Решение по дело №184/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 475
Дата: 13 декември 2023 г.
Съдия: Иванка Пенева Иванова
Дело: 20237100700184
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 март 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                           475                 13.12.2023 г.                 град Добрич

 

 В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд - Добрич                                               първи състав            

На двадесет и девети ноември                                                   година 2023

В публично заседание в следния състав:

                                                                        Председател: Иванка Иванова

 

Секретар: Мария Михалева 

Като разгледа докладваното от председателя Иванка Иванова

АД № 184 по описа за 2023 година

За да се произнесе съдът взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Х от АПК.

Делото е образувано по жалбата на „Баутек България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Добрич, ул. „Независимост“ № 2а, ет. 3, представлявано от управителя О.Д., чрез адв. Г.С. ***, със съдебен адрес:*** против Заповед № 122/ 03.02.2023 г. на председателя на Комисията за защита на потребителите, с която е разпоредена забрана за жалбоподателя при упражняване на своята дейност да използва заблуждаваща търговска практика, като чрез интернет сайт: http://bul.aqualife.com/ да представя невярна и подвеждаща информация за категорията на туристическите обекти: хотел „Аквалайф Спорт“, хотел „Аквалайф Тауър“, хотел „Аквалайф“ и хотел „Аквалайф Актив“, като е обявена по-висока категория на туристическите обекти, от дадената им по удостоверение от категоризиращия орган, в нарушение на чл. 68д, ал. 1 от ЗЗП.

Жалбоподателят сочи, че издадената заповед е незаконосъобразна поради противоречие с материалния и процесуалния закон, като издадена при съществени нарушения на адм.-производствените правила, а описаното в нея нарушение не се подкрепя от доказателствата по преписката.

В съдебно заседание по делото жалбоподателят, редовно призован, се представлява от адв. Г.С. ***, който поддържа жалбата  и изразява мотивирано становище за незаконосъобразност на процесната заповед. Пледира за присъждането на разноски.

Ответникът по жалбата – председателят на Комисията за защита на потребителите, редовно призован, не се явява и не се представлява. В депозирано с жалбата писмено становище, чрез процесуален представител сочи, че жалбата е неоснователна и недоказана, като излага подробни съображения. В случай на уважаване на жалбата прави възражение за прекомерност на адв. възнаграждение.

Административен съд – Добрич, като взе предвид доводите и становищата на страните, събраните по делото доказателства и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна – адресат на акта, налице е правен интерес от оспорването, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество съобразно разпоредбата на чл. 168, ал.1 от АПК, последната е основателна при следните  съображения:

Жалбоподателят стопанисва хотелите: „Аквалайф Спорт 3“, „Аквалайф Тауър 3“, „Аквалайф 2“ и „Аквалайф Актив 3“, всички находящи се в с. Кранево, общ. Балчик, обл. Добрич.

На 27.10.2022 г. в процесните хотели е извършена проверка от инспектори от КЗП РД – Варна, за което са били съставени 4 КП, които са приложени по делото. От същите се установява, че към момента на проверката хотелите са работили и настанявали туристи. Обектите са работели във връзка с извънредната обстановка в Украйна. Удостоверението за категорията на обекта е било поставено на видно място в обекта. Табелата като част от категорията е била поставена на рецепцията. Представена е била справка за настанените туристи, за което се е водел регистър по гражданство по същите и брой реализирани нощувки. Воден е бил регистър за рекламации на туристите. 

На 25.01.2023 г. гл.директор на ГД“Контрол на пазара“ Игнат Арсенов е изпратил до КЗП Докладна записка изх. № Ц-02.1347 (стр. 19б-20 от делото), в която посочил, че в КЗП РД – Варна е постъпило писмо от Министерството на туризма за извършване на проверка на жалбоподателя във връзка с неуредени отношения с група руски деца в летен театър, спортна база „Аквалайф“, с. Кранево. След извършена проверка на сайт: http://bul.aqualife.com/, резултатите от която са отразени в КП от 26.10.2022 г. се е установило, че е поместена информация за туристически обект Аквалайф, който разполага с 4 комфортни хотели за настаняване на спортисти и индивидуални туристи. След като се избере опция за определен хотел се появява снимка и описание на хотела, инфраструктура, брой стаи и удобства в тях. След проверка на следващия ден на място в туристическите обект и е установено, че всички хотели са с утвърдена категория от 1 звезда, без х-л „Аквалайф Тауър“, който е 2 звезди, като удостоверенията са издадени от община Балчик. Удостоверенията за утвърдената категория са поставени на видно място в обектите, като табелата част от категорията е поставена на рецепцията. На входовете на туристическите обекти има осветен надпис с вида и наименованието на обекта, отговарящ на утвърдената категория. В хода на проверката е установено, че на интернет сайт: http://bul.aqualife.com/ дружеството-жалбоподател е обявило по-висока категория на туристическите обекти от дадената по удостоверение от категоризиращия орган. Така търговецът въвежда в заблуждение относно категорията на туристическия обект и това би могло да повлияе при вземане на търговско решение, което средният потребител не би взел, ако не е използвана тази търговска практика. Обозначението за категорията се определя на базата на съответствие с минималните задължителни изисквания за изграждане, обзавеждане и оборудване, обслужване, предлагани услуги, професионална и езикова квалификация на персонала при предлаганите услуги на потребителите. Поради това, че все повече потребители правят своя информиран избор ползвайки интернет, с това си поведение търговецът въвежда в заблуждение потребителите и е възможно потребителят да избере този туристически обект, пред офертите за други обекти. Едва когато пристигне в туристическия обект, и е направил разходи за пътуване, потребителят разбира, че е бил подведен, тъй като е очаквал действително да получи очакваните услуги за по-висока категоризация/ звезда.

На 03.02.2023 г. е била издадена процесната Заповед № 122 (стр. 12 и 13) на основание чл. 68л, ал. 1 във вр. с чл. 68д, ал. 1, предл. 1 от ЗЗП и чл. 5, ал. 1, т. 1, чл. 8, ал. 1, и ал. 2, т. 9 от Устройствения правилник на КЗП към министъра на икономиката и индустрията и на нейната администрация и Решение на Комисията съгласно т.16 от Протокол № 4/ 26.01.2023 г. е забранено на жалбоподателя „Баутек България“ ООД при упражняване на своята дейност да използва нелоялна търговска практика, като чрез сайт http://bul.aqualife.com/ да предоставя невярна и подвеждаща информация относно категорията на туристическите обекти: хотел „Аквалайф Спорт“, хотел „Аквалайф Тауър“, хотел „Аквалайф“ и хотел „Аквалайф Актив“, като е обявена по-висока категория на туристическите обекти, от дадената им по удостоверение от категоризиращия орган, в нарушение на чл. 68д, ал. 1, предл.1 във вр. с чл. 68г, ал. 4 и чл. 68в от ЗЗП.

По делото са представени удостоверения за утвърдена категория на процесните хотели, издадени от община Балчик: за х-л „Аквалайф спорт“ (стр. 28 от делото) за утвърдена категория от 1 звезда; за х-л „Аквалайф актив“ (стр. 41 от делото) за утвърдена категория от 1 звезда; за х-л „Аквалайф“ (стр. 47 от делото) за утвърдена категория от 1 звезда и за х-л „Аквалайф тауър“ (стр. 56 от делото) за утвърдена категория от 2 звезди.

По делото е допусната и изслушана съдебно-техническа експертиза със задача установяването на администраторските права на сайта: http://bul.aqualife.com/ към 26.10.2022 г. Съдебният експерт дава заключение, че след извършено проучване на сайт с име http://bul.aqualife.com се е установило, че към 25.10.2023 г. не е налична информация за съществуването на сайт с такова име. Не се установява информация за съществуването на сайт с такова име и в  архива на интернет. Поради това може да се направи извод, че името на сайта е грешно изписано, или такъв сайт изобщо не съществува. Поради това не е възможно да се установи на кого принадлежат администраторските права на сайт с име: http://bul.aqualife.com.

Съдът кредитира заключението на вещото лице като компетентно изготвено и непротиворечащо на събраните по делото писмени доказателства.

По делото е представена и Заповед № 113/ 02.02.2023 г. (стр. 140) от която е видно, че лицето Ангел Г. Джалев – член на КЗП е подписал процесната заповед при условията на заместване на председателя на КЗП, за периода от 03.02.2023 г. до 06.02.2023 г.

По делото е представен Протокол № 4 от заседание на КЗП (стр. 17 до 19), проведено на 26.01.2023 г., където в т. 16 след доклад на Игнат Арсенов КЗП е взела единодушно решение, че жалбоподателят при упражняване на своята дейност използва нелоялна заблуждаваща търговска практика: чрез сайт http://bul.aqualife.com/ предоставя невярна и подвеждаща информация относно категорията на туристическите обекти: хотел „Аквалайф Спорт“, хотел „Аквалайф Тауър“, хотел „Аквалайф“ и хотел „Аквалайф Актив“, като е обявил по-висока категория на туристическите обекти, от дадената им по удостоверение от категоризиращия орган, в нарушение на чл. 68д, ал. 1, предл.1 (невярна информация и следователно подвеждаща) във вр. с чл. 68г, ал. 4 и чл. 68в от ЗЗП.

По делото е представено и становище на жалбоподателя (стр. 23) до КЗП във вр. с жалба на ООО“Неда тур“ Русия гр. Москва.

При тези факти, съдът направи следните правни изводи:

Процесният адм. акт - Заповед № 122/ 03.02.2023 г. на председателя на Комисията за защита на потребителите, с която е разпоредена забрана за жалбоподателя при упражняване на своята дейност да използва заблуждаваща търговска практика, като чрез интернет сайт: http://bul.aqualife.com/ да представя невярна и подвеждаща информация за категорията на туристическите обекти: хотел „Аквалайф Спорт“, хотел „Аквалайф Тауър“, хотел „Аквалайф“ и хотел „Аквалайф Актив“, като е обявена по-висока категория на туристическите обекти, от дадената им по удостоверение от категоризиращия орган, в нарушение на чл. 68д, ал. 1 от ЗЗП е издадена от компетентен орган в кръга на неговите правомощия определени в чл. 68л, ал. 1 от ЗЗП

Процедурата по издаване на процесния ИАА е стартирала и се е развила по реда на чл. 68л от ЗЗП. Със Заповед № 113 от 02.02.2023 г. на председателя на КЗП са делегирани права за заместване на председателя на КЗП от лицето Ангел Джалев – член на КЗП за периода от 02.02.2023 г. до 06.02.2023 г., като процесният адм. акт е издаден на 03.02.2023 г.

Процесната заповед е постановена при неправилно приложение на материалния закон, както и при съществено нарушение на адм. производствените правила.

Съдът приема за основателно възражението на жалбоподателя за наличието на съществено нарушение на адм. производствените правила, предвид на нарушение на чл. 35 от АПК – издаване на АА без да са изяснени фактите и обстоятелствата от значение за случая и без да са обсъдени направените възражения на заинтересованите страни по случая, след като такива са направени. АО не е обсъдил направеното възражение на жалбоподателя за ООО“Неда тур“ гр. Москва, Русия в светлината на изложените по-долу съображения, като е допуснал такова нарушение, което ако не беше допуснато би се стигнало и до друго решение на поставения пред него въпрос.

Видно от нормата на чл.68д, ал. 1 от ЗЗП: „Търговска практика е заблуждаваща, когато съдържа невярна информация и следователно е подвеждаща или когато по някакъв начин, включително чрез цялостното ѝ представяне, заблуждава или е в състояние да въведе в заблуждение средния потребител, дори и ако представената информация е фактически точна относно някое от обстоятелствата, посочени в ал. 2, и има за резултат или е възможно да има за резултат вземането на търговско решение, което той не би взел без използването на търговската практика.“ Чл. 68в „Забраняват се нелоялните търговски практики.“ В тази връзка според изслушаната по делото СТЕ сайт с име http://bul.aqualife.com не съществува към 26.10.2022 г. Не се установява информация за съществуването на сайт с такова име и в архива на интернет. Поради това може да се направи извод, че името на сайта е грешно изписано, или такъв сайт изобщо не съществува.

При изложеното съдът приема, че оспореният адм. акт е незаконосъобразен поради противоречие с материалния закон и следва да бъде отменен.

При изхода от оспорването и на основание чл. 143, ал. 1 от АПК на жалбоподателя следва да бъдат присъдени направените разноски от 1 601 лв. за внесена ДТ от 50 лв., депозит за ВЛ от 351 лв. и адв.възнаграждение от 1200 лв.

Воден от горното и на основание чл. 172, ал. 2 и чл. 143, ал. 1 от АПК, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Заповед № 122/ 03.02.2023 г. на председателя на Комисията за защита на потребителите, с която е разпоредена забрана за „Баутек България“ООД гр. Добрич при упражняване на своята дейност да използва заблуждаваща търговска практика, като чрез интернет сайт: http://bul.aqualife.com/ да представя невярна и подвеждаща информация за категорията на туристическите обекти: хотел „Аквалайф Спорт“, хотел „Аквалайф Тауър“, хотел „Аквалайф“ и хотел „Аквалайф Актив“, като е обявена по-висока категория на туристическите обекти, от дадената им по удостоверение от категоризиращия орган, в нарушение на чл. 68д, ал. 1 от ЗЗП.

ОСЪЖДА Комисията за защита на потребителите да заплати на „Баутек България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Добрич, ул. „Независимост“ № 2а, ет. 3, представлявано от управителя О.Д. направените по делото разноски в размер на 1601 лв., съставляващи внесена ДТ, депозит за ВЛ и адв.възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва от страните пред Върховния административен съд на Република България, в 14 -дневен срок от получаването на съобщението.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: