Определение по дело №16206/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6844
Дата: 15 май 2020 г. (в сила от 30 май 2020 г.)
Съдия: Иван Георгиев Киримов
Дело: 20191100516206
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 12 декември 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

              №…….

гр.София, …………

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, IV-A въззивен състав в закрито заседание на седми май през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА КАЦАРОВА ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА ТАШЕВА             мл. съдия ИВАН КИРИМОВ

като разгледа докладваното от мл. съдия И. Киримов ч. гр. дело № 16206 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 577, ал. 1 ГПК вр. с чл. 32а от Правилника за вписванията /ПВ/.

С определение № 1474 от 12.11.2019 г. съдия по вписванията при СРС е отказал извършването на нотариални действия по реда на чл. 569, т. 5 ГПК - вписване на решение на ВКС по гр. д. № 1012/1998 г. по молба /заявление/ с вх. № 74483 от  12.11.2019 г.. Жалбоподателят е уведомен за така постановеното определение на 20.11.2019 г.

Срещу горепосоченото определение е подадена на 26.11.2019 г. частна жалба от „ЖМБ-1“ АД, в която са изложени оплаквания за незаконосъобразност на обжалваното определение. Жалбоподателят поддържа, че неправилно съдията по вписванията е преценил, че в заявлението не се съдържа искане за извършване на конкретно действие, доколкото твърди, че изрично е посочено, че се иска вписване на представеното съдебно решение. Намира за неправилен изводът в обжалваното определение, че в предоставеното за вписване решение липсва индивидуализация на процесиите обекти, както и скица-копие на недвижимите имоти. Излага съображения, че съгласно т. 6 от ТР № 7/2012 г. на ОСГТК съдията по вписванията не извършва проверка на материално- правните предпоставки на акта. Сочи, че действително по делото е внесена държавна такса от 12 лв., а не процент от данъчната оценка на имота, но това обстоятелство не прави само по себе си заявлението нередовно, а следва да му бъдат дадени указания за довнасяне на дължимата такса. Моли съдът да отмени обжалваното определение и да върне преписката за предприемане на съответните действия.

Софийски градски съд, след като обсъди доводите на жалбоподателите и прецени данните по делото, намира следното:

Частната жалба е подадена от легитимирано лица и доколкото е депозирана в рамките на законоустановения срок и се отнася до подлежащ на обжалване отказ на съдията по вписвания съгласно чл. 577, ал. 1 ГПК, съдът приема, че същата се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество частната жалба е частично основателна.

За да постанови обжалваното определение, съдията по вписванията е приел, че: в подаденото не е направено искане за извършване на конкретно действие, както и посочване на основание за това; в представеното за вписване решение липсва индивидуализация на построените в дворното место фабрична сграда и стопански постройки, както и по преписката липсват скици-копие за недвижимите имоти, предмет на съдебното решение; не е данъчна оценка за имота, предмет на съдебното решение с цел определяне на дължимата държавна такса по чл. 2 от ТДТСАВ.

Определението е частично неправилно.

По делото е представена молба - заявление вх. per. № 74483/12.11.2019 г., към която е приложен и съответен акт - Р. № 1153/16.06.2000 г. по гр.д. № 1012/98 г. по описа на ВКС, IV-то гр.о.. Съгласно т. 1 от ТР № 7/2013 г. по т.д. № 7/2012 г. на ОСГТК на ВКС „Действащата нормативна уредба не урежда реквизити на молбата, с която се представя

 

подлежащият на вписване акт. По аргумент от чл. 571 ГПК тя трябва да е в писмена форма, но други изисквания към нея законът не поставя. Молбата слага началото на охранителното производство, без да има самостоятелно значение - не молбата подлежи на вписване в книгите по ПВ, а приложеният към нея акт.”. В този смисъл, обстоятелството, че молителят не е посочил какво конкретно действие - вписване или отбелязван следва да се извърши, само по себе си не е достатъчно да обоснове направения в обжалваното определение извод, че следва да се постанови отказ. Съдия- изпълнителят следва да извърши самостоятелна преценка на правно техническото действие, което следва да извърши по повод сезирането си с молбата на заинтересованото лице. Дали предственият съдебен акт следва да се отбележи по вече вписана искова молба или да се впише по партидата на имота, ако исковата молба не е вписана, съгласно чл. 115, ал. 4 от ЗС, не е въпрос нито на допустимост, нито на основателност на молбата, а на преценка на съдията по вписванията.

Съгласно задължителните разяснения, дадени с т. 6 от Тълкувателно решение №7/2012 год. на ВКС по тълк.дело №7/2012 год., ОСГТК, проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а, ал. 1 ПВ, относно това дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона, се ограничава до това, дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в ПВ съдържание. Не се проверяват материалноправните предпоставки на акта, освен ако това е изрично предвидено в закона - вписването /като родово понятие, включващо вписване в тесен смисъл, отбелязване и заличаване/ е едностранно охранително производство, в чиито рамки не е допустимо да се разрешават правни спорове. Също така е посочено, че „Не може да бъде отказано вписване на съдебни актове по съображения, че не отговарят на изискванията за форма или съдържание. Съдията по вписванията не е компетентен да проверява съдебни актове, защото съдът има контролни функции по отношение на него, а не обратно. Когато е представено за вписване съдебно решение, което нормативен акт предвижда да бъде вписано, съдията по вписванията е длъжен да го впише, независимо от неговото съдържание.” По делото е представен за вписване съдебен акт Р. № 1153/16.06.2000 г. по гр.д. № 1012/98 г. по описа на ВКС, IV-то гр.о., подлежащ на вписване съгласно чл. 4, б. „з” от ПВ, поради което отказът за вписване не може да се основава на несъответствие на решението е изискванията за форма и съдържание.

Същевременно към заявлението е приложено доказателство за внесена държавна такса в размер на 12 лева. Съгласно чл. 2, ал. 1 от Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията за вписване на подлежащи на вписване актове и документи се събира такса върху цената, по която е таксуван актът или документът, или върху цената на иска в размер 0,1 на сто, но не по-малко от 10 лв. Когато цената, по която е таксуван документът, не е указана, таксата се определя върху оценка, определена по реда на приложение № 2 към Закона за местните данъци и такси. В настоящия случай е приложимо изр. 2 от посочената разпоредба, като държавната такса следва да се определи върху данъчната оценка на имота, предмет на вписването, а такава не е представена със заявлението, нито пред настоящата инстанция. Съгласно т. 6 на тълкувателно решение № 7/25.04.2013 г. по тълк. д. № 7/2012 г. на ОСГТК на ВКС съдията по вписванията може да откаже вписване или отбелязване по депозирана молба, ако тя не отговаря на изискванията на закона, като сред тези изисквания е и представянето на документ, че е внесена дължимата държавна такса, а в същото време съдията по вписванията не може да даде указания за отстраняване на посочената непълнота на документите (т. 1 на ТР № 7/25.04.2013 г. по тълк. д. № 7/2012 г. на ОСГТК на ВКС). При така изложеното и доколкото не е представена данъчна оценка, съобразно която да се определи дължимата държавна такса съгласно чл. 2, ал. 1 от ТДТСАВ, то следва да се потвърди постановения отказ за вписване на представения съдебен акт.

Ето защо настоящият съдебен състав намира, че независимо, че частната жалба е частично основателна, то същата следва да бъде оставена без уважение, доколкото е

 

налице предпоставка за постановяване на отказ за исканото вписване - не е внесена изцяло дължимата държавна такса.

Предвид изложените съображения, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба е вх.рег.№18-00-189 от 26.11.2019 г.. на „ЖМБ-1”АД, срещу определение № 1474 от 12.11.2019 г. на съдия по вписванията при Служба по вписванията - София, с което е отказано вписване на P. Р. № 1153/16.06.2000 г. по гр.д. № 1012/98 г. по описа на ВКС, IV-то г.о..

Определението подлежи на обжалване е частна жалба пред ВКС в едноседмичен срок от връчването му на жалбоподателя.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:       /                          ЧЛЕНОВЕ:!/                                2/