Решение по дело №1981/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260173
Дата: 17 септември 2020 г. (в сила от 29 декември 2020 г.)
Съдия: Андон Вълков Вълков
Дело: 20202120201981
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

 

260173

 

гр. Бургас, 17.09.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, LI НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично съдебно заседание, проведено на 03.09.2020 г., в състав:         

                                                 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНДОН ВЪЛКОВ

 

при участието на секретаря Милица Димитрова, като разгледа НАХД № 1981 по описа на РС - Бургас за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 - 63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Г.Д.Я., ЕГН **********, срещу Наказателно постановление № 20-0769-000942/31.03.2020 г., издадено от началник Група към ОД на МВР – Бургас, сектор „Пътна полиция”, с което на жалбоподателя на основание чл. 177, ал. 1, т. 4, пр. 1 ЗДвП, за извършено нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 2 от ЗДвП, е наложено наказание „глоба” в размер на 300 лв.

В жалбата се излагат съображения за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление.

Жалбоподателят, редовно уведомен, не се явява, представлява се от адв. П.М., която поддържа жалбата.

Административнонаказващият орган ОД на МВР – Бургас, сектор „Пътна полиция”, редовно уведомен, се представлява от Р* П*, която оспорва жалбата.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази доводите и възраженията, изложени в жалбата, намира за установено следното от фактическа страна:

На 22.02.2020 г., около 10:55 часа, в гр. Бургас, кв. Акациите, ул. А* К*, до дом № ***, жалбоподателят Г.Д.Я. управлявал собственият си л.а. - БМВ 525 Д, с рег. № **** ВА. Жалбоподателят бил спрян за проверка от органите на МВР и след справка, извършена от дежурния служител на ОД МВР - Бургас, се установило, че автомобилът е бил спрян от движение на 04.02.2020 г. Свидетелят С.Р. съставил на жалбоподателя АУАН, в който описал тези констатации като посочил, че е нарушена нормата на чл. 5, ал. 3, т. 2 от ЗДвП. Въз основа на така съставения АУАН било издадено и обжалваното понастоящем НП, връчено на 22.05.2020 г., с което за нарушение на  чл. 5, ал. 3, т. 2 от ЗДвП, на основание чл. 177, ал. 1, т. 4 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лв.

На 05.02.2020 г., на жалбоподателят бил съставен АУАН за това, че управлявайки същото МПС допуснал самостоятелно ПТП, и за това, че управлявал л.а., който бил спрян от движение на 04.02.2020 г. Въз основа на акта било издадено и НП, връчено на 24.03.2020 г..

Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0804-000062/19.01.2020 г., издадена от началник на сектор към ОД МВР - Сливен, е постановено временно спиране от движение на управлявания от жалбоподателя автомобил, като същата не му е била връчена.

 Съдът, с оглед установената фактическа обстановка и съобразно възраженията и доводите в жалбата, както и като съобрази задължението си в качеството си на въззивна инстанция да проверява изцяло правилността на наказателното постановление, независимо от основанията, посочени от страните, съгласно разпоредбата на чл. 84, ал. 1 ЗАНН вр. с чл. 314, ал. 1 НПК, намира жалбата за основателна, като съображенията за това са следните:

АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

Съгласно разпоредбата на  чл. 5, ал. 3, т. 2 ЗДвП на водач на ППС е забранено да управлява такова превозно средство, което е спряно от движение, като в противен случай санкционната разпоредба на чл. 177, ал. 1, т. 4, предл. 1 от ЗДвП предвижда административно наказание глоба в размер от 100 лева до 300 лева.

По делото безспорно се установи, че на 22.02.2020 г., около 10:55 часа, в гр. Бургас, жалбоподателят е управлявал процесния автомобил - БМВ 525 Д, с рег. № А 8811 ВА. В случая обаче не се доказа субективната страна на нарушението.

По делото се събраха доказателства (л. 33), че ЗППАМ не е била връчвана на жалбоподателя Г.Я., т. е. тя не е била доведена до неговото знание. След като съдържанието й не е достигало до него, то жалбоподателят не е бил длъжен да се съобразява с постановената забрана на принудителната мярка. По делото не се установи и при извършването на проверката от 05.02.2020 г. държавните органи да са предприели необходимите действия по уведомяването на жалбоподателя за издадената заповед. Видно от представения АУАН от 05.02.2020 г. /л. 19/, в същия е отразено само че МПС е спряно от движение предходния ден. Тази констатация в АУАН обаче не може и няма задължително действие за жалбоподателя и не е достатъчно обстоятелство за да ангажира отговорността му. В АУАН от 05.02.2020 г. лисва конкретно описание кога и с какъв акт МПС, управлявано от жалбоподателя, е било спряно от движение, както и за какъв период важи забраната. В случая, от една страна, липсват доказателства за уведомяването на жалбоподателя за издадена заповед, а от друга, дори да се приеме, че при съставянето на АУАН е бил уведомен за ПАМ, то това не е станало по предвидения за това ред, с надлежно връчване на препис от заповедта или с надлежно удостоверяване, че нарушителят е бил запознат със съдържанието й.

На следващо място, съгласно разпоредбата на чл. 40, ал. 2 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г., на временно спрените от движение превозни средства се изземва част втора на свидетелството за регистрация и се поставя знак "Спрян от движение". В случая, при съставянето на акта на 05.02.2020 г., органите на МВР не са изпълнили задължението си да приведат постановената ПАМ в действие, като изземат свидетелството за регистрация и поставят предвидения за това стикер за спиране от движение. Вместо това, на водача е съставен АУАН и същият е свободен, без да се предприемат фактически действия по временно спиране от движение на МПС. Това обстоятелство изключва субективната страна на нарушението и създава не само за водача, но и за всяко трето лице, за всеки един страничен наблюдател, една правна несигурност относно това, дали действително МПС е било спряно от движение или не, след като самите контролни органи разрешават на водача да потегли с автомобила си, въпреки регистрираната забрана за движение. Нещо повече, същата тази заповед не е била приведена в реално изпълнение, нито преди съставянето на първия акт, нито след това. По делото няма данни да е иззета част втора на свидетелството за регистрация и да е бил поставен стикер на предното стъкло на автомобила, удостоверяващ спирането от движение.

Съгласно разпоредбата на чл. 6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. Изложените по - горе обстоятелства не могат да аргументират извод за наличието на вина у нарушителя, поради което и съдът приема, че фактическия състав на административното нарушение не е осъществен от субективна страна, доколкото липсва виновно поведение на жалбоподателя.

Предвид всичко горепосочено, съдът счита, че незаконосъобразно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, поради което и атакуваното наказателно постановление следва да се отмени.

С оглед изхода на спора, разноските следва да бъдат присъдени в полза на жалбоподателя. По делото е представен договор за правна защита и съдействие, съгласно който договореното възнаграждение за процесуално представителство на жалбоподателя е 300 лв. С оглед на което АНО следва да бъде осъден да заплати в полза на жалбоподателя разноски в претендирания минимален размер от 300 лева, на основание чл. 63, ал. 4 ЗАНН.

Така мотивиран, съдът                                          

                                                      Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-0769-000942/31.03.2020 г., издадено от началник Група към ОД на МВР – Бургас, сектор „Пътна полиция”, с което на жалбоподателя Г.Д.Я., ЕГН **********, на основание чл. 177, ал. 1, т. 4, пр. 1 ЗДвП, за извършено нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 2 от ЗДвП, е наложено наказание „глоба” в размер на 300 лв.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР - Бургас да заплати на жалбоподателя Г.Д.Я., ЕГН **********, съдебно-деловодните разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните.

                                                                       

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала!

М.Д.