Решение по дело №442/2017 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 226
Дата: 6 юли 2017 г. (в сила от 5 август 2017 г.)
Съдия: Невена Калинова Калинова
Дело: 20175140100442
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 април 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Кърджали, 06.07.2017 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Кърджалийският  районен съд в публичното заседание на двадесет и седми юни през две хиляди и седемнадесета  година в състав:

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: Невена Калинова

при секретаря Анелия Янчева като разгледа докладваното от съдията гр.д. N   442  по описа за 2017 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Предявен е иск по чл.127, ал.2, вр. ал.1 от СК, за определяне местоживеенето, упражняването на родителските права, личните отношения  и издръжката на детето К.Л. Б., родено от съвместното съжителство на страните по делото, с искане по чл.127, ал.3 от СК за определяне на привременни мерки относно грижата и издръжката за детето докато трае делото упражняването на родителските права над детето да се предостави на ищеца като негов баща при режим на лични отношения с майката, с определяне на местоживеене на детето при бащата и заплащане на издръжка на детето от майката, по което съдът се произнесе с определение, постановено в открито съдебно заседание на 06.06.2017г..

Ищецът Л.С.Б. твърди, че детето е родено от съвместното съжителство на страните, разделени след 08.03.2012г., от когато майката търси рядко детето и не проявява необходимата загриженост за отглеждането и възпитанието му, и не му дава издръжка.В съдебно заседание ищецът лично и с адвокат пълномощник поддържа иска.Претендира разноски по делото.

Ответникът Р.В.В. в срока по чл.131 от ГПК не е подала отговор на исковата молба.В съдебно заседание ответникът не оспорва иска, изключая в частта за издръжка, при възражение, че може да плаща издръжка до 120 лв. месечно, оспорвайки искането личните отношения с детето К. през уикендите да се осъществяват без преспиване на детето при нея.Не претендира разноски по делото.

Районният съд като прецени събраните по делото доказателства и прецени доводите на страните, приема следното:

Не се спори между страните, че от съвместното им съжителство, продължило близо 7 години, в гр.Кърджали, се е родило на ***. детето К.Л. Б. с ЕГН **********, както и че от 08.03.2012г. страните живеят разделено, като детето живее с баща си в гр.Кърджали, в жилище, наследствено на бащата, в което живее и майката на последния, която оказва помощ и подкрепа в грижата за детето.Последното се отглежда в семейна среда от бащата и неговата майка-баба по бащина линия на детето, при липса на редовни /системни/ контакти на детето с майката Р., която от своя страна пред социалния работник на Отдел „Закрила на детето“ –ДСП гр.Кърджали е заявила, че бащата Л. възпрепятства контактите й с детето. Детето К. е завършил успешно 1-ви клас през учебната 2016/2017г. в СУ „П.Р.Славейков“ гр.Кърджали, с изграден приятелски кръг в училище и няма специални здравни и образователни потребности, като потребностите му се задоволяват от баща му и баба му, с които живее, в жилище, разполагащо с необходимия бит за отглеждането му, в т.ч. с обособена детска стая.Бащата Л. работи по граждански договор с месечно възнаграждение от 700-750 лв., а майката Р. работи по трудов договор със средно месечно брутно възнаграждение от 764 лв. за период от една година от м.април 2016г. до м.април 2017г.

От гласните доказателства по делото-показанията на св.Б. и св.П./майка на ищеца/ се установява, че основната тежест, както лична грижа, така и материална грижа, при отглеждането на детето К. е за бащата Л., за разлика от майката, която не предоставя редовно средства на детето, а ако прави това, то предоставените такива, в т.ч. дрехи и други предмети, са недостатъчни за нуждите на детето.Установява се, че майката Р. рядко взима детето при себе си, а когато го вземе, го връща преди уговореното време за това или след това време. В съдебно заседание, в т.ч. и по привременните мерки, бащата обяснява, че детето К. е привързано към майката и желае да се среща с нея, и той самият винаги е правел всичко възможно детето да прекарва повече време с майка си, изключая случаите, когато майката го търси в късните часове на деня, или е неадекватна поради употреба на алкохол.

Съдът предвид, че няма спор между страните по въпроса кому да се предостави упражняването на родителските права над детето К., и при доказания по делото родителски капацитет на бащата, приема, че в тази част искът следва да се уважи и правата се предоставят на бащата, и при него се определи местоживеенето на детето.Личните отношения между майката и детето следва да се определят така както са поискани, но през първата събота и неделя от месеца детето К. да остава с преспиване при майката, тъй като макар и данните по делото да сочат, че същата има родителски дефицит, изразяващ се в непостоянство в грижата за детето, то не са налице доказателства за конкретно вредно въздействие спрямо детето от физическо или психическо естество, имайки предвид и гарантираното право на семеен живот по чл.8 от ЕКПЧ, както и, че основополагащ критерий при вземането на решения, породени от спор между родители, е утвърденият универсален правен принцип „интересите на детето“, в случая преценен във възможността за осигуряване нуждите на детето при разделени родители, и свързаните с това отношения и родителската отговорност.Интересите на детето изискват родителите му да упражняват родителските права чрез полагане на преки и непосредствени грижи, давайки му топлина и обич, както и своевременна помощ при възникване и разрешаване на проблеми, които всяко дете среща в своето ежедневие.При заявено желание и възможност, както и способност родителят да упражнява пряко т.нар родителска отговорност/дефинирана в чл.1, ал.2 на Хагкската конвенция от 19.10.1996г./ и включваща правото на упражняване на родителски права и правото на лични отношения с детето, и насрещно за това желание на детето, съдът следва да съблюдава „най-добрия интерес на детето“, отчитайки кой е носителят на родителската отговорност, имащ право да упражнява родителски права, и съответно кой има право на лични отношения с детето.При това, отчитайки емоционалната привързаност на детето към майката, засвидетелствана в обясненията на бащата, както и насрещното желание на майката за по-продължителни контакти с детето, следва в така посочения първи уикенд от месеца детето да бъде при майката без прекъсване. След укрепване на връзката между детето и майката, последната няма пречка да поиска от бащата, а при липса на съгласие от негова страна, от съда, разширяване на режима на лични отношения с детето.

Съгласно чл.141 т.1 от СК детето има право да търси издръжка от майка си, задължена на основание чл.127, ал.2, вр. чл.142 и чл.143, ал.2 от СК да му заплаща ежемесечна издръжка, така както и бащата има задължение да дава издръжка. Двамата родители са трудоспособни, реализират близки по размер доходи, и съгласно закона са безусловно задължени да заплащат издръжка на малолетното си дете, при което предвид, че бащата ще отглежда детето, в тежест на майката  следва да се възложи да заплаща ежемесечна издръжка от 130 лв. от влизане в сила на решението, и до навършване на пълнолетие от детето или настъпване на друга причина, изменяваща или погасяваща издръжката, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, тъй като за периода от предявяване на иска/06.04.2017г/ до постановяването на влязло в сила съдебно решение по делото, съдът е възложил издръжка с ежемесечен размер от 130 лв. в тежест на ответника с определение от 06.06.2017г., постановено по искането за привременни мерки по чл.127, ал.3 от ГПК.

За да определи ежемесечен  размер на издръжка от 130 лв. в тежест на ответника, съдът взе предвид следното: Минимално установения размер на издръжка за страната за 2017г. е 115 лв. като 1/4 от минималната работна заплата, и за издръжката на детето с оглед възрастта му е необходима месечно сума от около 290 лв., при което наред с грижата за детето,  ищецът ще поеме и разликата в тежестта за осигуряване на материалните нужди на детето.Детето е на 7 навършени години, живее с баща си и баба си в гр.Кърджали в едно домакинство и посещава училище в същото населено място, няма специфични образователни и здравни потребности, при което има обичайни разходи за дете на неговата възраст. Майката на детето, от която се търси издръжка, няма друго непълнолетно дете, към което да има задължение за издръжка, така както и бащата на детето няма такова задължение. И двамата родители са трудоспособни и за в бъдеще се очаква да реализират доходи по местонахождението си от трудова или друга дейност.На основание постановеното определение за привременни мерки и след влизане в сила на настоящото решение, бащата има право на месечна помощ за отглеждане на едно дете по чл.7, ал.1 от ЗСПД, която съгласно чл.61, ал.2 т.1 от ЗДБРБ за 2017 г. е 37 лв.,  която помощ само той има право да получава.При това от определената издръжка от 290 лв., следва да се приспадне сумата от 37 лв., и разликата от 253 лв. се разпредели между родителите, и тъй като по-голямата тежест в грижата за детето пада върху бащата, в тежест на майка се възложи да заплаща издръжка от 130 лв., и за разликата над този размер и до пълния му предявен от 180 лв. искът за издръжка, считано от предявяването му, се отхвърли, отчитайки и, че доказателствата за доходите на майката са в брутен размер.При същите съображения, но отчитайки, че минималната издръжка за 2016г. е била в размер на 110 лв., и установеното по делото откъслечно даване на малки суми и вещи за детето, по предявения иск за издръжка за минало време от 06.04.2016г. до 05.04.2017г. включ., следва в тежест на ответника да се възложи ежемесечна издръжка от 115 лв., или общо за периода 1 380 лв., ведно със законната лихва за всяка просрочена ежемесечна издръжка, считано от 06.04.2017г.-датата на предявяване на иска, и за разликата над тези суми и до пълния му предявен размер, искът за издръжка се отхвърли.

При този изход на делото ответникът следва да бъде осъдена да заплати по сметка на РС-Кърджали държавна такса върху размера на присъдената издръжка от предявяване на иска, която съгласно чл.1 от ТДТГПК, вр. чл.69, ал.1 т.7 от ГПК възлиза на 187.20 лв., както и държавна такса върху присъдената издръжка за минало време, която възлиза на 55.20 лв., или общо 242.40 лв..

На основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът носи тежестта да репарира направените от ищеца разноски съразмерно на уважената част от иска, при което в нейна тежест от направените от ищеца разноски от 25 лв. за държавна такса по делото, 600 лв. за адвокатско възнаграждение и 5 лв. за съдебно удостоверение, се възложат 445 лв.

Мотивиран от горното, РС-Кърджали

 

РЕШИ:

 

  ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на роденoтo от съвместното съжителство на Р.В.В. с ЕГН ********** и Л.С.Б. с ЕГН ********** малолетно дете К.Л. Б., родено на ***г, с ЕГН **********,  на бащата Л.С.Б. с ЕГН **********, и ОПРЕДЕЛЯ детето да има местоживеенето на баща си Л.С.Б. с ЕГН **********,***.

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на майката Р.В.В. с ЕГН **********,***, да вижда и взема детето К.Л. Б., родено на ***г., с ЕГН **********, всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 ч. до 18.00 ч., с преспиване през първата събота и неделя, а през лятото два пъти по 10 дни, които не съвпадат с платения годишен отпуск на бащата, като вземането и връщането на детето да става в дома на бащата.

ОСЪЖДА Р.В.В. с ЕГН **********,***, да заплаща на малолетното си дете К.Л. Б., родено на ***г, с ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител Л.С.Б. с ЕГН **********,***, ежемесечна издръжка в размер на 130 лв., считано от влизане в сила на решението, ведно със законната лихва за всяка просрочена ежемесечна издръжка, като Отхвърля иска за разликата над сумата 130 лв. до пълния му предявен размер от 180 лв., считано от предявяване на иска.

ОСЪЖДА Р.В.В. с ЕГН **********,***, да заплати на малолетното си дете К.Л. Б., родено на ***г, с ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител Л.С.Б. с ЕГН **********,***, издръжка за минало време, за периода от 06.04.2016г. до 05.04.2017г./в размер на 115 лв. за всеки месец от периода/, ведно със законната лихва за всяка просрочена ежемесечна издръжка, считано от 06.04.2017г.-датата на предявяване на иска, като Отхвърля иска за издръжка за минало време, за разликата над сумата 1380 лв. до пълния му предявен размер от 2 160 лв..

ОСЪЖДА Р.В.В. с ЕГН **********,*** да заплати Л.С.Б. с ЕГН **********,*** сумата 445 лв., представляваща разноски по делото съразмерно с уважената част от иска.

ОСЪЖДА Р.В.В. с ЕГН **********,***, да заплати по сметка на Кърджалийския районен съд сумата 242.40 лв., от която 187.20 лв. държавна такса върху присъдената издръжка от предявяване на иска и 55.20 лв. държавна такса върху размера на присъдената издръжка за минало време.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Кърджалийския окръжен съд в 2-седмичен срок от връчването му на страните.

 

 

СЪДИЯ: