Определение по дело №710/2023 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 ноември 2023 г.
Съдия: Йорданка Христова Матева
Дело: 20237060700710
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. Велико Търново, 22.11.2023 г.

 

 

 

Административен съд Велико Търново – Четвърти състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и втори ноември две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: Йорданка Матева

като разгледа докладваното от съдия Маринова адм. д. № 710/2023 г. по описа на Административен съд – гр. Велико Търново, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството по делото е образувано по искова молба от Я.Х.Б., изтърпяващ наказание в Затворническо общежитие гр. В. Търново, в която е посочено, че се подава срещу ГД „Изпълнение на наказанията“, в качеството й на възложител на дейността на ОЗ, гр. Ловеч с цена на иска общо 100 00 лева за обезщетение за неимуществени вреди от унизително отношение на затворническата администрация, което се е изразила в различни по вид действия и бездействия.  

В исковата молба, наред с редица други фактически твърдения, се претендира изземване на разрешени вещи, като се твърди, че това изземване се извършвало най-вече от Георги Дойчинов, представлява грабеж по НК и в тази връзка ищецът иска да се приложи чл. 276 от ЗИНЗС.

Именно производството във връзка само с изземването на вещите и искането за прилагане на чл. 276 от ЗИНЗС е отделено от първоначално образуването дело с предмет искови производство за обезщетение на неимуществени вреди от унизително отношение на затворническата администрация и е предмет на това дело.

За съда обаче твърденията и исканията на Б. остават неясни.

 

Преди всичко, подателят следва да уточни дали подадената молба е такава по чл. 276 от ЗИНЗС действително или е искова молба за обезщетение.

В случай че подадената искова молба представлява искане по реда на чл. 276 от ЗИНЗС, то тя е нередовна, а от съдържанието й не може да се направи и извод дали е допустима. Защитата срещу нарушаване на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС се осъществява по реда и при условията на чл. 276 от ЗИНЗС, съгласно която разпоредба, всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска: 1. прекратяване на действията и бездействията на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, с които се нарушава забраната по чл. 3 от ЗИНЗС и 2. извършване на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС. Нормата е аналогична на тази по чл. 250 от АПК, като по установения с част шеста от ЗИНЗС ред се реализира защита срещу фактически действия и/или бездействия на орган по изпълнението или длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС. В молбата до съда на Б. не са изброени ясно и изчерпателно действията и бездействията на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, с които се нарушава забраната по чл. 3 от ЗИНЗС – твърди се изземване на вещи при обиск – т.е. вероятно еднократно действие, а от друга страна се твърди, че тези действия – явно системни, преобладаващо извършвал Георги Дойчинов, но очевидно не само той ( и също очевидно не веднъж). Т.е. не е ясно конкретизирано действието/та или бездействието/та на органа/ите по изпълнението на наказанията или на длъжностното/ите лице/а, което представлява нарушение на забраната по чл. 3.

Не е посочено и какво е конкретното искане спрямо това действие – да се върнат само вещите и/или, да се плати и обезщетение за това, като не е ясно и в какъв размер е то конкретно, защото генерално искането по чл. 276 е предявено не отделно и самостоятелно, а за обосноваване на обща искова претенция, като не е ясно какъв е размерът на претендираното обезщетение само за това действие, ако се търси такова именно.

После, както се посочи, предпоставка за допустимост на искането по чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС, респективно за наличие на правен интерес от търсената защита, е действията или бездействията, нарушаващи забраната по чл. 3 от ЗИНЗС да не са прекратени или да са очевидно и обективно предстоящи. Правният интерес трябва да е личен и непосредствен и да съществува към момента на искането и произнасянето на съда. От съдържанието на исковата молба/жалба не става ясно нито кога действията за извършени, нито дали продължават и в този смисъл дали е налице правен интерес от делото.

На края, не са изпълнени изискванията по чл. 151, т. 3 и т. 4 от АПК – да се внесе държавна такса в размер на 10 лв. по сметка на съда /доколкото молбата за освобождаване от ДТ е по исковото дело/ и да се приложи препис от жалбата за останалите страни в производството. 

Същевременно подадената молба не е и редовна искова такава, тъй като не отговаря на изискванията по чл. 127, ал. 1 и чл. 128 от ГПК, вр. с чл. 144 от АПК, а именно – не е посочена цена на иска конкретно във връзка с претендираното незаконно действие/бездействие, произтичащо от иззетите вещи на лицето; не е посочено в какво се състои искането, което се отправя до съда, доколкото претенциите за репатриране на вещи и търсене на отговорност от конкретни служители не е в правомощията на съда; не е внесена дължимата държавна такса от 10 лв. и не е приложен препис от исковата молба за ответника.

Ето защо подадената жалба следва да се остави без движение, като се укаже на подателя му да отстрани посочените нередовност в 7-дневен срок от получаване на съобщението, ако желае подадената жалба да се счита за редовна такава пред административния съд. В противен случай производството по делото ще бъде прекратено.

На настоящият състав е служебно известно наличието и на други производства (вкл. това по АД № 689/2023 г.), където Я.Б. изявява сходни претенции въз основа на едни и същи обстоятелства. Поради това следва да се иска удостоверение досежно страните, предмета и движението по АД № 689/2023 г.

 

Воден от горното и на основание чл. 158, ал. 1 от АПК, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И   :

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ подадената искова молба от Я.Х.Б., изтърпяващ наказание в Затворническо общежитие гр. В. Търново, в която е посочено, че се подава срещу ГД „Изпълнение на наказанията“, в качеството й на възложител на дейността на ОЗ, гр. Ловеч.

УКАЗВА на подателя, че първо следва да уточни каква е претенцията му от съда – искова молба за обезщетение или молба за преустановяване на действия на администрацията.

УКАЗВА на подателя, че ако подадената искова молба е жалба по чл. 276 от ЗИНЗС, следва ДА ПОСОЧИ ясно и изчерпателно: действията и бездействията на орган/и по изпълнение на наказанията и/или на длъжностно/и лице/а, с които се нарушава забраната по чл. 3 от ЗИНЗС, както и дали става въпрос за едно или повече действия/бездействия и кой/кои е/са техния автор/и; какво е конкретното искане спрямо това действие – да се върнат само вещите и/или да се плати обезщетение за това, като не е ясно и в какъв размер е то конкретно и за имуществени или неимуществени вреди е то. Подателят следва и да ВНЕСЕ държавна такса в размер на 10 лв. по сметка на съда и да ПРИЛОЖИ препис от жалбата за останалите страни в производството. 

УКАЗВА на подателя, че в случай, че подадената молба е искова следва да УТОЧНИ цена на иска конкретно за обезщетението от действията и бездействията на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, с които се нарушава забраната по чл. 3 от ЗИНЗС във връзка с изземването/та; както и в какво се състои искането, което се отправя до съда, доколкото претенциите за репатриране на вещи и търсене на отговорност от конкретни служители не е в правомощията на съда; И в този случай следва да се ВНЕСЕ дължимата държавна такса от 10 лв. и да се ПРИЛОЖАТ преписи от исковата молба за ответника и за ВТОП.

УКАЗВА на подателя, че в 7-дневен срок от получаване на уведомлението следва да отстрани посочените нередовности с писмена молба с препис за ответника и ВТОП.

УКАЗВА на подателя, че при неизпълнение на посочените указания в дадения срок, исковата молба ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото ще бъде прекратено.

Препис от разпореждането ДА СЕ ИЗПРАТИ на молителя.

ИЗИСКВА удостоверение относно страните, предмета и движението по АД № 689/2023 г. по описа на АСВТ.

 

 

 

                                 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: