Решение по дело №712/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260463
Дата: 2 декември 2020 г. (в сила от 30 декември 2020 г.)
Съдия: Велина Брайкова Дублекова
Дело: 20205300100712
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 април 2020 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е № 260463

гр. Пловдив, 02.12.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданска колегия, ІІ- ри състав в открито заседание на втори ноември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                   ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ВЕЛИНА ДУБЛЕКОВА

 

при участието на прокурора Гинка Лазарова и на съдебния секретар Недялка Кратункова разгледа докладваното от съдията гр. дело № 712 по описа на съда за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск с правна квалификация чл. 2, ал. 1, т.3 от ЗОДОВ.

Ищецът А.Й.Х., ЕГН **********,***, чрез пълномощник адв. А.Б.,***, ***, моли съда да осъди Прокуратурата на Република България, седалище гр. София, бул. „Витоша“ №2, да му заплати обезщетение в размер на 26000 лв. за неимуществени вреди, претърпени от ищеца в резултат на повдигнато срещу него обвинение в престъпление, ведно със законната лихва върху главниците, считано от 11.01.2018г. до окончателното изплащане на сумата по присъденото обезщетение. Претендира разноски.

Исковата претенция се основава на твърденията, че срещу ищеца е водено наказателно производство, като ищецът бил привлечен в качеството на обвиняем по досъдебно производство № 165/ 2015 г. по описа на ОСО при ОП - гр. ***, представляващо прокурорска преписка № 5293/ 2015 г. по описа на ОП-*** в извършване на престъпление от общ характер, за това че на ***г. в гр. *** използвал неистински официален документ - Сертификат - доказателство за сключена автомобилна застраховка с посочен номер ***за автомобил с регистрационен номер ***, с посочен титуляр С. Ш., издаден от ***и посочен срок на валидност за периода *** г. до *** г. - престъпление по чл. 316 вр. чл. 308, ал. 1 от НК.  Ищецът твърди, че по отношение на него е била взета мярка за процесуална принуда „задържане за срок от 72 ч.“ по силата на постановление на Окръжна прокуратура - ***, издадено на *** г. по реда на чл. 64, ал. 2 от НПК, като същият е престоял в следствения арест - *** за периода *** г. - *** г.

Ищецът твърди, че с постановление на ОП- *** по отношение на него е била взета МНО „Парична гаранция“ в размер на 500 лв., която мярка в резултат на обжалване от негова страна пред Окръжен съд - *** е била изменена в „Подписка“. Ищецът твърди, че наказателното производство е прекратено по отношение на него с постановление за частично прекратяване, издадено от Окръжна прокуратура - *** на *** г. по пр. пр. № 5293/ 2015 г., на основание чл. 243, ал. 1, т. 2 от НПК, поради недоказаност на обвинението.

Ищецът твърди, че в резултат на воденото срещу него наказателно производство, което е продължило две години и четири месеца, е преживял психически и емоционален стрес, което е довело до сериозни качествени изменения в живота му и до сериозни и непоправими последици върху психиката му, които и към настоящия момент не са отшумели; станал нервен, избухлив, отказвал да се храни и бил съпътстван от постоянни кошмари. Твърди, че изпитвал страх от осъдителна присъда и наказанието, което може да му бъде наложено – лишаване от свобода. Процесното наказателно производство водено срещу ищеца се отразило изключително неблагоприятно както на него, така и на цялото му семейство, защото повечето приятели и съседи преустановили взаимоотношенията си с него. Ищецът бил социално изолиран, чувствал се безпомощен и обречен. Било засегнато доброто му име, с което се ползвал в обществото, достойнството му било накърнено, загубил доверието на хората и близките си, които виждали в негово лице единствено фигурата на престъпник, поради което изпитвал силен срам и неудобство. Изпаднал в тежка депресия и не виждал как отново близките и приятелите му щели да го приемат като нормален и равен на тях човек.

В срока за отговор по чл.131 ГПК ответникът Прокуратурата на Република България е подал писмен отговор, с който оспорва иска като неоснователен по основание и по размер.

Оспорва претърпените от ищеца неимуществени вреди като недоказани. Излага съображения, че наказателното производство е приключило в рамките на две години и три месеца, което е разумен срок предвид обстоятелството, че са били повдигнати обвинения и на други лица, а за ищеца същото е приключило в хода на досъдебното производство; че престъплението, за което ищецът е бил привлечен като обвиняем не е тежко умишлено престъпление, а престоят в следствения арест е продължил само в рамките на 72 часа.

Твърди, че в същия период от време, на ***г. на ищеца е било повдигнато обвинение за извършено престъпление по чл.286 НК, за което е бил оправдан от Районен съд гр. *** по НОХД 7761/2016г., във връзка с което ищецът е подал искова молба пред Окръжен съд гр.  Пловдив, по която е било образувано гр. дело 1662/2018г. с правно основание чл.2 ЗОДОВ, като за претърпените неимуществени вреди вследствие на воденото срещу него наказателно производство на ищеца е присъдено обезщетение в размер на 3000 лева., с  което ответникът счита, че ищецът е бил овъзмезден в определена степен за евентуално претърпените вреди в резултат на привличането му като обвиняем по ДП № 165/ 2015 г. по описа на ОСО при ОП - гр. ***.

По същество ищецът чрез пълномощника си адв. Б. пледира за уважаване на иска като основателен и доказан и за присъждане на разноските в производството.

По същество ответникът чрез прокурор Лазарова пледира за отхвърляне на иска като неоснователен.

Пловдивският окръжен съд, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, както и доводите на страните намери за установено следното:

По допустимостта на иска.

Предявеният иск е допустим и следва да бъде разгледан по същество.

По основателността на иска.

Съгласно разпоредбата на чл.2, ал.1, т.3 ЗОДОВ държавата отговаря за вредите, причинени на граждани, от незаконно обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано или наказателното производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление. Отговорността на държавата е обективна. Тя може да бъде ангажирана независимо от това дали вредите са причинени виновно от съответното длъжностно лице, действало от името на съответния държавен орган, както и независимо от това дали осъществените отделни процесуално-следствени действия са били извършени в съответствие със закона и в рамките на правомощията на съответния държавен правозащитен орган. Достатъчно основание е обвинението в престъпление да е признато за незаконно, а то винаги е такова, щом като привлеченото като обвиняем лице бъде оправдано или наказателното производство спрямо него бъде прекратено на основание, че деянието не е извършено или че извършеното деяние не е престъпление.

Основателността на предявения иск с правно основание чл.2, ал.1, т.3 ЗОДОВ се обуславя от кумулативното наличие на следните предпоставки: повдигнато срещу ищеца обвинение за извършено престъпление; влязла в сила оправдателна присъда или акт за прекратяване на производството; претърпени неимуществени и/ или имуществени вреди; причинна връзка между претърпените вреди и незаконното обвинение.

В настоящия случай по отношение на първите две предпоставки за уважаване на иска за неимуществени вреди – повдигнато срещу ищеца обвинение и влязъл в сила акт за прекратяване на наказателното производство, съдът намира, че същите са налице, което се установява от приетите по делото писмени доказателства: Постановление за привличане на обвиняем и вземане на мярка за неотклонение от ***г., Постановление от ***г. за задържане за срок от 72 часа, Постановление от ***г. за вземане марка за неотклонение парична гаранция и Постановление за частично прекратяване на наказателно производство от ***г., всичките постановени по ДП № 165/ 2015 г. по описа на ОСО при ОП - гр. ***, пр. преписка № 5293/ 2015г. по описа на ОП – ***; протокол за разпит на обвиняем от ***г., молба от ***г., подадена от ищеца до ОП – *** по пр. преписка № 5293/ 2015г.  за получаване на заверен препис от постановлението за прекратяване на производството по отношение не ищеца; писмо, изх. № 5293/ 2015г. от 13.03.2020г. от ОП – *** до ищеца,  с която му се изплаща Постановление за частично прекратяване на наказателното производство от ***г.; Удостоверение, изх. № 6359/ 2020 от 31.08.2020г., издадено от ОП- ***, че срещу ищеца към 30.08.2020г. няма обвинения по неприключени наказателни производства; Писмо, изх. № СП- 5293/15г. от 07.10.2020г., от ОП – ***, ведно със заверени ксерокопия на наличните по прокуроската преписка известия за доставяне и пощенски пликове.

От описаните писмени доказателства се установява, че ищецът бил привлечен в качеството на обвиняем по досъдебно производство № 165/ 2015 г. по описа на ОСО при ОП - гр. ***, представляващо прокурорска преписка № 5293/ 2015 г. по описа на ОП-*** в извършване на престъпление от общ характер, за това че на ***г. в гр. *** е използвал неистински официален документ - Сертификат - доказателство за сключена автомобилна застраховка с посочен номер ***за автомобил с регистрационен номер ***, с посочен титуляр С. Ш., издаден от ***и посочен срок на валидност за периода *** г. до *** г. - престъпление по чл. 316 вр. чл. 308, ал. 1 от НК.  Установява се, че наказателното производство срещу ищеца е прекратено с Постановление за частично прекратяване на наказателното производство от 11.01.2018г., на основание чл. 243, ал.1, т.2 НПК поради недоказаност на обвинението. Установява се, че няма данни за датата на влизане в сила на постановлението за частично прекратяване, тъй като същото не било връчено на ищеца, на обв. И.Б.и на „КМД“ ЕООД, което обстоятелство се установява от писмо, изх. № СП- 5293/15г. от 07.10.2020г., от ОП – ***, ведно със заверени ксерокопия на наличните по прокуроската преписка известия за доставяне и пощенски пликове. Независимо от това, съдът, въз основа на Удостоверение, изх. № 6359/ 2020 от 31.08.2020г., издадено от ОП- ***, че срещу ищеца към 30.08.2020г. няма обвинения по неприключени наказателни производства, приема, че постановлението за прекратяване е влязло в частта, с която се прекратява наказателното производство срещу ищеца.

По отношение на следващите две предпоставки – претърпени неимуществени вреди и причинна връзка между претърпените вреди и незаконното обвинение, съгласно ТР № 3/2005г. по т.д. 3/2004 на ОСГК на ВКС държавата отговаря за всички вреди, пряка и непосредствена последица от увреждането. Отговорността е обективна и не е обвързана от наличието или липсата на вина у длъжностното лице, пряк причинител на вредите. В практиката на ВКС се приема, че когато при незаконно повдигнато обвинение се претендират неимуществени вреди в рамките на обичайния размер – то тяхното настъпване и причинната връзка с незаконния наказателен процес се предполагат /в този смисъл са и Решение № 480/2012. по гр.дело № 85/2012 г., IV г.о. на ВКС; Решение № 138 по гр.д. № 637/2012, IV г.о. на ВКС; Решение № 457 от 25.06.2010 г. на ВКС по гр. д. № 1506/2009 г., IV г. о. на ВКС/.

С оглед гореизложеното, настоящият съдебен състав приема, че са налице всички кумулативно изискуеми елементи на фактическия състав – като претърпяването на неимуществени вреди и причинната връзка с незаконно водения процес се установяват както от показанията на свидетелите Й.Х. и Д.Х., така и от въведената с цитираната практика на ВКС житейска презумпция, доколкото ищецът излага твърдения за претърпени неимуществени вреди, които се отличават по своя интензитет от обичайното за подобни случаи. В тази връзка от показанията на разпитаните свидетели Й.Х. и Д.Х. /показанията на св. Й. Х. – *** на ищеца, съдът кредитира при условията на чл. 172 ГПК, като отчита близката връзка с ищеца и съответно евентуалната заинтересованост на свидетеля/ се установява, че обвинението се е отразило негативно върху ищеца – преживял е психически стрес, бил е притеснен, станал е затворен и дистанциран от своите роднини, приятели и познати.  

Предвид гореизложеното искът за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди се явява доказан по своето основание и съдът следва съгласно чл. 52 ЗЗД да определи размера на неимуществените вреди по справедливост.

Съгласно задължителните за съдилищата указания, дадени с ППВС 4/68г. понятието "справедливост" по смисъла на чл. 52 ЗЗД не е абстрактно понятие. То е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се имат предвид от съда при определяне размера на обезщетението. Сред тези обстоятелства, с оглед спецификата на правното основание по чл.2, ал.1, т.3, пр. 1 ЗОДОВ, практиката на ВКС, постановена по реда на чл. 290 ГПК, отнася: тежестта на престъплението, за което е било повдигнато незаконно обвинение; продължителността на незаконното наказателно преследване; интензитетът на мерките на процесуална принуда; броят и продължителността на извършените с участието на подсъдимия процесуални действия; начинът, по който обвинението се е отразило върху пострадалия с оглед личността му и начина на живот; рефлектирало ли е обвинението върху професионалната реализация на пострадалия, на общественото доверие и социалните му контакти, отраженията в личната му емоционална сфера, здравословното му състояние, характера и интензитета на претърпените емоционални, психически и нравствени терзания,  възраст на увредения, обществено и социално положение, икономическите условия в страната и стандарта на живот, установената практика за присъждане на обезщетения при сходни случаи /в този смисъл са Решение № 358 от 06.01.2015 г. по гр. д. № 2026/2014 г. на ВКС, Решение № 149 от 2.05.2011 г. на ВКС по гр. д. № 574/2010 г., III г. о., ГК., Решение № 5 от 13.03.2013 г. по гр. д. № 638/2012г. на ВКС/. Във всеки случай, за да отговаря на критерия справедливост, определеното от съда обезщетение следва при отчитане на всички релевантни по делото обстоятелства, относими към пострадалото лице и претърпените от него увреждания по най-пълен начин да обезщетява претърпените от него болки и страдания и в този смисъл да се явява техен паричен еквивалент /в този смисъл е ППВС 4/68г. и ТР 3/2005 по т.д 3/2004 ОСГК/.

Като съобрази горното съдът намира, че при определяне размера на обезщетението следва да се вземат предвид следните обстоятелства, установени в настоящия случай:

Повдигнатото обвинение по чл.316 вр. чл.308, ал.1 НК не е за тежко умишлено престъпление по смисъла на чл.93, т.7 НК, предвид на което принципно не е била налице угроза от тежко и ефективно наказание лишаване от свобода.

Първоначално ищецът е бил задържан за срок от 72 часа в ОЗ „Следствени арести“ на МВР ***, за периода ***г. – ***г. След което по отношение на ищеца е взетата мярка за неотклонение „Подписка“, т.е. най- леката възможна такава и не е била ограничена съществено личната и имуществената сфера на ищеца.

На следващо място цялото наказателно производство срещу ищеца е протекло само в досъдебната фаза, като същото е прекратено с постановление на наблюдаващия досъдебното производство прокурор, и е продължило две години и три месеца /от ***г., когато е привлечен като обвиняем, до ***г., когато е прекратено по отношение на ищеца/. Не се установяват други процесуални действия, на които ищецът е следвало да присъства, освен проведения на ***г. разпит в качеството му на обвиняем. От изложеното следва, че наказателното производство срещу ищеца е протекло само в досъдебна фаза, не е продължило значително дълго, както и не се установяват множество процесуални действия, на които ищецът е бил задължен да присъства.

На следващо място от събраните по делото доказателства не се установява негативните преживявания на ищеца да се отличават по характер и интензитет, значително над обичайните за подобни случаи. Безспорно е, че всяко наказателно производство (особено когато същото е било безрезултатно), всякога води до негативни преживявания, свързани с психически тормоз и стрес, неудобство пред обществото, злепоставяне сред близки и познати, което обосновава и наличието на негативни изживявания, които съществено разстройват душевния мир на съответното пострадало лице. Но в настоящия случай не се установява обвинението да се отразило крайно негативно върху ищеца с оглед неговата личност и начин на живот, не се установява да е рефлектирано върху професионалната му реализация, да се отразило в каквото и да е била степен на общественото доверие и социалните му контакти. Не се установяват негативни отражения върху здравословното състояние на ищеца, както не се установява личната емоционалната сфера на ищеца да е засегната в значителна степен, същият да е претърпял емоционални, психически и нравствени терзания от особен характер и в такъв значителен интензитет, отличаващ ги от обичайните такива. При анализа на показанията на разпитаните по делото свидетели относно преживения от ищеца психически стрес и притеснения, довели до отчуждението му от близки и познати, съдът отчита обстоятелството, че в една част от процесния период, в който срещу ищеца се е водело ДП 165/ 2015г., в периода *** – ***г. срещу ищеца е било повдигнато друго обвинение в престъпление по чл.286, ал.1 НК, същият е бил привлечен като обвиняем по ДП № 78/ 16 г. и впоследствие подсъдим по НОХД № 7761/ 2016г. по описа на ПдРС, като наказателното производство е приключило с оправдателна присъда. Тези данни съдът черпи от приложеното по делото Решение № 1334/ 06.11.2018г., постановено по гр. дело № 1662/ 2018г. по описа на Окръжен съд- ***. С цитираното решение на ищеца е присъдено обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени вреди във връзка с повдигнато му обвинение в извършване на престъпление по чл.286, ал.1 НК, за което е оправдан с влязла в сила присъда по НОХД № 7761/ 16г. на ПдРС. С оглед на воденото друго наказателно производство, успоредно с това по ДП № 165/ 2015г. в по- голямата част от времето, не може да се приеме за безспорно доказано, че всички описани от свидетелите негативни преживявания на ищеца, изразяващи в преживян силен психически и емоционален стрес, депресия, чувство на неудобство и срам, нежелание на ищеца да ходи на работа, да шофира, да се среща с приятели са в резултат единствено и само на повдигнато срещу ищеца обвинения в  престъпление по чл.316 вр. чл.308, ал.1 НК, за което е образувано ДП № 165/ 2015г. В показанията си св. Х. /близък приятел на ищеца/, описвайки състоянието на ищеца, твърди, че на него не му е известно ищецът да е имал „друг досег с полиция и прокуратура“, а св. Х. /*** на ищеца/, че в периода, за който говори за притесненията на ищеца всъщност има две наказателни производство и в момента на разпита не може да разграничи едното от другото, поради което въз основа на свидетелските показания не може да мотивира извод, че описаните от свидетелите негативни преживявания на ищеца и техният интензитет са в резултат единствено и само поради повдигнатото му обвинение по ДП № 165/ 2015г.

В обобщение от събраните по делото писмени и гласни доказателства не се установява да се касае до случай на конкретни и особено силни отрицателни преживявания във връзка с незаконното обвинение.

Предвид на изложеното настоящият съдебен състав, като съпостави гореизложените задължителни критерии с установеното от фактическа страна по настоящето дело, намира, че размерът на паричното обезщетение, който най-пълно би съответствал на критерия за справедливост е 3000 лв.

За пълнота на изложението следва да се посочи, че при определяне на обезщетението за претърпените от ищеца неимуществени вреди във връзка с производството по ДП 165/ 2015г. съдът не взима предвид размера на присъденото по гр. дело № 1662/ 2018г. на ПдОС обезщетение за неимуществени вреди, и в тази връзка е неоснователното твърдението на ответника, че със същото ищецът е бил овъзмезден в определена степен за евентуално претърпени вреди от привличането му като обвиняем по ДП № 165/ 2015г. Присъденото на ищеца по гр. дело № 1662/ 2018г. на ПдОС обезщетение е само за неимуществените вреди, установени като настъпили във връзка с образуваното срещу него наказателно производство с повдигнато обвинение за престъпление по чл. 286, ал.1 НК. Предмет на настоящото производство е установяване на претърпените от ищеца неимуществени вреди от повдигнатото срещу него обвинение за престъпление по чл.316 вр. чл.308, ал.1 НК, за което ищецът е бил привлечен като обвиняем по ДП № 165/ 2015г. по описа на ОСО при ОП – гр. ***, пр.пр. № 5293/ 2015г. по описа на ОП гр. ***.

Ето защо предявеният иск следва да бъде уважен до сумата от 3000 лв., като за разликата до пълния претендиран размер следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

С исковата молба е направено искане за присъждане на законна лихва върху присъденото обезщетение, считано от датата на издаване на наказателното постановление за прекратяване на производството.

Най- ранният начален момент от който може да се претендира обезщетение за забава върху присъденото обезщетение е датата на влизане в сила на постановлението за прекратяване на наказателното производство срещу ищеца. Постановлението за прекратяване подлежи на обжалване в седмодневен срок от получаване на препис от същото.

Ищецът не установява дата, на която постановлението му е било връчено. Установява се, че препис от постановлението е изпратен на ищеца на 13.03.2020г., по повод на негова молба за снабдяване с препис от същото.

Следователно върху сумата от 3000 лв. следва да бъде присъдена законна лихва, считано от 21.03.2020г. 

В частта за разноските.

С оглед изхода от спора – частична основателност на исковата претенция, своевременно заявената претенция за присъждане на разноски и представените доказателства за тяхната направа, на ищеца следва да бъдат присъдени разноски, за платени държавни такси за настоящото производство в размер на 10 лв., за което са представени доказателства.

По отношение на адвокатското възнаграждение са представени доказателства за договорена безплатна правна защита и съдействие, изразяваща се в процесуално представителство, на основание чл.38, ал.1, т.2 от ЗАдв., като се иска същото да бъде присъдено от съда съгласно разпоредбите на Наредба № 1/ 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

В хипотезата на чл.38, ал.1, т.2 от ЗАадв на пълномощника на ищеца се дължи адвокатско възнаграждение, определено съобразно материалния интерес по делото и уважената част от иска.

Предвид на това ответникът следва да бъде осъден да заплати на адв. А.Б. сумата от 144.10 лв., определена на основание чл. 7, ал.2, т.4 от Наредба № 1/ 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, по съразмерност с оглед уважената и отхвърлената част от исковата претенция /0,11 х 1310 лв./.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България, седалище гр. София, бул. „Витоша“ №2, да заплати на А.Й.Х., ЕГН **********,***, сумата от 3000 /три хиляди/ лева,  представляваща обезщетение за неимуществени вреди, претърпени в резултат на незаконно повдигнато обвинение за престъпление по чл.316 вр. чл.308, ал.1 НК, по ДП № 165/ 2015г. по описа на ОСО при ОП – гр. ***, пр. пр. № 5293/ 2015г. по описа на ОП гр. Пловдив, ведно със законната лихва върху присъдената главница, считано от ***г. , до окончателното изплащане на сумата, като ОТХВЪРЛЯ като неоснователен иска за разликата до пълния предявен размер от 26000 лв., както и за законна лихва за периода ***г. – ***г.

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България, седалище гр. София, бул. „Витоша“ №2, да заплати на А.Й.Х., ЕГН **********,***, сумата от 10  /десет/ лева,  представляваща разноски за производството по гр. дело № 712/ 2020г. по описа на Окръжен съд- ***.

ОСЪЖДА „Прокуратурата на Република България, седалище гр. София, бул. „Витоша“ №2, да заплати на адв. А.Б.Б., ЕГН **********,***, със служебен адрес гр. ***, ***, сумата от 144,10 лв. /сто четиридесет и четири лева и десет стотинки/, представляваща възнаграждение за адвокатска защита, осъществена безвъзмездно на основание чл. чл.38, ал.1, т.2 от ЗАдв, по гр. дело № 712/ 2020г. по описа на Окръжен съд-***.

Сумите могат да бъдат заплатени от Прокуратурата на Република България по следната банкова сметка: ***а на ищеца адв. А.Б.Б., IBAN: ***, „УНИКРЕДИТ БУЛБАНК“ АД.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативен съд Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.  

 

 

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: