Решение по дело №1730/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 380
Дата: 20 март 2020 г.
Съдия: Недялка Димитрова Свиркова
Дело: 20195300501730
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

          380                 / 20,03,2020 г., гр. Пловдив

 

 

В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ   ОКРЪЖЕН   СЪД, VІІІ граждански състав, в публично заседание на двадесети януари 2020 г., в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: НЕДЯЛКА СВИРКОВА

                                                                                                НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА

      

при участието на секретаря ЕЛЕНА ДИМОВА

разгледа докладваното от съдия Свиркова въззивно гражданско дело № 1730/2019 г. и прие следното:

Производство по реда на чл. 258 - 273 от ГПК.

Образувано по въззивна жалба Д.И.С. с ЕГН **********; и Д.К.С. с ЕГН **********; против решение № 383/22,10,2018 г., постановено по гр. д. № 1399/2016 г. на РС Карлово, ІІ гр. състав.

С оплаквания за незаконосъобразност на обжалваното решение поради противоречие с материалния закон, необоснованост и съществени нарушения на съдопроизводствените правила, жалбоподателите искат същото да се отмени и вместо това да се отхвърли предявения иск за делба.

Въззиваемият П.Ч.Н. с ЕГН **********; счита жалбата за неоснователна и иска потвърждаване на обжалваното решение.

Останалите въззиваеми – И.И.И. с ЕГН **********; М.Т.Р. с ЕГН **********; С.С.Р. с ЕГН **********; А.И.Р. с ЕГН **********; Т.И.Р. с ЕГН **********; и С.И.Р. с ЕГН **********; не заявяват становище по жалбата.

 

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка със становищата на страните, съдът приема следното:

Производство по делба, фаза по допускането.

Ищецът П.Ч.Н. с ЕГН **********; твърди, че заедно с ответниците И.И.И. с ЕГН **********; М.Т.Р. с ЕГН **********; С.С.Р. с ЕГН **********; А.И.Р. с ЕГН **********; Т.И.Р. с ЕГН **********;  С.И.Р. с ЕГН **********; и Д.И.С. с ЕГН **********; са съсобственици на следния недвижим имот: Залесена територия с площ от 11,300 дка, находяща се в землището на гр. Калофер, обл. Пловдив, в местността ***, съставляващ имот № 219002 по плана на землището, ЕКАТТЕ 35496, при граници и съседи: № 219001 - залесена територия на МЗГ-НУГ; № 000703 - вътрешна река на Държавата – МОСВ; № 219013 - залесена територия на Държавата - МТ; № 000703 - вътрешна река на Държавата. Като основание за възникване на съсобствеността сочи наследство от Ч. Б. И., поч. на *** г., и възстановяване по реда на ЗСПЗЗ. От съда се иска да допусне извършване на съдебна делба на описания имот межзду страните при квоти по закон.

Ответникът А.Р. счита иска за основателен и иска допускане на делбата.

Ответникът Д.С. счита иска за неоснователен. Твърди, че тя е индивидуален собственик на процесния имот на основание давностно владение, осъществявано от възстановяването на имота през 2000 г. явно и необезпокоявано, за което се е снабдила с констативен нотариален акт. Твърди също, че с договор за продажба от 18,04,2016 г. е прехвърлила правото на собственост върху процесния имот на своята дъщеря Д.С..

Д.С., конституирана като ответник с определение на РС от 24,04,2018 г. (л. 87) заявява становище за неоснователност на иска. Счита, че тя е индивидуален собственик на имота, сочи да е придобила собствеността на основание покупка от своята майка Д.С. с посочения по-горе договор, а като придобивно основание на праводателя си сочи давностно владение.

С обжалваното решение РС е приел исковете за основателни и е допуснал извършване на съдебна делба на процесния имот между ищеца и първоначалните ответници при квоти по закон, както следва: за П.Ч.Н. – 10/30 ид. части; за И.И.И. и Д.И.С. – по 5,30 ид. части за всеки от тях; за М.Т.Р.; С.С.Р.; А.И.Р.; Т.И.Р.; и С.И.Р. – по 2/30 ид. части за всеки от тях.

 

Съобразно разпоредбата на чл. 269 от ГПК, обхватът на въззивното производство се определя от предявените във въззивната жалба оплаквания. Наред с това съдът дължи и въззивната проверка относно валидността и допустимостта на обжалваното решение, както и евентуално нарушение на императивна материалноправна норма (съобразно разясненията в ТР № 1/2013 г. от 09.12.2013 г. на ОСГТК на ВКС).  

При направената служебна проверка се констатира, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо. Относно законосъобразността:

Страните не спорят относно това, че са наследници на Ч. Б. И., поч. на *** г. (това се установява и от представеното с исковата молба удостоверение за наследници – л. 3-5).

От приложеното на л. 41 Решение № KAL02/14,04,2000 г. на ПК Карлово, постановено по реда на чл. 17 ал. 7 от ППЗВСГЗГФ, е видно, че правото на възстановяване на процесния имот е признато в полза на наследниците на общия наследодател Ч. Б. И.. Същите са вписани, въз основа на Решение № 0213/27,09,2000 г.,  като собственици на имота в приложената към исковата молба Скица № Ф02300/04,09,2007 г. Въпреки че последно посоченото решение не е представено по делото (видно от писмо на л. 40, същото не е открито в архива на ОСЗ Карлово), обстоятелството, че имотът е възстановен по реда на ЗВСГЗГФ в полза на всички наследници на Ч. Б. И., поч. на *** г., се признава от страните по делото и следва да се приеме за установено.

Спорът между страните се съсредоточава върху предявеното от ответниците Д.С. и Д.С. възражение за това, че след възстановяването на имота през 2000 г. Д.С. е установила владение върху същия и на това основание е придобила правото на собственост, като през 2016 г. е прехвърлила същото на своята дъщеря Д.С..

За да се придобие собственост на посоченото от ответниците С. основание е необходимо осъществяване на владение в продължение на десет години. Владението е фактическо състояние, характеризиращо се с два основни признака: 1/ обективен – упражняване на фактическа власт върху вещта; и 2/ субективен – намерение вещта да се държи като своя.

Относно осъществяването на обективния елемент: страните не спорят, а се установява и от събраните пред РС и пред настоящата инстанция гласни доказателства, че след възстановяване на имота през 2000 г. отв. С. и семейството й са установили фактическа власт върху имота – огладили са го и са го облагородили, направили ограда, беседка, ползвали са го, посещавали са го като ходели там със свои приятели на пикник.

Недоказан обаче по делото остава субективният елемент на владението – намерението за своене. Това е психическо състояние, отношение към вещта, което обуславя значителни трудности при доказването му. Поради това законодателят е установил (чл. 69 от ЗС) оборима презумпция за наличието на такова намерение у упражняващия фактическата власт върху вещта. Предполага се, че той държи вещта за себе си, докато не се докаже, че я държи за другиго. Това предположение размества доказателствената тежест и така страната, която оспорва осъщественото владение, следва да установи, че вещта се държи за другиго. Тази презумпция се прилага на общо основание в отношенията между съсобствениците, когато съсобствеността им произтича от юридически факт, различен от наследяването.

В случая основанието за установяване фактическа власт върху съсобствения имот е наследяване. И след като основанието за установяване на фактическата власт е общо за всички сънаследници, упражняването й от страна на един от тях следва да се възприема като държане по отношение идеалните части на сънаследниците му. С това следва да се счита за оборена презумпцията на чл. 69 от ЗС за наличие на намерение да се свои вещта – в този смисъл са разясненията в ТР № 1/2012 г. по т. д. № 1/2012 г. на ОСГК на ВКС. Съобразно същото, за да придобие по давност правото на собственост върху чуждите идеални части, съсобственикът, който не е техен владелец, следва да превърне държането им във владение. Това следва да се извърши посредством едностранни действия, които да са от такъв характер, че с тях по явен и недвусмислен начин да се показва отричане владението на останалите съсобственици, за да се приеме, че държането на техните части е трансформирано във владение.

Установяването на такава трансформация е в тежест на сънаследника, позоваващ се на придобивна давност и отричащ правата на останалите сънаследници. Той трябва да докаже при спор за собственост, че е извършил действия, с които е престанал да държи идеалните части за сънаследниците си и вече упражнява фактическата си власт с намерение да ги свои. При това тази промяна на намерението следва да се манифестира с недвусмислени действия именно пред останалите съсобственици, тъй като общият принцип на справедливостта изключва скрития характер на придобивната давност – не могат да се черпят права от поведение, срещу което засегнатият поради неведение няма възможност да се брани.

Установяването на трансформацията е в тежест на сънаследника, позоваващ се на придобивна давност и отричащ правата на останалите сънаследници. В настоящото производство липсват данни за такива действия от страна на Д.С.. От събраните както пред РС, така и във въззивната инстанция гласни доказателства, се установява, че след възстановяване на имота отв. Д.С. и семейството й започнали да го ползват. Грижели се за него – почистили го, облагородили го, направили ограда, укрепили моста, по който се стига до имота, изградили беседка и т. н. Липсват доказателства обаче тези действия да са били насочени към отричане правата на останалите сънаследници, липсват данни съсобствениците й да са били наясно и съгласни с намерението на ответницата да свои имота. по отношение  и до знанието на последните да е достигнала демонстрация на собственическо отношение към имота от страна на С..

Следователно не се установява владеещият сънаследник да е демонстрирал недвусмислено на своите съсобственици намерението си да придобие имота, така че фактическата му власт върху техните идеални части да се е трансформирала от държание във владение. При това положение предявеното от ответниците С. възражение за придобивна давност следва да се приеме за неоснователно.

Следователно процесният имот, възстановен по реда на ЗВСГЗГФ в полза на наследници на Ч. Б. И., понастоящем е съсобствен между призованите към наследяване негови наследници при квоти по закон, както следва: От представеното с исковата молба удостоверение за наследници (л. 3-5) се установява, че общият наследодател на страните е оставил за наследници трима низходящи – И., М. и К., като всеки от тях е придобил по 1/3 ид. част от имота.

Единствен наследник на К. Ч. Б., поч. 1982 г., е ищцата П.Ч.Н., следователно същата притежава 1/3 ид. част от имота.

Наследници на И. Ч. Б., поч. 1962 г., са ответниците И.И.И. и Д.И.С., двамата са низходящи от втора степен и наследяват поравно притежаваната от техния дядо 1/3 ид. част – по 1/6 ид. част за всеки от тях.

 Собствената на М. Ч. Б., поч. 1992 г., 1/3 ид. част от имота е наследена от неговата дъщеря Н. М. Р.. Същата е починала през 2005 г. и оставила за свои наследници: ответника М.Р. – низходящ от първа степен, наследяващ 1/2 от правата й (или 1/6 ид. част от имота), и по заместване– низходящите на починалия преди това неин син И. Т.Р., поч. 2003 г., които наследяват останалата 1/6 от имота. Тази част се разпределя поравно между ответниците А.Р., Т.Р. и С.Р. – по 1/18 ид. част за всеки от тях. Тъй като наследяването в случая се извършва по заместване по реда на чл. 10 от ЗН, призовани към наследяване са само низходящите на И. Р., но не и преживялата му съпруга С.Р., поради което по отношение на тази ответница искът за делба е неоснователен.

В обобщение: процесният имот е съсобствен на посоченото от ищцата основание между наследниците по закон на Ч. Б. И., поч. на *** г., и следва да се допусне извършване на съдебна делба между съсобственици и при квоти, както следва:

за П.Ч.Н. – 1/3 или 6/18 ид. части;

за И.И.И.,  Д.И.С. и  М.Т.Р. – по 1/6 или 3/18 ид. части за всеки от тях

за А.И.Р., Т.И.Р. и С.И.Р. – по 1/18 ид .част за всеки от тях.

По отношение на ответника С.С.Р. с ЕГН ********** искът за делба следва да се отхвърли.

Като е достигнал до различни изводи досежно кръга на съсобствениците и размера на правата им, РС е постановил незаконосъобразно решение, което следва да бъде отменено и вместо това делбата да се допусне между посочените по-горе лица и при посочените по-горе квоти, а искът за делба срещу ответника С.Р. – да бъде отхвърлен. Издаденият в полза на ответницата Д.И.С. Нотариален акт за констатиране право на собственост върху недвижими имоти, придобити на основание изтекла придобивна давност с № 69 том 2 рег. № 2652 дело № 268/2016 г. на Нотариус с рег. № 517, следва да бъде отменен по отношение на процесния имот за правата над придобитите от нея 1/6 ид. част.

По изложените съображения съдът

                       

 

Р       Е      Ш       И :

 

 

ОТМЕНЯ решение № 383/22,10,2018 г., постановено по гр. д. № 1399/2016 г. на РС Карлово, ІІ гр. състав; И ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ДОПУСКА да се извърши съдебна делба между: П.Ч.Н. с ЕГН **********; Д.И.С. с ЕГН **********; И.И.И. с ЕГН **********; М.Т.Р. с ЕГН **********; А.И.Р. с ЕГН **********; Т.И.Р. с ЕГН **********; и С.И.Р. с ЕГН **********; на следния недвижим имот: Залесена територия с площ от 11,300 дка (единадесет цяло и три десети декара), находяща се в землището на гр. Калофер, обл. Пловдив, в местността ***, съставляващ имот № 219002 по плана на землището, ЕКАТТЕ 35496, при граници и съседи: № 219001 - залесена територия на МЗГ-НУГ; № 000703 - вътрешна река на Държавата – МОСВ; № 219013 - залесена територия на Държавата - МТ; № 000703 - вътрешна река на Държавата, при квоти, както следва:

за П.Ч.Н. – 6/18 ид. части;

за И.И.И., Д.И.С. и  М.Т.Р. – 3/18 ид. части за всеки от тях;

за А.И.Р., Т.И.Р. и С.И.Р. – по 1/18 ид .част за всеки от тях.

ОТМЕНЯ, на основание чл. 537 ал. 2 от ГПК, Нотариален акт за собственост върху недвижим имот придобит на основание изтекла придобивна давност № 69, том II, peг. № 2652, нот. дело № 268 от 14,04,2016 г. на нотариус Тани Рангелов с рег. № 517, с район на действие РС гр. Карлово, вписан в СВ Карлово с вх. рег. № 1207/14,04,2016 г., Акт № 49, том 2, дело № 851/2016 г., В ЧАСТТА, с която Д.И.С. с ЕГН **********; е призната за собственик ЗА РАЗМЕР НАД 1/6 ИД. ЧАСТ от правото на собственост на следния недвижим имот: Залесена територия, с площ от 11,300 дка (единадесет цяло и три десети декара) находяща се в землището на гр. Калофер, обл. Пловдив, в местността ***, съставляващ имот № 219002 по плана на землището, ЕКАТТЕ 35496, при граници и съседи: № 219001 - залесена територия на МЗГ-НУГ; № 000703 - вътрешна река на Държавата – МОСВ; № 219013 - залесена територия на Държавата - МТ; № 000703 - вътрешна река на Държавата – МОСВ.

ОТХВЪРЛЯ предявения от П.Ч.Н. с ЕГН **********; срещу С.С.Р. с ЕГН **********; иск за делба на описания по-горе недвижим имот.

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщаването на страните, при наличие на предпоставките по чл. 280 от ГПК, пред Върховния касационен съд.                           

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                   

 

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: