Определение по дело №54/2019 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 юли 2019 г.
Съдия: Благовеста Митева Костова
Дело: 20194200600054
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                            

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

Гр. Габрово, 02.07.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Габровският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на втори юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                    

Председател: Благовеста Костова

                                                                     Членове: Кремена Големанова        

                                                                                       Симона Миланези

 

като разгледа докладваното от съдия Костова ВЧНД № 54 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.243 ал.6 от НПК.

         Постъпила е жалба от Б.П., Х.П. и М.П. срещу Определение № 214 от 10.04.2019г. постановено по ЧНД № 320/2019 г. на РС - Габрово с което е оставена без разглеждане жалбата им срещу Постановление от 05.03.2019 г. на РП - Габрово с което е прекратено наказателното производство по ДП № 645/2018 г. по описа на РП - Габрово, водено за престъпление по чл.243 ал.3 от НК.

         Жалбата е процесуално допустим. Разгледана по същество, същата е основателна.

Досъдебното производство е образувано и водено за това, че на неустановена дата през месец август 2018 г. в гр.Габрово на бул.”Хемус” №**, вх.*, ет.*, ап.* самоволно, не по установения от закона ред е осъществено едно оспорвано от Б.П., М.П. и Х.П.  право - отказано е връщане на лични вещи, като случаят е немаловажен – престъпление по чл.323 ал.1 от НК.

Срещу постановлението на РП - Габрово от 05.03.2019 г. за прекратяване на досъдебното производство е подадена жалба пред РС - Габрово от Б.П., Х.П. и М.П..

С определение № 214 от 10.04.2019 г.  РС - Габрово е констатирал, че престъплението за което е образувано наказателното производство е с формален характер, на просто извършване, което изключва наличието на пострадал. Счел е, че при престъпленията по чл.323 ал.1 от НК липсва процесуалното качество на пострадал, тъй като престъплението е насочено против реда и общественото спокойствие. Поради тези изводи на първостепенния съд, същия е оставил без разглеждане жалбата на Б.П., М.Е. и Х.П. поради липса на активна легитимация на жалбоподателите.

Настоящият въззивен съдебен състав, след като прецени събраните доказателства по време на досъдебното производство, доводите на жалбоподателите и тези на първоинстанционния съд, намери, че обжалваното определение на РС - Габрово е неправилно и законосъобразно.

Съгласно чл. 243, ал.3 НПК, постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство може да се обжалва пред съда от обвиняемия, пострадалия или неговите наследници и от ощетеното юридическо лице. Пострадало лице може да има само тогава, когато от престъплението има настъпили имуществени или неимуществени вреди (чл. 75, ал.1 НПК). В случая  наказателното производство е водено за самоуправство по чл.323 ал.1 от НК.

Според въззивната инстанция в конкретния случай с оглед отразеното в постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство следва да се приеме, че жалбоподателите са пострадали лица по смисъла на чл. 74 НПК и поради това същите има правен интерес да обжалват акта на прокурора по реда, предвиден в чл. 243 НПК. Съгласно чл. 74, ал. 1 НПК пострадал в наказателното производство е лицето, претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението. И както е посочено в Решение № 30 от 4.02.2013 г. на ВКС по н. д. № 2150/2012 г., II н. о., НК, "обстоятелството, че престъплението по чл.323 ал.1 от НК е в глава Х "Престъпления против реда и общественото спокойствие" (и евентуално не включва в състава си съставомерност за причинени вреди) изобщо не ограничава възникването на фигурата на пострадал и възможността му да претендира обезщетяване на произтеклите от деянието вреди, стига да е доказана причинната връзка между инкриминираното поведение на дееца и последвалите вреди. В този смисъл е и Решение № 115 от 9.04.2015 г. на ВКС по н. д. № 15/2015 г., II н. о., НК, в което също е прието, че пострадал от престъпление по чл. 323, ал. 1 НК може да претендира причинените му вреди в наказателното производство.

С оглед на посоченото по-горе като съдебна практика и отразеното в постановлението на РП –Габрово  за прекратяване на наказателното производство, че се разследва самоволно, не по установения ред осъществяване на едно оспорвано право от жалбоподателите, а именно задържане на личните им вещи, следва да се приеме, че жалбоподателите  са пострадали по смисъла на чл. 74, ал. 1 НПК от деянието, за което е водено и прекратено приложеното досъдебно производство, поради което същите имат правото по чл. 243, ал. 4 НПК да обжалват акта на прокурора.

Поради горните съображения атакуваното определение на РС - Габрово следва да бъде отменено и делото върнато на същия съд и съдебен състав за произнасяне по същество на подадената жалба срещу постановлението на прокурора.

Водим от гореизложеното и по аргумент от чл. 243, ал. 7 и ал. 8 вр. ал. 4 НПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯВА ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 214 от 10.04.2019 г., постановено по НЧД № 320 по описа за 2019 г. На РС - Габрово и ВРЪЩА делото на същия съд и съдебен състав за произнасяне по подадената жалба от Б.Х.П., Х.Е.П. и М.Е.П. против Постановление на РП – Габрово от 05.03.2019 г.. за прекратяване на наказателното производство по  досъдебно производство № 1752 ЗМ-645/18 на РП - Габрово.

Определението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: