Определение по дело №4451/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1975
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 31 януари 2020 г.)
Съдия: Георги Николов Грънчев
Дело: 20192120204451
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

   ОПРЕДЕЛЕНИЕ

  … / 06.12.2019 год.            град Бургас

 

                   

Бургаският районен съд                    ХV наказателен състав

На 06.12.2019 година

В закрито заседание в следния  състав :

                                         Председател :  ГЕОРГИ ГРЪНЧЕВ

                           Съдебни заседатели :    1.

                                                                  2.

Секретар ....................................................................................................

прокурор ……….......................................................................................

като разгледа докладваното от съдията Грънчев

НЧД № 4451 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

   Производството е по реда на чл.243, ал.6 от НПК. Образувано е по жалба на Д.Г.К. в качеството му на пострадал, чрез неговият повереник –адв. Сава Каров  против постановление от 15.02.2019г.  на Районна прокуратура-Бургас, с което на основание чл.243, ал.1, т.1 от НПК е прекратено частично  наказателното  производство по досъдебно производство № зм-280/2015г. по описа на РУ на МВР Камено, ДП пор.2750/2015 година по описа на Районна прокуратура-Бургас, водено срещу виновното лице, за престъпление по чл. 198,  ал.1 от НК  и е спряно в частта за престъпление по чл. 194, ал. 1 от НК и за престъпление по чл.216, ал.4 НК и по чл.130, ал.1 от НК.

Жалбата е подадена в законоустановения седмодневен срок. В нея се излагат доводи за незаконосъобразност на постановлението.

С постановление от 15.02.2019г. наблюдаващият прокурор е прекратил наказателното производството, като е приел, че не са събрани доказателства за извършено престъпление по  чл. 198, ал.1 от НК.Спрял е производството в частта, в която са се разследвали обстоятелствата, сочещи на извършени престъпления по чл. 194, ал. 1 от НКпоР. неразкриване на извършителя и за престъпление по чл.216, ал.4 НК и по чл.130, ал.1 от НК – поР. това, че се преследват по тъжба на пострадалия.  В обстоятелствената част на постановлението е описана установената чрез процесуално-следствените действия фактическа обстановка. Прокурорът е приел следното:

На 22.08.2015г. в РУ на МВР - Камено постъпил сигнал за пострадал с телесни наранявания, настанен в шокова зала при МБАЛ Бургас. Полицейските инспектори М.Г. и П.П. посетили МБАЛ Бургас и провели беседа пострадалия Д.Г.К. .

В хода на разследването се установило, че на 22.08.2015г. около 17,00 часа пострадалият Д.К. пътувал с автомобила си – „Мерцедес“  рег.№ А 5163 МК от с.Тръстиково към с.Дебелт. По пътя срещнал непознати граждани, пътуващи с три каруци. Това били свидетелите В.Й., А.М., брат му - Р.М., А.М. - баща на А. и Р., заедно с И.Д.. Между К. и лицата възникнал спор, който прераснал в сбиване, при което К. получил разкъсно-контузни рани по лицето. Счупени били и стъклата на автомобила на К.. След побоя К. се върнал с автомобила до дома на родителите си в с.Тръстиково. Около 21.30ч. бил откаран в МБАЛ Бургас, където му е оказана медицинска помощ. К. заявил пред полицаите, че му липсват личният ръчен часовник и телефонът, които паднали на земята по време на сбиването, както и сумата от 3000 евро, която се намирала в шкафчето на автомобила му. Часовникът и телефонът били намерени и предадени на  23.08.2015г. с протоколи за доброволно предаване от свидетелите В.Й. и А.М.. В.Й. предал 1 бр. механичен часовник, за който заявил, че е намерил на пътя между селата Тръстиково и Дебелт, а А.М. предал 1 бр. мобилен телефон Нокия със СИМ карта, за които също заявил, че ги е намерил на пътя между селата Дебелт и Тръстиково.

Полицейските служители посетили дома на родителите на пострадалия К., където той бил оставил автомобила си и извършили оглед. При огледа на автомобила било установено, че е счупено предно панорамно обзорно стъкло, задно стъкло на багажното отделение и двете задни странични стъкла на вратите. В багажното отделение на автомобила е намерена дървена дъска с дължина 80 см и диаметър 3 см. Шкафчето на автомобила било в заключено състояние с повредено отключващо устройство. Наложило се да бъде отворено с отвертка, тъй като ръчно било невъзможно. Не били намерени дактилоскопни следи.

Оглед е извършен и на мястото, където пострадалият е посочил, че му е повреден автомобила - по пътя с.Тръстиково -с.Дебелт, непосредствено преди моста. На местопроишествието се установили счупени стъкла по асфалта и следи от кръв по мантинелата, вдясно от пътя при посока на движение за с.Дебелт. Взети са отривки. На местопроизшествието е намерен и иззет найлонов плик, съдържащ прахообразно вещество с кафеникав цвят и 2 бр. следи от засъхнала течност.

От заключението по физико-химическата експертиза се установило, че  съдържащото се кристално вещество в намерения найлонов плик на местопроизшествието представлява ефедрин с нето тегло 0,526 грама. Веществото представлява прекурсор за производство на наркотично вещество.

Съдебно-оценителната експертиза оценила нанесената щета на лекия автомобил на 620 лева.

Според съдебно-медицинската експертиза Д.Г.К. получил разкъсно-контузна рана в основата на носа и на брадата на пострадалия. Раните е възможно да са получени по време и начин както съобщава пострадалия. Причинено е временно разстройство на здравето неопасно за живота.

Дактилоскопната експертиза дала заключение, че по полиетиленовия плик джъмпер, съдържащ прекурсора, няма оставени годни дактилоскопни следи.

По предоставените отривки на човешка кръв от огледа на местопроизшествието, съдебно-медицинската експертиза на веществени доказателства не могла да се установи вид и кръвна група, поР. недостатъчен подходящ материал.

След излагане на  фактическата обстановка наблюдаващият прокурор е направил подробен анализ събраните по делото доказателства. Подробно е анализирал свидетелските показания, както и заключенията на назначените съдебни експертизи. В резултат на направения анализ прокурорът е стигнал до извода за несъставомерност на разследваното деяние със състава на престъплението по чл.198 от НК. Изводите на прокурора се споделят изцяло от съда.

Съдът споделя изводите на прокурора, за това че не са осъществени признаците от състава на престъплението грабеж. По делото няма установени факти, за това че някое от лицата, присъствали на местопроизшествието упражнил физическа сила или принуда с цел отнеме вещите, намиращи се във владението пострадалия  К.. Няма доказателства, че е упражнявана физическа или психическа принуда за да бъдат отнети парите, часовника и мобилния телефон на К.. Дори самият пострадал не съобщава за такива действия. Това, което твърди К., че  вещите - телефонът и часовникът са изпаднали по време на сбиването със свидетелите. В.Й. и А.М. при разпита си съобщават, че са намерили телефона и часовника на пътя, след което са ги взели. При тези факти правилен е изводът на прокурора, че разследваното деяние не покрива признаците на престъплението грабеж. Още по-малко това се отнася за сумата от 3000 евро, чиято липса се базира единствено на показанията на К.. По делото няма обективни данни тази сума се е намирала в шкафчето на автомобила. При това положение правилно прокурорът взел решение за прекратяване на наказателното производство в частта, в която се провежда разследване за извършен грабеж на телефон, часовник и сумата от 3000 евро. Съдът споделя изводите на прокурора относно квалификацията на деянията като лека телесна повреда по чл. 130, алинея 1 от НК и чл.216, алинея 4 от Наказателния кодекс. Предвид заключението на съдебно-медицинската експертиза  е видно, че причиненото телесно увреждане на пострадалия К. следва да се квалифицира като лека телесна повреда с разстройство на здравето. Приемат се заключенията  на прокурора, и че повреждането на чужда движима вещ представлява маловажен случай предвид размера на причинената вреда  - 620 лв. и обстоятелството, че самият пострадал е взел участие в това сбиване  и има принос за него, поР. което изводът, че деянието е маловажен случай е правилен.

С жалбата срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство повереникът на пострадалия е въвел доводи, че извършеното деяние от свидетелите представлява хулиганство по смисъла на член 325 от  Наказателния кодекс. Такива доводи не са сочени в хода на досъдебното производство и се навеждат едва с жалбата срещу постановлението. ПоР. тази причина прокурорът не е взел отношение за наличието на престъпление по член 325 от Наказателния кодекс. След като изследва всички събрани в хода на разследването доказателства, съдът намира, че няма данни установеното деяние да покрива признаците на престъплението хулиганство. За да е налице хулиганство е необходимо извършителите му да демонстрират явно неуважение към установения в обществото правен ред, пренебрежително отношение към моралните и правните норми. Престъплението би могло да се осъществи и при евентуален умисъл, ако извършителите преследват личен мотив, но заедно с това демонстрират и пренебрежително, арогантно отношение към установените в общество правила и норми. Фактите по делото не говорят за на такива представи в съзнанието на извършителите. Според показанията на свидетелите счупването на предното обзорно стъкло е било в резултат на това, че пострадалият е спрял автомобила си непосредствено пред коня на  един от свидетелите и последният  за да се защити е изхвърлил  по колата  дървен предмет и е счупил предното стъкло. Останалите действия, свързани с чупенето на страничните и задното стъкло на колата на пострадалия е във връзка със започналия бой между пострадалия и свидетелите. Според показанията на самия пострадал К., той се е намирал в автомобила и свидетелите се опитвали да го ударят с дървени предмети , поР. което са счупили стъклата на автомобила. Тези обстоятелства не дават възможност да се заключи, че извършителите на деянието са действали с умисъл да покажат явно неуважение към обществото и пренебрежение към установените обществени правила. Това, за което те биха могли и да носят отговорност е  за унищожаване или повреждане на чужди движими вещи, какъвто е и изводът на прокурор.

 От установените по делото, правнозначими факти, съдът споделя изводите на прокурора, че  в резултат на разследването не са установени обстоятелства, които да позволяват деянието да бъде квалифицирано като грабеж по чл.198 от Наказателния кодекс и правилно е прекратил наказателното производство. Постановлението е законосъобразно и обосновано и следва да бъде потвърдено.

 Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.243, ал.6, т.1 от НПК Бургаският районен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА постановление от 15.02.2019 г. на Районна прокуратура-Бургас, с което на основание чл.243, ал.1, т.1 от НПК е прекратено частично  наказателното  производство по досъдебно производство № зм-280/2015г. по описа на РУ на МВР Камено, ДП пор.2750/2015 година по описа на Районна прокуратура-Бургас, водено срещу виновното лице, за престъпление по чл. 198,  ал.1 от НК  и е спряно в  частта за престъпление по чл. 194, ал. 1 от НК и за престъпление по чл.216, ал.4 НК и по чл.130, ал.1 от НК.

Настоящото определение подлежи на обжалване и протестиране пред Бургаския окръжен съд в седемдневен срок, считано от съобщаването му.

 

 

                                                                               СЪДИЯ: