Определение по дело №1311/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2009
Дата: 9 август 2021 г.
Съдия: Гергана Димитрова Стоянова
Дело: 20207050701311
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О   П   Р   Е  Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

№……………………   2021година, гр.ВАРНА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Варна,  тридесет и втори състав  в закрито съдебно заседание в състав :

 

                                                          Административен съдия:

 ГЕРГАНА СТОЯНОВА

 

Разгледа постъпилата по адм дело № 1311/2020 г. по описа на АС Варна   молба с.д. № 11035/21.07.2021 г., депозирана от  адм. П.В., пълномощник на оспорващата, срещу повторно наложената  му с протоколно определение  от 14.07.2021г.  глоба в размер на 100 лв.   и прие следното:

С протоколно определение  от 14.07.2021 г. за нарушение по чл. 89, т.3 от ГПК, на основание чл.143а, т.3 от АПК и чл. 92, ал.2 от ГПК съдът наложи на адв. П.В. – процесуален  представител на оспорващата В.А.Н. глоба в размер от 100 лв.

С докладваната молба се иска от съда да отмени или да спре изпълнението на така наложената  втора глоба. Изтъква се , че тя е  наложена „ порочно…., без правно основание, немотивирано и необосновано с аргументи и факти, неморално, нелогично, неправилно и незаконосъобразно.“

Молбата се състои  единствено от петитум за отмяна, евентуално за спиране на изпълнението (на определението за налагане на глоба) и твърдения за порочност, немотивираност, неаргументираност и незаконосъобразност на наложената глоба.

Съдът като  съобрази  изложените от молителя доводи с данните по делото и с цялостното му поведение при осъществяване на процесуални действия в открито съдебно заседание  от първото открито съдебно заседание , проведено на 10.03.2021 г. , до  последното  от 14.07.2021 г.,  на което  е даден ход на спора по същество намира искането за  отмяна на санкцията, наложената  на основание чл. 89,  т.3 във връзка с чл.  91, ал.1 от ГПК , за депозирано в  законоустановения срок, но  за НЕОСНОВАТЕЛНО.

Искането за спиране изпълнението на  протоколното определение, постановено по реда на чл. 143а, т.3 от АПК във връзка с чл. 89, т.3 и чл. 91,ал.2 от ГПК съдът намира за недопустимо.

Съгласно действащото законодателство на Република България на изпълнение подлежат  само влезлите в сила съдебни актове.  Относими към конкретното искане са нормите на чл. 267 и чл.268 от АПК, включени в  глава ХVІІ-та, раздел І-ви . Съгласно първата  на изпълнение по реда на този дял  подлежат изискуемите задължения, породени от изпълнителните основания, предвидени в този кодекс или в друг закон. С втората от цитираните норми изрично са посочени и изпълнителните основания – предпоставка за предприемане на изпълнение на изискуемо задължение. Относима за случая е т.2 на чл. 268, която сочи като изпълнително основание  влезлите в сила решения, определения и разпореждания на административните съдилища.

Процесуалният ред и правилата за започване, спиране, прекратяване и приключване на изпълнението са ясно регламентирани в раздел ІІ на същата глава ХVІІ от АПК.Анотирана съдебна практика

Нормата на чл. 92 от ГПК предоставя възможност на санкционираното лице да подаде молба до съда наложил глобата с искане  за отмяна или изменение в нейния размер. С депозиране на докладваната молба санкционираният адв. В. е упражнил процесуалните си  именно по този ред.

Фактите по случая са следните:

В предходни открити съдебни  заседания нееднократно санкционираният адвокат е давал квалификации относно  пристрастност на съдията докладчик– на 10.03.2021 г. (л. 73, абзац седми;л.74 абзац първи, абзац четвърти -трикратно) на 02.06.2021 г. (л. 156,  ред 4 до 6 вкл.; л. 158) 

В открито съдебно заседание, проведено  на 14.07.2021 г. и заявил изрично „.. настоящия състав проявява пристрастност към едната страна от процеса..“

Смисълът и цялостното съдържание на направените от адв. В. изявления, както по отношение на страна-участник в процеса, така и  по отношение на съда, обективирани в множеството искания за отвод на съдията докладчик, по съдържание представлява оценъчна квалификация - в последния случай  за качеството безпристрастност на съдията - с ясно изразен негативен смисъл. Това несъмнено е обидна квалификация  не само за конкретния съдия, но за съда като институция и за съдебната система въобще.

Цялостното  поведение  на процесуалния представител– вербално и невербално, не само и единствено  на последното  открито съдебно заседание,  но и на предходни такива, за които вече е бил санкциониран по реда на чл. 89 от ГПК  - последователно, явно  и съзнателно демонстрира неуважение към съда, към страна участник в процеса и към установения в съдебната зала от съдията ред за провеждане на процесуалните действия, което е  видно от пълното съдържание на съдебните протоколи.

Изводът на съда е за съзнавано поведение на санкционирания адвокат -  обоснован е като резултат от цялостното му възприемане.

 Санкционираният няма критична самооценка на собствените си прояви – видно е от личната му теза, изразена в молбата за отмяна на наложената глоба,  но  най-вече от продължаваното демонстративно поведение и след налагане на първата глоба, и след постановяване на определението ,с което молбата за отмяна е оставена без уважение.

Санкцията на чл. 89, т. 3 от ГПК е установена от законодателя в процесуалния закон с оглед защита авторитета на съда и на правосъдието, на достойнството на страните,  както и с оглед дисциплиниране на участниците в гражданския процес. Последните трябва да реализират правата си по начин и в езикова форма, изключващи каквито и да било прояви на неуважително и обидно отношение както към съда като правораздавателен орган, така и към всеки един от участниците в процеса - включително чрез употреба на обидни изрази, устно или писмено.

Понятието за "обида " по чл. 89, т. 3, предл. 1 от ГПК е по-широко от това за престъпленията "обида" и "обида на длъжностно лице" съответно по чл. 146, ал. 1 и по чл. 148, ал. 1, т. 3, предл. 1 от НК. Тя е едно от множеството основания за налагане на глоба от съда, с оглед дисциплинирането на участниците в гражданското съдопроизводство.

Обида на съда по смисъла на чл. 89, т. 3 от ГПК представлява всяко поведение на участник в процеса, с което се проявява подчертано неуважително отношение към съдия, към съдебен състав, към определено съдилище или изобщо към съда като държавна институция,  но и към страна или нейният представител, свидетел или вещо лице.

Когато това поведение се осъществява чрез писмени или устни словесни изрази, без значение е дали съдържащата се в тях информация е вярна или невярна. Достатъчно е изразът да е обиден в най-широкия смисъл на това понятие, да накърнява по какъвто и да било начин авторитета на съда и престижа на съдебната институция, или да засяга авторитета и достойнството на  страна, неин представител, свидетел или вещо лице.

Несъмнено от такова естество е употребеният в случая от адв.П.В. израз „В случая са нарушени принципите на законност, съразмерност, истинност, равенство, служебно начало, бързина на процеса, достъпност и публичност и прозрачност, т.е. почти 80% от принципите заложени в АПК, с който стана ясно, че настоящия състав проявява пристрастност към едната страна от процеса..“

Съгласно Конституцията на РБ, всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово, но от друга страна чл. 10, т. 2 от ЕКЗПЧОС изрично постановява, че ползването на тези свободи, доколкото е съпроводено със задължения и отговорности, може да бъде обусловено от процедури, условия, ограничения или санкции, които са предвидени от закона и са необходими в едно демократично общество за поддържане на авторитета и безпристрастността на правосъдието".

Законът изисква процесуалните права на страните да се реализират по начин и в езикова форма, които да изключват всяка проява чрез действия или изрази на обидно и неуважително отношение към съда, страна, представител, свидетел или вещо лице, т.е. към всички участници в съдебния процес. Под съд не се разбира само конкретно съдията по делото, представляващ съдебната институция, а съдът като правораздавателен орган. В случая молителят не е изпълнил тези си задължения – не само в последното проведено открито съдебно заседание. Не  коригира поведението и употребяваните изразни средства след първата наложена санкция, което според съда сочи на незачитане и игнориране на точно тези задължения.

С нормата на чл. 143а  от АПК законодателят ясно и изчерпателно е посочил задълженията  и правомощията на председателя на състава за прилагане на мярката по чл. 91 от ГПК, при наличие на някоя от хипотезите на чл. 89 от същия кодекс. Преценката е на съда!

В  молбата по чл. 92 от ГПК молителят не сочи никакви причини (обстоятелства), които да са уважителни по смисъла на чл. 92, ал. 2 от ГПК и да представляват основание за отмяна на наложената  глоба.

Позоваването на функционален имунитет на адвоката в случая е неоснователно.

Съобразно изложеното съдът намира молбата за неоснователна, поради което същата следва да бъде оставена без уважение.

Мотивиран от горното и на основание чл. 92, ал.2 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК съдът

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с.д.№ 11035/21.07.2021 г., депозирано от  адм. П.В., пълномощник на оспорващата В.Н. за отмяна на  наложената с протоколно определение от 14.07.2021 г. глоба  от 100 лв.  на основание чл. 143а,т.3 от АПК, чл. 89, т.3 и чл. 91, ал.2 от ГПК.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането  на адв. Пл.В. за спиране изпълнението на протоколно определение от 14.07.2021 г.,  с което му е наложена глоба  от 100 лв.  на основание чл. 143а,т.3 от АПК, чл. 89, т.3 и чл. 91, ал.2 от ГПК.

 

 

Определението  подлежи на обжалване с частна жалба в СЕДЕМ дневен срок от датата на съобщаването му пред ВАС.

                  

                                                          Административен съдия:

 ГЕРГАНА СТОЯНОВА