Определение по дело №7317/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260567
Дата: 22 юни 2022 г.
Съдия: Насуф Исмал
Дело: 20193110107317
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№……….../………...2022 г.

 

гр. В.

 

               РАЙОНЕН СЪД – В., ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, 9-ти съдебен състав, в закрито съдебно заседание, проведено в състав:

              

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: НАСУФ ИСМАЛ

 

като разгледа докладваното от съдията

гр. д. 7317 по описа за 2019 г. на РС-В.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

               Производството е по реда на чл. 92 ГПК.

 

               Образувано е по молба, подадена от К.Х.Я., ЕГН **********, с адрес: ***, срещу постановеното по делото Определение № 260552/16.06.2022 г., с което му е наложена глоба в размер на 300.00 лева, на основание чл. 89, т. 3, предл. 1-во ГПК вр. чл. 91, ал. 1 от ГПК, в която е обективирано искане същата да бъде отменена.

               Депозираната молба е подадена в законоустановения срок от процесуално легитимирано лице, поради което се явява допустима и подлежи на разглеждане по същество.

               В чл. 83, т. 3 от ГПК е предвидена възможност да бъде наложена глоба на страна в производството при проява на неуважение към органите на съдебната власт с цел нейното превъзпитаване. С обжалваното определение съдът е приел, че поведението на К.Я. е неприемливо, тъй като съдържа изявления, които са обида към съда и му е наложил глоба в размер на 300.00 лева, на основание чл. 89 т. 1 и т. 3 от ГПК.

Участниците в гражданския процес трябва да реализират правата си по начин и в езикова форма, изключваща каквито и да е прояви на неуважително и обидно отношение както към конкретен съдия, представляващ съдебната институция, така и към съда като правораздавателен орган. В практиката е прието, че обида на съда по смисъла на чл. 89 т. 3 пр. 1 от ГПК представлява всяко поведение на участник в процеса, с което се проявява подчертано неуважително отношение към съдия, към съдебен състав, към определен съд или изобщо към съда като държавна институция. Когато това поведение се осъществява чрез писмени или устни словесни изрази, без значение е дали съдържащата се в тях информация е вярна или невярна, достатъчно е изразът да е обиден в най-широкия смисъл на това понятие, да накърнява по какъвто и да е начин авторитета на съдията, на съда, престижа на институцията, да подронва доверието в правораздаването.

Разпоредбата на чл. 92, ал. 2 от ГПК посочва, че съдът разглежда молбата в закрито заседание и ако признае изложените причини за уважителни, намалява или отменя глобата, както и принудителното довеждане. В депозираната от К.Я. молба от 20.06.2022 г. същият не е изложил уважителни причини за санкционираното поведение, с оглед на което съдът не намира за основателно да ревизира посоченото определение.

С оглед гореизложеното, съдът следва да остави без уважение искането за отмяна на наложената глоба на К.Х.Я., ЕГН **********, с адрес: ***.

               Водим от горното, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на К.Х.Я., ЕГН **********, с адрес: *** за отмяна на наложената глоба в размер на 300.00 лева, наложена на основание чл. 89, т. 3, предл. 1-во ГПК.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд – град В. в едноседмичен срок от връчването му на молителя.

 

Препис от определението да се връчи на известния по делото ел. адрес на К.Я..

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: