Решение по дело №1832/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 475
Дата: 6 април 2023 г.
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20227050701832
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№………..

Гр. Варна, ……… .2023 г.

 

В  ИМЕТО НА  НАРОДА

 

 

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ГР.ВАРНА, Втори състав, в открито съдебно заседание на двадесет и първи   март  през  две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

 

при секретаря Добринка Долчинкова  разгледа докладваното от съдия Чолакова административно дело № 1832 по описа за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по чл. 46, ал.1  ЗЧРБ вр. с чл. 145 и сл. АПК.

Образувано е по жалба на З.Х.А.А., роден на *** г. в ***, с паспорт на *** с № *** изд. на 30.09.2019 г., валиден до 29.09.2024 г. , подадена чрез адв. Д. – ВАК със съдебен адрес *** против Заповед № УРИ 5394 ПАМ-28/25.07.2022 г. издадена от началника на Гранично полицейско управление /ГПУ/-Летище Варна, с която на жалбоподателя е наложена  принудителна административна мярка – „забрана за влизане и пребиваване на територията на държавите-членки на Европейския съюз“ за срок от три години, считано от 25.07.2022 г. до 24.07.2025 г. Изложените в жалбата основания са за липса на компетентност на издателя на оспорения акт, процесуална и материална незаконосъобразност на заповедта. Искането е за отмяна на оспорената заповед. В съдебно заседание се представлява от процесуален представител- адв. Д., която поддържа жалбата и претендира сторените разноски.

Ответникът по жалбата – началникът на ГПУ Летище Варна чрез процесуалния си представител юрисконсулт Н. в депозирани писмени бележки оспорва жалбата и моли същата да се отхвърли като неоснователна. Прави възражение за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение.

Съдът, след като съобрази оплакванията в жалбата, доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Жалбата е допустима и подлежи на разглеждане - подадена е в срока по чл. 149, ал.1 от АПК от процесуално легитимирано лице - адресат на оспорения акт. Заповедта не е оспорвана по административен ред. Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

Обжалваната заповед е издадена на основание чл. 42з, ал. 1, т.1, вр. с чл.10,ал.1,т.22 и чл.42з, ал.3 от Закона за чужденците в Република България /ЗЧРБ/. С нея е наложена принудителна административна мярка /ПАМ/ на жалбоподателя - "забрана за влизане и пребиваване на територията на държавите-членки на Европейския съюз“ за срок от 3 години считано от 25.07.2022 г. до 24.07.2025 г. Фактическите основания за налагането на мярката се съдържат в Предложение рег. № 5394р-14356/25.07.2022 г. изготвено от разузнавач в група ОИД ГПУ- Летище Варна. Видно от същото жалбоподателят е организиран турист, гост на туристическа фирма „Арианс“. Влязъл е легално в страната на 22.07.2022 г. през ГКПП-Аерогара Варна с полет от Техеран, Иран. Разполага с валидна българска виза тип „С“ за краткосрочен престой / за срок от 8 дни/, с цел организиран туризъм. Бил е настанен в хотел „Аполо“ в к.к. „Златни пясъци“. От получена информация е станало ясно, че иранският гражданин е осъществявал комуникации с неизвестно лице от Турция, което се представяло за адвокат и което да му съдейства за придвижването му до гр.София. Заявявал е многократно намерението си да напусне хотела и да отпътува до гр. София, където да се срещне с това лице. Като причина за срещата с това лице е посочил уреждане на бизнес отношения, без да е дал ясен отговор, какви точно са тези отношения, защо в неработен ден /неделя/ и колко време ще продължи срещата с т.н. „адвокат“. Предвид посочените факти е направен извод, че иранският гражданин не спазва заявената цел на посещение в Република България за организиран туризъм, а има миграционни намерения и възнамерява да използва страната ни като транзитен пункт за миграция към трета държава.

Предложение рег. № 5394р-14356/25.07.2022 г. от разузнавач в група ОИД ГПУ- Летище Варна е изготвено въз основа на подадено съобщение от младши експерт в ОД ГПУ- Летища Варна, съдържащо горепосочената информация.

Жалбоподателят е запознат със съдържанието на оспорената заповед в присъствието на преводач С. Ш., удостоверено с негов подпис в акта. Жалбоподателят е отказал да подпише заповедта, което е удостоверено с подписа на С. Д.- служител в ГПУ Летище Варна.

Жалбоподателят не е осъждан, което удостоверява с представено с легализиран и заверен превод чисто свидетелство за съдимост № 13578624 от 09.05.2022 г. издадено от Държавна и революционна прокуратура в Техеран ( Отдел Свидетелство за съдимост).  От представено удостоверение за раждане издадено от Национална организация за гражданска регистрация към Министерство на вътрешните работи се установява, че е роден на *** г. в Техеран от баща- А.А. и майка-М.. На 18.11.2010 г. е сключил брак с Н. К., род. на *** г. Представен е документ издаден от управляващ директор А. на 06.08.2022 г., който удостоверява, че Х.З. е собственик на 46% от всички акции на неговото дружество и е мениджър продажби от 15.07.2014 г.

По делото са събрани гласни доказателства чрез разпита на свид. К.Ш.С.Х.. Свидетелят е потвърдил, че е запознал жалбоподателя със съдържанието на заповедта. Възприел е, че жалбоподателят има познанство с момче от Турция, който да му съдейства да „отиде в София и да отвори фирма“. Не е запознат и не е присъствал на проведен разпит на жалбоподателя. Жалбоподателят е отказал да подпише заповедта по съвет на момчето от Турция.

При така установената фактическа обстановка и при извършване на проверката за законосъобразност на оспорения индивидуален административен акт съгласно чл.168 от АПК, съдът установи следното от правна страна:

Оспорената заповед е издадена от компетентен орган съгласно чл.44,ал.1 от Закона за чужденците в Република България – началника на ГПУ Летище Варна с делегирани правомощия със Заповед № 4064з-1011/26.09.2019 г. издадена от директора на Регионална дирекция „Гранична полиция“ – Аерогари. Заповедта е издадена в изискуемата писмена форма и не са налице основания да бъде обявена за нищожна.

Съгласно посоченото в акта основание по чл. 42з, ал. 1, т. 1, вр. чл. 10, ал. 1, т. 22 от ЗЧРБ забрана за влизане и пребиваване на територията на държавите - членки на Европейския съюз се налага, когато има данни, че целта на влизането на чужденеца е да се използва страната като транзитен пункт за миграция към трета държава. Посочената цел не се установява от събраните гласни и писмени доказателства. Няма нито един довод в подкрепа на въведеното в заповедта основание на  чл. 10, ал1, т. 22 от ЗЧРБ, че има данни, че целта на влизането на жалбоподателя в Република България е да се използва страната като транзитен пункт за миграция към трета държава. Нито в заповедта, нито в изготвените във връзка с нея писмени доказателства, се съдържат данни, че жалбоподателят има намерение да емигрира в трета държава, нито е посочена коя е третата държава, която е  цел на иранския гражданин. Единствените данни, които се съдържат в представените с административната преписка документи, са за евентуални намерения на жалбоподателя да регистрира дружество в България. Познанството му с гражданин на Турция, който пребивава в страната и разговори между тях, не обосновават намерение или съответно създаване на организация за миграция към трета държава. В  акта и в съпътстващите документи не са посочени никакви фактически основания, които да кореспондират с разпоредбата на чл. 10, ал. 1, т. 22 ЗЧРБ. В този смисъл не се установява основанието на чл. 42з, ал. 1, т.1, вр. с чл.10,ал.1,т.22 и чл.42з, ал.3 от Закона за чужденците в Република България и заповедта е издадена в нарушение на материалния закон.

Независимо от обстоятелството, че в заповедта има препращане към Предложение рег. № 5394р-14356/25.07.2022 г., същата не е мотивирана и от нея не може да стане ясно защо органът е приложил мярката със срок от 3 години. Този срок е предложен от разузнавач в група ОИД ГПУ-Летище Варна, без да са изложени съображения. Административният орган механично е посочил този срок от 3 години в заповедта без изложени мотиви, които да обосновават неговата продължителност. В редица свои съдебни решения Върховният административен съд приема, че излагането на мотиви в заповедта за налагане на ПАМ при определяне продължителността на срока на наложената ПАМ е задължително, за да може да се извърши преценка за съответствието на акта с целта на закона в изпълнение изискването на чл. 146, т. 5 от АПК. Предвид липсата на преценка дали степента на засягане на правата на лицето е съразмерна на целения с административния акт резултат, следва да се приеме, че съответствието на заповедта с целта на закона не е установена.

С оглед на изложеното съдът прецени, че наложената ПАМ е издадена в нарушение на материалния закон и целта на закона и  е налице основание за нейната отмяна по см. на чл.146, т.4 и т.5   от АПК. Поради това жалбата е основателна и заповедта следва да се отмени.

Предвид изхода на делото и с оглед разпоредбата на чл.143,ал.1 от АПК основателна е претенцията на жалбоподателя за присъждане на сторените разноски.  Жалбоподателят е заплатил държавна такса в размер на 10 лева. Защитаван е от процесуален представител , въз основа на приложено пълномощно на л.8 от делото. Представен е договор за правна защита и съдействие и документи за банкова транзакция, с които удостоверява плащането на адвокатско възнаграждение в размер на 550,00 лв. Възнаграждението е претендирано под минималния размер съгласно чл.8,ал.3  от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения от 1000,00 лв. , поради което направеното възражение за прекомерност е неоснователно.

Водим от горното и на основание чл.172,ал.2 от АПК, Варненският административен съд, втори състав

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОТМЕНЯ Заповед № УРИ 5394 ПАМ-28/25.07.2022 г. издадена от началника на Гранично полицейско управление /ГПУ/-Летище Варна, с която на З.Х.А.А., роден на *** г. в ***, с паспорт на *** с № *** изд. на 30.09.2019 г., валиден до 29.09.2024 г. е наложена  принудителна административна мярка – „забрана за влизане и пребиваване на територията на държавите-членки на Европейския съюз“ за срок от три години, считано от 25.07.2022 г. до 24.07.2025 г.

 

ОСЪЖДА Гранично полицейско управление – Летище Варна да плати в полза на З.Х.А.А., роден на *** г. в ***, с паспорт на ***с № *** изд. на 30.09.2019 г., валиден до 29.09.2024 г.  сторените по делото разноски в размер на 560,00 ( петстотин и шестдесет) лева.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд, в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                   

 

 

СЪДИЯ: