Решение по дело №2920/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 195
Дата: 6 февруари 2023 г.
Съдия: Дичо Иванов Дичев
Дело: 20227180702920
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 195

Пловдив, 06.02.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Пловдив, XX  състав, в открито заседание на единадесети януари две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ

                                     ЧЛЕНОВЕ:   ХРИСТИНА ЮРУКОВА

                                                             МАРИЯ НИКОЛОВА

 

при секретар Теодора Цанова и прокурор Иван Илевски като разгледа КАД № 2920/ 2022 г. по описа на съда, за да се произнесе  взе предвид следното:

  

Производството е образувано по касационна жалба, подадена от представител на ТД на НАП – Пловдив, срещу Решение № 1978/ 21.10.2022 г. по АНД № 4061/ 2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив. Твърди се, че решението е неправилно поради нарушение на закона, моли се съда да го отмени, съответно да потвърди НП. Претендират се разноски за две инстанции. В СЗ страната не се представлява.

Ответникът се явява лично и оспорва жалбата.  

Представител на ОП – Пловдив изразява становище за неоснователност на жалбата. 

    Касационната жалба е подадена от страна, за която решението е неблагоприятно и в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, поради което е процесуално допустима, но по същество е неоснователна.
         Видно от представения по преписката АУАН, в същия има множество поправки и допълвания, направени
с различен цвят химикална паста и без отбелязване кога и от кого са направени, и то при положение че АУАН е съставен и връчен на една и съща дата.

   Поправки и дописвания в АУАН, без да има изрично отбелязване на причината, която е наложила това, е недопустимо. С издаденият АУАН се слага началото на административно-наказателното производство, поради което същият следва да е написан ясно и да не съдържа съмнения, в която и да е част. Поправените части на акта са особено съществена част от неговото съдържание по смисъла на чл. 42, т. 2 от ЗАНН, поради което със същите е извършено съществено процесуално нарушение. Съдът намира за необходимо да отбележи, че в конкретния случай не може да намери приложение и разпоредбата на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН, съгласно която НП се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. В случая се касае за извършена поправка върху АУАН, за която не се установява да е извършена със знанието на жалбоподателя и без да е посочено от кого и кога, а не просто за техническа грешка, която да е санирана с НП, в какъвто смисъл е посочената по-горе разпоредба.

     Административно наказателното производство въвежда строги правила за осъществяването му, както в основния закон - ЗАНН, така и в специализираните закони, които определят различните видове административни нарушения и наказанията за тях. Ето защо  особено важно е за държавните органи, които прилагат административно наказателните разпоредби да извършват това при стриктно съблюдаване на законовите разпоредби. Това се налага не от обстоятелството, че прилагането на нормите, които определят отговорността на всеки нарушител е самоцелно, а от обстоятелството, че стриктното им спазване е гаранция за справедливост на процедурата и липса на  административен произвол. Във всеки конкретен случай, когато държавните органи искат да ангажират административно наказателната отговорност на едно лице, извършител на административно нарушение, са задължени съобразно ЗАНН да опишат това нарушение, както от обективна, така и от субективна страна с неговите признаци, както и с ответното му наказание. Точното прилагане на този обективен критерий за наказание, съответстващо на извършеното административното нарушение е от огромно значение не само за защитата на жалбоподателя, който има право да научи в цялост какво точно нарушение е извършил, за да организира защитата си, но и с оглед на спазването на принципа на законосъобразност, който стои в основата на административнонаказателното право.

 

   Поради изложеното жалбата е неоснователна,  а при  извършената служебна проверка на решението  съдът не констатира пороци, които да доведат до касиране, поради което следва да бъде постановено решение, с което атакуваното решение да бъде оставено в сила.

   Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК съдът

 

                                     Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1978/ 21.10.2022 г. по АНД № 4061/ 2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив.

Решението  е  окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                 

       

 

 

           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                              2.