Решение по дело №2051/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 128
Дата: 10 февруари 2023 г. (в сила от 10 февруари 2023 г.)
Съдия: Йовка Желязкова Бъчварова
Дело: 20227040702051
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 ноември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

Номер  128,  10.02.2023 г., град  Бургас

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД БУРГАС, ХV-ти състав, в открито съдебно заседание, проведено на 26.01.2023г., в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

ЧЛЕНОВЕ : ДИАНА ГАНЕВА

ЙОВКА БЪЧВАРОВА

При секретаря Д. Ф., прокурора Соня Петрова, като разгледа докладваното от съдията Йовка Бъчварова КАНД № 2051 по описа за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото се движи по процесуалния ред на чл.208 и сл. от АПК вр. чл.63в от ЗАНН. Образувано е по касационна жалба, подадена от Н.К.Б., действащ чрез представител по пълномощие – адвокат С.Ш. ***, срещу решение № 17/28.09.2022г., постановено по АНД № 104/2022г. на РС Малко Търново, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 1306/22.12.2021г. на Заместник-директор на ТД Митници Бургас. В касационната жалба се правят оплаквания за неправилност на обжалвания съдебен акт, поради постановяването му в нарушение на закона – отменително основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Развиват се подробни доводи за незаконосъобразност на наказателното постановление, поради съществени нарушения на чл.57 от ЗАНН – деянието не било прецизирано по време, място и начин на извършване, наложеното наказание не било съответно на целта на закона, а от друга страна не явявало несъразмерно. Искането е за отмяна на решението на районния съд.

В срока по чл.213а, ал.4 от АПК ответникът по касация – Митница Бургас, чрез представител по пълномощие – юрисконсулт В.Д., оспорва касационната жалба, като се излагат съображения в подкрепа на изводите на въззивния съд за правилност на обжалваното НП, а оттам – на обжалваното решение. Заявена е претенция за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. 

В съдебно заседание касаторът не се явява и не изпраща представител.

Ответникът по касация не изпраща представител.

Участващият в делото прокурор от Окръжна прокуратура Бургас заема становище за неоснователност на касационната жалба и за потвърждаване на обжалваното решение.

Съдът, след като обсъди наведените в касационна жалба отменителни основания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното съдебно решение, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена от легитимирано за това лице по чл.210, ал.1 от АПК – страна в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК и отговаря на изискванията на чл.212 и чл.213 от  АПК, приложими по силата на чл.63в от ЗАНН, следователно жалбата е процесуално допустима и подлежи на разглеждане.

Обхватът на касационната проверка е очертан в чл.218 от АПК вр. чл.63в от ЗАНН, според който съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон съдът следи и служебно.

С обжалваното решение състав на РС Малко Търново е потвърдил НП 1306/22.12.2021 г., издадено от Заместник-директора на ТД Митница Бургас, с което за нарушение на чл.233, ал.1 от Закона за митниците (ЗМ) на жалбоподателя било наложено административно наказание глоба в размер на 2851.80 лева и били отнети стоките, предмет на нарушението – 194 броя парфюми, индивидуализирани по марки и вместимост, с обща митническа стойност 2851.80 лева. След извършване на проверка на законосъобразността на акта за установяване на административно нарушение (АУАН) и НП, районният съд е формирал извод за неоснователност на разглежданата от него жалба. За да постанови този правен резултат, решаващият състав на РС Малко Търново е изложил твърде пестеливи мотиви, които са и вътрешно противоречиви. От една страна, съдът приел, че въззивната жалба била подадена след срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, поради което се явявала недопустима и неподлежаща на разглеждане, а от друга страна, потвърдил НП. Отбелязано е, че обжалваното НП не било връчено на нарушителя, за който служителят на Български пощи установил, че бил в чужбина, която негова констатация се потвърждавала и от справките за задгранични пътувания. Съдът е приел, че НП е влязло в сила на 23.02.2022г. при условията на чл.232, ал.2 от ЗМ два месеца след издаването му.

Касационната жалба, подадена от Н.К.Б., е основателна, макар и не по наведените в нея съображения. Решението на Районен съд Малко Търново е постановено при съществено нарушаване на съдопроизводствените правила, довело до ограничаване на процесуалните права на страните.

Съдът е приел, че обжалваното НП е влязло в сила на 23.02.2022г., прилагайки разпоредбата на чл.232, ал.2 от ЗМ, според която, когато нарушителят е известен, но не е открит на адреса, посочен при връчване на АУАН, или е напуснал страната, или е посочил адрес само в чужбина, НП не се връчва и се счита за влязло в сила два месеца след издаването му.

