Решение по дело №846/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 790
Дата: 8 декември 2020 г.
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20207170700846
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Плевен, ……12.2020 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Плевен в публично заседание на двадесет и седми октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ДИЛОВА

 

                                      ЧЛЕНОВЕ:       1. ЦВЕТЕЛИНА  КЪНЕВА                 

                                                                 2. СНЕЖИНА ИВАНОВА

 

при секретаря  Цветанка Дачева и с участието на прокурор Нанка Рачева като разгледа докладваното от съдия Дилова  КАНД № 846 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

             Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

           Делото е образувано по депозирана в законния срок касационна жалба от Б.М.Г. ***, чрез адв. К. ***, против Решение № 260021 от 14.08.2020 година на Районен съд – Плевен /РС/, постановено по НАХД № 1384 по описа за 2020 година. С обжалваното съдебно решение съдът е потвърдил Наказателно постановление /НП/ № 20-0256-000258 от 12.05.2020 г. на Началник РУ към ОД на МВР-Плевен, РУ-Долна Митрополия, с което на Г. за нарушение на чл.103 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца, за това, че на 02.03.2020г. около 10:40 часа движейки се в с. Горна Митрополия, ул.”Георги Димитров” №7 /сградата на бившето ТКЗС/, с посока на движение централна част, бил спрян за проверка от полицейски служител. Сочи се, че в хода на извършване на проверката същият я осуетил, като заявил, че полицейският служител „не е никакъв да го проверява”, след което без да му представи документи, потеглил към центъра на селото. По рег.номера на автомобила била установена самоличността на водача.

             В касационната жалба се сочи, че обжалваното решение е незаконосъобразно и неправилно. Твърди се, че са налице са противоречия в показанията на свидетелите пред РС и описаното в АУАН и в НП, поради което не може да се счита за доказано посоченото в НП нарушение. Твърди се, че в АУАН и в НП са посочени две дати и два часа, поради което не става ясно на коя дата и час е извършено твърдяното нарушение. Твърди, че не е ясно какво указание е дадено на Г., доколкото от АУАН и НП става ясно, че е спрял на даденото му разпореждане да спре. Счита, че е налице несъответствие между квалификацията на нарушението и основанието за налагане на административно наказание. Наказанието не е и индивидуализирано правилно, доколкото липсват повторност, други нарушения, данни за имущественото състояние, а глобата и лишаването от право да управлява МПС са в максимален размер. Моли съда да постанови решение, с което да се отмени обжалваното съдебно решение и НП, както и да се присъдят разноски.

             Касационният жалбоподател в открито съдебно заседание се представлява от адв.К..Изразява становище да се отмени обжалваното решение на Плевенския районен съд, с което е потвърдено наказателното постановление на началник РУ на МВР – Долна Митрополия, като неправилно и незаконосъобразно. Намира за неправилни изводите на първоинстанционния съд, същите не се подкрепят по категоричен начин от наличната в производството доказателствена съвкупност. Не споделя изводите на съда, че при издаване на АУАН и НП са спазени императивните разпоредби на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Счита, че са нарушени разпоредбите на чл.42 т.3 и чл.57 ал.1 т.5 и т.6, основания за което подробно е изложила в подадената жалба. Счита за неправилен извода на съда относно справедливостта на размера на определеното наказание, излага доводи, че наложеното наказание е несправедливо и е наложено при несъобразяване с целите на административното наказание, заложени в чл.12 от ЗАНН, както и не е съобразено с разпоредбата на чл.27 относно индивидуализация на наказанието. Подробни доводи е изложила в жалбата. Моли да се отмени решението, с което е потвърдено наказателното постановление, като неправилно и незаконосъобразно и моли на основание чл.63 от ЗАНН да бъдат присъдени разноски в полза на нейния доверител. Представя списък с разноските.

             Ответната по касационната жалба страна не се представлява в о.с.з., и не заявява становище по касационната жалба.

             Представителят на Окръжна прокуратура –Плевен дава становище, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

             Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

           С обжалваното решение Районен съд – Плевен  е потвърдил Наказателно постановление № 20-0256-000258 от 12.05.2020 г. на Началник РУ към ОД на МВР-Плевен, РУ-Долна Митрополия.

За да потвърди обжалваното наказателно постановление РС е приел, че на  16.03.2020 г.  Б.М.Г. управлявал личното си МПС – „Мерцедес Ц 220 ЦДИ“ с рег. ***и че като водач на визираното МПС на 02.03.2020 г. около 10:40 часа движейки се в с. Горна Митрополия, ул.”Георги Димитров” №7 /сградата на бившето ТКЗС/, с посока на движение централна част, бил спрян за проверка от полицейски служител. Сочи се, че в хода на извършване на проверката същият я осуетил, като заявил, че полицейският служител „не е никакъв да го проверява”, след което без да му представи документи, потеглил към центъра на селото. По рег.номера на автомобила била установена неговата самоличност. За горното е съставен АУАН № *********.03.2020Г. Въз основа на материалите по преписката и на изготвения АУАН, наказващият орган издал впоследствие процесното наказателно постановление.

За да потвърди наказателното постановление районният съд е приел, че описаните в акта и в наказателното постановление факти се потвърждават от събраните по делото доказателства. РС е приел, че горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства – свидетелските показания на ****, *** и ***, които РС е кредитирал като непротиворечиви, обективни  и дадени при липса на индиция за тяхната заинтересованост. Действително св.*** не ангажира детайли по отношение на проведения между ж-ля и св.*** разговор, доколкото се е намирал на разстояние от тях, но съвсем добросъвестно описва времето и мястото на разговора и обстоятелството, че такъв разговор е проведен. Полицейските служители от своя страна са категорични в показанията, като обективно и добросъвестно излагат в детайли фактологията на извършеното нарушение, като св. *** посочва отправените към него думи от страна на ж-ля, въпреки че е бил с полицейската си униформа, а именно че „не е никакъв, че да го проверява”.  Свидетелските показания подкрепят изцяло събраните по делото писмени доказателства, а именно акт за установяване на административно нарушение АУАН Серия „GA“ бл. №173442 от 16.03.2020 г., който се ползва с презумптивна доказателствена сила на основание чл.189, ал.2 от ЗДвП, която не е опровергана; Постановление за отказ да се образува наказателно производство на РП-Плевен от 30.04.2020 г. и Наказателно постановление № 20-0256-000258 от 12.05.2020 г. на Началник РУ към ОД на МВР-Плевен, РУ-Долна Митрополия; заповед на МВР, всичките неоспорени.

Въз основа на така установените факти РС е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни длъжностни лица съгласно ЗДвП и приложените по делото заповеди, в сроковете предвидени в нормата на чл. 34 от ЗАНН и съдържат формалните реквизити и предвидени в нормите на чл.42 и чл. 57 от ЗАНН. Както в АУАН така и в НП са посочени дата и място на извършване на нарушението, обстоятелствата при които е извършено. Нарушението е описано в достатъчна степен от фактическа страна, поради което нарушителят е разбрал какво точно нарушение му е вменено. В НП са посочени и данни позволяващи индивидуализацията на нарушителя в достатъчна степен – посочени са три имена, ЕГН, адрес, както и процесния лек автомобил, които данни безспорно позволяват да се индивидуализира жалбоподателя.

Нормата на чл.103 ЗДвП /която се сочи в НП като нарушена/ задължава, при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Последните са от съществено значение относно преценка осъществяване на нарушението и налагане на административно наказание по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДП, по който текст е санкциониран жалбоподателя. Необходима предпоставка за съставомерността на нарушението е възприемането от водача на полицейския пост и подадения от контролният орган сигнал, и изпълнение на конкретно дадени указания.

От данните по делото се установява по категоричен начин, че водачът за кратко е спрял за да бъде проведен разговор между него и св.Кацарски, като след като последният му е изискал документи за проверка, не е предал документите си на органа за контрол, заявил му, че „не е никакъв за да го проверява”, потеглил е с автомобила и по този начин е осуетил извършването на проверката. Свидетелските показания в тази насока на св. *** са категорични, като същият си спомня добре конкретния случай. Следва да се посочи, че не са посочени никакви възражения в специално обозначената в АУАН графа. Съгласно нормата на чл.103 от ЗДвП /която се сочи в НП като нарушена/ и която кореспондира с приложената санкционна разпоредба /чл.175, ал.1, т.3 ЗДвП/, при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Доказано по този начин е нарушението, за което е санкциониран жалбоподателят Г. относно отказа да се изпълни нареждане на органите за контрол, съгласно чл.175, ал.1 т.3 от ЗДвП. Отказал е да предаде документите си на органите за контрол и да изпълнява неговите указания, след което е продължил управлението на МПС, с което е осуетил извършването на проверка от органите за контрол и тези негови действия могат да обосноват отговорност по посочения в НП текст – този по чл.175, ал.1, т.3 ЗДвП.

РС е посочил, че в случая и АУАН и НП относно нарушението по чл.103 от ЗДвП притежават изискуемите от закона реквизити, спазена е формата за тяхното съставяне и същите са годни да послужат за реализиране на административнонаказателна отговорност по отношение на жалбоподателя, по безспорен начин е доказано извършеното нарушение, нарушителят и неговата вина. Съобразени са и разпоредбите на чл.34, ал.1 ЗАНН.

По отношение наказанието за административното нарушение по чл.103 от ЗДвП съгласно нормата на чл.175, ал.1 от същия закон е наложено наказание глоба в максималния размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца /също максимален размер /. Според съда сочените административни наказания са справедливо наложени в максимален размер при съобразяване на целите на административното наказание, посочени в чл.12 от ЗАНН, както и с разпоредбата на чл.27 от ЗАНН в т.ч. самия интензитет на извъшеното нарушение и отправените реплики към полицейския служител.

На тези основания РС е потвърдил НП.

          Касационният състав намира решението за правилно по следните съображения:

           Липсват противоречия в показанията на свидетелите пред РС и описаното в АУАН и в НП. Актосъставителят сочи, че е бил повикан, като автомобилът на нарушителя и самият нарушител са били на място, но видно от неговите показания, това не е било в деня на нарушението, а по-късно, в деня, когато е съставен АУАН. По тази причина не е налице твърдяното от жалбоподателя противоречие с описаната в АУАН и НП обстановка. Въпреки че св.*** не е чул нищо от разговора на св. *** с Г., доколкото се е намирал на 5-6 метра от тях, видно от неговите св. показания, казаното при разговора е установено от показанията на ***. Неговите показания се потвърждават от показанията на св.***, доколкото също сочат спиране на МПС и проведен разговор с водача. Съдържанието на разговора се установява от показанията на ***. В АУАН и в НП са посочени две дати и два часа, но първата дата и час са датата и часа на извършване на нарушението, а вторите – на съставяне на АУАН, поради което става ясно на коята дата и час е извършено твърдеянато нарушение, както и кога е съставен АУАН. Ясно е посочено, че полицейският служител е изискал представяне на документи, като Г. не е представил такива, заявил е, че полицейският служител „не е никакъв да го проверява”, и е отпътувал. Ясно е даденото указание – да представи документи, което не е изпълнено. Липсва несъответствие между квалификацията на нарушението и основанието за налагане на административно наказание, доколкото чл.103 от ЗДвП изисква водачът не само да спре по сигнал от представителя на службата за контрол, но и да изпълнява неговите указания, в случая да предаде документите. Този отказ да се предадат документите се наказва по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП, като и двете разпоредби точно и ясно са посочени в НП. С оглед на изложеното липсват нарушения на разпоредбите на чл.42, т.3 и чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН. Наказанието е и индивидуализирано правилно, въпреки че липсват повторност и няма доказателства за други нарушения по ЗДвП, доколкото се отличава със значително по-висока опасност от останалите нарушения от същия вид, с оглед пренебрежителното отношение към полицейския служител и демонстративния отказ да се изпълни неговото разпореждане за представяне на документи. Имущественото състояние на нарушителя е видно от марката на притежавания от него автомобил. С оглед на тези факти следва да се счете, че с налагане на наказание по-ниско от максималното няма да да се предупреди и превъзпита нарушителят към спазване на установения правен ред и да се въздействува възпитателно и предупредително върху останалите граждани.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК Административен съд – Плевен, II касационен състав:

 

                                                Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 260021 от 14.08.2020 година на Районен съд – Плевен, постановено по НАХД № 1384 по описа за 2020 година.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

            

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ: 1.       

                               

                                                                           2.