Решение по дело №539/2018 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 379
Дата: 23 ноември 2018 г. (в сила от 23 ноември 2018 г.)
Съдия: Димитър Михайлов Ковачев
Дело: 20181700500539
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 септември 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

379

23.11.2018г.   град Перник

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд в открито съдебно заседание на 06.11.2018г., в следния състав :

                                                                       Председател : Методи Величков

Членове : Димитър Ковачев 

                                                                                   Мл. с-я Симона Кирилова

като разгледа докладваното от съдия Ковачев въззивно гражданско дело № 539 по описа за 2018г., за да се произнесе взе предвид следното :

Производството е по чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по Въззивна жалба от „Вива Прим“ЕООД срещу Решение № 813 от 12.07.2018г., постановено по гр. д. № 1972/2018г. по описа на Пернишки районен съд, в частта, с която е отхвърлен предявеният от жалбоподателя в качеството на цесионер, иск по чл. 415 ГПК за установяване на вземане за цена на потребена далекосъобщителна услуга.

В жалбата се твърди, че с отхвърлителния диспозитив е отхвърлен иск по чл. 92 ЗЗД за неустойка в размер на 157,52 лева и за неплатени лизингови вноски в размер на 94,98 лева по  Договор за далекосъобщителна услуга между жалбоподателя и З.В.К.. Твърди се, че за тези суми било направено изменение на иска от установителен в осъдителен, което неправилно не било прието от ПРС.

Твърди се неправилност на решението поради процесуални нарушения и необоснованост. Твърди се, че изводите на съда за недопустимост на неговото произнасяне за тези суми били неправилни, поради предприетото изменение на иска. Посочва, че не му е било указвано да конкретизира за какво е задължението посочено във фактурата като баланс от предходни периоди, неустойка и лизингови вноски, но това било направено.

Иска се отмяна на решението в посочените части и уважаване на исковете за тези суми.

Постъпил е отговор на жалбата, който не се отнася до въведените с нея оплаквания, а съдържа съображения за липса на парични средства.

ПОС след преценка на твърденията и възраженията на страните с оглед събраните по делото доказателства намира, че в обжалваната си част решението валидно, но е недопустимо по следните съображения:

Първоначалната искова молба е била нередовна, което не е било констатирано от ПРС, а е трябвало.

С исковата молба е предявен иск по чл. 415 ГПК за сумата посочена в заповедното производство 434,74 лева. В заповедното производство основанието за вземането в размер на тази сума е посочено като цена на предоставена, но неплатена далекосъобщителна услуга.

В исковата молба вече е посочено, че в тази сума освен цената на услугата е включено и обезщетение за предсрочно прекратяване на договора под формата на неустойка за пропуснати ползи (стр. 2, абз. 6 и 7 от исковата молба). В петитума също е поискано да се установи, че цялата сума от 434,74 представлява главница за неплатена съобщителна услуга „и“ обезщетение за неизпълнение (неустойка). Тоест твърдят се и се иска произнасяне по две вземания с отделни основания (едното е за възнаграждението по договора за услуга, а другото за вредите (пропуснатите ползи) от неговото предсрочно прекратяване. Тоест имаме два иска, но без да е конкретизиран всеки от тях като размер в рамките на общата сума и без да е обоснован интерес от установителния иск за неустойка след като в заповедното производство не е заявено като основание на част от вземането предсрочното прекратяване и произтичащата от него отговорност за пропуснати ползи под формата на неустойка.

С молбата си депозирана на 28.06.2018г. ищецът е посочил, че вземането за цената на услугата е в размер на 162,58 лева и е изложил петитум за установяване на дължимост именно на тази сума. Посочил е и размера на вземането си за неустойка и е заявил още едно вземане- за лизингови вноски, което не е фигурирало в делото до тази молба.

ПРС е приел твърдяната в тази молба нейна квалификация по чл. 214 ГПК, но всъщност тя само отчасти е за изменение на иска - само в частта, касаеща вземанията за лизингови вноски, в която представлява въвеждане на ново основание за част от сумата по заповедта и в частта касаеща вида на иска за неустойка.

В останалата си част тя има характера на молба за отстраняване на нередовности (конкретизация на размера на установителния иск в рамките на общата сума), а поправката на исковата молба е възможна и без указания на съда и не е изменение на иска, независимо, че съдът не давал указания и независимо от посочването в нея, че се иска изменение на иска. Съдът е този който трябва да определи правилната правна квалификация на изявленията на страните.

Когато се отстранят нередовности исковата молба се счита за подадена с новото си съдържание от датата на нейното депозиране, което в конкретния случай означава, че иск по чл. 415 ГПК за цената на услугата изначално се счита предявен само за тези 162, 58 лева, посочени в молбата-уточнение.

Следователно ПРС е трябвало да прекрати производството по установителния иск за разликата над сумата от 162,58 лева.

Вместо това ПРС е продължил разглеждането на делото и се произнесъл по същество с отхвърляне на иска за цена на далекосъобщителна услуга над сумата от 162,58 лева, а иск над тази сума няма с оглед изложеното по горе. По този начин се е произнесъл свръх петитум и решението в тази обжалвана част е недопустимо като следва да се обезсили, производството прекрати и се обезсили в съответната част и заповедта за изпълнение.

Предвид недопустимостта на решението не следва да се обсъждат доводите за неправилност изложени в жалбата.

В останалата си част решението не е обжалвано и е влязло в сила.

Следва да се добави, че заповедния съд трябва да съобрази, че иск за мораторна лихва в размер на 126,79 лева присъдена със Заповедта за изпълнение не е бил предявен и в тази част заповедта подлежи на обезсилване.

На жалбоподателя следва да се присъди платената държавна такса за въззивното дело. Не е посочен размер на търсения адвокатски хонорар и няма доказателства за платен адвокатски хонорар и следователно такъв не се присъжда.

Водим от гореизложеното съдът

РЕШИ   :

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 813 от 12.07.2018г., постановено по гр. д. № 1972/2018г. по описа на Пернишки районен съд, В ОБЖАЛВАНАТА ЧАСТ, С КОЯТО е отхвърлен за разликата над 162,58 лева до 434,74 лева (тоест за сумата от 272,16 ) предявеният от „Вива Прим“ЕООД с ЕИК ********* (в качеството на цесионер) срещу З.В.К. с ЕГН ********** иск по чл. 415 ГПК за установяване на вземане за цена на потребена от З.К.  далекосъобщителна услуга по договор с „БТК“АД от 09.05.2013г., за която сума е била издадена Заповед за изпълнение N. 525/30.01.2018г. по ч.гр.д. 655/2018г. на ПРС КАТО ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО ПО ДЕЛОТО В ТАЗИ ЧАСТ.

ОБЕЗСИЛВА Заповед за изпълнение N. 525/30.01.2018г., издадена по ч.гр.д. 655/2018г. на ПРС В ЧАСТТА, с която е разпоредено на З.В.К. с ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ НА „Вива Прим“ЕООД с ЕИК ********* сумата от 272,16 лева, представляващата разликата между сумата от 162,58 лева, за която има предявен иск по чл. 415 ГПК и пълния размер от 434,74 лева присъден със заповедта КАТО ПРЕКРАТЯВА В ТАЗИ ЧАСТ ч.гр.д. 655/2018г. по описа на Пернишки районен съд.

ОСЪЖДА З.В.К. с ЕГН ********** и адрес *** ДА ЗАПЛАТИ НА „Вива Прим“ЕООД с ЕИК *********  и седалище и адрес на управление в гр. София, бул. „България“81, вх. В, ет.8 25,00 лева държавна такса за въззивното производство.

Решението не подлежи на обжалване.

Председател :                                 Членове:  1.                         2.