Съобразно събраните по административнонаказателната преписка писмени доказателства, въззивният съд правилно е приложил фикцията, установена в чл.232, ал.2, изр.2 от ЗМ, и е приел, че НП е влязло в сила на 23.02.2022г. Няма произнасяне обаче по искането, инкорпорирано в жалбата срещу НП, подадена на 15.07.2022г., за възстановяване на пропуснатия срок за обжалване, поддържано и в допълнителна молба, подадена на 21.09.2022г. преди съдебно заседание. В производството по ЗАНН пред районния съд се прилагат съответно правилата на НПК, доколкото в ЗАНН не са установени други. В ЗАНН не се съдържа изрично разписана процедура по възстановяване на пропуснат срок, поради което съдът е следвало да процедира по реда на чл.186 от НПК : да разгледа молбата в съдебно заседание в открито съдебно заседание с призоваване на страните и да се произнесе по нея, съобразно събраните доказателства, вкл. и да събере нови по своя инициатива, ако вече събраните не са достатъчни за формиране на обоснован извод дали е основателна или не. Прочитът на протокола от единственото проведено на 21.09.2022г. открито съдебно заседание сочи, че съдът изобщо не се е занимал с искането за възстановяване на пропуснат срок, дал е ход на делото, разпитал един свидетел и обявил делото за решаване.

Произнасянето по искането по чл.186 от НПК е от значение за допустимостта на производството пред въззивната инстанция, поради което произнасянето следва да се извърши не от касационната, а от въззивната инстанция. Ако въззивният съд отхвърли искането за възстановяване на срока за обжалване, следва да остави жалбата срещу НП без разглеждане като просрочена (жалбата е подадена на 15.07.2022г. в РС Свиленград) и да прекрати производството по делото. Ако намери искането за основателно и възстанови срока за обжалване, следва да продължи разглеждането ù по същество, като отстрани обаче друго съществено нарушение на процесуалните правила, довело до неправилно конституиране на страните в първоинстанционното производство. Съгласно приложимата към момента на образуване на делото пред РС Малко Търново и към момента на постановяване и обявяване на решението разпоредба на чл.61, ал.1 от ЗАНН (изм., бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г.), при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалият обезщетение, включително този по чл.55, ал.2, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, наказващият орган или учреждението, или организацията, чийто орган е издал акта по чл.58д, т.4, както и допуснатите от съда свидетели. Анализът на посочената разпоредба сочи, че като ответник по делото се конституира и призовава учреждението или организацията, издала електронен фиш по чл.58д, т.4 от ЗАНН, когато законът предвижда възможност за санкциониране с този вид акт, докато във всички останали случаи, при които се обжалват актовете по чл.58д, т.1т.3 от ЗАНН, в т.ч. и НП, като страна в производството се конституира и призовава наказващият орган. Съдебното производство пред РС Малко Търново е проведено с участието на Митница Бургас, като учреждение, чийто орган е издал наказателното постановление, който би бил надлежна въззиваема страна преди изменението на чл.61, ал.1 от ЗАНН от 23.12.2022г. Въззивният съд е следвало служебно да конституира и да призове като надлежен ответник по делото Заместник-директора на Териториална дирекция Митница Бургас като орган, издал оспореното по делото НП.

С оглед дотук изложеното касационната инстанция приема, че при постановяване на съдебното решение въззивният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл.348, ал.1, т.2 вр. ал.3, т.1 от НПК, което е отстранимо и което е основание за отмяна  на атакуваното решение  на основание чл.222, ал.2 от АПК и за връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Малко Търново, който да продължи разглеждане на делото, при съобразяване с дадените в настоящото решение указания.

Съдът указва, че при новото разглеждане на делото въззивният съдът следва да се произнесе по реда на чл.226, ал.3 от АПК по исканията за разноски, вкл. и тези направени пред касационната инстанция, съобразно крайния изход на делото.

Ръководен от гореизложените съображения, Административен съд  Бургас, ХV-ти състав,

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 17/28.09.2022 г., постановено по АНД104/2022 г. на РС Малко Търново.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Малко Търново при съобразяване с указанията, дадени в мотивите към решението.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

П Р Е Д С Е Д А Т Е Л : 

 

Ч Л Е Н О В Е : 1/

 

                           2/