Решение по дело №100/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 50
Дата: 28 май 2020 г. (в сила от 28 май 2020 г.)
Съдия: Светослава Николаева Колева
Дело: 20203000000100
Тип на делото: Касационно частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

50

гр.Варна,   28 май 2020 год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично заседание, проведено на 15 май две хиляди и двадесета година в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКО ЯНКОВ

 

            ЧЛЕНОВЕ: СВЕТОСЛАВА КОЛЕВА

 

СВЕТЛА ДАСКАЛОВА

 

при участието на прокурора ИВАН ТОДОРОВ и секретаря СОНЯ ДИЧЕВА, като разгледа докладваното от съдия Светослава Колева НДВ № 100 по описа на ВАпС за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.420, ал. 2, вр. чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК.

Образувано е по искане, подадено от осъдената Т.Х.М., ЕГН ********** за възобновяване на наказателното производство по НОХД №101/2019г. на Районен съд – гр. Силистра и по ВНОХД № 171/2019г. на Окръжен съд Силистра. Искането се основава на чл.422, ал. 1, т. 5 от НПК, вр. чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Излагат се съображения за неизпълнение от съда на задължението за обективно, всестранно и пълно изясняване на обстоятелствата по делото. Твърди се недоказаност на обвинението, като се сочи, че то се подкрепя единствено на показанията на двама свидетели: св.Д.-пострадала и св.Р.-съседка, дадени в хода на досъдебно производство и пред три съдебни състава, които показания били непоследователни и противоречиви. Твърди се, че инстанциите по същество са приложили неправилно закона, тъй като действията не били обективно такива, че да предизвикат у пострадалата основателен страх от осъществяване на заплахата. Искането, което се прави, е за отмяна на постановения акт и оправдаване на осъдената, алтернативно – за връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

В съдебно заседание пред ВАпС защитникът на осъдената Т.М. – адв.Д.П., моли да бъде уважено искането за възобновяване. Развива съображенията, изложени в искането – за допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон. Иска се оправдаване или връщане на далото за ново разглеждане от първата инстанция.

Прокурорът от ВАпП изразява мотивирано становище за неоснователност на искането за възобновяване и счита, че същото следва да бъде оставено без уважение. 

Осъдената Т.М., редовно уведомена за образуваното съдебно производство и неговия предмет, не се явява и не е изразила личното си становище.

Варненският апелативен съд, като провери данните по делото, съобрази становищата и доводите на страните и в пределите на правомощията си, намери следното:

Искането за възобновяване е процесуално допустимо. Негов предмет е акт от кръга на визираните в чл. 419 от НПК и съдържа доводи в подкрепа на заявеното на основание по чл. 422, ал. 1, т. 5, вр. чл. 348, ал. 1, т.т. 1 и т.2 от НПК. Същото е направено в срока по чл. 421, ал. 3 от НПК. Разгледано по съществото си, в контекста на очертаната в него аргументация, искането е НЕОСНОВАТЕЛНО.

С присъда № 247, постановена на 25.06.2019 год. по НОХД № 101/2019 год. по описа на PC - гр. Силистра, осъденото лице Т.М., ЕГН ********** е била призната за виновна за осъществен състав на престъпление по чл.144, ал.3, вр.ал.1 от НК, тъй като на 01.10.2016 г. в с.Професор Иширково, обл.Силистра, се е заканила с убийство на М.Б.Д. от същото село с думите „Ще те убия, курво“ и това заканване е възбудило у нея основателен страх от осъществяването му, поради което и на основание и чл. 54, ал.1 от НК, СРС и́ наложил наказание „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от ТРИ МЕСЕЦА, изпълнението на което на основание чл.66, ал. 1 от НК, е отложил с изпитателен срок от ТРИ години. Т.М. е била оправдана по първоначално възведеното обвинение.

С Решение № 44/08.10.2019 г., постановено от състав на Окръжен съд Силистра по ВНОХД № 171/2019 г., присъдата е била изцяло потвърдена.

Изложените в искането за възобновяване съображения сочат, че искателят се позовава на чл.422, ал.1, т.5 от НПК, аргументирайки претенцията си за наличие на касационните основания по чл. 348, ал. 1, т.т. 1 – 2 от НПК, които са предвидени в закона като основание за възобновяване чрез препращането в чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК.

В искането преобладават аргументи за необоснованост, както на първоистанционната присъда, така и на потвърждаващото я въззивно съдебно решение. В тази връзка е необходимо в принципен план да се отбележи, че необосноваността на съдебните актове не е самостоятелно касационно основание. А в производството по възобновяване са приложими именно правилата за касационното производство /арг. от чл. 426 НПК/, съгл. които проверяващият съд не може да установява нови фактически положения, като проверката относно правилното приложение на материалния закон се извършва на базата на установените от редовните съдебни инстанции факти и обстоятелства, стига при формирането на вътрешното убеждение на решаващите съдилища да не са били допуснати процесуални нарушения. Преценките относно достоверността, достатъчността на събраните доказателства и способността им или тяхната невъзможност да подкрепят и да обосноват обвинението представляват аспект на вътрешното убеждение и също не подлежат на касационен контрол, стига при формирането им да са били спазени изискванията за извършване на комплексна, обективна и обоснована оценка на всички, събрани по делото доказателства и в присъдата, респ. във въззивното съдебно решение да са били изложени убедителни аргументи за причините, поради които едни от доказателствените източници се третират като достоверни, а други - не и ако тази преценка съответства на действителната доказателствена стойност на тези източници.

Посоченото основание за възобновяване - по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК, поддържано и в съдебно заседание, не се подкрепя от данните по делото, поради което и се преценява като неоснователно. Доводът за неправилно приложение на закона по смисъла на чл. 348, ал. 2 НПК, се свежда до твърдението, че осъдената не е извършила престъплението, тъй като авторството не е било доказано по несъмнен начин.

По настоящото дело вътрешното убеждение на инстанциите по същество  е формирано при условията на непосредственост, след като са събрани и проверени при условията на чл. 314 и 315 НПК всички възможни и необходими доказателства за обективното, всестранно и пълно изясняване механизма на инкриминираното деяние. Данните от доказателствените средства са оценявани в съответствие с тяхното действително съдържание. В тази насока направеното възражение е неоснователно. При това положение, вътрешното убеждение на съда не може да бъде предмет на самостоятелна проверка, защото е формирано в съответствие с основните изисквания на процесуалния закон, включително и на чл. чл. 13, 14, 18, 107, ал. 3 НПК. В мотивите на първата инстанция, и в потвърждаващото решение, в съответствие с изискванията на чл. 339, ал. 2 НПК, съдилищата по същество са посочили, че в основата на своите изводи по фактите те са поставили показанията на свидетелите Д. /пострадалата/ и свид.Р.. В това решение няма нищо нелогично, тъй като това са лицата, възприели пряко и непосредствено инцидента. Осъденото лице се е възползвало от правото си да не дава обяснения, поради което и съдилищата дори не са били изправени пред необходимост да съпоставят някакви противостоящи тези. За разлика от защитата и тази инстанция не съзира в кориците на делото каквито и да било други преки доказателствени източници, които да опровергават заявеното от двете свидетелки, че Т.М. е нападнала с брадвичка в ръце пострадалата, нанесла й удари по ръцете, главата и тялото и същевременно вербално изразявала готовността си да я убие. Дали и какви телесни увреждания са били нанесени на пострадалата е ирелевантно при възприетата от прокуратурата позиция за осъществено престъпление по чл.144, ал.3 от НК. При положение, че при постановяване и проверката на съдебния акт не са допуснати нарушения на процесуалните правила, настоящата извънредна инстанция проверява решението в рамките на приетото за установено от фактическа страна. В конкретния случай решаващите инстанции при установяване на правно-релевантните факти не са интерпретирали превратно доказателствата, нито са им предали смисъл, намиращ се в разрез с правилата на формалната логика. Изводите за виновността на осъд.лице М. в осъществяване от обективна и субективна страна на посочения състава на престъпление са подкрепени изцяло от показанията на кредитираните свидетели, приложените писмени доказателства и експертните заключения. Следователно, вътрешното убеждение на решаващите съдилища не се основава на произволно възприети фактически положения, а на сериозен и задълбочен анализ на събраните доказателства. Достоверността им е била преценявана на базата на вътрешната им логичност, взаимна обвързаност и съпоставяне помежду си. При така приетите за установени факти и обстоятелства, относими към предмета на доказване, изводите, че се касае за извършено престъпление от молителя Т.М., съставомерно по чл.144, ал.3 от НК, са напълно законосъобразни.

Първоинстанционният съд в мотивите си в достатъчна степен е обсъдил всички събрани доказателства и направените възражения по съставомерността на стореното от Т.М. и в тази връзка е изложил убедителни, логични и законосъобразни съображения в подкрепа на извода за виновността й, които се споделят и от настоящата инстанция по реда на посоченото производство. Правилно и законосъобразно е било прието, че подс. Т. М. е извършила инкриминираното деяние. Посочено е какви обстоятелства се считат за установени, въз основа на кои доказателствени материали и какви са правните съображения за взетото решение.

В тази връзка следва да се отбележи, че основателно и втората инстанция е стигнала до еднакъв извод с първоинстанционния съд по фактологията на престъпната дейност, при събрани по установения процесуален ред доказателствени материали и законосъобразно направения анализ на същите.

Варненският апелативен съд изцяло споделя изводите относно обосноваността и правилността на постановената осъдителна присъда по отношение на молителя М.. Изложените от въззивната съдебна инстанция доводи в тази насока представляват подробен и изчерпателен анализ на всички събрани доказателства и същевременно излагат ясни правни съображения по всяко от възраженията на защитата, поддържани и в настоящото извънредно производство. Както правилно е посочено и в искането за възобновяване, за съставомерността на едно деяние по чл.144, ал.3 от НК не е необходимо деецът реално да се е уплашил, а само да съществува основание, че заканата би могла да се осъществи. Преценката обаче следва да се извърши към момента на извършването на деянието, а не в някакъв последващ момент. В този смисъл са и задължителните указания, дадени с Тълкувателно решение № 53 от 18.IX.1989 г. по н. д. № 47/89, ОСНК. Затова посоченото от защитата в искането за възобновяване, че действията на осъдената не са били годни да възбудят основателни опасения от осъществяване на заканата, тъй като синът и снахата на пострадалата не я отвели веднага на лекар, а се върнали да догледат футболен мач, не може да бъде противопоставено на факта, че осъдената не само е заявила вербално желанието си да убие пострадалата, но е демонстрирала тази си готовност, нанасяйки множество удари с брадвичка по тялото на пострадалата. Горните действия са от естество да възбудят у всяко психично здраво човешко същество основателен страх за неговия живот и здраве.

 Затова искането за възобновяване на производството по делото не може да бъде уважено на поддържаните с него основания.

 

Водим от горното Варненският апелативен съд

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдената Т.Х.М., за възобновяване на наказателното производство по НОХД № 101/2019г. на Районен съд – гр. Силистра и по ВНОХД № 171/2019 г. на Окръжен съд Силистра.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                                                          2.