Определение по дело №39/2017 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 януари 2017 г.
Съдия: Момчил Димитров Таралански
Дело: 20177140700039
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                         № 31

 

Административен съд – М*** , касационен състав в закрито заседание на двадесет и четвърти януари през две хиляди и седемнадесета година в състав:          

                                                                            Председател: О*** Е***

                                                                                    Членове: М*** Н***

                                                                                                    Момчил Т***

 

като изслуша докладваното от съдия Т*** частно касационно административно дело № 39 по описа за 2017 г., намери следното:

 

Производството е по частна жалба срещу определение на Районен съд – Б*** в производство по жалба с правно основание - чл.14, ал.3 от ЗСПЗЗ.

С обжалваното определение от 15.12.2015 г. (техническа грешка на съдия-докладчика, тъй като се има предвид 2016 г.) по административно дело № 198 по описа за 2016 г., съдът е приел, че жалбата на А.И.А. срещу решение № 35/16.03.2016 г. на Общинска служба по земеделие (ОСЗ) – Б*** за възстановяване правото на собственост именно на наследниците на А*** Е*** е процесуално недопустима, тъй като макар и подадена от лице с правен интерес, какъвто е жалбоподателя, който на 18.11.2014 г. е закупил от И*** А*** Б*** наследствените права по наследството, останало от А*** Б*** Е*** , б.ж. на с. П*** , жалбата не била подадена  в предвидения от закона срок. Съдът е приел, че жалбата била депозирана в ОСЗ на 06.04.2016 г., като с разпореждане от 12.04.2016 г. съдът дал указания, в т. ч. и относно спазването на 14-дневния срок за обжалване. Жалбоподателят поискал да му бъде предоставена правна помощ и такава му била предоставена. На 29.06.2016 г. назначеният служебен адвокат за осъществяване на правна помощ е депозирала жалба. Съдебният състав е приел, че въпреки представянето на цялата преписка в съдебно заседание на 02.11.2016 г., в проведеното на 17.11.2016 г. заседание не бил поставян въпроса за спазване срока на обжалване. След като се запознал обстойно с представената преписка, съдът констатирал, че атакуваното решение било връчено на 18.03.2016 г. лично на В.Б.С., която видно от удостоверението за наследници, била един от наследниците на А*** Е*** . Съдът направил правния извод, че с връчването на решението на един от наследниците се считало, че то е съобщено на всички, поради което жалбата била подадена извън установения 14-дневен срок.

 С частната жалба на А.И.А., чрез процесуалния му представител, назначен по Закона за правната помощ, се иска от съда да отмени това определение на Районен съд – Б*** , като се присъдят разноски, като се навеждат доводи относно неправилност на постановения съдебен акт поради нарушаване на закона. Съдът не бил отчел, че индивидуалните административни актове, каквото е обжалваното пред него решение на О*** -Б*** , следвало да се съобщят на всички заинтересовани страни, а тъй като това решение не е съобщено, то и правния извод на съда, че получаването на съобщението от един наследник ползва другите, е неправилен, какъвто бил и постановения съдебен акт.

 

По допустимостта на частната жалба.

 

Частната жалба е подадена в законовия срок по чл.230 от АПК (аргумент от л.123 по дело № 198/2016 на БРС и л.2 по настоящето дело) от страна в производството пред районния съд, която има правен интерес от обжалването, който се изразява в отмяната на определението, което прегражда по-нататъшния ход на производството, поради което частната жалба е допустима за разглеждане.

 

По основателността на частната жалба.

 

Частната жалба е основателна.

Обжалваното определение е неправилно.

На първо място съдът незнайно защо е приел първоначално, че допустимостта не е предмет на служебна проверка – „…В проведеното на 17.11.2016 г. заседание не е поставян въпроса за спазване срока на обжалване…“. От кого следва да е поставен този въпрос, така и не се сочи в мотивите.

На следващо място неправилно и в разрез със законовите норми на чл.61, ал.1 от АПК във връзка с §19, ал.1 от ПЗР на ЗИД на АПК (ДВ, бр. 39/2011 г.) съставът на районния съд е приел, че с уведомяването на едно от заинтересованите лица се считало, че били уведомени всички останали. Такова тълкуване на законовите норми не е основано нито на разума, нито на идеята на законодателя, а в сравнително-правен план не е познато и на действащото позитивно право. Частният жалбоподател дори не е от кръга на наследници на А*** Б*** Е*** , тъй като правото му произтича от разпоредителна сделка с наследствени права (л.9 по дело № 198/2016 г. на БРС), при което развитите мотиви в края на определението, свързани с качеството на лицето, уведомено за акта В.Б.С. т.е. че същата не била „произволно избрана“ са напълно лишени от смисъл и по този начин ирелевантни. Както вече се отбеляза – нормата на чл.61, ал.1 от АПК изисква редовно връчване на съобщение на всички заинтересовани лица за издаването на И*** , каквото е обжалваното пред районния съд решение на ОСЗ-Б*** .

Освен всичко отбелязано по-горе, следва да се изтъкне, че самият съд е допуснал правна помощ под формата на процесуално представителство, което е налагало сроковете за обжалване на акта да се изчисляват от датата, на която е назначен служебния адвокат, за да може същия в пълен обем да защити правата и интересите на ползващия правната помощ по обжалването на административния акт. Незнайно защо едва след повече от 6 месеца след образуването на делото и провеждането на две съдебни заседания, съдебния състав е заключил и то напълно незаконосъобразно, че жалбата е просрочена.

Настоящата касационна инстанция не споделя доводите и възраженията в отговора на частната жалба от ОСЗ – Б*** , доколкото същите се отнасят преимуществено до съществото на спора, а не до въпроса с правилността на обжалваното определение.

Неправилното определение на Районен съд – Б*** следва да бъде отменено, а делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия и произнасяне по същество на административно-правния спор при спазване на съдопроизводствените правила и отстраняване на допуснатите нарушения. Постановеното определение от 15.12.2016 г. по дело № 198/2016 г., следва да бъде отменено, затова и на основание чл.236 от АПК във връзка с чл.221, ал.2, предл.2 от АПК, съдът

 

                                               О    П    Р    Е    Д    Е    Л    И:

 

ОТМЕНЯ определение от 15.12.2016 г. по административно дело № 198/2016 г. на БРС, като НЕПРАВИЛНО.

ВРЪЩА делото на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия по жалбата на А.И.А. срещу решение № 35/16.03.2016 г. на Общинска служба по земеделие (ОСЗ) – Б*** , съгласно указанията по тълкуване и прилагане на закона, дадени с настоящето определение.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          

 

 

 

                                                                                           ЧЛЕНОВЕ: