Определение по дело №41/2021 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 февруари 2021 г.
Съдия: Радка Димитрова Дражева
Дело: 20212200600041
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ№

 

Гр. Сливен 11.02.2021г

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,наказателна колегия, в закрито заседание на  единадесети февруари през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:СНЕЖАНА БАКАЛОВА

                     ЧЛЕНОВЕ: РАДКА ДРАЖЕВА     

                                    КРАСИМИРА КОНДОВА                                           

 

 

При секретаря  с участието на прокурора   като се запозна с докладваното от ДРАЖЕВА ВЧНД № 41 по описа на съда за 2021г., за да се произнесе съобрази:

Производството е въззивно и се движи по реда на чл.243 ал.6 и сл. от НПК. Образувано е по протест на прокурор от РП-Сливен срещу  Определение от 14.12.2020г по ЧНД№1490/2020г. по описа на РС-Сливен, с което е отменено постановление от 26.10.2020г. за прекратяване на наказателното производство, водено за извършено престъпление по чл.128, ал.2 от НК като незаконосъобразно  и е постановено връщане на делото на РП-Сливен с указание да извърши посочените в обстоятелствената част на определението действия по разследване.

Прокурорът намира постановения от СлРС акт за незаконосъобразен, а своето постановление-за правилно. Подробно  е изложил съображенията си в тази насока  като настоява, че е положена дължимата процесуална активност и в този смисъл намира, че събраният доказателствен материал е пълен и позволява  да се стигне до  обоснован правен извод. Счита още, че  при решаване на делото доказателствата са били  разгледани, преценени поотделно и в съвкупността им, а правните изводи съответстват на доказателствената маса, както и че логически грешки не са допуснати  в правния анализ. Настоява, че са изпълнени предложените от ОС-Сливен  и указани от ОП-Сливен при предходно разглеждане на делото действия по разследването-очни ставки. Според протестиращия прокурор нито окръжният съд, нито съответната му прокуратура са посочили други действия  по разследването, които да се изпълнят и да доведат до изясняване на обективната истина.  Твърди се, че е налице поне съмнение  с оглед противоречивия доказателствен материал, а при наличие на такова няма възможност да се направи еднозначен, безспорен извод относно извършване на престъпно деяние и относно осъществяване на всички елементи от състава чл.128, ал.2, вр.ал.1 от НК. Направен е генерален извод за неправилност на определението на районния съд. От въззивната инстанция се иска отмяна на атакуваното определение и потвърждаване на постановлението за прекратяване на наказателното производство.

Настоящият състав на СлОС, след като се запозна с протеста на РП-Сливен, атакуваното определение на РС-Сливен и материалите по досъдебното производство,  намира за установено от фактическа страна следното:

С постановление от 22.06.2016г.  РП-Сливен е отказала да образува досъдебно производство и е прекратила преписка вх.№2385/2016г. по описа на РП-Сливен. В обстоятелствената част на постановлението е посочено, че преписката е образувана по повод депозирана жалба от С.Г.С. срещу С.С. С. и Ц.С.Г.. При извършената проверка било установено, че С. ***, а в съседство с жилището му С. и дъщеря му Г. стопанисвали магазин за хранителни стоки. Във връзка с твърдения на жалбоподателя С., че често до магазина се събират хора и вдигат шум, отношенията между него и уличените били влошени.  Изрично в постановлението е отразено, че жалбоподателят е твърдял, че на 31.05.2016г. вечерта е бил в гаража си, когато вътре влезли С. и Г. и му нанесли побой.   Снети били обяснения от уличените, които категорично отрекли твърденията на жалбоподателя.  Прокурорът е приел, че  задълбочаване на проверката с оглед установяване чии твърдения отговарят на истината е безпредметно, тъй като било ясно, че няма данни за извършено престъпление от общ характер. Налице били данни само за престъпление от частен характер / лека телесна повреда /, в които случаи прокуратурата не е компетентна да води наказателно производство. В акта на прокуратурата е отразено, че С.С. и Ц.Г. официално са предупредени с протокол по ЗМВР.

Досъдебно производство № 17/2017 год. по описа на Районно управление на МВР- Сливен, вх. № 3831/2016г. на Районна прокуратура – Сливен е  образувано на 05.01.2017г. с постановление за образуване на досъдебно производство срещу неизвестен извършител затова, че на 31.05.2016г. в гр. Кермен, община Сливен, причинил тежка телесна повреда на С.Г.С. ***, изразяваща се в „Постоянна слепота на едното око“ – престъпление по чл.128, ал.2, вр.  ал.1 от НК. В хода на производството няма привлечен обвиняем.

На 04.07.2017г.  в РП-Сливен е постъпила молба от Ц.Г.  за извършване на конкретни  действия по разследването, в т.ч. приобщаване на  преписка №2385/2016г., приключила с постановление от 22.06.2016г. за отказ да се образува досъдебно производство, разпит на  лицата Ж.М., Й.С.Й. и Т.Н.Д., както и да се назначи съдебномедицинска експертиза, която да установи дали  се касае за някакви увреждания и дали те са съответни на телесна повреда по смисъла на чл.129 и чл.128 от НК.

На 12.07.2017г. до РЗОК-Сливен е изпратено писмо от Началник РУ-ОДМВР-Сливен с искане за предоставяне на информация относно всички регистрирани и проведени медицински прегледи и хоспитализации на С.С. през последните пет години. Исканата информация е предоставена и приобщена към материалите по досъдебното производство- от л.76 до л.117.

В амбулаторен лист №000770 от 08.07.2016г. в  графа  анамнеза д-р Й. е посочил, че  пациентът  от няколко дни има болки и зачервяване на дясно око.

В амбулаторен лист №000840 от 22.07.2016г. д-р Й. в  графа анамнеза е отразил, че преди 3-4 дни пациентът е ударен в дясното око  от познато лице като на 22.07.2016г. е забелязал, че зрението е значително намалено.

 В Епикриза, издадена от доц.Й. д-р Г.  и проф.В.- Клиника  по очни заболявания  при ВМА-МБАЛ София  е посочено, че С. е постъпил на лечение на 27.07.2016г., опериран  на 29.07.2016г. / сутура корнее.ок.декстри/. В анамнезата е записано, че преди повече от двадесет дни пациентът е претърпял  травма на дясното око от удар с юмрук.

На 12.09.2016г. д-р Е.Н.Б., специалист по съдебна медицина при УМБАЛ „Проф.д-р С. Киркович“-гр.Стара Загора, в присъствието на поемното лице м.с.Ц.М., е извършил преглед на С.. Издадено е  съдебномедицинско удостоверение №304-2016. В предварителните сведения д-р Б. е записал, че на 31.05.2016г. в гаража му С.  е бил бит с юмруци от познати лица като единият от ударите е попаднал в дясното око, което преди 15 години е било оперирано. След около 20 дни зрението на удареното око намаляло.

 Като свидетели по делото са разпитани С.Г.С., Н.М.С., С.Х. Б., С.С.С., М.Й.С., Ц.С.Г., С.С.С., Ж.А.М., Т.Н. Д., С.С.С., Й.С.Й. и д-р Й.Г. Й.. Извършена е очна ставка между свидетелите С.С. С. и С.Г.С.. Изготвена е и колективна съдебно- медицинска експертиза. В заключението  вещице лица  в резултат на инцидента на 31.05.2016г.  и нанесения му побой С.  е получил контузия на лицето в областта на дясната му половина и на дясното око с оток на меките тъкани и кръвонасядане и последвали след около 10-15 дни силна болка и влошаване на зрението с дясното око като е претърпял впоследствие операция с краен резултат загуба на зрението с дясното око. Според експертите уврежданията се дължат на действието на твърди тъпи и тъпоръбести предмети и добре отговарят да са получени по време и начин, описани от пострадалия и свидетелите: чрез нанесен удар със свита в юмрук ръка в областта на дясната очна ябълка. Подчертано е, че в момент на нанасяне на удара със свита в юмрук ръка същата придобива характеристиката на твърд тъп и  тъпоръбест предмет. Описаните увреждания е възможно да се получат и от един единствен удар с тъпия предмет. Експертите са проследили  хронологията на прегледите на С. от 2001г, когато е извършена трансплантация на роговицата на дясното око и са установили, че до 31.05.2016г.  пострадалият  е виждал добре, но 15-20 дни след инцидента  зрението на дясното око е започнало да намалява с бърз темп, поради което правилно е насочен към стационарно лечение. Намалението на зрението  експертите приемат, че се дължи на имунна реакция на организма, която може да бъде провокирана от различни причини като са изброени общи и локални възпалителни процеси, нервно напрежение, стрес, плач, излагане на вятър, прах, дим и други външни дразнители, включително удари с тъпи и тъпоръбести предмети, които биха могли да нарушат цялостта на трансплантираната през 2001г. роговица. Подчертано е обаче, че с оглед описаните в медицинската документация промени в състоянието  и зрението на дясното око като хронология и времеви интервал добре отговарят да са в пряка причинно-следствена връзка с травмата, получена при инцидента на 31.05.2016г. Увреждането осъществява смисъла на медико-биологичния признак  „Постоянна слепота с дясното око“.

На 21.02.2018г. с постановление на Районна прокуратура Сливен е прекратено наказателното производство. Пострадалият е подал жалба срещу постановлението и с Определение от 22.03.2018г. по ЧНД № 292/2018г. на Районен съд- Сливен постановлението е било отменено като незаконосъобразно, делото е върнато на прокурора с указание да се назначи допълнителна съдебно - медицинска експертиза, която след като  се запознае с показанията на свид. Й.Г.Й. да отговори на въпросите тези показания променят ли изведените изводи и ако да, в каква посока. Изготвена е допълнителна колективна съдебно медицинска експертиза. Вещите лица е следвало да съобразят анамнезите, посочени  в описаните по-горе амбулаторни листи, издадени от д-р Й., в които са посочени по сведение на пациента различни дати / време на влошаване на зрението на дясното око. В ДСМЕ са изразили становище, че съществува немалка вероятност пострадалият да не е свързвал в началото очното си състояние с инцидента от 3.05.2016г., поради което и не го е съобщил на лекуващия лекар. Допуска се  очната травма да е настъпила и в по-късен етап.  Настояват обаче, че с много голяма степен на вероятност е динамиката на влошаване на състоянието на окото да е следствие на травма на окото, която да е получена  20-30  и дори повече дни преди прегледа, извършен на 08.07.2016г, а  най-вероятно е получена при инцидента на 31.05.2016г.Допуска се обаче очната травма да е настъпила и в по-късен етап.

На 28.11.2018г. с постановление на Районна прокуратура Сливен отново е прекратено наказателното производство. Постановлението е обжалвано от пострадалия и с определение от 18.01.2019г. по ЧНД № 1623/2018г. по описа на Районен съд Сливен, потвърдено с Определение № 103/05.03.2019г. по ВЧНД № 102/2019г. по описа  на Окръжен съд Сливен, е отменено постановлението за прекратяване на наказателното производство, като са дадени указания за повторен разпит на конкретни свидетели. Отново са разпитани свидетелите С.Х.Б., Ц.С.Г., С. С. С., разпитана е  С.К.С..

С постановление от 08.05.2019г. наказателното производство по делото отново е прекратено на основание чл. 243, ал.1, т.2 НПК. Същото е било обжалвано от пострадалия и с Определение от 12.06.2019г. по ЧНД № 791/2019г. по описа на СлРС постановлението е отменено като необосновано и незаконосъобразно и делото върнато на Районна прокуратура Сливен с мотиви, че не става ясно дали наблюдаващият прокурор е приел, че няма извършено престъпление от общ характер или че извършителят не разкрит. Срещу определението е постъпил протест. С определение № 337 от 11.07.2019г. по ВЧНД 375/2019г. ОС- Сливен е оставил без уважение протеста и е потвърдил определението на РС.

С Постановление от 19.07.2019г. на Районна прокуратура Сливен досъдебното производство е прекратено на основание чл. 243, ал.1, т.1 връзка с чл. 24, ал.1, т.1 НПК, поради липса на деяние, съставляващо  престъпление.

 С Определение от 26.08.2019г. СлРС  по ч.н.д.№1125/2019г. е потвърдил постановлението на РП Сливен като законосъобразно. С Определение №447/26.09.2019г. по ВЧНД №513/2019г. Сливенски окръжен съд е отменил определението на СлРС от 26.08.2019г. и постановлението за прекратяване на наказателното производство от 19.07.2019г. на РП – Сливен и е върнал делото на РП – Сливен с указания за извършване на пълен и всестранен анализ на събраните в досъдебното производство доказателства, въз основа на който и при спазване правилата на формалната логика да се извърши извод дали събраните по делото доказателства обуславят наличие на престъпно деяние по чл. 128, ал. 2 връзка ал. 1 НК, друг състав на престъпление от общ характер или не са налице достатъчно доказателства за такъв извод.

След връщане на делото в РП – Сливен не са извършвани никакви нови процесуално-следствени действия. Последвал е самоотвод от страна на наблюдаващия прокурор при РП - Сливен, уважен от Окръжния прокурор при СлОП. Следващият  наблюдаващ прокурор с постановление от 26.11.2019г. отново е прекратил ДП №17/2017г. по описа на РУ МВР – Сливен, водено за престъпление по чл.128, ал.2, вр. ал.1 от НК, поради липса на осъществено престъпление от общ характер.

 По жалба на С.Г.С. постановлението е атакувано пред СлРС, който с определение от 14.01.2020г. е потвърдил прокурорския акт като правилен и законосъобразен.

Определението на съда е обжалвано от С.. По тази жалба е налице произнасяне с Определение №84/24.02.2020г. по ВЧНД№63/2020г. по описа на СлОС. Въззивната инстанция е преценила, че разследването не е пълно, а изводът на първостепенният съд, че са изчерпани всички способи в НПК за разследване на едно престъпление е неправилен. Констатирано е след запознаване с писмените материали по досъдебното производство, че не е разпитан като свидетел д-р Е.Б.- специалист по съдебна медицина при УМБАЛ „Проф.д-р С. Киркович“-гр.Стара Загора, извършил преглед и освидетелстване на пострадалия С. на 12.09.2016г. и издал нарочно  съдебно-медицинско удостоверение №304-2016/л.104 от досъдебното производство/. Съдът е посочил, че разпитът на този свидетел е необходим с оглед установяване на неговите  непосредствени констатации и подробно изясняване описаните от него в удостоверението увреждания, посочени  като причинени от действието на твърди тъпи предмети  и възможността им да са получени  по време и начин, съобщени от пострадалия, т.е. на 31.05.2016г. дали биха могли да се получат от удар с юмрук-един или повече.

Констатирани са противоречия в показания на свидетели и е указано извършването на очна ставка помежду им. Обърнато е сериозно внимание на обстоятелството, че част от показанията на свидетелите не анализирани, както и не обсъдено заключението на вещите лица относно начина на причиняване на травмата и високата степен на вероятност  това да е станало по време на инцидента-31.05.2016г. Подчертано е, че и в постановлението на прокурора, и в определението на съда е налице анализ само на  обясненията  на свид.С. преди образуването на досъдебното производство, вместо да се извърши анализ на събраните в хода на досъдебното производство по реда на НПК доказателствени средства. Финално СлОС е заключил,  че прокурорът не е изпълнил в пълен обем указанията, дадени му  определението на СлОС от 26.09.2019г.

Въпреки дадените указания от СлОС, прокурорът със свое постановление от 24.04.2020г.  за пореден път е прекратил наказателното производство без  да изпълни указанията на съда, без да проведе каквито и да е процесуално-следствени действия. По съдържание постановлението е идентично с предходното, преминало през съдебен контрол.

С.С.  е депозирал молба до Главния прокурор на Република България, получена във ВКП на 20.05.2020г. /вх.№7280/2020г./.Молбата на С. до Главния прокурор е препратена до Административния ръководител на Окръжна прокуратура-Сливен  на 06.07.2020г. и е получена в ОП-Сливен на 09.07.2020г.

С Постановление от 04.08.2020г. на  прокурор  при Окръжна прокуратура-Сливен е  посочено, че с Постановление на прокурор от Апелативна прокуратура-Бургас от 29.07.2020г. е разпоредено извършването на контрол за законосъобразност на последното постановление на РП-Сливен от 24.04.2020г. с правно основание чл.243, ал.10 от НПК. В самото постановление на ОП-Сливен е посочено още, че последното постановление за прекратяване на наказателното производство не е обжалвано по съдебен ред, както се е случвало пет пъти поред. Постановлението на Апелативна прокуратура обаче не е приложено по досъдебното производство.

ОП-Сливен е установила неизпълнение на съдебните указания, дадени с Определение №84/24.02.2020г. по ВЧНД№63/2020г по описа на СлОС. Прокурорът  е посочил, че не са изяснени в необходимата пълнота важни обстоятелства от значение за правилното решаване на делото. Цитиран е съдебния акт само  в частта, с която е установено несъответствие  между показанията на свидетелите С., Н.С.и Б. от една страна и показанията на Ц.Г. и баща й от друга страна.Като краен резултат постановлението на РП-Сливен от 24.04.2020г.е отменено. Изрично е указано да се изпълнят указанията на съда в цитираното по-горе определение на Окръжен съд-Сливен.

Очевидно за РП-Сливен от решаващо значение са били конкретните указания, касаещи изясняване на противоречията между посочените в постановлението на ОП-Сливен свидетели, тъй като за извършени очни ставки само между свидетелите от визираните от прокурора от Окръжна прокуратура свидетели.

Последвало е ново постановление- от 26.10.2020г., с което отново е прекратено наказателното производство. В него анализът на доказателствения материал е идентичен с този от предходните постановления.

СлРС е бил сезиран за пореден път с жалба от пострадалото лице С. срещу прокурорския акт. В мотивите към определението на съда от 14.12.2020г. по ЧНД№1490/2020г., с което е отменено постановлението на РП,  е направена констатация за неизпълнение в цялост на указанията на СлОС, а именно: не е разпитан като свидетел д-р Е.Б., не е проведена очна ставка между свидетелката Ж.М. и свидетеля  С.С. относно изясняване на спорното обстоятелство, заявено от нея при разпита й, че е чула лично от С. да казва, че „ще накара Ц. да му плати за операцията на окото“, не са анализирани в цялост заключенията на вещите лица, както и не е обсъдено  обстоятелството, че показанията на Б., С. и С. се допълват от показанията на свид.С. и на свид.М..

При така установената фактическа обстановка Окръжен съд Сливен достига до следните правни изводи:

Протестът е подаден в срока по чл. 243, ал. 7 НПК от легитимиран правен субект срещу акт на съда, който подлежи на съдебен контрол и като такъв се явява допустим.

Разгледан по същество протестът е неоснователен.

Въззивната инстанция напълно се солидаризира със становището на СлРС, че  необосновано и незаконосъобразно РП-Сливен е прекратила наказателното производство, водено за извършено престъпление по чл.128, ал.2, вр.ал.1 от НК.

Налице е многократно  и упорито демонстриране на незачитане резултата от осъществен съдебен контрол върху актовете на прокуратурата. Изтекъл е продължителен период от време от инкриминираната дата 31.05.2016г. до настоящия момент. От  образуването на наказателното производство на 05.01.2017г. до поредното му прекратяване прокуратурата основно е била ангажирана  в изготвяне на постановления, с които е прекратявала производството вместо да   изпълнява подробните  указания на съдебните инстанции. Дори и след сезирането на Главния прокурор на Република България от пострадалото лице и ангажиране функциите на Апелативна и Окръжна прокуратура  по осъществяване на контрол за законосъобразност на постановлението за прекратяване на наказателното производство  от 24.04.2020г. отново е налице частично изпълнение на указанията, дадени с Определение №84/24.02.2020г. по ВЧНД№63/2020г   на СлОС. Както вече бе посочено във фактическите констатации на настоя съдебен акт не е разпитан като свидетел д-р Е.Б., не е извършена очна ставка между свидетелите Ж.М. и  С.С.. СлОС напълно споделя извода на първостепенния съд, че:  не  са анализирани показанията на свид. Й. в частта, в която е посочил, че счита, че именно вследствие от заявения от пострадалия инцидент зрението му е „толкова зле с дясното око“;  не са  обсъдени в пълнота  всички отговори на вещите лица от комплексната съдебно-медицинска експертиза относно вероятността внезапното увреждане на зрението на С. да се дължи на травматичното увреждане, получено на 31.05.2016г.; не са анализирани показанията на свид.С. в частта, в която е заявил, че С.  при снемане на обясненията му от 03.06.2016г.  е казал, че  е ударен в едното око от Г., а впоследствие, когато С. е видял С. с превръзка на окото и го попитал  дали това е от удара на Г.- самият  свидетел е свързал оплакването от нанесения удар с травмата на окото на пострадалия.

Като краен извод  въззивният съд счита, че  разследването не е пълно и всеобхватно и  това обстоятелство се дължи на упоритото неизпълнение на указанията, дадени от съда. Всяко  последващо постановление за прекратяване на наказателното производство като съдържание е идентично с предходното  като се допълват извършените процесуално-следствени действия без да се извърши дължимия детайлен и всеобхватен анализ на  целокупния доказателствен материал по досъдебното производство като липсва  обсъждане на  гласните доказателства и на заключенията на вещите лица в указаната по-горе насока.

С оглед гореизложеното, съдът намира, че определението на първоинстанционния съд, с което е отменено  като незаконосъобразно постановлението за прекратяване на наказателното производство, следва да бъде потвърдено.

Ръководен от изложеното и на основание чл. 243, ал. 8 от НПК, Сливенски окръжен съд

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА  изцяло Определение от 14.12.2020г. по ЧНД№1490/2020г. на Сливенски районен съд, с което е отменено Постановление  от 26.10.2020г. на РП-Сливен за прекратяване на наказателното производство, водено  срещу неизвестен извършител затова, че на 31.05.2016г. в гр.Кермен причинил на С.Г.С. тежка телесна повреда, изразяваща се в постоянна слепота с едното око - престъпление по чл. 128, ал. 2, връзка ал.1 от НК, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                   2.