Определение по дело №439/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 671
Дата: 6 август 2020 г.
Съдия: Иваничка Йорданова Константинова
Дело: 20204300500439
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 3 август 2020 г.

Съдържание на акта

                           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                           

                                       гр.ЛОВЕЧ, 06.08.2020 г.

 

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, граждански състав в закрито съдебно заседание на шести август две хиляди и двадесета година в състав:   

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ ПАВЛОВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА                                                                              

                                                                              ПЛАМЕН ПЕНОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Константинова ч.гр.дело № 439 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.413,ал.2 .

           

 С Разпореждане № 165 от 20.05.2020 година, постановено по ч.гр.дело № 887 по описа за 2019 година Тетевенският районен съд е прекратил производството по делото  по подаденото заявление по реда на чл.410 от от ФРОНТЕКС ИНТЕРНЕШЪНЪЛ” ЕАД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр.София-1407, район „Лозенец”, ул.”Хенрик Ибсен” № 15, ет.6, представлявано от изпълнителния директор Л. Костадинова Д., чрез юрисконсулт Т. Красимирова К..

Срещу разпореждането е подадена частна жалба от ФРОНТЕКС ИНТЕРНЕШЪНЪЛ” ЕАД, ЕИК ********* , чрез пълномощника му юрисконсулт Т.К., с която е обжалвано като постановено при нарушение на материалния и процесуалния закон.

Излага, че с разпореждането съдът е приел, че заявлението следва да бъде отхвърлено, тъй като длъжникът не е уведомен по реда на чл.99 ЗЗД за извършената цесия. Счита, че съдът не е обсъдил твърдението на заявителя, че дружеството е надлежно упълномощено да съобщи за извършената цесия, на длъжника са изпратени уведомленията за цесия, но пратките не са получени. Първата е върната като „непотърсена”, а втората- с отбелязване, че адресатът се е преместил. Затова сочи, че съдът не е анализирал тези обстоятелства, нито е обсъждал защо не следва да се приложи нормата на чл.17 от Общите условия към договора за заем, нито фикцията на чл.47 . Акцентира, че заявителят в достатъчна степен е положил грижа, за да уведоми длъжника за извършената цесия, като са спазени всички нормативни изисквания.

Моли да бъде отменено обжалваното разпореждане и вместо това бъде определено издаването на заповед за изпълнение на претендираните суми.

Частната жалба е допустима, тъй като е подадена от заявител срещу разпореждане, с което е отхвърлено (прекратено) производството по делото и е спазен срокът по чл. 413, ал.2 от , поради което следва да се разгледа по същество.

Производството по чл.410 от за издаване на заповед за изпълнение е започнало по повод заявление, подадено до Тетевенския районен съд от ФРОНТЕКС ИНТЕРНЕШЪНЪЛ” ЕАД, срещу З.В.К. ***  за парично вземане в размер на  854.75 лева, от които главница 404.66 лева; договорна лихва 264.25 лева за периода от 25.02.2015 г. до 04.06.2015 г., обезщетение за забава 183.83 лв. от 26.02.2015 г. до 03.09.2019 г., както и за разноските по делото, включващи: 25.00 лв. внесена държавна такса и 50.00 лева адвокатско възнаграждение. В т.12 от заявлението е посочено, че паричното вземане произтича от договор за паричен заем с номер 10771 от 27.11.2014 г., сключен между „Сити кеш”ООД, ЕИК ********* и З.В.К. . По силата на този договор кредиторът е отпуснал сума в размер на 700.00 лева, която длъжникът се задължил да върне заедно с уговорените лихви и такси. Сочи, че длъжникът не изпълнил задълженията си в срок, преустановил плащанията си, като падежът на първата неплатена вноска е настъпил на 25.02.2015 г., а крайният срок на договора е 04.06.2015г. Твърди, че с договор за цесия от 22.06.2016г. кредиторът е прехвърли своето вземане на заявителя- Фронтекс Интернешънъл” ЕАД, като са спазени изискванията на чл.99 от ЗЗД, а в договора е предвидена изрично възможността вземанията да бъдат прехвърляни от кредитора на трети лица.

С разпореждане № 672/16.04.2020 година по ч.гр.д.№ 887/2019 г. Тетевенският районен съд е оставил без движение заявлението, на основание чл.411, ал.2,т.1 , като нередовно и указал на заявителя да представи допълнителна молба, в която да изложи обстоятелства относно датата ,на която е усвоен кредита, начина на формиране на всяка погасителна вноска, размерът на главницата, възнаградителната лихва и др.компоненти от погасителната вноска, размерът на договорната лихва и по какъв начин е формиран размерът на лихвата за забава.

С молба от 19.05.2020 г. заявителят е изпълнил указанията, като е посочил, че размерът на договорната лихва е 28.77 лева, а не както е посочено в заявлението- 264.26 лева, а лихвата за забава е в размер на 192.38 лева, а не -183.83 лева, за периода 26.02.2015 г. до 03.09.2019 г.

С Разпореждане № 165/20.05.2020 г. съдът е  прекратил производството по делото, като е приел, че заявителят не е уведомил длъжника за извършената цесия. Необходимо е да се отбележи, че в нарочна молба и в изпълнение на указания на РС, заявителят е посочил, че е надлежно упълномощен от цедента да уведоми длъжника за извършената цесия и като пълномощник е изпратил чрез препоръчана пратка на „Български пощи”ЕАД уведомлението за цесия до З.К. на посочените в договора постоянен и настоящ адрес.Посочено е, че адресът в гр.София е посетен от пощенски служител, който е оставил писмено известие с покана получателят да се яви за получаване на пратката в пощенската служба и след изтичането на 10-дневния срок, пратката е оформена като „непотърсена”. Адресът на длъжника в гр.Тетевен е посетен от пощенски служител, който е констатирал, че получателят се е преместил на друг адрес и също върнал пратката на заявителя.

За да бъде уважено искането за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от , заявлението следва да е редовно от външна страна, да отговаря на изискванията на чл. 127, ал.1 и 3 и чл. 128, т.1 и 2 от - да съдържа всички необходими данни, с оглед индивидуализиране на претендираното в заповедното производство парично вземане, както и да се установява изискуемостта му. Съгласно разпоредбата на чл.411,ал.2,т.2 от , съдът е задължен служебно да извърши проверка дали искането не противоречи на закона или на добрите нрави.

В настоящия случай заявителят е изпълнил указанията на районния съд, като е депозирал молба, с която е уточнил искането си, неговия размер и начина на формиране на вземането. Тъй като вземането му произтича от частно правоприемство- договор за цесия, сключен със „Сити Кеш” ООД, който е кредитор на З.В.К., то трябва най-малкото да заяви обстоятелствата за уведомяване на длъжника, тъй като в противен случай прехвърлянето на вземането няма действие по отношение на нето, съгласно чл.99, ал.4 ЗЗД. В този смисъл се е произнесъл ВКС в ТР № 4/2013 от 18.06.2014 г. на ОСГТК- т.4.

В подадената от ФРОНТЕКС ИНТЕРНЕШЪНЪЛ” ЕАД въззивна жалба се посочва, че като упълномощено лице е изпратил на длъжника уведомление за извършената цесия, но пратките не са получени- първата е върната като „непотърсена”, а втората- с отбелязване, че адресатът се е преместил. С оглед на това и при липсата на удостоверени данни за действителното доставяне на пратката до адресата, не може да се приеме, че в случая е налице фикцията на чл.47 и не може да се приеме, че длъжникът е уведомен за извършената цесия. Уведомление, изпратено чрез „Български пощи”ЕАД, в която е маркиран реквизита "получателят се е преместил на друг адрес" не е годна да удостовери връчване, независимо от общите условия на договора за кредит. Не са изложени и обстоятелства, че при доставянето на пратката е  спазен редът по чл.36, ал.2 от Закона за пощенските услуги и чл. 5, ал.3 от Общите правила за доставяне на пощенските пратки и пощенските колети, приети с Решение № 581/27.05.2010 г. на Комисията за регулиране на съобщенията. В чл.5, ал.3 е уредено, че когато при посещението на адреса поради отсъствие на получателя по ал. 1 или лицето по ал. 2 пощенската пратка не може да бъде доставена, в пощенската кутия се оставя писмено служебно известие с покана получателят да се яви за получаване на пратката в пощенската служба в срок, определен от пощенския оператор, не по-кратък от 20 дни, но ненадхвърлящ 30 дни от датата на получаване в пощенската служба за доставяне. Броят на служебните известия и времевият интервал на уведомяване на получателите се определят от пощенските оператори в общите условия на договора с потребителите, като броят на служебните известия е не по-малък от две. В настоящия случай подобна информация от заявителя липсва. Правилни са изводите на районния съд, че връчването на уведомлението в хода на исковото производство има действие спрямо длъжника, но не и в заповедното производство.

С оглед на това, съдът приема, че не са налице предпоставките на чл.411 за издаване на заповед за изпълнение на по чл.410 в полза на ФРОНТЕКС ИНТЕРНЕШЪНЪЛЕАД срещу длъжника З.В.К. за посоченото вземане и заявлението следва да бъде отхвърлено. Тетевенският районен съд е достигнал до същия правен извод, излагайки мотиви по съществото на спора, макар и с непрецизно формулиран диспозитив, поради което разпореждането следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът

 

                                     О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 165 от 20.05.2020 година, постановено по ч.гр.дело № 887 по описа за 2019 година на Тетевенския районен съд.

Определението не подлежи на касационно обжалване.

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                

                                                           

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: