Определение по дело №1526/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1575
Дата: 31 юли 2019 г.
Съдия: Недялка Димитрова Свиркова
Дело: 20195300501526
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 5 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е   №1575

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, VІІІ граждански състав, в закрито заседание на 31,07,2019 г., в състав:

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                               ЧЛЕНОВЕ: НЕДЯЛКА СВИРКОВА                                                                                                                                                                                НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА

                

                                                    

разгледа докладваното от съдия Свиркова ч. в. гр. дело № 1526/2019 г. и установи следното:

Производство по реда на чл. 274 - 279 от ГПК.

Образувано по въззивна частна жалба вх. (на РС) № 2716/24,04,2019 г. от Т. З.В. ***, ЕГН **********; против решение № 35/05,04,2019 г., постановено по гр. д. № 485/2018 г. на РС Първомай, В ЧАСТТА, имаща характер на определение, с която се ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането ѝ за предоставяне ползването на семейното жилище, като недопустимо.

Жалбоподателят твърди, че е предявил насрещен иск за разваляне на сключения между страните брачен договор, който има преюдициален характер и не е разгледан от първоинстанционния съд, нито е отделен за разглеждане в отделно производство.

Като счита решението в обжалваната част, имаща характер на определение, за незаконосъобразно, жалбоподателят иска от въззивния съд да го отмени и да върне делото за продължаване на съдопроизводствените действия.

Ответникът Ж.П.В. ***, ЕГН **********; заявява становище за неоснователност на частната жалба.

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка със становищата на страните, съдът приема следното:

Частната жалба е предявена в срок от легитимирана да обжалва страна, поради което е допустима.

По същество е основателна по следните съображения:

Производството по гр. д. № 485/2018 г. на РС Първомай е образувано по искова молба от Ж.П.В. против Т. З.В.. Предявен е иск за прекратяване на сключения между страните граждански брак поради дълбоко и непоправимо разстройство. Ответникът Т. З.В. е предявила насрещен иск за частично разваляне на сключения между страните брачен договор, както и искане да й се предостави ползването на семейното жилище.

С определение, постановено в открито съдебно заседание на 06,03,2019 г. (вж протокол на л. 28-30) съдът е оставил без уважение искането за приемане на насрещния иск за разваляне на брачния договор за съвместно разглеждане в производството и е постановил неприетият иск да се отдели за разглеждане в отделно производство и да се докладва да образуване на дело.

Неоснователно обаче, като е констатирал наличието на сключен между страните брачен договор, РС е приел, че това прави процесуално недопустима претенцията за предоставяне ползването на семейното жилище, с оглед разпоредбата на чл. 58 от СК, дерогираща приложението на чл. 54-57 от СК.

Разпоредбите на чл. 54-57 от СК уреждат последиците от прекратяване на брака досежно имуществени отношения между съпрузите. Конкретно чл. 56 от СК предвижда критериите, въз основа на които при допускането на развода съдът разрешава спора относно ползването на семейното жилище. А според чл. 58 от СК, Разпоредбите на чл. 54 - 57 се прилагат, доколкото в брачния договор не е уредено друго. Съдържанието на цитираната норма не означава, че наличието на брачен договор води до недопустимост на претенциите за упражняване на правата, предвидени в чл. 54-57 от СК, в това число претенцията за ползване на семейно жилище. Смисълът на разпоредбата на чл. 58 от СК е, че при друго предвиждане на брачния договор същият има предимство пред разрешенията на чл. 54-57 от СК, и брачният съд следва да се съобрази с волята на съпрузите (при положение, че приеме същата за валидна и непротиворечаща на закона и добрите нрави).

С други думи: предимството на брачния договор не означава, че наличието му не допуска съдът да разрешава спорове относно ползването на семейното жилище, а само сочи кои норми съдът следва да приложи при разглеждане на предявената в брачния процес претенция за ползване на жилището. Изложеното сочи, че решението в обжалваната част, имаща характер на определение, с която е оставено без разглеждане искането за предоставяне ползването на семейното жилище, е незаконосъобразно и следва да бъде отменено, а делото следва да се върне на РС за разглеждане на искането по същество.

По изложените съображения съдът

 

О     П     Р     Е     Д     Е     Л     И:

 

ОТМЕНЯ решение № 35/05,04,2019 г., постановено по гр. д. № 485/2018 г. на РС Първомай, В ЧАСТТА, имаща характер на определение, с която се ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на Т. З.В. за предоставяне ползването на семейното жилище, като недопустимо.

ВРЪЩА делото на РС Първомай за продължаване на съдопроизводствените действия по отношение искането за предоставяне ползването на семейното жилище.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ: