Решение по дело №35/2020 на Районен съд - Тополовград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 20 юни 2020 г.)
Съдия: Иван Христов Христов
Дело: 20202320200035
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 30

 

Гр. Тополовград,11.06.2020 г.

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

          ТОПОЛОВГРАДСКИЯТ районен съд в публично заседание на единадесети юни през две хиляди и  двадесета година, в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН Х.

 

При секретаря : А.А.

И прокурора: Н.МИХАЛЕВА

 

Като разгледа докладваното от съдията НАХД №  35  по описа за 2020 г.

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПРИЗНАВА   обв.И.А.Т.  – роден на *** ***, българин,  българско гражданство,  със средно образование,  неженен, монтажник в „*******”ООД гр.Я., неосъждан, с ЕГН **********

 

          ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че

 

          На 11.08.2019 г. около 10.50 часа в гр.Т., по ул.”*********”, на кръстовището с ул.”********”, при управляване на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Мерцедес”, модел”Е 270 ЦДИ”, с ДК№ **********, при движение на автомобила на заден ход, нарушил правилата за движение, визирани в ЗДвП, както следва: чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП – „Всеки участник в движението по пътищата: с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди”; чл.20 ал.1 от ЗДвП„водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват”; чл.40, ал.1 от ЗДвП – „Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението”; чл.40 ал.2 от ЗДвП„По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности” и чл.116 от ЗДвП „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към инвалидите, в частност към слепите, които се движат с бял бастун и към престарелите хора”, в резултат на което блъснал пешеходката Д.Н.С. *** и допуснал по непредпазливост причиняването на средна телесна повреда на другиго – на Д.Н.С. ***, изразяваща се в счупване на десен страничен израстък на 4-ти поясен прешлен, което е причинило трайно затрудняване на движението на снагата - престъпление по чл.343 ал.1, б”б”, предл.2-ро, вр.чл.342, ал.1 от НК,

 ПОРАДИ КОЕТО и на основание чл. 78А от НК ГО ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и МУ НАЛАГА административно наказание “ГЛОБА  в размер на 1000 лв. /хиляда лева/.

 

На основание чл.78А ал.4, във вр. с чл.343г от НК го ЛИШАВА от право да управлява моторно превозно средство за срок от ШЕСТ месеца, считано от влизане на решението в сила.

 

ОСЪЖДА обв.И.А.Т. ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ТгРС – бюджета на съдебната власт сумата от 50 лв. /петдесет лв./ - направени разноски за възнаграждение на вещо лице.

           

          Решението подлежи на обжалване или протестиране пред ЯОС в 15-дневен срок от днес.

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

          МОТИВИ ПО РЕШЕНИЕ № 30/11.06.2020 г. ПО  НАХД №  35/2020 г.

 

                 Производството по делото е образувано по Постановление на Районна прокуратура – Ямбол, ТО – Тополовград от 14.05.2020 г., с предложение за освобождаване на обв.И.А.Т. от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, по обвинение в това, че на 11.08.2019 г. около 10.50 часа в гр.Т., по ул.”********”, на кръстовището с ул.”********”, при управляване на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Мерцедес”, модел”Е 270 ЦДИ”, с ДК№ *******, при движение на автомобила на заден ход, нарушил правилата за движение, визирани в ЗДвП, както следва: чл.5 ал.1 т.1, чл.20 ал.1,  чл.40, ал.1, чл.40 ал.2 и чл.116 от ЗДвП,  в резултат на което блъснал пешеходката Д.Н.С. *** и допуснал по непредпазливост причиняването на средна телесна повреда на другиго – на Д.Н.С. ***, изразяваща се в счупване на десен страничен израстък на 4-ти поясен прешлен, което е причинило трайно затрудняване на движението на снагата - престъпление по чл.343 ал.1, б”б”, предл.2-ро, вр.чл.342, ал.1 от НК.

          В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура – Ямбол, ТО-Тополовград поддържа предложението, като предлага обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност и да му бъде наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лв. и на основание чл.78А ал.4 от НК, във вр.чл.343г от НК да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

          Обвиняемият – редовно призован, явява се лично, заедно с адв.М.Б. от АК – Ямбол, признава се за виновен, заявява, че съжалява, не дава обяснения. По отношение на наказанието защитникът пледира да му бъде наложена „Глоба”  в минимален размер и да не бъде лишаван от право да управлява МПС.

           От съвкупната преценка на събраните и проверени в с.з. писмени и гласни доказателства, съдът прие за установено следното от фактическа и правна страна:

           На 11.08.2020 г., около 10.45 часа, в гр.Т., по ул.“*******“, на кръстовището с ул.“*********“ се е движел на заден ход лек автомобил марка „Мерцедес Е270 ЦДИ“ с рег.№ **********, управляван от обв.И.А.Т. ***. Движението се е извършвало в дневни условия, при суха, запазена асфалтова настилка, на прав, хоризонтален пътен участък, в условията на добра видимост. В същият момент в зоната на кръстовището на двете улици е бил спрял лек автомобил марка „Опел Корса“ с рег.№ *********. Св.Д.С. отишла до спрения автомобил, където през отворения прозорец на предната дясна врата оставила внучето си на предната дясна седалка на автомобила, а тя останала в непосредствена близост до спрения автомобил, но на пътното платно. Докато говорила с детето, св.С. е била ударена от задните десни части на движещият се със скорост 5,59 км/ч., на заден ход лек автомобил, марка“Мерцедес Е 270“ управляван от обв.И.А.Т.. След удара св.С. отхвръкнала напред и паднала на земята, като е била завлечена от движещият се автомобил и се оказала под него. Шофьорът на автомобила – обв.Т. спрял от виковете на св.И.Д., който тропал на прозореца му.  Пострадалата С. е била откарана до ЦСМП – филиал Тополовград. След преглед й е бил издаден талон за болницата в гр.С., където е постъпила на лечение още същия ден с диагноза счупване на гръбначен прешлен, закрито. След изписването й от болницата, тя е била седем месеца в болнични.

          Видно от заключението на извършената по делото съдебномедицинска експертиза, в резултат на настъпилото ПТП на 11.08.2019 г., на пострадалата Д.Н.С. *** е била причинена средна телесна повреда по смисъла на чл.129 от НК, изразяваща се в счупване на десен страничен израстък на 4-ти поясен прешлен, което е причинило трайно затрудняване на движението на снагата.

          Видно от заключението на автотехническата експертиза, назначена в досъдебното производство и изслушана в с.з., основната причина за възникване на произшествието, настъпило на 11.08.2019 г. е управлението на автомобила с понижено внимание от страна на водача на л.а.“Мерцедес Е270“ – обв.Т., както и неправилно спиране от страна на водача на л.а.“Опел Корса“ в зоната на кръстовището.

          От справката за съдимост, приложена по делото е видно, че обв.И.А.Т. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78А от НК.

          Така изложените фактически обстоятелства са установени по категоричен и несъмнен начин – признанията на обвиняемия,  свидетелските показания, които са обективни, безпристрастни и непротиворечиви. В подкрепа на това са и писмените доказателства по делото, които съдът кредитира, тъй като са документи, издадени в съответната форма и ред.

          На основата на така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

          Извършеното деяние от обв.И.А.Т. е престъпление по  чл.343, ал.1, б“б“, предл.2-ро, вр.чл.342, ал.1 от НК. От обективна страна по делото е установено, че  на  11.08.2019 г. около 10.50 часа в гр.Т., по ул.”******”, на кръстовището с ул.”*********”, при управляване на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Мерцедес”, модел”Е 270 ЦДИ”, с ДК№ ********, при движение на автомобила на заден ход, нарушил правилата за движение, визирани в ЗДвП, както следва: чл.5 ал.1 т.1, чл.20 ал.1,  чл.40, ал.1, чл.40 ал.2 и чл.116 от ЗДвП,  в резултат на което блъснал пешеходката Д.Н.С. *** и допуснал по непредпазливост причиняването на средна телесна повреда на другиго – на Д.Н.С. ***, изразяваща се в счупване на десен страничен израстък на 4-ти поясен прешлен, което е причинило трайно затрудняване на движението на снагата.

От субективна страна  обв.И.А.Т. е осъществил състава на престъплението при форма на вината непредпазливост.

Наказанието, което законодателят е предвидил за конкретното деяние по чл.343, ал.1, б“б“, предл.2-ро от НК е „лишаване от свобода“ до три години или „пробация“.

До настоящият момент обв.Т. не е бил осъждан, както и не е бил освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78А от НК, по реда на Глава 28 от НПК.

С деянието извършено от страна на обв.Т.  на 11.08.2019 г. в гр.Т., по ул.“*********“ на кръстовището с ул.“*********“ допуснал настъпването на ПТП, при което по непредпазливост причинил средна телесна повреда на пешеходката Д.С., за което му  е повдигнато обвинението, липсват причинени съставомерни щети, които да подлежат на възстановяване.

          С оглед на данните по делото и квалификацията на деянието,   съдът намира, че са налице предпоставките на чл. 78 А от НК, за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност, като за извършеното деяние следва да му бъде наложено административно наказание „Глоба“ определена в границите, установени в закона в разпоредбата на чл.78А от НК. Съдът съобрази конкретната степен на обществена опасност на деянието и личността на дееца и счете, че на същия следва да бъде наложена глоба в минималния размер, а именно в размер на 1000 лв.

          Не са налице констатирани отегчаващи вината обстоятелства, поради което съдът намира, че санкцията в посочения размер най-добре би постигнала необходимото предупредително и превъзпитателно влияние. Същата съответства на характера и степента на обществена опасност на деянието и на личността на дееца и в максимална степен обезпечава целите на специалната и генералната превенции, залегнали в чл.36 от НК.

          Съдът наложи кумулативното наказание „лишаване от правоуправление на МПС“ по смисъла на чл.78А  ал.4 от НК във вр.чл.343г от НК в размер на шест месеца, считано от влизане в сила на решението. 

          С оглед изхода на делото, съдът осъди обв.И.А.Т. да заплати по сметка на Районен съд – Тополовград, бюджета на съдебната власт сумата в размер на 50 лв. – направени разноски за възнаграждение на вещо лице.

          Водим от гореизложеното съдът постанови  решението си.

 

 

 

15.06.2020 г.                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: