Решение по дело №3587/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 978
Дата: 23 юни 2020 г. (в сила от 25 юни 2020 г.)
Съдия: Георги Росенов Гетов
Дело: 20205330203587
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                             Р Е Ш Е Н И Е

 

N 978                              23.06.2020   година                          град ПЛОВДИВ

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                           ХХІ наказателен състав

На двадесет и трети юни                               две хиляди и двадесета година

 

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Г. ГЕТОВ

                       

СЕКРЕТАР: ХРИСТИНА БЛИЗНАКОВА

като  разгледа докладваното от СЪДИЯТА

АНД № 3587  по описа на 2020 година

 

Р  Е  Ш  И:

 

НАЛАГА на основание чл.1 ал.1 т. 2 от УБДХ на нарушителя Г.П.К. – род. на *** ***, б. б. г., живущ ***, неженен, с основно образование, безработен, осъждан, ЕГН: **********, административно наказание ГЛОБА в размер на 100 (сто) лева за това, че на 23.12.2019 г. в гр. Раковски на ул. Хаджи Димитър, пред № 29 е извършил непристойна проява изразена в употреба на ругатни, псувни и други неприлични изрази – като е казал: „***“, „***“, „С такива като вас съм се занимавал много, *** такива“, „***“ на *** Х. А. Л. и Р. Л. Х. на публично място, с което е нарушил обществения ред и спокойствие, но поради  своята по-ниска степен на обществена опасност не представлява престъпление по чл. 325 от НК.

Решението подлежи на обжалване в 24-часов срок от постановяването му пред Пловдивски окръжен съд.

 

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала

ХБ

 

Съдържание на мотивите

Мотиви към Решение № 978 от 23.06.2020 г. по АНД № 3587 по описа за 2020 г. на Районен съд – Пловдив, XXI наказателен състав.

 

Производство по реда на чл. 4 и сл. от Указа за борба с дребното хулиганство.

Образувано е по Акт за констатиране на проява на дребно хулиганство от 23.06.2020 г., съставен от А.Е.К., *** при *** при ***, против Г.П.К., ЕГН: **********.

В съдебно заседание нарушителят К. се явява лично, заявява, че ще се защитава сам и не желае адвокатска защита. Дава обяснения, в които посочва, че не оспорва фактическата обстановка, описана в акта за констатиране на проява на дребно хулиганство и същата е правилно установена. Изяснява още, че се занимава с обработване на собствена земя. В хода на съдебните прения нарушителят К. заявява, че се признава за виновен и съжалява за стореното. С последната си дума моли за по-леко наказание.

Районна прокуратура – Пловдив, редовно уведомена, не изпраща представител.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

На 23.12.2019 г. *** в *** при *** Х. А. Л. и Р. Л. Х. изпълнявали служебните си задължения на територията на гр. Раковски, като били назначени в наряд за времето от 19:00 часа на 23.12.2019 г. до 07:00 часа на 24.12.2019 г. Около 20:40 часа двамата били изпратени на сигнал за възникнал семеен скандал в жилище, находящо се на ул. „***“ № ** в гр. ***.

При пристигането си на адреса полицейските служители били посрещнати от св. П. К., който бил подал сигнала. Пред тях той обяснил, че възникнал скандал от битов характер между него и сина му – нарушителя Г.П.К., при който те си били нанесли взаимни удари. П. К. изразил безпокойството си от това, че бил заплашван от сина си и се страхувал за живота и здравето си.

Полицейските служители Л. и Х. влезли в двора на къщата, а П. К. повикал сина си да отиде при тях. При вида на двамата ***  нарушителят Г.К. се афектирал и насочил агресията си спрямо тях, като им казал: „***“, „***“, „с такива като вас съм се занимавал много, *** такива“ и „*** ***“. *** на *** поискали личната карта на нарушителя К., но той отказал да я представи. След това Г.П.К. бил отведен в сградата на РУ Раковски при ОДМВР-Пловдив, където бил задържан за 24 часа със Заповед за задържане на лице с рег. № 329зз-144/23.12.2019 г.

По случая било образувано бързо производство № 329/2019 г. по описа на РУ Раковски. Същото било прекратено с постановление на прокурор при Районна прокуратура – Пловдив за прекратяване на наказателното производство от 13.01.2020 г., а материалите по делото били изпратени на Началника на РУ Раковски за преценка по компетентност дали деянието на нарушителя съставлява дребно хулиганство. При тези факти бил издаден и процесният акт за констатиране на проява на дребно хулиганство.

Така описаната фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите П. Г. К., А.П.К., А.П.К., Х. А.Л., Р.Л. Х., както и от обясненията на нарушителя Г.П.К.. В посочените и анализирани доказателствени материали не се судържат съществени противоречия, поради което и по аргумент за противното от чл. 305, ал. 3 от НПК не се налага по-детайлното им обсъждане.

При така установената фактическа обстановка съдът приема, че от правна страна с действията си Г.П.К. е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 1, ал. 2 от УБДХ. От обективна страна на 23.12.2019 г. в гр. ***, на ул. „***“ пред № ** нарушителят К. е извършил непристойна проява, изразена в употреба на ругатни, псувни и други неприлични изрази, като е казал: „***“, „***“, „с такива като вас съм се занимавал много, *** такива“, „*** ***“ на полицейските служители Х. А.Л. с ЕГН: ********** и Р.Л. Х., ЕГН: **********, на публично място, с което е нарушил обществения ред и спокойствие, но поради своята по-ниска степен на обществена опасност деянието не представлява престъпление по чл. 325 от НК. Изречените от нарушителя и инкриминирани по делото думи са несъвместими с установените в обществото порядки и правила за общуване, поради което са годни да увредят защитаваните обществени отношения по опазване на реда и общественото спокойствие. По делото се установява и че изказаните думи реално са били възприети от присъстващите на мястото на извършване на деянието свидетели Л. и Х.. С това си поведение Г.П.К. е нарушил обществения ред и спокойствие. Интензитетът на увреждане на защитаваните обществени отношения обаче налага извод, че конкретното деяние разкрива по-ниска степен на обществена опасност спрямо престъплението по чл. 325 НК и представлява проява на дребно хулиганство.

От субективна страна нарушението е извършено виновно от дееца и при форма на вината пряк умисъл. К. е съзнавал отрицателната оценка, която обществото дава на думите, които е употребил към полицейските служители Л. и Х., както и че същите ще бъдат непосредствено възприети от тях, съзнавал е и че се намира на публично място. Предвиждал е, че с действията си ще наруши обществения ред и спокойствие и е целял настъпването на тези съзнавани и предвидени последици.

При определяне на наказанието съдът намира на първо място, че с оглед конкретните проявни форми, в които се е изразило общественоопасното поведение на нарушителя, следва да се наложи по-лекото от двете алтернативно предвидени в УБДХ наказания, а именно „глоба“. Наказанието „задържане в структурно звено на Министерство на вътрешните работи“ включва в съдържанието си по-голям обем държавна принуда, но според настоящия състав и наказанието „глоба“ ще въздейства предупредително и превъзпитателно върху нарушителя. Прилагането на държавната принуда в повече от необходимите предели за постигане на преследваните цели противоречи на принципите за определяне на наказанието, по които съображения съдът счете, че именно наказанието „глоба“ се явява най-подходящо в случая. При индивидуализацията на така определеното наказание бяха взети предвид като смекчаващи обстоятелства направеното признание на фактите от нарушителя, изразеното разкаяние, както и изминалият немалък период от време от момента на деянието, при което се затруднява постигането на една от основните цели на наказанието – да бъде своевременна ответна реакция на общественоопасната проява. В случая нарушителят е имал възможност да преосмисли поведението си и да осъзнае необходимостта да се въздържа от извършване на такива прояви за в бъдеще, поради което и наказание в минимален размер би било достатъчно за окончателното постигане на търсеното предупредително и превъзпитателно въздействие. 

Съдът намира също така и че размерът на глобата не трябва да засяга прекомерно имуществената сфера на нарушителя така, че да създава невъзможност за нейното заплащане, но същевременно трябва да е достатъчен, за да окаже предупредителен и превъзпитателен ефект върху наказаното лице. По тези съображения настоящият състав намери, че наказанието следва да бъде индивидуализирано при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства и в минималния предвиден размер, като за процесната проявата на дребно хулиганство на нарушителя Г.П.К. бъде наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 (сто) лева. Същото се налага с цел да се предупреди и превъзпита деецът към спазване на установения правен ред. Съдът счита, че фактът на образуваното производство и наложено наказание също ще окажат предупредителен и превъзпитателен ефект върху нарушителя, поради което не следва да се определя по-тежко по вид или по размер наказание.

Така мотивиран, съдът постанови решението си.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала

ХБ