Решение по дело №2815/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 25
Дата: 13 януари 2020 г.
Съдия: Милена Савова Рибчева Дочева
Дело: 20195530202815
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

            Р Е Ш Е Н И Е

 

                    13.01.2020 година      град Стара Загора

 

 

                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд           ОСМИ наказателен състав

На дванадесети декември             Година: 2019

В публичното заседание в следния състав:

 

 

                            Председател: МИЛЕНА РИБЧЕВА

                     Съдебни заседатели:

 

Секретар: МАРИАНА ПЕНЕВА

Прокурор:

разгледа докладваното от съдията Милена Рибчева

а.н.дело № 2815 по описа за 2019 година

 

 

Обжалвано е наказателно постановление (НП) № Р-10-825 от 17.09.2019 год. на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор (КФН), ръководещ управление “Застрахователен надзор”.

Жалбоподателят “Сомони Брокер Инс” ООД грАД Стара Загора твърди, че НП е незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено. В съдебно заседание чрез упълномощения си защитник поддържа направеното с жалбата искане.

Въззиваемата страна КФН счита жалбата за неоснователна и моли НП да бъде потвърдено.

Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на НП, намери за установено следното:

С обжалваното НП, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № Р-06-723 от 07.08.2019 год., жалбоподателят е санкциониран на основание чл.644, ал.1 от КЗ - Кодекс за застраховането (“На лице, което извърши или допусне извършването на нарушение на разпоредбите на този кодекс, на актовете по прилагането му или на пряко приложимото право на Европейския съюз, извън случаите по чл.635-643, на разпореждане или на заповед на комисията, на нейния председател или на заместник-председателя й, се налага имуществена санкция от 1000 до 20 000 лв. – за юридическо лице или едноличен търговец. ”)за нарушение на чл.301, ал.2 т КЗ (“Отношенията между ползвателя на застрахователни услуги, съответно застрахователя или презастрахователя, и застрахователния брокер се уреждат с писмен договор освен при посредничество по задължителните застраховки по чл.461, т.1 и 2.”), извършено в качеството му на застрахователен брокер на 12.07.2019 год. в град Стара Загора /независимо че в НП е посочено наред с град Стара Загора, че е извършено в град София – стр.3 от НП/, изразяващо се в това, че при сключване от страна на М.М. на договор “Помощ при пътуване в чужбина“ с полица № 1806Е0000730282, с посредничеството на застрахователен брокер “Сомони Брокер Инс“ ООД, не е сключил с ползвателя на застрахователни услуги писмен договор за уреждане на отношенията между него и М.М..

Според посочените в НП обстоятелства, при които е било извършено нарушението, проверката, по време на която е бил сключен процесният договор за застраховка и за която е бил съставен констативен протокол № Р-04-73 от 12.07.2019 год. (л.15-19 от делото), е била извършена на 12.07.2019 год. в гр.Стара Загора на адрес ул.„Св. Княз Борис” № 116, където жалбоподателят осъществявал застрахователно посредничество чрез негови служители, непосредствено заети с извършването на застрахователно посредничество – Иванка Бонева Димова, назначена на длъжност “отчетник оценки на рискове и застраховки” и Теодора Иванова Петкова, назначена на длъжност “отчетник оценки на рискове”.

Видно от гореизложеното, обжалваното НП не припокрива в необходимата степен императивните изисквания на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания). Посочено е, че процесният договор за застраховка е бил сключен в проверявания обект чрез посредничеството на жалбоподателя, но не и кое от двете работещи в обекта лица е сключило този договор, за да може да се направи подобен извод (ако изобщо договорът е бил сключен от някое от тях, доколкото въз основа на посочените от наказващия орган факти този извод може да бъде изведен само по презумпция от обстоятелството, че в проверявания обект по време на проверката са работели именно тези две лица). Изричното цитиране на застрахователната полица в случая не е достатъчно, за да се приеме за несъществен допуснатия пропуск, тъй като в полицата не само че не е посочен застрахователния посредник (жалбоподателя), но и действащият (сключилият застраховката) от негово име (респективно – от името на застрахователя) конкретен търговски представител, т.е. съдържанието на полицата само по себе си също не позволява да се направи извод, че процесният застрахователен договор е бил сключен от конкретен служител на конкретен застрахователен посредник, а тези факти са от съставомерно значение, тъй като отговорността на жалбоподателя като юридическо лице, ако и да е обективна, предполага виновно извършено нарушение от страна на физическо лице – негов служител. Вярно е, че за установяването на споменатите обстоятелства в хода на съдебното производство бяха събрани гласни доказателства, но последните не могат да заместят (санират) липсата на изрично волеизявление в тази насока от страна на административно-наказващия орган.

По изложените съображения съдът намира, че обжалваното НП е незаконосъобразно и следва бъде отменено, като предвид процесуалния (формалния) характер на основанието за отмяната му разглеждането на спора по същество се явява безпредметно.

Водим от горните мотиви, съдът  

        

                     Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯВА наказателно постановление (НП) № Р-10-825 от 17.09.2019 год. на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор (КФН), ръководещ управление “Застрахователен надзор”.

 

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

 

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: