Решение по дело №987/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260139
Дата: 27 ноември 2020 г. (в сила от 3 февруари 2021 г.)
Съдия: Боряна Александрова
Дело: 20191620100987
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Лом, 27 ноември 2020 година

 

В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

 Ломски районен съд , гражданска колегия , трети състав в публичното заседание на 18.11.2020 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : Боряна Александрова

 

  При секретаря : Б. К., като изслуша докладваното от съдията Александрова гр.д.№ 987/19 г. по описа на ЛРС ,за да се произнесе съдът взе предвид следното:

           Ищецът*****, в исковата си молба до съда, претендира, че ответника И.К.И. *** , не е изпълнил задълженията си по договор, представляващ търговска сделка по смисъла на чл.286 ТЗ – доставка на ел.енергия срещу заплащане  консумацията й, има липса на изпълнение от страна на потребителя/ответника/ на основното му задължение – заплащане на цената на получаваната и потребена от нея ел.енергия – чл.19 от Договора, уреждащ отношенията между ТД и потребителите, като и искане за обезщетение – чл.86 ЗЗД за забавено плащане на тази цена, тъй като престацията на потребителя е в пари.

      Ответника , призован по реда на чл.47 ГПК, съдът е назначил за негов особен представител адв. Н.Г. , която не оспорва иска, не представя други доказателства, счита го за основателен. 
  Съдът, след преценка на доказателствата по делото, намира за установено следното:

 Съгласно разпоредбата на чл. 98а от ЗЕ,от ал. 3 до 5 ,уреждаща начина и условията при които общите условия влизат в сила за потребителите. Съгласно ал. 4 на чл. 98а от ЗЕ общите условия влизат в сила за потребителите, които купуват електроенергия от крайния снабдител, без изрично писмено приемане (след публикуването им в един централен и един местен ежедневник). В срок от 30 дни след влизането в сила на общите условия потребителите, които не са съгласни с тях, имат право да внесат при съответния краен снабдител на електрическа енергия заявление, в което да предложат специални условия. Приетите от крайния снабдител на електрическа енергия специални условия, различни от публикуваните общи условия, се отразяват в допълнителни писмени споразумения - арг. от ал. 5 на чл. 98а от ЗЕ. Следователно тази уредба сочи за договорни отношения между потребителите и крайния снабдител на електрическа енергия, която изключва възможност за оспорване на общите условия преди влизането им в сила. Такава нормативна регламентация е предвидена с оглед характера на договорите при общи условия, при които индивидуалното разискване на договорните клаузи е практически невъзможно (което се обуславя от характера на обществените отношения в определени сфери на пазара - като доставка на електрическа и топлинна енергия, застраховане, доставка на вода и др.). В тези случаи начина на договаряне е опростен, като предварително едната страна (доставчикът) е определила съдържанието на договорните клаузи за всички единични договори, които ще бъдат сключени. При тези договори съдържанието им се оказва типизирано, а не индивидуализирано според личните разбирания на страните. За другата страна (потребителят) при този вид договори съществува само възможност да приеме клаузите, или да не сключи договор. Не съществува пречка и при договорите при общи условия съдържанието на договора да включва и "специални условия", индивидуално обсъждани и договаряни от страните, което е предвидено в посочената по-горе разпоредба на чл. 98а, ал. 5 от ЗЕ.

        Ответника , живее на посочения адрес с посоченото ИТН, не се е издължил по претенцията за ползвана електроенергия, т.е. има неизпълнение на договорни задължения, и съдът намира,че процесния случай е типичен за пълно неизпълнение на договорните отношения от страна на ответника-длъжник, т.е. не е осъществила нищо от предметното съдържание на дължимата престация и не е осъществил дължимия резултат да плати претендираната сума. Вина за това има ответника, и вследствие на неизпълнението си е причинил неблагоприятни последици на ищеца, поради което следва да поеме своята отговорност като санкция, т.е. да отстрани настъпилите у ищеца неблагоприятни последици от виновното неизпълнение и обезщети ощетения с паричния еквивалент  и следва да заплати същите.

      Ищцовото дружество е депозирало заявление в съда по реда на чл.410 ГПК, като заповедта й е връчена по реда и условията на чл.47 ГПК, като съдът е указал на заявителя да предяви иск при условията на чл.422 ГПК. Такъв иск е депозиран в срок, което е дало началото на настоящето производство.

             По отношение депозирания от пълномощника на ищеца списък на разноските, реализирани от него по чл.80 ГПК, съдът намира, че искането основателно. 

                            Водим от горното, съдът

 

                                   Р  Е   Ш  И :

 

 ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО     , че И.К.И. ,с ЕГН **********,*** с ИТН 310180650238 , дължи на *****, с ЕИК ******,  сумата от 292,29 лв.,представляваща ползвана,но незаплатена електроенергия за периода от м. 06.02.2016 г. до 04.09.2017 г.,лихва за забава в размер на 65,92 лв. считано от 05.04.2016-09.11.2018г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от 20.11.18 г. до окончателното изплащане на дължимата сума.

  ОСЪЖДА И.К.И. да плати на *****сумата от 83,00лв., разноски по заповеднто производство и сумата от 562,00 лв., разноски по исковото производство,от които ДТ-75,00лв., адвокатски хонорар-87 лв., за особен представител-300 лв., за експертиза 100 лв.

 

      Решението подлежи на обжалване пред МОС във двуседмичен срок от съобщението , че е изготвено.

 

 

                                     РАЙОНЕН  СЪДИЯ: