НАХД №1587/2012 г. Ловешки районен съд е потвърдил наказателно постановление /НП/ № 3093/23.10.2012 г. издадено от заместник министър на културата гр.София, с което на „П. .” ООД гр.София бул.Ц. ш. №.. вх.1 ет.3 ЕИК …., представлявано от Т. Х.Р., на основание чл.98а ал.1 от Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/ във вр. с чл.97 ал.1 от ЗАПСП е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 2000 лв. за нарушение на чл.97 ал.1 т.5 предл.второ алт.първа от ЗАПСП.

Постановеното решение е обжалвано в законовия срок с касационна жалба от „П.” ООД. В касационната жалба се твърди, че съдебното решение е незаконосъобразно. Сочат се обстоятелствата, довели до тези пороци на съдебното решение – съдът не се е произнесъл по направените възражения, решението е немотивирано, съдът не е изложил мотиви относно твърдението на касатора, че в началото на проверката не е присъствал негов представител, твърди се, че фактическата обстановка не е изяснена от съда. Твърди се, че съдът не е изяснил колко и какви телевизори е имало в обекта, каква озвучителна техника, нито колко и кои са ощетените лица, като счита, че позоваването на съдържанието на съставен при проверката констативен протокол е нарушение на чл. 57 ал.1 т.5 от ЗАНН. Твърди се, че в съставения АУАН и в издаденото НП няма точна правна квалификация на нарушението, твърди се, че ползването на телевизионни приемници за приемане на телевизионен сигнал не осъществяват публично изпълнение, тъй като звукът и броя на телевизорите не позволява ефективно озвучаване на помещенията. Иска се от съда да отмени решението на ЛРС и да отмени обжалваното НП. Жалбата е подадена в срок, допустима е и следва да бъде разгледана.В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се представлява.

Ответникът заместник министър на културата не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр. Ловеч взема становище за неоснователност на касационната жалба.

Пороците, които касаторът сочи в жалбата си, съдът определя като нарушение на закона - касационно отменително основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН.

Ловешки административен съд, касационен състав, след като извърши преценка на събраните по делото доказателства, с оглед посочените в жалбата касационни основания, намира, че жалбата е неоснователна.

Пред първо-инстанционния съд са представени писмени доказателства и са събрани гласни такива.

Съгласно чл.97 ал.1 т.5 предл.второ алт.първа от ЗАПСП който в нарушение разпоредбите на този закон организира публично изпълнение чрез запис на произведения се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от две хиляди до двадесет хиляди лева, ако не подлежи на по-тежко наказание. Забрана да се изпълнява публично произведение без съгласие на автора се съдържа в чл. 35 от ЗАПСП, като е налице изискване предварително писмено съгласие на автора или от упълномощена от него организация /чл.58 от ЗАПСП/. За използване на произведения от други лица се счита публичното представяне или изпълнение на произведените – изпълнение или представяне по начин, даващ възможност произведението да бъде възприето от неограничен брой лица /чл.18 от ЗАПСП/.

От събраните доказателства се установява, че АУАН и НП са съставени и издадени от надлежно овластени лица. В деня на проверката 11.04.2012 г. в търговския обект „Сити Център Ловеч” гр.Ловеч ул.Търговска № 45 длъжностни лица от Дирекция ”Авторско право и сродните му права” при Министерство на културата са установили, че обектът се озвучава от телевизионни приемници на първи ивтори етаж с произведения в изпълнение на запис. Установили са три от произведенията по име и изпълнител, описани в Констативен протокол съставен по времето и мястото на проверката. При започване на проверката при проверяващите се е явило лице, което се е представило като Мартин Димитров - управител на търговския обект, което е напуснало след като проверката е започнала. В закона няма изискване за откриване на административно нарушение в присъствие на нарушителя, изискването за отправяне на покана и присъствие е въведено при съставяне на АУАН, който може да не бъде съставен по време и на мястото на откриване на нарушението. След събиране на достатъчно данни и допълнителни писмени доказателства е съставен  АУАН № 3093/2012 от 29.05.2012 г. – в сроковете по чл. 34 от ЗАНН. За съставянето на АУАН надлежно е поканен представителя на търговското дружество, и се е явил негов надлежно упълномощен представител, на когото е връчен и който е подписал съставения АУАН. Пред административно-наказващия орган и пред съда не са представени доказателства, че за описаните в АУАН и в НП произведения, които са били публично изпълнявани в деня на проверката в търговския обект, е било налице предварително писмено съгласие от страна на автора или упълномощена от него организация. В съставения АУАН е направено подробно описание на установените обстоятелства, посочени са нарушените материално-правни и санкционни норми. От състава на нарушението е видно, че отношение към съставомерността му нямат броят на телевизионните приемници и видът на озвучителната техника, нито дали образите на монитора на телевизорите е съответствал на музиката, която се е чувала. Част от публичното изпълнение чрез телевизионен приемник е и образа на монитора, не само звука. Свидетелите Любенов и Попов непротиворечиво излагат възприятията си – произведенията са излъчвани на телевизионните приемници в момента на проверката, в началото и в края на изпълнението са изписвани името на произведението и изпълнителя. Свидетелите са възприели изпълненията като са чули звука и са прочели надписите, което заявяват при показанията си пред ЛРС.

В НП отново подробно са изложени всички обстоятелства при извършване на нарушението. Към преписката са приложени справките, които са изискани от актосъставителя и административно-наказващия орган за установяване на произведенията, авторските права върху тях и регистрираното Сдружение с нестопанска цел за колективно управление на авторски права „Музикаутор”. Посочени са подробно нарушените правни норми и санкционната норма.

По делото не са представени никакви доказателства опровергаващи констатациите на проверяващите длъжностни лица. Касационният състав споделя мотивите на РС-Ловеч за доказаност на нарушението. Следва да се отбележи, че наложената глоба е в минималния предвиден от закона размер. Съдът намира, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон, отразената в АУАН и НП фактическа обстановка съответства изцяло на събраните доказателства, НП е издадено от орган, който е надлежно овластен със заповед от 10.10.2011г. на министъра на културата. Съдът намира за безспорно доказано, че касаторът е извършил описаното в АУАН и НП нарушение на и правилно административно-наказващият орган е наложил административно наказание в рамките на определените от закона размери. Поради което изводът на първо-инстанционния съд, че НП е законосъобразно и следва да се потвърди, е правилен.

Настоящият касационен състав споделя мотивите на първо-инстанционния съд, и намира, че решението е правилно и законосъобразно, и на основание чл. 221 ал.2 предл. първо от АПК, във вр. с чл.63 от ЗАНН Ловешки административен съд, касационен състав,

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №34/22.01.2014 г. постановено по НАХД №1587/2012 г. от Ловешки районен съд като законосъобразно.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

Препис от решението да се връчи на страните.                                             

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    

                                                         ЧЛЕНОВЕ: