Решение по дело №53/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 229
Дата: 16 март 2021 г.
Съдия: Георги Господинов Петров
Дело: 20217150700053
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

          229 / 16.3.2021г.

 

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИКХІ състав в открито заседание на седемнадесети февруари през две хиляди двадесет и първата година в състав:

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ :           ГЕОРГИ ПЕТРОВ  

                                СВЕТОМИР БАБАКОВ

при секретаря    ДИМИТРИНА ГЕОРГИЕВА и участието на прокурора СТЕФАН ЯНЕВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕОРГИ ПЕТРОВ к.н.а. дело № 53 по описа на съда за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

І. За характера на производството, жалбите и становищата на страните :

 

1. Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административно процесуалния кодекс във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН.

 

2. Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР, гр.  Пазарджик, пл. Съединение, № 3, срещу Решение № 585 от 27.11.2020г., постановено по а.н.дело №1347 по описа на Районен съд Пазарджик за 2020 г., с което е отменен Електронен фиш серия К, № 3715484 от 10.05.2020г., издаден от Областна дирекция на МВР Пазарджик, съответно с който на К.А.Н. ***, за нарушение на чл.21, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 2  от Закона за движението по пътищата е наложено административно наказание глоба в размер на 50,00лв.

Поддържаните касационни основания се субсумират в извода, че атакуваният съдебен акт е постановен в противоречие с приложимия материален закон, т.е. касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Счита се, че в случая са спазени изискванията на чл. 188 и чл. 189, ал. 4 от Закона за движението по пътищата, поради което електронния фиш е издаден автоматично на лицето посочено в свидетелството за регистрация на МПС като ползвател.  При това положение, фишът е връчен на Н., но той не е предоставил в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението въпреки, че е бил информиран по предвидения в закона начин за съдържанието на санкционния документ, който предизвиква неблагоприятни последици в правната и имуществена му сфера.

Иска се обжалваното съдебно решение да бъде отменено, а електронния фиш потвърден. Възразява се по отношение размера на претендираното от ответника по касация, адвокатско възнаграждение. Иска се присъждане на юрисконсултско възнаграждение в полза на администрацията.

 

3. Ответника К.А.Н. ***, чрез процесуалния представител адв. М. е на становище, че  касационната жалба е неоснователна. Поддържат се изцяло фактическите констатации и правните изводи, обективирани в обжалваното съдебно решение. Счита се, че  от данните по делото може да се предполага, че жалбоподателят е закупил на лизинг процесния автомобил и е само ползвател, комуто той е предоставен, но такива доказателства не са били ангажирани. Според ответника по касационната жалба, разпоредбата на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП предвижда, че когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство. В тази насока се поддържа, че по делото е несъмнено установено, че собственик на процесния автомобил е „Уникредит лизинг“ ЕАД, поради което съгласно посочената разпоредба наказанието е следвало да бъде наложено на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на МПС.  

Иска се първоинстанционното решение да бъде оставено в сила, като се присъдят сторените разноски за касационното производство

 

4. Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура Пазарджик дава заключение, че жалбата е неоснователна и оспореното решение следва да бъде оставено в сила. Сочи, че в случая от доказателствата по делото, несъмнено се установява фактическото осъществяване на процесното административно нарушение, но доколкото моторното превозно средство е собственост на юридическо лице, неправилно електронния фиш е издаден спрямо физическото лице Н..

 

ІІ. За допустимостта :

 

5. Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

 

ІІІ. За фактите :

 

6. На 10.05.2020 г., в 15:45 часа, с автоматизирана преносима система за контрол на скоростта на моторни превозни средства тип ARH САМ S1, е било заснето движение в гр. Пазарджик, по бул. „Г. Бенковски“ № 153 с посока на движение към Автомагистрала Тракия, на лек автомобил „БМВ 730Д X ДРАЙВ“ с регистрационен номер CB6719KK, със скорост от 68км/ч. с отчетен толеранс от минус 3%, при максимално разрешена скорост за движение по булеварда от 50 км./ч. Нарушението е установено и заснето с техническо средство №11743bb. Установен е ползвателя на автомобила, а именно К.А.Н. ***.

Деянието е квалифицирано като нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, като съответно на основание чл. 182, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, на Н. е наложено административно наказание глоба в размер на 50,00лв.

 

7. В хода на първоинстанционното производство са представени и приети:

- Справка за регистрация на процесното моторно превозно средство, в което е посочен собственика - „Уникредит лизинг“ ЕАД и ползвателя на автомобила К.А.Н.;

- Протокол от 11.05.2020 г.,  за използване на автоматизирано техническо средство или система на 10.05.2020г., с рег. № 1006р-4595. с посочено място на контрол гр. Пазарджик, по бул. „Г. Бенковски“ № 153 ;

- Удостоверение за одобрен тип средство за измерване от № 17.09.5126 от 07.09.2017г.

- Протокол от проверка № 54-С-ИСИ от 30.09.2019г., относно техническо средство №11743bb ;

- Заповед № 81212 – 515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи с която са определени органите по осъществяване на контролна дейност по ЗДвП;

- Справка за нарушител/водач К.Н., от която е видно, че от момента на издаване на свидетелството за правоуправление на 12.08.1997г. до момента, спрямо Н. са издадени 18 наказателни постановления и 26 електронни фиша за допуснати нарушения на ЗДвП.

Представени са пет броя снимки на които са видни два автомобила, с рег. № РА7677ВН и рег. № 6719КК. На четири от снимките липсват данни за „разстояние“ ; „скорост“ и „ø“. На петата снимка е отбелязано „Разстояние : 58 м.“; „Скор. : +71km/h(прибл.)“, като липсва информация, по отношение на кой от двата автомобила са относими въпросните данни.

Представено е и Ръководство за работа с техническо средство, видео камера модел ARH САМ S1, в т.5.4. на което е посочено следното „…Снимките съдържат информация за разпознат номер на МПС и метаданни характеризиращи нарушението (GPS координати, точен адрес, посока на движение „от – към“, дата час на нарушението, установена скорост на  движение на МПС с техническото средство и др.). В тях се отразяват и въведените от оператора данни в СПУКС за местонахождение (град, населено място и административен адрес), ограниченията на скоростта въведени с пътни знаци, пътната маркировка и др….“.

 

8. При разрешаване на правния спор с който е сезиран, първоинстанционния съд е приел, че обжалваният електронен фиш е издаден в законно установените срокове, в рамките на материалната и териториална компетентност на своя издател. Неговото съдържание съответства на изискванията на чл.189, ал.4, изр. второ от ЗДвП относно задължителните реквизити на съдържанието му. Описано е нарушението по време, място и констатирано превишение на скоростта. В електронния фиш е посочена изрично и посоката на движение на лекият автомобил. Посочена е нарушената разпоредба на закона, както и наложената глоба по размер, място, начин и срок на плащане. Индивидуализирано е в пълна степен и техническото средство, с което е извършено видео заснемането и е засечена превишената скорост. Мястото на разположение на АТСС е било отразено в надлежно съставен протокол за използване на АТСС. В тази насока за неоснователно е прието възражението на Н., че е допуснат съществен пропуск при попълването на протокола, доколкото в него не са попълнени графите за посочване на начало и край на контролирания участък.

За неоснователно е прието и възражението, че в приложените по делото фотоси са били заснети два леки автомобила, поради което не може да се прецени, че отчетената скорост е именно на процесния лек автомобил. Според решаващия съд, действително на снимките се вижда, че в съседната лента също се движат още един автомобил, но следва да се вземе предвид начинът на работа на процесното АТСС, с което е регистрирано нарушението, съгласно „Ръководството за работа със СПУКС на потребителите – оператори“, от който вид е процесното. От посоченото ръководство според съда се установява, че принципът на работа на системата е основан на лазерен модул, който възпроизвежда стойност на базата на излъчен лазерен лъч, отразен от преминаващото превозно средство.

За да постанови обжалвания в настоящото производство резултат, съдът е приел, че собственик на процесното моторно превозно средство е не физическото лице К.Н., а „Уникредит Лизинг“ ЕАД, но въпреки наличието на тези, електронния фиш е издаден не на собственика, както изисква чл.189, ал.4 от ЗДвП, а на ползвателя, отразен в справка за регистрация на МПС. Според съда от данните по делото може да се предполага, че жалбоподателят е закупил на лизинг процесния автомобил и е само ползвател, комуто то е предоставено, но такива доказателства не са ангажирани.  Посочено е, че според чл.188, ал.2 от ЗДвП, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което, е предоставил управлението на моторното превозно средство. В този смисъл отново е посочено, че в случая наказанието не е наложено на законния представител на „Уникредит лизинг“ ЕАД, нито на посочено от него лице, а на К.Н. в качеството му на ползвател физическо лице на процесния автомобил.

 

V. За правото :

 

9. Според чл. 188, ал. 2 от ЗДвП, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.

Съобразно чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане.

 

10. Очевидно, изискването на закона, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание да се налага на неговия законен представител не е абсолютно и безусловно. Правната норма предвижда алтернативната възможност, предвиденото в закона наказание да се налага на лицето, посочено от законния представител на юридическото лице, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.

В случая, лицето на което процесното превозно средство е предоставено за ползване е повече от очевидно индивидуализирано – то е надлежно посочено и конкретно вписано при регистрацията на автомобила и това в случая е К.А.Н.. След като лицето на което е предоставено ползването на автомобила е известно и не са налице данни за друго или други лица, на които ползването на превозното средство да е било също предоставено, то посочването му нарушител и адресат на електронния фиш не е в нарушение на материалния закон.

 

11. Както се каза обаче, в случая се констатира, че на четири от петте представени по делото снимки, липсват данни за „разстояние“ ; „скорост“ и „ø“. На петата снимка е отбелязано „Разстояние : 58 м.“; „Скор. : +71km/h(прибл.)“, но липсва информация, по отношение на кой от двата автомобила са относими въпросните данни.

В случая не е посочено и по никакъв начин от документите по делото не става ясно на какво се дължи разликата в  данните съдържащи се в четирите снимки и тези отбелязани на петата представена снимка.

На следващо място, посочи се, че според приетото по делото „Ръководство за работа с техническо средство, видео камера модел ARH САМ S1“ обаче, „…Снимките съдържат информация за разпознат номер на МПС и метаданни характеризиращи нарушението (GPS координати, точен адрес, посока на движение „от – към“, дата час на нарушението, установена скорост на  движение на МПС с техническото средство и др.). В тях се отразяват и въведените от оператора данни в СПУКС за местонахождение (град, населено място и административен адрес), ограниченията на скоростта въведени с пътни знаци, пътната маркировка и др….“. На дадената като илюстрация снимка в ръководството, информацията относно регистрационния номер на автомобила е налична, но такава информация липсва в петте представени по делото снимки. В този смисъл, трябва да се съобрази и разпоредбата на чл. 189, ал. 15 от ЗДвП, според която, изготвените с технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, снимки, видеозаписи и разпечатки са веществени доказателствени средства в административнонаказателния процес.

Липсата на данни относно регистрационния номер на моторното превозно средство в случая е било достатъчно, процесния електронен фиш да бъде отменен, като издаден в нарушение на административно производствените правила.

Като е достигнал до същите изводи, районният съд е постановил един правилен като краен резултат съдебен акт.

 

 

 

 

VІ. За разноските :

 

12. С оглед констатираната неоснователност на касационната жалба, на Н. се дължат сторените разноски по производството. Те съобразно представения списък се констатираха в размер на 300,00лв., заплатено адвокатско възнаграждение. Размера на уговорения и заплатен на адвоката хонорар е в рамките на нормативно установения минимум, поради което не са налице основания за неговото коригиране.

Ето защо, Съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 585 от 27.11.2020г., постановено по а.н.дело №1347 по описа на Районен съд Пазарджик за 2020 г.

 

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР, Пазарджик да заплати на К.А.Н. *** сумата от 300,00лв.(триста лева), представляваща извършени от последния разноски по производството.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                               /п/       

 

 

ЧЛЕНОВЕ :              1./п/

                                  

                                  

                                   2. /п/