Решение по дело №743/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 759
Дата: 26 октомври 2021 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20217150700743
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 759/26.10.2021г.

 

гр. Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Пазарджик, в открито заседание на двадесет и девети септември, две хиляди двадесет и първа година в състав:

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИАНА ШОТЕВА

                                       ЧЛЕНОВЕ:  1. ХРИСТИНА ЮРУКОВА

                                                        2. НИКОЛИНКА ПОПОВА

при секретаря Тодорка Стойнова и с участието на прокурора Албена Кузманова, разгледа докладваното от съдия Юрукова КАНД № 743, по описа на съда за 2021 год., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Делото е образувано по касационна жалба на „ВВС“ООД, ЕИК *********, представлявано от управителя В.С.А., чрез адвокат П., срещу Решение № 260017 от 28.05.2021 г., постановено по АНД № 34/2021 г. по описа на Районен съд – Пещера. С решението е потвърдено Наказателно постановление № 13-002410/28.01.2021 г. на директора на ДИТ Пазарджик, с което на „ВВС“ООД, ЕИК *********, в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на КТ, на основание чл. 416, ал. 5 от КТ, вр. с чл. 414, ал. 3 от КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева. В касационната жалба се съдържат подробни твърдения за нарушение на материалния и процесуалния закон. Иска се отмяна на решението и отмяна на потвърденото с него НП. В съдебно заседание, редовно призован, се явява процесуалният представител на касатора - адв. П., който по изложени съображения моли съда да отмени обжалваното решение като неправилно и незаконосъобразно. Претендира разноски.

Ответникът, Дирекция „Инспекция по труда“ – Пазарджик, чрез упълномощен юрисконсулт ангажира писмено становище по касационната жалба, в което изцяло я оспорва и иска потвърждаване на решението на районния съд. Претендира направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура Пазарджик дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага да бъде оставено в сила решенето на районния съд като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба, като подадена в срок, от надлежна страна и срещу съдебен акт, който подлежи на контрол за законосъобразност пред настоящия съд, е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

С Наказателно постановление № 13-002410/28.01.2021 г. на директора на ДИТ Пазарджик, на „ВВС“ООД, ЕИК *********, в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на КТ, на основание чл. 416, ал. 5 от КТ, вр. с чл. 414, ал. 3 от КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева.

При извършена проверка на 19.08.2020г. от инспектори при Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик за спазване на трудовото законодателство спрямо „ВВС“ООД, ЕИК ********* в обект на контрол дърбвообработващ цех, намиращ се в гр. Пещера, на ул. „Хан Пресиян“, УПИ VІ, около 13:00 часа е установено, че Н. А. К. е заварен да работи като общ машинен оператор дърводелство на халето, облечен с изцапано работно облекло. При справка е установено, че уведомлението за регистрация на трудовия договор е с вх. № 1338820303313 от 19.08.2020г. в 16.17ч. Нарушението е установено при проверка на фирмената документация в ДИТ Пазарджик, за което е съставен АУАН № 13-02410/12.10.2020г., като е счетено, че „ВВС“ООД, ЕИК ********* е допуснал до работа Н. А. К., без да му е връчил екземпляр от копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, заведено в ТД на НАП. Срещу АУАН е подадено възражение в законоустановения срок. Въз основа на акта било издадено наказателно постановление № 13-002410/28.01.2021 г. от директора на ДИТ Пазарджик.

При така установената фактическа обстановка районният съд е приел, че „ВВС“ООД, ЕИК ********* е извършил посоченото нарушение, като е допуснал общ работник К. да работи на обект дърводелски цех, със който има сключен договор от 19.08.2020г., без да му е предоставил копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, заверено от ТД на НАП. Съдът е отчел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на АУАН и НП, като имуществената санкция е съобразена с усилията на дружеството да отстрани нарушението, затова е определена в минимален размер.

Настоящият съдебен състав намира, че при правилно установена фактическа обстановка, въззивният съд е направил правилни изводи досежно приложението на закона, които настоящата инстанция изцяло споделя. Предвид сключването на трудов договор на 19.08.2020г., който е представен по делото, за сключването на който са събрани и писмени доказателства, работодателят е бил задължен да предостави екземпляр както от него, така и от уведомлението. Разпоредбата на  чл. 63, ал. 2 от КТ гласи да не се допуска до работа работник или служител, преди да му предостави документите по чл. 63, ал. 1 от КТ - копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3. По делото се установява, че по време на инкриминирания период, между работодателя „ВВС“ООД, ЕИК ********* и работника Н. А. К. е бил налице сключен трудов договор в писмена форма, но не е представено копие на уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ. При това положение описаното в наказателното постановление деяние е съставомерно по посочения текст – чл. 63, ал. 2 от КТ, тъй като приетата от административнонаказващия орган правна квалификация отговаря на действително установените по делото фактически положения, отразени в АУАН и НП. Санкционирането на лицето на основание чл. 63, ал. 2 от КТ за това, че е допуснал до работа лице, без да му е предоставил копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, предполага да е налице подписан трудов договор между работодателя и работника, както и да е изпратено уведомление до ТД на НАП. Очевидно е, че в деня на проверката на 19.08.2020г. с начален час 13ч. при наличието на писмен трудов договор между страните, то и работодателят е следвало преди допускането му до работа да предостави на работника копие от уведомлението. Отговорността на работодателят е ангажирана по чл. 63, ал. 2 от КТ, което съответства на установената фактическа обстановка, а именно – наличие на сключен и подписан трудов договор и непредставяне на работника на копие от удостоверението по чл. 62, ал. 3 от КТ.

В касационната жалба са направени възражения за липса на съставомерност на нарушението и допуснати съществени процесуални нарушения в административнонаказателното производство.

В мотивите на постановеното решение районният съд е обсъдил подробно и задълбочено както представените писмени доказателства, така и показанията на разпитаните по делото свидетели. В тази връзка, настоящият касационен състав изцяло споделя изложените съображения, с които е потвърдено наказателното постановление, съобразно чл. 221, ал. 2 от АПК. Първоинстанционният съд в оспореното решение е отговорил на всеки един от повдигнатите с жалбата въпроси, като правилно е приел, че няма процесуални нарушения, изложените в обстоятелствената част на АУАН и НП факти са доказани по делото, деянието е съставомерно. Съдът счита, че не се пораждат съмнения и относно наличието на трите основни предпоставки в административнонаказателния процес – нарушение, нарушител и вина. Описаното нарушение както в АУАН, така и в обжалваното наказателно постановление е конкретизирано в достатъчна степен, поради което и не е нарушено правото на защита на жалбоподателя. Съдът не е извършил процесуални нарушения или нарушение на материалния закон. Обсъдени са в цялост събраните по делото доказателства. Първоинстанционният съд е постановил своя съдебен акт след обсъждане на всички доводи и възражения, направени в хода на съдебния процес, както и на събраните доказателства, като са изложени аргументи, мотивиращи изводите на съдебния състав. Неоснователно е възражението, че съдът не познава работния процес и от там не е стигнал до правилен извод. Фактическата обстановка е точно установена и подведена под вярната правна квалификация, като формираните изводи се основават на събраните доказателства.

Предвид изложеното, касационните оплаквания не намират опора в доказателствата по делото и са неоснователни. Обжалваното решение е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, и като такова следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото на ответника ще следва да бъдат присъдени направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение. На основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, вр. чл. 37 от Закона за правната помощ, вр. чл.27е от Наредбата за заплащане на правна помощ, съдът намира, че следва да се присъди възнаграждение в размер на 80 лева. Аргумент за определяне на минималното възнаграждение е изготвянето на писмен отговор, провеждането на едно съдебно заседание, без явяване в открито съдебно заседание по делото на процесуалния представител.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221 ал. 2 предл.първо от АПК, Административен съд Пазарджик

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260017 от 28.05.2021 г., постановено по АНД № 34/2021 г. по описа на Районен съд – Пещера.

ОСЪЖДА „ВВС“ООД, ЕИК *********, представлявано от управителя В.С.А., да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ – Пазарджик направените по делото разноски в размер на 80 (осемдесет) лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: (П)

 

      ЧЛЕНОВЕ: 1. (П)

 

                          2. (П)