Решение по дело №482/2019 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 385
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 16 октомври 2019 г.)
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20197100700482
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

               №385/16.10.2019 г., град Добрич

 

                В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

                                                                            

Административен съд - Добрич, в публично заседание на първи октомври, две хиляди и деветнадесета година, І касационен състав:

 

                                                                                                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА 

                                                                                                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА                                                                                

                                                                                                                                                                            СИЛВИЯ САНДЕВА

 

при участието на секретаря СТОЙКА КОЛЕВА и прокурора при Окръжна прокуратура - Добрич, СВИЛЕНА КОСТОВА, разгледа докладваното от съдия Т. Милева, КАНД № 482 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/, чрез надлежно упълномощен процесуален представител - юрисконсулт, против Решение №79 от 06.07.2019 година на Районен съд - Балчик, постановено по АНД №361 по описа за 2018 година. С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление /НП/ № 03-14 от 02.11.2018 година на Началник отдел "Рибарство и контрол – Черно море" гр. Бургас, с което на Ж.Р.П. *** на основание чл. 70, ал. 1 от Закона за рибарството и аквакултурите /ЗРА/ за нарушение на чл.32, ал. от ЗРА е наложена глоба в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева.

В жалбата се твърди, че оспореното решение е неправилно, процесуално незаконосъобразно и необосновано. Развиват се доводи против прилагането на чл. 28 от ЗАНН, както и против възприетата от въззивния съд теза за многобройни смекчаващи обстоятелства. Прави се искане за отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което да бъде отхвърлена жалбата срещу НП ведно със законните последици.

 Ответната по жалбата страна Ж.Р.П. се представлява от процесуалния си представител адв. С.К. – ДАК, който в съдебно заседание оспорва жалбата. Твърди, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и моли да бъде потвърдено. Изразява становище и по приложението на чл.28 от ЗАНН.  

Представителят на Окръжна прокуратура - Добрич дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на обжалваното решение.

Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице - страна в първоинстанционното производство.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира, че обжалваното решение следва да бъде оставено в сила.

За да отмени НП, въззивният съд е приел, че се касае за маловажен случай, тъй като били налице множество смекчаващи вината обстоятелства - ниска степен на обществена опасност на деянието и дееца, липса на нарушени обществени отношения, свързани с опазване на биологичното разнообразие и създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на популациите от риба и други водни организми, липса на причинени щети, възрастта на нарушителя и други.

От събраните по делото доказателства безпротиворечиво се установява, че на посочената в НП дата 03.05.2018 година, в 07.15 часа, в Черно море, между с. Кранево и буна 1 в землището на с. Кранево, общ. Балчик, при извършено наблюдение от брега със специализирано средство /бинокъл/ е установено, че Ж.Р.П. извършва улов на риба от вида „попче“ – 1 кг. с мрежи с размер на окото 24 мм и дължина 100 м., измерени с калибрована рулетка. Уловът се е извършвал от лодка с външна маркировка Вн 8176. Лицето има удостоверение за извършване на стопански риболов и разрешително за стопански риболов, но уловът се е извършвал през период на забрана за улов на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване, съгл. Приложение 1 от ЗРА.

 По тези факти липсва спор по делото.

 Съгл. т.10 от Приложение №1 към чл.32, ал.1 от ЗРА, уловът на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване е забранен, за „попчета“ от 15.04.2018 г. до 15.05.2018 г.

Настоящият съдебен състав намира, че независимо, че няма спор по извършеното нарушение и нарушителя, правилно въззивният съд е приел, че следва да приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН. Извън неговите изводи, настоящият съдебен състав излага в допълнение и следното: при налагане на административното наказание следва да се съблюдава и принципът за пропорционалност между деянието, последиците от същото и предвидената санкция, произтичащ от чл. 35, ал. 3 от НК - наказанието да бъде съответно на престъплението, и да постига целите му по чл. 36 от същия кодекс, както и от легалното определение по чл. 93, т. 9 НК - да бъде съобразена липсата или незначителността на вредните последици. Предвидените административни санкции следва да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи. При приложение на принципа на пропорционалност и критериите за преценката му, и предвид преследваната цел за устойчиво развитие на рибните ресурси, възстановяване и опазване на биологичното равновесие и обогатяване на разнообразието на рибните ресурси във водните екосистеми, за постигането на която са регламентирани правилата за стопански и любителски риболов, както и за отговорен риболов, налагането на конкретната санкция в размер на 1500 лева при данните, че се касае за изолирано деяние от страна на дееца, както и че не са налице данни за реално застрашаване на биологичното разнообразие и естественото възпроизводство на популациите от риба и други водни организми, надхвърля границите на подходящото и необходимото за постигането на легитимно преследваните от това законодателство цели.

При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение. Районен съд Балчик е постановил валидно, допустимо и правилно решение, постановено при правилно приложение на материалния закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях.

Изложеното води до извода, че обжалваното решение на Районен съд - Балчик следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №79 от 06.07.2019 година на Районен съд - Балчик, постановено по АНД №361 по описа за 2018 година.

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                    2.