Решение по дело №258/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260058
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 24 октомври 2020 г.)
Съдия: Евгени Мирославов Узунов
Дело: 20202150200258
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

№ 260058

 

Град Несебър, 28.09.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              Несебърският районен съд, ПЪРВИ състав, в открито съдебно заседание на тринадесети юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Е.У.

 

При секретаря А.Г., като разгледа докладваното от съдия Е.У. административно наказателно дело № 258 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

              Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.

              Образувано е по жалба на „М." ЕООД, ЕИК ****с управител Г.Г., с адрес в гр.С.В., бл. О.*, вх, *, ап. *,роден на *** г. в К.,чрез пълномощника си адвокатА. С.К.,***,съдебен адрес *** срещу Електронен фиш за налагане на имуществена санкция Г, № 0013603, изд. от ОД на МВР - Бургас, с който за нарушение извършеното нарушение на член 483 , алинея 1 , точка 1 от КЗ, във връзка с член ЧЛ.638 АЛ.1 Т.2 ВР.ЧЛ.461 Т.1 от КЗ е наложено наказание „Имуществена санкция” в размер на 2000 /две хиляди/ лева.

              Жалбоподателят счита, че електронният фиш е незаконосъобразен и неправилен.

Жалбоподателят се представлява от упълномощен адвокат, който заявява, че поддържа жалбата, а като доводи за незаконосъобразност на обжалвания електронен фиш изтъква невъзможност ЮЛ да е управляващ МПС, твърди се, че фиша е с неясни реквизити, възразява се срещу наложения вид на наказанието-имуществена санкция.

              Административно наказващият орган не се явява в съдебно заседание и не изпраща представител.

              Въз основа на събраните по делото доказателства съдът прие за установено следното:

Жалбата е подадена в срок от компетентно лице.Електронния фиш е издаден от компетентно лице в рамнике на правомощията му по закон.

Дружеството-жалбоподател е санкционирано за това, че На 25.01.2020 г. в 10:52 часа в Обл.Бургас, на гл. път I-9 на 204км., като законен представител ЮЛ собственик на МПС, регистрирано в Р България и не е спряно от движение, не е сключил задължителна застраховка Гражданска отговорност, с МПС ПЕЖО 307 ЦЦ вид ЛЕК АВТОМОБИЛ с регистрационен номер А9885НВ е установено нарушение на Кодекса за застраховането (КЗ), заснето с автоматизирано техническо средство/система № SD2D0032. За установеното нарушение на собственика на автомобила е издаден Електронен фиш серия Серия Г № 0013603на ОДМВР Бургас.

В разглежданият случай електронният фиш е съставен възоснова снимков материал за заснето нарушение по ЗДвП, а именно - за липса на сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ от собственика на процесния автомобил, като нарушението е установено с автоматизирано техническо средство - пътна радарна система тип m*Spee Det 2D, монтирана в служебен лек автомобил „К.С.“ с рег.№ *****.От представеното по делото удостоверение за одобрен тип средство за измерване се установява, че автоматизираното техническо средство, с което е установено нарушението е било одобрено и вписано в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване под № 5133, със срок на валидност – 20.02.2028г.

Изводът, който се налага е, че по същество извършеното от жалбоподателя деяние е безспорно доказано и съдържа от обективна и субективна страна признаците на административно нарушение, изразяващо се несключване на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ за притежавания от него лек автомобил.

Съгласно чл.188 ал.2 от ЗДвП, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.

Според чл.189, ал.5 от ЗДвП електронният фиш по ал.4 се връчва на лицето по чл.188, ал.1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на МПС. На лицето посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал.4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

Съдът не споделя доводите на АНО, че по КЗ отговорност следва да носи единствено ЮЛ като собственик на автомобила. Действително чл.638 ал.4 предвижда, че „Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1“, но издаването на електронния фиш следва да се подчини на нормите на специалния по ЗДвП ред, а именно този по чл.189 ал.5 от ЗДвП. Следователно от значение за носенето на административнонаказателна отговорност е принципа в чл.24 ал.1 от ЗАНН за личната отговорност. Действително единственият законоустановен начин по който се доказва, кое физическо лице към момента на установяване на нарушението е управлявало автомобила е попълването на декларация, в която представител на ЮЛ следва да посочи имената на лицето, което е извършило нарушението. От доказателствата по настоящото дело се установява, че представител на жалбоподателя изрично е посочил писмено кое е физическото лице, управлявало автомобила, както и причините за това, но АНО е счел това обстоятелство за неотносимо към носенено на адм.наказателна отговорност по този текст.

Самата приложима норма на чл.638 ал.4 от КЗ не е посочена в издадения ел.фиш,което внася неяснота дали АНО се основава на нея.

Предвид гореизложеното, съдът намира жалбата за основателна, а атакувания електронен фиш – отменен, като незаконосъобразен.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия Серия Г № 0013603 на ОДМВР Бургас, с който за нарушение извършеното нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, във връзка с член чл.638,ал.1, т.2, вр.чл.461,т.1 от КЗ на „„М." ЕООД, ЕИК ****с управител Г.Г., със седалище и адрес на управление:*** е наложено наказание „Имуществена санкция” в размер на 2000 /две хиляди/ лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - гр.Бургас.

                                                                                             

РАЙОНЕН СЪДИЯ: