Решение по дело №4625/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260132
Дата: 3 септември 2020 г. (в сила от 19 септември 2020 г.)
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20205330204625
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ 260132

       03.09.2020 година

 град ПЛОВДИВ  

 

 

 

           

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД

           ХХІV наказателен състав

На трети септември,                                две хиляди и двадесета година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

                  

СЕКРЕТАР: ВИОЛИНА ШИВАЧЕВА

ПРОКУРОР: АСЕН ИЛИЕВ

като разгледа докладвано от съдията

АНД № 4625 по описа за 2020 година

 

РЕШИ:

 

ПРИЗНАВА обвиняемият В.Т.С.роден на *** ***, б., български гражданин, с висше образование, неосъждан, работещ, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 10.02.2017 г. на Републикански път ІІ-86 – км 3+900м., при управляване на моторно превозно средство – лек автомобил марка ”Мерцедес” модел “Е 200“ с рег. № **, е нарушил правилата за движение, както следва:

- чл.20, ал.2 от ЗДвП “Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.”

- чл.116 от ЗДвП “Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към хората с трайни увреждания, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, към слепо-глухите, които се движат с червено-бял бастун и към престарелите хора“.

и по непредпазливост е причинил на С.М.Ю.ЕГН: ********** средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на двете кости на лявата предмишница в горна трета, довело до трайно затрудняване на движенията на горен ляв крайник за 4-5 месеца, като деецът след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалия, за което и на основание чл.343а, ал.1, б.“а“, предл. 2-ро,  вр. чл.343, ал.1, б.”б”, предл. 2-ро, вр. чл.342, ал.1 от НК вр. чл. 78а, ал. 1 от НК, го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева.

ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал. 3 от НПК обв. В.Т.С. ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ОД на МВР гр. Пловдив направените в наказателното производство разноски в размер на 2107,00 /две хиляди сто и седем/ лева за експертизи.

Решението подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред ПОС по реда на глава ХХІ от НПК.

                                     

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

        към Решение № 260132 от 03.09.2020 по АНД № 4625/2020 г.  по описа на ПРС, ХХIV н.с.

         

 Районна прокуратура гр. Пловдив е внесла предложение обв. В.Т.С. – роден на *** ***, б., б. г., с висше образование, неосъждан, работещ, ЕГН ********** за това, че на 10.02.2017 г. на Републикански път ІІ-86 – км 3+900м., при управляване на моторно превозно средство – лек автомобил марка ”Мерцедес” модел “Е 200“ с рег. № **, е нарушил правилата за движение, както следва:

- чл.20, ал.2 от ЗДвП “Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.”

- чл.116 от ЗДвП “Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към хората с трайни увреждания, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, към слепо-глухите, които се движат с червено-бял бастун и към престарелите хора“ и по непредпазливост е причинил на С.М.Ю.ЕГН: ********** средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на двете кости на лявата предмишница в горна трета, довело до трайно затрудняване на движенията на горен ляв крайник за 4-5 месеца, като деецът след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалия – престъпление по чл.343а, ал.1, б.“а“, предл. 2-ро,  вр. чл.343, ал.1, б.”б”, предл. 2-ро, вр. чл.342, ал.1 от НК.

Прокурорът поддържа предложението и предлага на основание чл. 78а от НК на обвиняемия да бъде наложено административно наказание  глоба в минимален размер, както и да  не се лишава същия от право да управлява МПС и да му се възложат направените по делото разноски.

Защитникът на обвиняемия адв.В. пледира за налагане на административно наказание в минимален размер и излага аргументи защо не следва да се лишава обвиняемия от право да управлява МПС.

Обвиняемия С.  поддържа казаното от защитника си, изразява съжаление за стореното и моли за минимално наказание.

Съдът въз основа на доказателствата по делото прие следното:

Обвиняемият В.Т.С. е роден на ***г***, б., б. г., с висше образование, женен, работещ, неосъждан, ЕГН: **********. Същият е правоспособен водач на моторно превозно средство /МПС/ с категории В и М.

В хода на разследването е била установила следната фактическа обстановка: На 10.02.2017г. около 22:20 ч. обв.В.С. се прибирал от работа, като управлявал собствения си л.а.”Мерцедес Е 200“ с рег. № **. Движел се по дясната лента на платното за движение на републикански път ІІ-86 (западно обходен на гр.Пловдив) в посока от север на юг. През това време в района на км 3+900 от пътя пешеходката С.М.Ю.се намирала на платното за движение пред автомобила на обвиняемия, на около 1 – 1,5 метра от дясната му граница. Когато автомобилът се намирал на около 50-60 метра, обв.С. забелязал пешеходката и предприел отклоняване на автомобила на ляво. Въпреки това настъпил удар в дясното огледало на автомобила ”Мерцедес Е 200“ и в лявата ръка на Ю.. След удара обвиняемият установил автомобила, а Ю. останала права зад автомобила. Обв.С. слязъл от автомобила си и отишъл до Ю., за да види какво е състоянието й – попитал я как е, но тя не му отговорила. Ю. се държала за ръката, като обвиняемият предположил, че я е ударил с дясното огледало, като видял, че стъклото му е напукано. Обвиняемият предложил на Ю. да я откара в болнично заведение, като тя нищо не отговорила, а се качила в автомобила на предна дясна седалка, когато обвиняемият й отворил вратата. По пътя Ю. не говорела, въпреки, че обв.С. й задавал въпроси. След като я закарал в спешното отделение на УМБАЛ “Св.Георги“ гр.Пловдив, обвиняемият разбрал, че Ю. е глухоняма. След подаден сигнал около 23:20ч. от болничното заведение, там пристигнали полицейски служители от Сектор “Пътна полиция“ ОДМВР-Пловдив – св.Камен Драганов и св.А.В.. Пред полицейските служители обв.С. обяснил, че се е движел с автомобила си в гр.Пловдив, по Пещерско шосе. След излизане от града и достигане до кръстовището на Околовръстния път с Пещерско шосе (км 3+500), предприел завой на ляво в посока кв.Коматево. След около 400 метра от включването му в движението по Околовръстното шосе, обвиняемият ударил с дясното странично огледало на автомобила  движеща се по платното пешеходка. След това спрял и я качил в автомобила си, като я докарал в спешното отделение на УМБАЛ “Св.Георги“ гр.Пловдив. Обв.С. бил тестван за употреба на алкохол с техническо средство Дрегер 7410 с фабр. № *, което отчело показание “0“. Бил съставен и протокол за настъпилото ПТП. По отношение на обвиняемия не е бил съставен АУАН. След преглед било установено, че С.Ю. е с фрактура на лявата ръка.

На 31.03.2017г. за времето от 16:00ч. до 17:00ч. е бил извършен оглед на местопроизшествие в района на км 3+900 на път ІІ-86 с оглед фиксиране на трайните му белези.

На 07.04.2017г. в гр.Пловдив, на паркинга на 02 РУ-ОДМВР-Пловдив, е бил извършен оглед на л.а. ”Мерцедес Е 200“ с рег. № **. При огледа е било установено, че на предната броня, от дясната страна, под металната лайсна, се установява охлузване на боята с дължина 30 см. Дясното странично огледало е с тъмносин цвят, но с различен нюанс от цвета на останалите части на автомобила. Крайната точка на дясното странично огледало е на разстояние 23 см от основата на вратата, за която е закрепено. Долната му част е на разстояние 89 см от земята, а горната на 115 см от земята.

От приложена по делото справка от Агенция “Пътна инфраструктура“ се установява, че път ІІ-86 “Пловдив-Асеновград-Смолян“ е от републиканската пътна мрежа. Хоризонталната маркировка и вертикалната сигнализация периодически се възстановяват и поддържат в добро транспортно-експлоатационно състояние. В участъка от пътя при км 3+900, към момента на настъпилото ПТП – 10.02.2017г. за периода от 22:00ч. до 23:20ч., хоризонталната маркировка е непрекъсната линия, забраняваща изпреварването, а вертикалната маркировка ограничава скоростта на движение на 60 км/ч (В 26).    

За определяне характера и степента на нанесените при пътнотранспортното произшествие травматични увреждания на С.Ю. е била изготвена съдебно-медицинска експертиза, от заключението на която е видно, че на същата е било причинено: счупване на двете кости на лявата предмишница в горна трета. Описаното увреждане е в резултат на удар с или върху твърд тъп предмет и отговаря по време и начин да е причинено, както се съобщава в данните по ДП – при станало ПТП, с което е в пряка причинна връзка. Причинено е трайно затрудняване движенията на горен ляв крайник за 4-5 месеца.

От заключението на изготвената по делото комплексна съдебнопсихиатрична и психологична експертиза по отношение на С.М.Ю.се установява, че понастоящем същата не се води на диспансерно наблюдение в ЦПЗ-Пловдив. Налице са данни, че е получавала психиатрична помощ в заведението преди повече от 30 години. Установена е характеропатия като усложнение на органичното мозъчно заболяване. Периодът на активно наблюдение касае 1982г. във връзка с декомпенсирано състояние на Личностово разстройство – Афективен синдром. Възможностите на С.Ю. да разбира свойството и значението на стореното спрямо нея са непълноценни. Към момента не е в състояние да се справя в сложна административна среда и да съдейства на наказателния процес. С.Ю. не може да възприема и възпроизвежда фактите, които са от значение по делото, както и да дава достоверни обяснения относно тези факти. С.Ю. не може да участва пълноценно в наказателния процес.

От заключението на изготвената по делото комплексна съдебномедицинска и автотехническа експертиза от инж. С.К.М., инж. В. Г. С. и д-р З. Х. Н., се установява, че от техническа гледна точка основни причини за настъпилото ПТП са:

- Пешеходката С.Ю. е била на платното за движение на място, по начин и в момент, когато това не е било безопасно, т.е. без да се съобрази с приближаващия се автомобил;

- Движението на л.а.”Мерцедес Е 200“ с рег. № ** е било със скорост 70-90 км/ч, като в участъка действа ограничение на скоростта на 60 км/ч, въведено с пътен знак В26. Това също е причина за произшествието, тъй като при движение със скорост 60 км/ч или по-малка, водачът при своевременна реакция и задействане на спирачната система би избегнал удара чрез безопасно екстрено спиране.

Описаните факти са доказани с всички доказателства по делото, преценявани на основание чл.378, ал.2 от НПК – протоколи за оглед на местопроизшествия от 31.03.2017 г. и 07.04.2017 г. с фотоалбум към тях, показанията на свидетелите В.С., А.В., Е. Н., М. Ю., К. Д., заключенията на изготвените съдебно-медицинска експертиза, автотехническа експертиза, комплексна съдебнопсихиатрична и психологична експертиза, допълнителна автотехническа експертиза, комплексна съдебномедицинска и автотехничекса експертиза,  справка от БАН Национален институт по метеорология и хидрология Филиал Пловдив, писмо от АПИ от 15.02.2018 г. с приложени към него извлечения за извършени дейности по почистване на участъка към датата на инцидента и месечен отчет за зимно поддържане за месец февруари 2017, писмо от АПИ от 30.03.2018 г.,  констативен протокол за ПТП с пострадали лица, план-схема на възникнало ПТП с пострадали лица, карта за регистрация на ПТП, лист за преглед на пациент в КДБ/СО, копия от регистър, извадка от паметта на техническо средство  „Дрегер Алкотест“ 7410 ARSK 0284, справка за съдимост, характеристична справка, справка за нарушител водач за обвиняемия.

Безспорно по делото е доказано, че обвиняемият В.С. на инкриминираната дата е управлявала лек автомобил ”Мерцедес Е 200“ с рег. № **, като в нарушение на правилата за движение по пътищата със скорост над разрешената и в резултат на късно възприемане на намиращата се на платното за движение пешеходка и късно задействане на спирачната система е настъпил сблъсък между управлявания от него лек автомобил и пострадалата С.Ю., след който на последната са причинени сочените по-горе телесни увреждания. От установените факти по делото е безспорно, че сблъсъкът е бил непредотвратим, като същият не би настъпил, ако обв.С. се е движил с максимално разрешената за участъка скорост, тъй като в такъв случай би имал техническата възможност да спре екстрено и да предотврати сблъсъка. Същевременно обв.С. е съзнавал, че липсва достатъчно видимост в тъмната част на денонощието, поради което и нарушава правилата за движение по пътищата, но независимо от това е управлявал автомобила със скорост над разрешената, като не е предвиждал, че могат да настъпят обществено опасни последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди. Следва да се счита за безспорно доказано и че обвиняемият след удара е направил всичко зависещо от него да окаже помощ на пострадалата, като е спрял автомобила, проверил е какво е състоянието на пострадалата и я е откарал в болнично заведение за преглед и лечение.  

С оглед на посоченото, съдът приема за доказано от обективна и субективна страна, че е извършено от обв.В.С. престъпление по чл.343а, ал.1, б.“а“, предл. 2-ро,  вр. чл.343, ал.1, б.”б”, предл. 2-ро, вр. чл.342, ал.1 от НК.

Същевременно според настоящия съдебен състав до произшествието не би се стигнало, ако и пострадалата С.Ю. не се е намирала на платното за движение, на място където е забранено да се придвижват пешеходци. С оглед на всички тези обстоятелства съдът приема, че в конкретния случай е налице съпричиняване на престъпния резултат и с оглед поведението на самия пострадал, без което обективно не би се създала опасност за движението и допуснатите нарушения на правилата за движения по пътищата от обв.С. не биха довели до такива резулати.

Основателно е искането за това престъпление обв.С. да бъде освободен от наказателна отговорност на основание чл. 78а от НК, защото са налице всички кумулативни предвидени за тази привилегия предпоставки /същият е неосъждан, предвижданото в закона наказание за това престъпление е лишаване от свобода до една година или пробация, не са настъпили съставомерни вреди от деянието, които да са невъзстановени/, както и не са налице пречките по чл.78а, ал.7 от НК за освобождаване от наказателна отговорност. Като смекчаващи отговорността обстоятелства съдът отчита добрите характеристични данни, наличието на само две нарушения на ЗДвП за което е бил санкциониран, наличието на съпричиняване на престъпния резултат. Същевременно не се отчитат отегчаващи отговорността обстоятелства. С оглед на това съдът счита, че следва на обвиняемата да се наложи административно наказание глоба в размер на 1000 лева. С оглед наличието на само смекчаващи обстоятелства и предвид наличието на съпричиняване, съдът счита, че не следва да бъде наложено и предвиденото наказание лишаване от право да управлява МПС. Това е така, тъй като са налице и данни за това, че обвиняемия е примерен водач на МПС. Ето защо и съдът счита, че в конкретния случай налагането на това наказание би се явило несъразмерно тежко.

Посоченото по-горе административно наказание глоба в наложения размер, съдът счита за справедлив с оглед на посочените вече смекчаващи отговорността обстоятелства и значителния им превес над отегчаващите такива, както и на наличието на съпричиняване на престъпния резултат.

На основание чл.189, ал.3 от НПК  обв. С. е осъдена да заплати по сметка на ОД на МВР Пловдив сумата от 2107,00 /две хиляди сто и седем/ лева за експертизи, представляваща направени по делото разноски.

          По горните мотиви съдът постанови решението си.

         

                                                                  

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! Ж. К.