Решение по дело №1479/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1314
Дата: 11 ноември 2022 г.
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20227040701479
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град Бургас, №    1314                / 11.11.2022г.

 

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в съдебно заседание на тринадесети октомври, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА РАДИКОВА

                                                                                                        ДИАНА ГАНЕВА

 

при секретар С. Х., изслуша докладваното от съдия Л.АЛЕКСАНДРОВА по КАНД № 1479/2022г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63в от ЗАНН, във вр. с чл.208 и сл. от АПК.

Касаторът А.К.И.,***, чрез адвокат С.И.И., БАК, е оспорила решение № 744/08.07.2022г., постановено по АНД № 3145/2021г. по описа на Районен съд Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление № 21-0769-001350/09.06.2021г. на началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Бургас. С наказателното постановление на касатора за нарушение на чл.21, ал.2 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл.182, ал.1, т.6 от същия закон е наложена глоба в размер на 700 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца.

Касаторът твърди, че обжалваното решение е неправилно и иска да бъде отменено, а по съществото на спора – да бъде отменено издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът и ответникът по касация, редовно призовани, не се явяват и не се представляват.

Представителят на Прокуратурата счита, че обжалваното решение е правилно и предлага да бъде оставено в сила.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните намира следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима за разглеждане. Разгледана по същество е неоснователна.

А.К.И. е наказана за това, че на 27.02.2021г. в 16:27ч. в гр.Бургас по ПП І-9, км.249+100 в посока от ПВ „Юг“ към КПП-3 управлявала лек автомобил марка „Мерцедес“ модел „Ц 220 Т ЦДИ“ с рег. № А 85 79 НН, със скорост 103 км/ч при максимално допустима скорост за движение в населено място до 50 км/ч, въведена с пътен знак В-26. Посочено е, че нарушението е установено и заснето под клип № 18052 от АТСС TFR1-M с фабр. № 510/07 с отчетен толеранс на измерената скорост от -3%. Попълнена е декларация по чл.188 от ЗДвП от 08.03.2021г.  

Административнонаказващият орган е приел, че е нарушена нормата на чл.21, ал.2 от ЗДвП.

Съгласно чл.21, ал.2 от ЗДвП, когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак.

Съгласно чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва за превишаване над 50 km/h - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

Районният съд, след като обсъдил всички доказателства, е приел, че не са налице съществени нарушения на процедурата при установяване на административното нарушение и при налагане на наказанието и е потвърдил наказателното постановление.

Обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно.

Наведените в касационната жалба възражения са неоснователни. По делото не е спорно, че нарушението е установено с АТСС. За налагане на наказанието, което се следва за това нарушение, не е използван редът, регламентиран в Закона за движение по пътищата, който урежда издаването на електронен фиш, тъй като установеното превишаване на скоростта е над 50 км/ч. и в тези случаи санкционната норма предвижда кумулативно наказание – глоба и лишаване от право на управление на МПС. Същевременно законодателят допуска издаването на електронен фиш при определени предпоставки, една от които е с него да се налага само глоба. По тази причина в акта за установяване на административно нарушение са вписани свидетели, които не са свидетели на извършване на нарушението, тъй като то е установено от АТСС. Те са свидетели на съставяне на АУАН по реда на чл.40, ал.3 от ЗАНН. Действително в АУАН липсва подписът на втория свидетел, което е процесуално нарушение, но съдът счита, че то не е съществено в конкретния случай, защото самото нарушение е констатирано с АТСС, която с констатиране на нарушението е генерирала доказателства за неговото извършване.

Неоснователно е и възражението, касаещо недоказаност на извършеното нарушение, а възраженията са изведени от клип № 18052, направен от АТСС, където в първите две изображения се вижда знак В26, ограничаващ движението до скорост 50 км/ч. Знакът е зад автомобила. Този знак действително е поставен за движещите се в съседното платно превозни средства, чието движение е в обратна посока. Но Районният съд е приел като доказателство по делото схема на пътните знаци и пътната маркировка в този участък, където ясно се вижда, че за движещите се автомобили в платното, в което е установен и процесният автомобил, също има знак В26, който ограничава скоростта до 50 км/ч. По тази причина съдът счита, че нарушението, за което е ангажирана отговорността на касатора, е установено по несъмнен начин и при установяването му не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, регламентирани в ЗАНН. Затова обжалваното решение като правилно следва да бъде оставено в сила.

На основание чл.221, ал.2 във вр. с чл.218 от АПК, във вр. с чл.63а, от ЗАНН, Административен съд Бургас,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 744 от 08.07.2022г. постановено по АНД № 3145/2021г. на Районен съд – Бургас.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ: