Присъда по дело №706/2015 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 39
Дата: 30 ноември 2016 г. (в сила от 26 февруари 2018 г.)
Съдия: Иво Николаев Петров
Дело: 20151810200706
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 декември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

   П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

Номер  39                          30.11.2016 година                Град Б.

 

                                       В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Б.ски районен съд                                                         І-ви състав

На тридесети ноември                                                                Година 2016

В публично заседание в следния състав:

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВО П.

                                          СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: Л.Б.

 В.И.                   

Секретар   И.Т.

Мл.Прокурор  Николай Георгиев

Сложи за разглеждане докладваното от СЪДИЯ П.

НОХ дело706 по описа за 2015 година и за да се произнесе

 

                                     

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Я.В.С., роден на ***г. в гр. Бухово, с постоянен и настоящ адрес:***, българин, български гражданин, с висше образование, неженен, упражняващ адвокатска дейност - адвокат в САК, неосъждан, с ЕГН: **********, ЗА НЕВИНОВЕН на основание чл.304 от НПК, в това, че на неустановена дата през месец март 2008г. в гр. Б., обл.Софийска, на ул."Александър Стамболийски" № 48, с цел да набави за себе си имотна облага възбудил у Ц.П.И. *** заблуждение, че му връща оригинал на договор за заем от 08.11.2007г., служещ като доказателство за платено от Ц.П.И., като длъжник по същия договор задължение, като му предоставил цветно копие, изготвено чрез копирна техника и с това му причинил имотна вреда в размер на 12 100,00 лева, като е предявил иск срешу Ц.П.И. и е представил оригиналния договор по гр. дело № ***г. по описа на БРС, с решение по което последният е осъден да заплати главница в размер па 9778,15лв. и лихва за забава върху нея в размер на 3227,00 лв., и го ОПРАВДАВА по обвинението за извършено престъпление по чл.209 ал.1 от НК.

На основание чл.190, ал.1 от НПК разноските по делото остават за сметка на държавата.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес за страните, пред СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД.

                                      

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                  СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1.

 

                                                                                            2.

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ КЪМ ПРИСЪДА ПО Н.О.Х.Д.№ 706/2016г.,БРС,НОД-ви състав.

Районна прокуратура-Б. е внесла за разглеждане в съда обвинителен акт по обвинението на Я.В.С.,***, за това,че на неустановена дата през месец март 2008г. в гр. Б., обл.Софийска, на ул. “Александър Стамболийски” № 48, с цел да набави за себе си имотна облага възбудил у Ц.П.И. *** заблуждение, че му връща оригинал на договор за заем от 08.11.2007г., служещ като доказателство за платено от Ц.П.И. като длъжник по същия договор задължение, като му предоставил цветно копие, изготвено чрез копирна техника и с това му причинил имотна вреда в размер на 12 100,00 лева, като е предявил иск срещу Ц.П.И. и е представил оригиналния договор по гр. дело № ***г. по описа на БРС, с решение по което последният е осъден да заплати главница в размер на 9778,15лв. и лихва за забава върху нея в размер на 3227,00 лв. - престъпление по чл.209 ал.1 от НК.

В съдебно заседание представителят на БРП поддържа така повдигнатите обвинения.

Подсъдимият не се признава за виновен. Дава обяснения, в които отрича извършването на инкриминираните деяния.

Защитникът на подсъдимия намира обвинението за недоказано и моли да бъде постановена оправдателна присъда.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства във връзка с доводите на страните, приема за установено по делото следното:

Поде. Я.В.С., роден на ***г. в гр. Бухово, ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***, българин, български гражданин, с виеше образование, неженен, упражнява адвокатска дейност - адвокат в САК, неосъждан.

Св. Ц.И. е управител на „**“ ЕООД гр. Б. и живее в същия град заедно със семейството си - съпругата си св. Я.И.. През месец ноември 2007г. св. Ц.И. имал необходимост от парична сума във връзка с новооткрита в гр. Б. автокъща на фирмата си, за което поискал пари - сумата от 10 000 лв. в заем на своя бивш съученик св. Ц.Д.. Св. Ц.Д. не разполагал с такава сума, като му предложил да го запознае с подсъдимия Я.С., който можел да му даде пари в заем.

На 08.11.2007г. св. Ц.Д. *** в гр. Б. заедно с поде. Я.С., за да се срещнат със св. Ц.И.. Тримата се срещнали в офиса на автокъщата на св. Ц.И., където последния се запознал с подсъдимия. Двамата се договорили поде. Я.С. да предостави в заем на св. Ц.И. сумата от 5000 евро. Подсъдимият извадил бланка на договор за заем, като св. Ц.И. саморъчно попълнил в нея личните си данни и сумата, след което се подписал на мястото за „заемополучател”, а поде. Я.С. съответно положил подписа си за „заемодател” в бланката, след което последният веднага на място предоставил исканата сума на св. Ц.И.. Договорът бил съставен в един екземпляр, който останал у поде. Я.С.. Двамата се договорили св. Ц.И. да върне заетата сума след един месец. След като изтекъл договорения срок и св. Ц.И. не върнал дължимата сума подсъдимият започнал да звъни по телефона на св. Ц.Д. като настоявал да му бъдат върнати парите.

През месец март 2008г. подс. С., заедно със св.Иван Д. отишли в Б., за да получат парите от св.Ц.И.. Двамата пристигнали в гр. Б. с лек автомобил, като отишли до дома на св. Ц.И.,***. В този момент пред къщата се намирали св. Ц.И. и св. Я.И., които изпращали своя приятелка която им била на гости - св. Д.Й. и сестрата на св. Я.И. - св. И.Ш.. След като спрели с автомобила пред къщата, поде. Я.С. и св. Ц.Д. излезли от автомобила и се отправили към св. Ц.И.. По молба на съпруга си, св. Я.И. влязла в къщата и донесла някакви пари, които св. Ц.И. предал на поде. Я.С.. Поде. Я.С. преброил парите и ги прибрал, след което дал на св. Ц.И. някакъв документ, Свидетелят го накъсал и го прибрал в джоба си. Поде, Я.С. и св. Ц.Д. си тръгнали с автомобила, с който били пристигнали, а св. Ц.И. влязъл у дома си, където прибрал парчетата от скъсания договор.

През месец юни 2011 г. св. Ц.И. получил предявена пред PC - Б. искова молба от поде. Я.С., с която същият претендирал да му бъде заплатена сумата от 9778,15 лв. представляваща левовата равностойност на 5000 евро, дължима по договор за заем, сключен между двамата на 08.11.2007г. с падеж на плащане 08.12.2007г. и 3227,00лв. представляваща лихва за забава върху горната сума, ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на предявяване на иска 20.05.2011г. По предявения иск било образувано гражданско дело № *** г. по описа на PC - Б., по което с решение №231/18.10.2011г. същият бил изцяло уважен и св. Ц.И. бил осъден да заплати претендираните суми. След обжалване на съдебното решение било образувано гражданско дело №92/2012г. по описа на СОС, в хода на разглеждането на което, пред въззивната инстанция, в съдебно заседание на 03.04.2012г., поде. Я.С. представил договора за заем, сключен между него и св. Ц.И. на 08.11.2007г. Назначена била комплексна технико криминалистична и графична експертиза, съгласно заключението по която представения пред съда договор не представлява цветно ксерокопие на оригинала, като ръкописния текст и подписите са изпълнени с пишещ уред - химикал и син цвят на химикалната паста, като подписите за заемополучател са изпълнени от св. Ц.И.. С решение от 24.10.2012г, въззивният съд потвърдил решението на първоинстанционния съд. След представянето на договора пред въззивния съд, у св. Ц.И. възникнало съмнение в истинността на предадения му от обв. Я.С. договор, който все още съхранявал в дома си, поради което на 05.04.2012г. предал за съхранение в кантората на Нотариус рег.№ 371 по РНК с район на действие района на PC - Б. екземпляра от договора, който му бил предаден от поде. Я.С. и който бил скъсал. Скъсаният договор бил на 58 къса хартия с различен размер на късовете, част от които с печатен и ръкописен текст и част от тях празни, поставен в найлонов плик, който нотариусът положил в хартиен плик и запечатал. За това действие бил изготвен приемателен протокол от нотариуса, подписан и подпечатан от него и подписан от св. Ц.И. като приносител (л.232 от делото). След влизане в сила на съдебното решение бил издаден изпълнителен лист на поде. Я.С., като въз основа на него било образувано срещу длъжника св. Ц.И. изпълнително дело № *9 при ЧСИ рег.№ * район на действие гр. С.

От приетата съдебно - техническа експертиза назначена в досъдебното производство с обект екземпляр от договор за заем, предаден на съхранение в кантората на Нотариус рег.№ 371 по РНК с район на действие района на PC - Б. се установява, че представените 58 броя хартиени къса по конфигурация и смислово съдържание на текста представляват едно неразделно цяло. В съдържанието на печатния и ръкописен текст се описва начина на предоставяне и връщане на парична сума, както и имената, ЕГН и подписи на двете страни по договора. Документът е изготвен чрез копирна техника. Така представения за изследване документ представлява цветно копие.

Съдът не обсъжда заключението на вещото лице по допуснатата и приета съдебно техническа експертиза в хода на съдебното следствие .приемайки,че с нея не се установяват релевантни за делото факти.Същата е неотносима към предмета на делото.

Горната фактическа обстановка съдът намери за установена по несъмнен начин от събраните по делото доказателства - от показанията на свидетелите Ц.П.И.,Я.И.,Д.Й., И.Ш., Ц.А.Д., Зоя Димитрова и Бистра Младенова и от приложените по делото писмени доказателства, приети на основание чл.283 от НПК, както и допуснатите експертизи.

Съдът изцяло кредитира показанията на свидетеля Ц.Д.. Свидетелят е пряк очевидец на предаването на парите в заем, на това, че през м.март 2008г. подсъдимият е получил някаква сума от св. Ц.И., както и това, че подсъдимият е дал някакъв документ на св.И..

Съдът кредитира показанията на свидетелите Д.Й. и св. И.Ш. в частта, в която сочат, че през м. март 2008г. св.И. се е срещнал с подсъдимия, при което е имало размяна на парични средства между тях, както и това, че подсъдимият е предал на св.И. някакъв документ. В тази част показанията им почиват на преки възприятия и се подкрепят от показанията на св.Ц.Д.. В останалата им част обаче, съдът приема показанията им за недостоверни, предвид близките им отношения с пострадалия И.. Така единствено в показанията на св.Я.И. се съдържат твърдения, че предадената от св.И. сума е тази, която е следвало да бъде върната по договора за заем. Св. Я.И. обаче е съпруга на св.И., поради което съдът приема, че в тази й част показанията й са повлияни от близките й отношения със сочения свидетел В показанията на свидетелите Д.Й. и И.Ш. в частта относно размера на сумата и основанието, на което се предава, както и относно документа, който е предаден от подсъдимия на св.И., не се съдържа никаква конкретика, поради което съдът приема, че в тази им част, показанията на свидетелите не са годно доказателство за фактите, които се установяват с тях.

Съдът не кредитира и показанията на свидетеля И. в частта, в която сочи, че е върнал дължимата по договора за заем с подсъдимия сума, както и, че подсъдимият му е дал именно договора за заем, сключен между тях. Съдът отчете особеното качество на свидетеля, а именно - пострадал от твърдяното престъпление, предвид което и с оглед липсата на каквито и да било други доказателства в подкрепа на показанията му, съдът прие, че същите са средство за реализиране правото му на защита, а не доказателствено такова. Вярно е, че съгласно заключението на допуснатата съдебно-техническа експертиза, предадените на съхранение при Нотариус рег.№ 371 по РНК с район на действие района на PC - Б.,къса от документ са цветно ксерокопие на договор. Няма данни обаче дали предаденият на съхранение при нотариуса документ е този, който подсъдимият е дал на св.И..

С оглед на това, при обсъждане на въпросите по чл.301 от НПК, съдът прие че обвинението срещу подсъдимия по чл.209, ал.1 от НК не е доказано по несъмнен начин, както изисква чл.ЗОЗ, ал.2 от НПК, поради което същият бе признат за невиновен и оправдан по това обвинение.

Установено е от обективна страна, че през м.март 2008г. подс.Я.С. е дал на св.И. документ, след като е получил парична сума от него. Не е установено обаче с това да е въвел в заблуждение св.И., че му връща оригиналът на сключения между тях договор, нито, че задължението му е погасено. Не е установено по делото и с това подсъдимият да е причинил на св.И. имотна вреда. Установено е по делото, че между страните съществува заемно правоотношение, по което подсъдимият е изпълнил задълженията си - предоставил е парична сума. Св.И. обаче не е върнал същата, поради което, изцяло в съответствие със закона , подсъдимият е предприел действия за принудително събиране на сумата. Липсата на елементите от обективната страна прави деянието несъставомерно и прави безпредметно обсъждането на субективната страна на престъплението.

Тъй като по делото не бе доказано по безсъмнен и категоричен начин, че поде. Я.С. е извършител на деянието по чл. 209, ал.1 от НК, съдът приложи разпоредбата на чл. 304 от НПК, призна го за невиновен в извършването му и го оправда по това обвинение.

Така мотивиран, съдът постанови присъдата си.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: