Решение по дело №528/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 април 2019 г. (в сила от 23 април 2019 г.)
Съдия: Пламена Костадинова Върбанова
Дело: 20192100500528
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта

                                        Р Е Ш Е Н И Е

 

 №І-348          23.04.2019година, гр.Бургас

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският окръжен съд, гражданско отделение,в закрито заседание на   двадесет и трети април през две хиляди и деветнадесета година,  в състав:

                         

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:Мариана Карастанчева                                                                                                                                                                                                                                                                              Членове : 1. Пламена Върбанова

                                                                                                                                                                    2.мл.с.Марина Мавродиева

 

                                                                                    като разгледа докладваното от съдия Пламена Върбанова  гражданско дело № 528  описа за 2019 година на Окръжен съд-Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното:

         

                Производството е с правно основание чл. 435,ал.1,т.3 вр. чл. 433,ал.1,т.8 ГПК  и е  образувано  по  жалба, предявена от  А.  С.С.  срещу Постановление  № 05798/01.03.2019г. за прекратяване на изпълнително производство по изп.д.№ 20198050400313  на ЧСИ №805 Станимира Николова с район на действие- района на Окръжен съд-Бургас.

                 В жалбата си сочи, че обжалваното постановление на ЧСИ било неправилно, тъй като нямало пречка по издадения изпълнителен лист, длъжникът по който бил починал, изпълнителното дело да се  образува срещу неговите наследници, които по силата на чл. 429,ал.2 ГПК отговаряли спрямо кредитора. Моли се отмяна на атакуваното действие на ЧСИ и продължаване на процесуалните действия .

                Постъпили са писмени обяснения от ЧСИ Станимира Николова, която намира жалбата за неоснователна по изложени съображения и доводи; изпратено е копие от изпълнителното дело.

                  Бургаският Окръжен съд, като взе предвид  доказателствата по делото, становищата на жалбоподателя и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

                  От писмените обяснения на ЧСИ  Станимира Николова и приложените копия от изпълнителни дела/изп.д.№ 20198050400313 и № 20128050401030/ е видно, че изп.д.№ 20198050400313 е било образувано по представен от взискателя  А.С. изпълнителен лист срещу длъжника О.Н.Н. за парично вземане, описано в същия изп.лист. С Постановление от 12.05.2017г. ЧСИ Станимира Н.ва  на основание чл. 433,ал.1,т.8 и сл. ГПК е прекратила изпълнителното дело. От писмените обяснения на ЧСИ Станимира Николова и от твърденията на жалбоподателя С. става ясно, че прекратителното постановление на съдебния изпълнител е влязло в законна сила.Настоящият състав намира за необходимо да отбележи, че в кориците на изп.д.№ 20198050400313  се съдържа удостоверение за наследници на длъжника О.Н.Н., починал на **.0*.20**г. и оставил за свой единствен наследник **** си Н. П. Н.

               С молба от 22.02.2019г. до ЧСИ Станимира Николова взискателят С. е  поискал връщане на изпълнителния лист, по който е било образувано прекратеното изп.д.№ 20198050400313 и едновременно с това  поискал съдебния изпълнител да го приеме отновои възоснова на този изпълнителен лист  да образува ново изпълнително дело, по което да конституира наследника на длъжника,както  и да предприеме необходимите законови действия по събиране на дължимото; на основание чл.18 ЗЧСИ е овластил ЧСИ да предприема действия, каквито прецени и намери за добре по делото.Възоснова на тази молба на длъжника е било образувано изп.д. № 20128050401030, прекратено с обжалваното постановление.

              Съдебният изпълнител с обжалваното постановление приел ,че смъртта на длъжника, настъпила преди образуване на изпълнително дело № 20128050401030, е процесуална пречка за възникване на процесуално правоотношени,поради която причина го прекратил.

              При изложената фактическа обстановка съдът приема предявената жалба за процесуално допустима като изхождаща от надлежно  процесуално-легитимирана страна, в законоустановения срок и срещу подлежащ на обжалване акт на съдбения изпълнител.

                Жалбата е основателна по следните съображения:

Съгласно нормата на Чл. 426, ал.1 ГПК съдебният изпълнител пристъпва към изпълнение по молба на заинтересованата страна на основание представен изпълнителен лист или друг акт, подлежащ на изпълнение, какъвто в случая е поискано от взискателя да бъде приложен към молбата му от ЧСИ , за което по реда на чл.18 ЗЧСИ го  е овластил.

 Изпълнителният лист очертава рамките на процесуално законосъобразното поведение на съдебния изпълнител, като го задължава да даде защита на удостовереното в него право така, както е индивидуализирано от съда по страни, съдържание и размер.

Задължение на съдебния изпълнител след подаване на молба по чл. 426 ГПК е да се убеди в качеството на взискател на лицето, което го е сезирало, съответно в качеството на длъжник на лицето, срещу което се иска образуване на изп. дело, съответно дали в молбата си взискателят е посочил начина на изпълнението.

 

Съдебният изпълнител няма право да установява различно материалноправно положение относно страните по правоотношението в сравнение с установеното от съда, освен в случаите на правоприемство, настъпило след приключване на съдебното дирене пред съда по съществото на спора –т.е.  издаденият изпълнителен лист против наследодателя съгласно чл. 429, ал. 2 от ГПК може да бъде изпълняван против неговите наследници.

 Касае се за законово предвидени хипотези на приемство в изпълнителния лист, а не за приемство в изпълнителния процес, при които длъжник в изпълнителното производство може да бъде и лице, нефигуриращо в изпълнителния лист като длъжник.

В тази връзка следва да се има предвид, че разпоредбата на чл. 429, ал. 2 от ГПК регламентира изпълнението на "изпълнителния лист срещу наследодател", поради което законът дава възможност изпълнителен лист да бъде издаден срещу починал длъжник - лице, което вече е придобило качеството на "наследодател", без да разграничава дали това е настъпило преди или след издаване на изпълнителния лист.

Правилни са разсъжденията на съдебния изпълнител,изложени в обжалваното постановление, а именно- че  съществуването на правоспособност на страните е абсолютна процесуална предпоставка за валидно възникване и развитие на процеса, но на съдебния такъв, т.е. това не касае изпълнителния процес.

 За валидно започване и развитие на изпълнителния процес същинската процесуална предпоставка е изпълнителният лист по арг. на чл. 426, ал.1 от ГПК, защото той овластява изпълнителния орган да започне принудително изпълнение, ако е сезиран с такова искане.

От съображенията, изложени от  съдебния изпълнител  в прекратителното постановление става ясно, че  на същият му е било известно обстоятелството, че длъжникът по изпълнителния лист- О.Н.Н., е починал на **.0*.20**г./същото обстоятелство е видно от  удостоверение за наследници, приложено по изп.д.№  20198050400313 на ЧСИ Станимира Николова/.

При това положение и с оглед правомощията, които взискателят е предоставил по реда на чл. 18 ЗЧСИ на съдебния изпълнител, същият е следвало да извърши актуална справка в НБД „Население“ за установяване на наследниците на починалия длъжник  и да конституира същите на мястото на починалия длъжник, като предприеме действия по събиране на вземането от тях при положение, че същите не възразят, че са извършили отказ от наследството на длъжника О.Н., респ.- че са приели оставеното от него наследство по опис.

В тази връзка следва да се изтъкнат и съображенията, че след като изпълнителното производство е образувано, то може да бъде прекратено само на основание чл. 433, ал. 1, т. 1-8 от ГПК, но в конкретния случай не е налице нито една от тези хипотези. Не е налице и хипотезата на ал. 2 на чл. 433 от ГПК, за да може изпълнителното производство да бъде приключено.

Крайният извод на  настоящата инстанция е,че съдебният изпълнител незаконосъобразно е прекратил производството по  изп.д.№ 20198050400313, образувано възоснова молбата на взискателя А.С. С.  от 22.02.2019г. , с оглед на което Постановление от 01.03.2019г. ,държано по изп.д.№ 20198050400313 следва да се отмени и и делото да се върне на съдебния изпълнител за извършване на следващи изпълнителни действия.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.435 ГПК Бургаският Окръжен съд

 

                                  Р Е Ш И :

 

 ОТМЕНЯВА Постановление  № 05798/01.03.2019г. за прекратяване на изпълнително производство по изп.д.№ 20198050400313  на ЧСИ №805 Станимира Николова с район на действие- района на Окръжен съд-Бургас.

                  ВРЪЩА делото на ЧСИ №805 Станимира Николова с район на действие- района на Окръжен съд-Бургас  за извършване на  следващи изпълнителни действия по изп.д.№ 20198050400313  на ЧСИ №805 Станимира Николова с район на действие- района на Окръжен съд-Бургас, съгласно указанията на съда по приложението на закона,изложени  в мотивната част на настоящето решение.

                    Решението е окончателно и не подлежи на обжалване на основание чл. 437,ал.4 ГПК.  

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                          Членове:1/

 

                                                                    

                                                                          2/мл.с.