Решение по дело №1026/2016 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 807
Дата: 3 юни 2016 г.
Съдия: Радостина Ангелова Стефанова
Дело: 20165300501026
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 април 2016 г.

Съдържание на акта

                                      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 807

 

                                    гр.Пловдив, 03. 06 . 2016 г.

 

                                         В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският окръжен съд, въззивно отделение – V с.,  в закритото заседание на   трети юни   през две хиляди и шестнадесета година,  в състав :

 

                    Председател :  Светлана Изева

                           Членове  : Радостина Стефанова 

                                                                 Виолета Гъдева

 

Като разгледа

Докладваното от съдия Радостина Стефанова 

ч.гр.д. №  1026/2016г.

И за да се произнесе, взе предвид следното :

 

 

Производството е по реда на чл. 435 във вр. с чл.429 от ГПК във вр. с чл.739  във вр. с чл. 694 във вр. с чл. 693 във вр. с чл.692 във вр. с чл.689 във вр. с чл.686 от Търговски закон.

Постъпила е жалба от „Бизнеспарк Маноле” ООД, ЕИК – ****, със съдебен адрес ***, в качеството на взискател, против Постановление № 4312/22.01.2016г. по изп.д. № 20158240404087, по описа на ЧСИ Константин Павлов, рег.№ 824, в частта, с която е прекратено изпълнителното производство  срещу длъжника „Рея 96” ООД. Моли да бъде прекратяването като незаконосъобразно. 

Въззиваемата страна „Сибанк” ЕАД, чрез ст. юрисконсулт Д.К.,  в качеството на взискател, депозира писмен отговор, че жалбата е неоснователна. 

Въззиваемите страни „БКБ Стандарт” ООД, ДФ „Земеделие”, „Мастер – Стийл Профайлс” АД, „ГУСВ” ЕАД, „Егер” ООД, „Пиреос лизинг България”, „Елекс Тракия” ООД, „Меридиан комерс” ООД, „Мелаинвест партньори” ООД, в качеството им на взискатели, не взимат становище.

Въззиваемата страна „Рея 96” ООД, в качеството й на длъжник, не взима становище.

ЧСИ Константин Павлов, рег.№ 824, депозира писмени мотиви, че жалбата е неоснователна.

Пловдивският окръжен съд- V възз. гр. с., след преценка на процесуалните предпоставки за допустимост на жалбата и събраните доказателства по делото във връзка с доводите на страните, прие за установено следното:

С  т.3 от Постановление № 4312/22.01.2016г. по изп.д. № 20158240404087, по описа на ЧСИ Константин Павлов, рег.№ 824, е прекратено изпълнителното производство  срещу длъжника „Рея 96” ООД  /в несъст./ по отношение на „Бизнеспарк Маноле” ООД,  чиито вземания са предявени, но не са включени в Списъка на предявените и приети вземания на кредитори, изготвен от синдика и одобрен от съда по несъстоятелност,  съответно са погасени на осн. чл.739 от ТЗ. В мотивите на  атакуваното постановление, съдебният изпълнител е изложил съображения, че изпълнителното производство се прекратява поради погасяване  по силата на закона на вземанията, посочени в изпълнителното основание,  на този  взискател.

С жалбата на „Бизнеспарк Маноле” ООД се възразява, че неправилно е прието, че след като вземането не е включено в Списъка по чл.686 от ТЗ и в Списъка по чл.688 от ТЗ на предявените и приети вземания, изготвени от  синдика на „Рея 96” ООД / в несъст./ вземането е погасено по давност. Поддържа, че е ирелевантно дали вземанията на „Бизнеспарк Маноле” ООД са включени в Списъка по чл.686 от ТЗ и в Списъка по чл.688 от ТЗ на предявените и приети вземания на „Рея 96” ООД /в несъст./. на следващо място, дружеството – жалбоподател изтъква, че ЧСИ не е взел предвид, че имуществените права по отношение на които са осъществени  съответните изпълнителни действия по процесното изп. дело, не са част от  масата по несъстоятелността на „Рея 96” ОООД / в несъст./ съгл. чл.614 от ТЗ, който определя имуществените права, които се включват в масата на несъстоятелността. Позовава се  и на чл.637 ал.6 т.3 и на чл.638 от  ТЗ. Отделно от тези възражения, жалбоподателят се позовава и на чл.32 ал.5 изр.2 от ЗОЗ, която норма се отнася като специална към обща по отношение на правната норма, уредена с чл.459 ал.1 и ал.2 от ГПК. По реда на особените залози изпълнението върху предмета на обезпечението се извършва извънсъдебно, поради което изпълнителен титул представлява не изпълнителния лист, а удостоверението, издадено от ЦРОЗ, за пристъпване към изпълнение, съгл. чл.32 ал.4 от ЗОЗ.

Въззиваемата страна „Сибанк” ЕАД  с писменото си становище счита, че най- важното обстоятелство за спора е това, че жалбоподателят няма залог към момента и неговите заложни права са погасени. Това произтича както от неприемането на вземането  в производството по несъстоятелност по т.д.№ 563/2010г. по описа на СГС, респ. неговото погасяване, както и отхвърлянето на три инстанции на предявения иск по чл.694 от ТЗ от страна на кредитор от страна на „Бизнеспарк Маноле” ООД, претендиращ да бъде заложен кредитор. Позовава се и на чл.150 от ЗЗД. Счита, че самото учредяване на договора за залог е и непротивопоставим на „Сибанк” ЕАД и относително недействително на осн. чл.435 т.1 от ГПК. Изтъква, че ирелевантно  е твърдението за имуществените права, които се включват в масата на несъстоятелността, защото става дума вземане, което не е прието в несъстоятелността на „Рея 96” ООД.

ПОС,  в настоящия съдебен състав, намира, че жалбата е неоснователна. Съгласно процедурата по ТЗ, регламентираща приемане на вземанията, синдикът съставя Списък на предявените вземания /чл.686 ал.1/ и предоставя материалите на разположение на кредиторите и на длъжника в канцеларията на съда /ал.2/. Когато не са постъпили възражения срещу списъците по чл.686 от ТЗ, съдът одобрява на приетите и служебно вписани вземания,  а – в случай, че са постъпили възражения, съдът се произнася след разглеждане на възраженията. В конкретния случай, от писмените данни по делото, се установява, че в производството по несъстоятелност  срещу „Рея 96” ООД / в несъст./ е постъпило такова Възражение по 692 от ТЗ от кредитора „Бизнеспарк Маноле” ООД, срещу невключване в Списъка на предявените и приети вземания на претендираното вземане, като е изтъкнат и фактът, че е налице обезпечение – залог на търговско предприятие, вписано в АВ. По Възражението е налице произнасяне  и с Определение от 28.10.2011г. на СГС – VІ-6 с. по т.д.№ 563/2010г. е прието, че е недопустимо, поради просрочие, поради което и е оставено без разглеждане. Предвид на този правен резултат, от „Бизнеспарк Маноле” ООД е предявен положителен установителен иск за установяване на съществуването на неприетото вземане, но с Определение № 7476/25.06.2014г. на СГС, ТО, VІ -7 с., по т.д.№ 4753/2011г.  е прекратено производството по същото дело като недопустимо. Изложени са правни аргументи и извод, че е налице просрочие при подаване на възражението, същото е било депозирано на 29.04.2011г., тоест извън законоустановения срок, който е изтекъл още на 19.04.2011г. Срещу определението за прекратяване е подадена частна жалба от „Бизнеспарк Маноле” ООД, но с Определение № 2375/01.10.2014г. на САС, т.о., ч.гр.д.№ 3374/2014г. същата  е оставена без уважение. Съответно от  „Бизнеспарк Маноле” ООД е подадена касационна частна жалба, но с окончателно Определение № 125/17.02.2015г. на ВКС – ТК, І о., по ч.т.д.№ 172/2015г.  не е допуснато касационно обжалване.

Според нормата на чл.693 от ТЗ – В производството по несъстоятелност за прието се смята вземане, което е включено в одобрения от съда списък на приетите вземания по чл.692, с изключение на вземане по чл.694 ал.1, а съгл. чл.739 ал.1 от ТЗ – Непредявените в производството по несъстоятелност вземания и неупражнените права се погасяват. Предвид гореизложената съдебна хронология по неприемане на Възражението от кредитора  „Бизнеспарк Маноле” ООД и оставянето  без разглеждане на положителния установителен иск за установяване на съществуването на неприетото вземане, законосъобразен се явява  изводът в атакуваната прекратителна част на постановлението, че вземането е погасено по силата на закона и затова изпълнителното дело подлежи на прекратяване, тъй като кредиторът не разполага вече с валидно изпълнително основание.  

Неоснователно е възражението, че съдебният изпълнител неправилно е процедирал, защото прекратяването по изп. дело е всъщност една от правните  последици от  неприемането в производството по несъстоятелност на вземането на кредитора „Бизнеспарк Маноле” ООД и невключването му в Списъка на приетите вземания. Възражението  за неприемането е разгледано и правният резултат по оставянето му без разглеждане, както и прекратяването на делото по иска по чл.694 от ТЗ, имат преюдициален характер спрямо изпълнителното дело в тази част и обуславят движението, респ. прекратяването. На следващо място, без уважение следва да се остави и доводът на жалбоподателя, че не е налице погасяване по давност на вземането, защото в случая се касае за законово уреждане за погасяване по давност. Досежно, нормите чл.32 ал.4 и ал.5  от ЗОЗ, както и на чл. 37 ал.1 от ЗОЗ, на които се позовава „Бизнеспарк Маноле” ООД, следва да се отбележи, че изпълнителното дело е прекратено не защото не са зачетени тези разпоредби, а защото самият кредитор е пропуснал срока за включване на вземането си към длъжника.

Затова подадената жалба се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена изцяло. 

По мотивите, Пловдивският окръжен съд –  V възз. гр.с.

 

                       Р  Е  Ш  И   :

 

Отхвърля жалбата на „Бизнеспарк Маноле” ООД, ЕИК – ****, със съдебен адрес ***, в качеството му на взискател, против Постановление № 4312/22.01.2016г. по изп.д. № 20158240404087, по описа на ЧСИ Константин Павлов, рег.№ 824, в частта, с която е прекратено изпълнителното производство срещу длъжника „Рея 96” ООД /в несъст./, поради това, че вземанията са предявени, но не са включени в Списъка на предявените и приети вземания на  кредитори, изготвен от синдика и одобрен от съда по несъстоятелността и съответно са погасени по давност на осн. чл.739 от ТЗ, като неоснователна и недоказана.

 

 

                 Решението  е окончателно.

              

 

                                        Председател  :

 

                                                                     Членове :